| Superior a întrebat:

Ce dovezi au cei care sustin ca sufletul nu exista?
Voi cita un vechi raspuns cu funda de-al meu in caz ca nu l-au vazut toti :
Studiile stiintifice ne arata ca probabil,da! Realizate asupra a ce? A experientelor de moarte clinica.
---------------------------------------------------
Experientele de moarte clinica sunt raportate cu miile anual,la scara globala. Persoanele care au trait asa ceva,au povestit cum simteau o pace de liniste sufleteasca,erau capabili sa-si priveasca de deasupra corupurile si sa-i vada pe medici lucrand la ei,vizitarea unei noi dimensiuni,revederea cu rudele decedate,desi inima nu le mai pompa iar creierul nu mai functiona.
Cel mai mare studiu asupra experientelor de moarte clinica a fost realizat de o echipa din cadrul universitatii Southampton,al carui coordonator a fost Sam Parnia,un doctor de top. Concluziile studiului au fost ca constiinta,aparent,intr-o forma sau alta,supravietuieste mortii fizice.
De-a lungul timpului,unii au incercat sa explice experientele de moarte clinica ca fiind halucinatii provocate in urma lipsei de oxigen din creier,adevarul este ca in urma lipsei oxigenului in creier,legaturile neuoronale se desfac,deci halucinatiile nu au sens in acest caz. Si chiar daca de vina ar fi halucinatiile,asta nu explica cum oamenii,cand sunt resuscitati,pot relata evenimente petrecute in timpul "mortii" lor cu o acuratete si validate atat de mare,din punct de vedere vizual cat si auditiv. Incercarea asta de a combate cu orice pret spiritualitatea se numeste gandire pseudo-sceptica.
In prezent,exista si cazuri in care persoanele nevazatoare ce au trait astfel de experiente,relateaza ca au putut vedea pentru prima data in viata. Ceea ce au descris a coincis cu ceea ce s-a intamplat,iar din punct de vedere biologic,creierul nu ar putea fi capabil sa viseze imagini daca nu a vazut vreodata o idee cam cum arata lumea prin intermediul sistemului optic.
Notiunea de suflet insa,este numita,sau asemanata de oamenii de stiinta cu constiinta,adica e-ul interior care e constient de propria existenta,dar si de cea a lumii. Stiinta (adevarata) nu poate dovedi inexistenta a ceva,dar poate dovedi existenta a ceva sau cel putin sa aduca argumente favorabile. In prezent,exista o teorie ce explica sufletul,sau constiinta cum ii se spune academic,ca fiind o unda de vibratii cuantice,indestructibila. Aceasta teorie e pusa in picioare de doi mari oameni de stiinta,Roger Penrose si Stuart Hameroff. De asemenea,teoria este sustinuta de alte afirmatii si studii ce corespund fizicii cuantice.
Exista si experientele de decorporalizare,pe care anumiti oameni le pot experimenta in mod voluntar,dar acestea apar si in mod involuntar in cazul mortilor clinice.
Uite o lista cu cativa neurochirurgi,psihologi care in urma examinarii creierului si a cazurilor NDE, au ajuns la concluzia ca constiinta exista independent de creier : John Gibbs, Ben Carson, Peter Fenwick, Dr. Kenneth Ring, Jeffrey Long, Stanislav Grof.

"Dificultatea cu teoriile astea este ca atunci cand experimentezi starile de placere luand droguri, esti constient. Dar in experienta de moarte clinica, nu esti constient. Unul dintre lucrurile pe care le stim despre creier este ca atunci cand nu esti constient, nu poti creea imagini si daca o faci, nu ti le poti aminti." - Peter Fenwick

De asemenea, cea mai mare revista de psihologie, "Psychology Today" spune : - "Do NDEs suggest that there is life after death? I would only say that they suggest that there may be an initial continuation of consciousness after physical death. "

https://www.psychologytoday.com/......xperiences

https://www.near-death.com/......tions.html

https://www.descopera.ro/......nume-video

58 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Ce dovezi au cei care sustin ca sufletul nu exista?
Suflete exista DAR nu sunt ce iti imaginezi sau speri tu. La ora actual pe Terra sun cca. 7 miliarde de suflete DAR cum moare un om dispare si un suflet. Dupa MOARTE nu exista NIMIC, ramane DOAR un corp care din momentul mortii incepe sa se descompuna in elementele din care a fost alcatuit.
ASA A SPUS Dumnezeu!

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si trilioane de furnici=suflete.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu spune ca o vrabie nu cade (moare) fara ca EL sa stie. Deci noi nu stim chiar nimic si ne credem "zglobi".

