| PreaDistinsul a întrebat:

Ce dovada irefutabila ar fi necesara pentru confirmarea existentei lui Dumnezeu?

29 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce amuzant esti. Sa vina pletosul si sa schimbe apa in bere artizanala. Apoi sa se pise pe toti aia care chipurile sunt reprezentantii divinitatii printre noi dar fac fix invers fata de ce ar trebui sa faca...

| Wr3nch a răspuns:

O manifastare directa, la scara larga, care sa nu poata fi produsa cu efecte speciala in direct.

| PreaDistinsul explică (pentru Wr3nch):

Si ce fel de manifestare? DESCRIE.

| Wr3nch a răspuns (pentru PreaDistinsul):

O manifestare fizica. O figura uriasa care sa apara pe cer si sa vorbeasca fara sa fie posibil sa fie o holograma si niste boxe bine plasate, care sa se vada si sa se auda pe zeci de kilometrii.

| PreaDistinsul explică (pentru Wr3nch):

Pai de ce uriasa? Poate Dumnezeu are chip de om.

| Wr3nch a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Nah, nu cred fictiunea din Geneza.

| PreaDistinsul explică (pentru Wr3nch):

Pai de ce ar avea un chip urias atunci? Mi se pare caraghios.

| Wr3nch a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Pentru ca ar trebui sa fie ceva care sa nu sperie lumea.

| Mayhem666 a răspuns:

Sa ni se arate tuturor si sa ne dovedeasca ca e Dumnezeu intr-adevar. Ce alta dovada ar fi mai buna decat asta?

| PreaDistinsul explică (pentru Mayhem666):

Si cum iti poate dovedi tie Dumnezeu ca este Dumnezeu?

| Mayhem666 a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Daca Dumnezeu chiar e Dumnezeu, inseamna ca stie cum sa imi dovedeasca. Daca nu stie, inseamna ca nu e Dumnezeu. Se presupune ca Dumnezeu e atotstiutor, nu?

| halogen001 a răspuns:

Toate dovezile existente confirma inexistenta zeului din poveste, deci nu mai este nevoie de nici o dovada. E caz inchis.

| CostinAlamariu a răspuns:

Exista dovezi filozofice, dar problema e ca majoritatea oamenilor sunt needucati si au un IQ prea mic să le înțeleagă

| chuckmanson a răspuns:

Atâta vreme cât această ființă este definită drept ceva supranatural, nu poate fi dovedită pentru că supranaturalul este imposibil prin definiție. Dar dacă el este omniscient și omnipotent, ar știi de ce dovadă e nevoie și ar fi în stare să ne ofere. Atâta vreme cât nu o face, înseamnă că fie nu vrea, fie este inexistent.

| h379m3973423 a răspuns:

Însăși existența noastră este dovada că există Creator. Dar ăștia care nu au treabă cu știința în general, dar au citit și ei niște etichete, spun că apa și niște minerale au dat naștere unui organism viu laughing
Aviz "deștepților": este atât de multă informație de învățat pentru a înțelege CÂT DE CÂT cel mai simplu organism viu de la nivel cuantic până la microscopic încât v-ar trebui 4 ani numai să puneți în voi BAZELE înțelegerii respective, și asta în nivelul educațional la care suntem-> modern. Dar ați rămas la etichete și din dorința de a-L exclude pe Creatorul vostru din cauza stării dezagreabile în care sunteți, ați spus: "Pf, Cineva care să-mi judece lucrurile scârboase și rele pe care le-am făcut? Să spună despre perlele mele că sunt urâte și rele? Nu există! Și cum am ajuns eu să exist? Evoluția din nimic!" Păi nimic rămâneți.

| serenityxx a răspuns:

Existența

| OmuCuProgramarea a răspuns:

Dumnezeu se arata doar celui care merita si e intelept, nu tuturor.

| Ioseba a răspuns:

Priveste natura, zambetul unui copil, complexitatea creierului uman, cosmosul cu toate galaxiile lui... Pe toate acestea Dumnezeu le-a creat si ele vorbesc despre existenta Lui.

| RAY a răspuns (pentru Ioseba):

De unde ca fix zeul tau lea creat?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioseba):

Pai in biblie nu se vorbeste de galaxie, ci de cer si pamant, ca ceva palpabil. Pamantul l-am pipait, dar cerul?

| Ioseba a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Esti sigur ca in Biblie nu se vorbeste de galaxii? Uite ce spune un verset: El socoteste numarul stelelor si le da nume la toate. (Ps.147:4)

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioseba):

Si pe cele care nu se vad? Cate prostii pot sa debiteze bogotii.

| Ioseba a răspuns (pentru CodrutElian1990):

La ce te referi ca nu se vad?

| Ioseba a răspuns (pentru RAY):

Caci Domnul este mare si foarte vrednic de lauda, El este de temut, mai presus de toti dumnezeii; (1Cron.16:2)

| RAY a răspuns (pentru Ioseba):

Esti analfabet functional?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioseba):

La stele. Si inca ceva: daca se refera la Dumnezeu, are el timp sa le numere si sa le numeasca pe toate? Tu stii cate stele sunt in univers? Chiar nu-ti dai seama ca sunt spusele unuia care nu cunoaste ce contine universul?

| Ioseba a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Dumnezeu cunoaste toate stelele, chiar si pe acelea despre care noi nu stim si nu le-am vazut niciodata. Da, El are timp deoarece nu este limitat ca si noi. Biblia spune ca El stie si numarul firelor de par din capul nostru. Dumnezeu e interesat de fiecare detaliu din viata noastra. Lui ii pasa si de tine, te iubeste, chiar daca poate tu acum nu-L cunosti, nu crezi in El. Un alt verset din Biblie spune asa: „ Nu vezi tu omule ca bunatatea Lui Dumnezeu te indeamna la pocainta?".

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Ioseba):

Doar pana acolo te duce mintea?
Care bunatate? Cea care e prevazuta in biblie, precum ca Dumnezeu pedepseste urmasii celui care ii incalca poruncile pana la a saptea spita (generatie)?
Care milostivenie: ca pedepseste - asa zic mai marii bisericilor - popoare intregi pentru nesupunere la cele propavaduite de religia lor, fara sa tina cont ca unii din cei pedepsiti sunt nevinovati?
Care ertare? Cea pe care o propaga reprezentantii religiilor in randul copiilor ca vor fi pedepsiti de Dumnezeu daca nu-i respecta poruncilr (cele propagate de ei)?
Cata prostie si lipsa de cultura.