Întrebare recomandată | Clorox a întrebat:

Ce documente am nevoie ca sa nu mai fac religia in liceu?

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Depinde ce vârstă ai. Dacă ai tăi au depus o cerere ca să faci religie, contrar voinţei tale, dar ai deja 15 ani împliniţi, poţi să renunţi la aceste ore personal printr-o cerere. Interesează-te la secretariat! Iar dacă ai sub 15 ani, discută cu ai tăi şi fă-i să înţeleagă că participarea ta la ore de îndoctrinare ortodoxă nu este în interesul tău. Este suficient să nu depună cerere şi atât.

| danay72 a răspuns:

Faci o cerere prin care parinti tai spun ca nu vei participa la ora de religie și o depui la secretariat. Dar întreabă la secretariat dacă nu au o cerere tip.

| Clorox explică (pentru danay72):

Mama nu vrea sa auda de asa ceva, ea vrea sa fac religia, eu nu!
Ma descurc eu, va multumesc happy

| danay72 a răspuns (pentru Clorox):

Cu placere. Sper sa reușești.

| Drimmero a răspuns:

Du-te la secretariat si spui acolo ce si cum, mi se pare ca-ti da ceva sa semnezi, iar ce semnezi tu este egal cu scoaterea religiei din rubrica ta.

| K0sti a răspuns:

Spui ca esti reprezentantul ISIS pe Romania!

| Clorox explică (pentru K0sti):

laughing

| K0sti a răspuns (pentru Clorox):

happy

| CuriousStuff a răspuns:

Iti strica o nota de 10? Poti sa zici ca tu esti ateist sau de alta religie... Hidusa, si nu au cum sa predea hindusa, asa ca nu te pot obliga sa o faci. Dar nu cred ca iti strica o medie de 10 sa iti mai ridice generala. Eu doar de aia faceam. Si profii mei de religie mereu au stiut ca am alta parere desprea ce predau ei.

| Clorox explică (pentru CuriousStuff):

Nu-mi pasa de medie, pur si simplu, religia este ca si cum ne-ai invata cum sa vorbim cu gainile, nu are rost sa faci asa ceva...Plus ca nu o mai suport!

| Mayhem666 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Din cate am auzit eu, acum media de la religie nu se mai ia in considerare, pentru ca si profesorii si-au dat seama ca elevii fac religie doar ca sa isi creasca mediile.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca asta e adevarat atunci indic cu toata inima sa spuneti ca sunteti atei si nu o sa va poata baga religie pe gat. Eventual apeleaza la parinti... Dar daca media nu se mai ia in considerare. Nu o mai faceti.

| Mayhem666 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Eu oricum nu o mai fac, ca sunt la facultate acum, am scapat de ea de mult timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Dacă ești ateu îți recomand să nu arăți asta societății. Sunt mulți oameni care te judecă pentru asta. Eu am ținut ascuns profei până când i-am zis că nu vreau s-o mai fac. Era surprinsă căci eu eram activ(eu nu am bătut din palme și am zis "gata, sunt ateu", de aș vrea să fiu credincios nu pot, mintea mea nu mă lasă să cred ceva fără dovezi, documentându-mă am realizat că nu sunt dovezi ce nu au fost doborâte, chiar am propriile teorii, de aceea am fost mai activ)...

| Clorox explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt ateu happy

| Clorox explică:

Multumesc pentru raspunsuri! De maine scap de religie! Finally! laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Bwhahahahhaa, iti iese media mai mica

| Clorox explică (pentru Drimmero):

1) Religia nu se mai ia in calcul cand vine vorba de medie
2) Chiar daca s-ar puncta si religia, nu-mi pasa laughing vreau doar sa scap de minciunile alea de la preot...
3) Cam atat! laughing laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Tu sa ai motivele tale pentru a nu o mai face. Cunosc si eu un caz in care cel care a renuntat la religie este ca era musulman, dar fiecare cu ce-l doare.

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Si eu am fost musulman laughing
Dar da, am motive bune!

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

E la moda sa ai o religie dupa simpatie, din cate vad rolling on the floor))
Eu cand am terminat liceul, nu era chestia asta cu 'religia optionala'!

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Nu o numesc chiar simpatie, pur si simplu, m-am saturat sa-l aud pe preot in ce hal minte si cata minciuna se afla in religie!
Plus ca eu sunt cu ale mele, nu am chef sa ma abureasca cu minciunile lor! laughing