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

L-ai auzit tu zicand asta?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Matei 10, 29. Nu se vând oare douã vrãbii la un ban? Totusi, nici una din ele nu cade pe pãmânt fãrã voia Tatãlui vostru.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si daca se prabuseste?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Intelegerea ta este prabusita? Stiam de mult asta, nu trebuia sa ne-o spui. rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Cele doua vrabii ale tale.Ia sa te vad.Din ce a facut zeul evreu materia? Din cate vad in biblie, nu zice ca facut materia rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Zice dar nu ai inteles inca tu ce zice. "La inceput Dumnezeu a FACUT cerurile si pamantul, adica MATERIA. Chestia sta in intelegere. Dumnezeu NU trebuie sa faca ceva din ceva, EL SPUNE si ceea ce spune ia fiinta.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Se refera la atmosfera prin cer. rolling on the floor. Materia nu e cerul si pamantul rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Sa spuna 'sa-i dau lui Daniel un palat', dar fara sa il cumpar.Sau 'sa-i construiesc lui Daniel un palat ', dar fara sa miste nici un om un deget.rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Pamant=mateie.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Pamant=Planeta.La asta s-a referit zeul evreu.Vezi ca nu numai pamantul este materie.Apa e materie, lumina e materie, etc.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Si daca te referi la 'cer'.Aia e atmosfera.Si nu e facuta din pamant.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

De unde sti tu la ce s-a referit cineva caruia ii negi existenta, esti Mama Omida? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Poti numi cerul restul universului.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Aia e atmosfera.Si Jupiter ar atmosfera.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

De unde ai aflat?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

E si greu.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Ce dovezi au cei care susțin ca nu am un miliard de euro in banca?
tu cauti confirmari atat

| Superior explică (pentru RAY):

"tu cauti confirmari atat"
Mai degraba caut oameni care pot sa dea argumente valide care sa-mi inchida gura, argumente cu care unii se mandresc ca le au dar nu le arata.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Superior):

Inferno iti da mereu argumente valide. Doar ca tu nu vrei sa le iei in calcul. Deci nu mai folosi cuvantul "valid", ca pentru tine are semnificatia de "vreau doar raspunsuri care imi hranesc ego-ul si care ma fac sa ma simt bine in ignoranta mea".

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Hai sa fim sinceri, nu cauti asa ceva, fi sincer man, cauti confirmari atat

| Octavian199 a răspuns (pentru Superior):

Ia misca-te fara creier, mananca fara creier, bea fara creier, mergi fara creier, ridica un deget fara creier, clipeste fara creier, etc.

| Octavian199 a răspuns (pentru Superior):

Deci.PC-ul are suflet? Ca si ala are 'creier'. Care se numeste 'procesor'

| Superior explică (pentru Octavian199):

"Ia misca-te fara creier, mananca fara creier, bea fara creier, mergi fara creier, ridica un deget fara creier, clipeste fara creier, etc."
Fara creier? Hmm, pai cand nu o sa-l am o sa fiu liber de trup si voi putea face ce vrea happy
Rolul CREIERULUI este acela de a PERCEPE constiinta, nu e a o creea. Acesta e un rationemnt modern, gandit si analizat in prezent de neruologie, desi la stadiul de teorie.

| Octavian199 a răspuns (pentru Superior):

Si cum iti misti tu acele parti de corp?

| Octavian199 a răspuns (pentru Superior):

'Datorită creierului, putem vedea, vorbi şi avea memorie. Acesta funcţionează cu ajutorul celulelor nervoase. '

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Superior):

Baga 6 ani de medicina, inca 4 de rezidential, si o specializare, ia-ti primariatul, mai fa o specializare in neuro.
Sau stai pe UPU in garda 48 h si iti dai seama pe unde vine sufletul. Niciun medic n-a gasit vreun suflet in operatie. Si nici vreun medic legist dupa moarte.
Asadar, ce argumente mai vrei? Fata de basmele tale?

| Superior explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Faci afirmatii eronate, si tampite, bazate probabil pe comparatiile din visele tale.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Superior):

Este știința, dragule. Și primesc numai felicitări de la moderatori pentru răspunsuri inteligente și folositoare.
Știința nu este de tine. Citește biblia. Ea te va ajuta sa nu mai fi virgin, sa îți iei apartament cu chirie, sa traversezi strada, sa bifezi cartela la metrou.

| Superior explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

1 singur raspuns apreciat de editori.
"Răspunsurile apreciate de editori ale utilizatorului Delmo_Catalin_1984

