| Alișa00000000000 a întrebat:

Ce diferenta este intre crestinism si islam happy funda .

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa iti fie mai usor sa intelegi:
La musulmani "Allah este "dumnezeul" pe care Mahomed l-a prezentat ca fiind singurul dumnezeu adevarat."
La crestini: "Dumnezeu este creatorul, Mantuitorul si Sustinatorul cerului si pamantului, Cel care S-a revelat in Isus Cristos."
Sa-mi fie frica de ce? Sunt evreu, nu am prieteni imaginari gen Isus de care ar trebui sa imi fie frica.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Marea diferenta o face Fiul lui Dumnezeu, Domnul Isus Hristos care a platit pretul pentru rascumpararea intregei omeniri.In celelalte religii oamenii fac pasi inspre Dumnezeu.In crestinism, Dumnezeu face pasi inspre oameni.Sunt si asemanari.Cred intr-un singur Dumnezeu.Au radacina in Avram.Cred ca Ierusalimul este oras sfant.Cred in rugaciune.Cred in demoni si in duhuri.Cred in rai si iad, dar in forme diferite.Cred in invierea mortilor.

| Dumnezău a răspuns:

Profetul din crestinism este Iisus, cel din Islam e Mahomed.Cartile sfinte se numesc Biblie,respectiv Coran(Quran). Ambele carti sfinte pornesc din niste fituici scandaloase,xenofobe si ipocrite, Tora da mare parte din VT-ul Bibliei, iar Sharia e o parte considerabila din Coran.Pe boss-ul din ceruri,creator al lumii(sic!), il cheama Dumnezeu, respectiv Allah.Ambele religii sunt misogine,in special islamismul, unde se mentioneaza chiar, pe la mijlocul Shariei ca femeia e proprietatea barbatului.Ambele religii prostesc, si inchid orizonturile de cunoastere ale individului.Ambele religii au conducere religioasa,papa/patriarh si muftiu,la islamisti,dar nu difera deloc comportamental, sunt niste sarlatani marea majoritate a conducatorilor religiosi monoteisti, indiferent de ce religie apartin. Dumnezeul din crestinism e mult mai crud decat Allah.Asta ca un mic rezumat.

| Fluturas656 a răspuns (pentru Dumnezău):

Iisus este Fiul Lui Dumnezeu, nu este un profet!

| soimos a răspuns:

O diferenta de 1500 de ani de incrancenare in prostie sadea!

| ateu123 a răspuns:

Ambele sunt basme

Răspuns utilizator avertizat
| XtremePWN a răspuns:

Niciuna. Musulmanii sunt mai educati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Allah este "dumnezeul" pe care Mahomed l-a prezentat ca fiind singurul dumnezeu adevarat.
Dumnezeu este creatorul, Mantuitorul si Sustinatorul cerului si pamantului, Cel care S-a revelat in Isus Cristos.

| soimos a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa se releveze Allah intr-un profet de mana a saptea?
Chiar nu ti-e frica sa spui asemenea Blasfemii?

Poi Isus nu s-a rugat pe cruce tot lui Allah?
Ia mai informeaza-te inainte de a posta!

| Fluturas656 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iisus este Fiul Lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Ca sa iti fie mai usor sa intelegi:
La musulmani "Allah este "dumnezeul" pe care Mahomed l-a prezentat ca fiind singurul dumnezeu adevarat."
La crestini: "Dumnezeu este creatorul, Mantuitorul si Sustinatorul cerului si pamantului, Cel care S-a revelat in Isus Cristos."
Sa-mi fie frica de ce? Sunt evreu, nu am prieteni imaginari gen Isus de care ar trebui sa imi fie frica.

| vangheliss99 a răspuns:

Crestini cred in dumnezeu iar islami nu.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru vangheliss99):

Serios! eu sunt crestin si am ascultat putin Coranu si Biblia.
in ambele se vorbeste de Dumnezeu si de Iisus, diferenta pe care o face ambele carti e ca IIsus in Coran este vazut ca un profet iar in Biblie e vazut ca un dumnezeu asa ca mare diferenta nu e.

| Fluturas656 a răspuns (pentru vangheliss99):

Tu faci o confuzie.Si musulmanii cred in Dumnezeu, ii confuzi cu ateii.