Este legal si trebuie sa platesti factura de 900 lei. Termenul de raspuns legal este de 30 zile. Ai inregistrat reclamatia?
Trimite o reclamatie aici cu toate datele: contacteem.ro@enel.com
Apoi depune reclamatie la ANRE: https://www.anre.ro/ro/contact/depunerea-unei-petitii
Si la OPC:
http://reclamatii.anpc.ro/Reclamatie.aspx

Cand trimiti reclamatia la ENEL este important sa precizezi ca ai facut reclamatie la ANRE, nr..., data... si la OPC.
Vei fi contactat cu siguranta!
Mult succes!"
Sa zicem ca ti le-ar trimite in privat acele felicitari, pe naiba.
Tot ce stii sa faci e sa defaimezi spiritualitatea cu pseduoscepticisme ilogice.
Chiar si asa, sa crezi ca ai dreptate pentru ca niste moderatori te aprecieaza e o gandire de copil mic, inca rad in hohote :)))
Ma cunosti tu sa zici ca sunt virgin sau stau in apartament cu chirie? Gata inteligenta, treci acu sa ma argumentezi pe mine? Ai ramas fara idei valide? (de parca celelalte erau)

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Superior):

Eu sunt un copil. Chiar și acum. Și tu ești copilul Domnului, potrivit religiei tale.
Eu am glumit dar vad ca nu înțelegi esența.
Acum sunt sigur ca ești virgin. Mai citește ce am scris, era tocmai invers. Nu am timp de tine. As vrea sa va educ pe toți dar nu poți face imposibilul.
Dacă treci testele poți veni la cursurile mele. Altfel chiar nu am timp de copilării.

| DeyCj a răspuns:

O dovadă clară cum că omul nu are doar corp e moartea clinică și persoanele care au trăit această stare(nu știu cum să-i zic).Eu zic că e o dovadă, dar ce e drept, e drept că dacă nu trăim fiecare din oi aceasta stare nu credem.

| raMLesS a răspuns:

,,adevarul este ca in urma lipsei oxigenului in creier, legaturile neuoronale se desfac, deci halucinatiile nu au sens in acest caz,,
Creierul nu e lipsit 100% de oxigen, daca era asa mureai si nu iti mai reveneai.

"Si chiar daca de vina ar fi halucinatiile, asta nu explica cum oamenii, cand sunt resuscitati, pot relata evenimente petrecute in timpul "mortii" lor cu o acuratete si validate atat de mare, din punct de vedere vizual cat si auditiv"
Tu cand visezi, stii ca visezi? Nu, nu stii.
Crezi ca e o normalitate tot ce vezi si ce auzi.

"constiinta exista independent de creier " rolling on the floor Cand esti constient si gandesti se activeaza anumite parti ale creierului.

"Unul dintre lucrurile pe care le stim despre creier este ca atunci cand nu esti constient, nu poti creea imagini si daca o faci, nu ti le poti aminti"
Pai si atunci cand visezi, cum poti creea imagini? O faci voluntar? Tu visezi ca esti in casa, mergi sa iei o sticla de suc ca ti-e sete, cand deschizi usa sa iesi din casa te trezesti la mama naibi, mergi ce mergi apoi te trezesti in desert, vezi un semn pe care scrie in romana dar nu poti intelege ce scrie, apoi te trezesti mergand cu bicicleta, dupa care visezi ca zbori si ca esti superman.
Cu toate astea, in timp ce faci chestiile astea, nu iti pui niciun semn de intrebare daca lucrurile astea sunt reale sau nu, tu doar faci ce vrei in functie de vis.

| Superior explică (pentru raMLesS):

Tu compari merele cu perele si o bagi pe gandire pseudo-scepticista.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"cu miile anual" - din 7 miliarde de oameni, cateva mii nu reprezinta nimic.
Din cateva miile alea, 30% sunt bolnavi cu capul, 5% au halucinatii, etc. Si din alea cateva mii de relatari ramai cu cat? Cu vreo 2-3 care chiar s-au intamplat.
Sunt astia 2-3 oameni demni de luat in considerare? De ce?
Pentru ca iti impartasesc niste idei subiective in care tu crezi?

| Superior explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

""cu miile anual" - din 7 miliarde de oameni, cateva mii nu reprezinta nimic.
Din cateva miile alea, 30% sunt bolnavi cu capul, 5% au halucinatii, etc. Si din alea cateva mii de relatari ramai cu cat? Cu vreo 2-3 care chiar s-au intamplat.
Sunt astia 2-3 oameni demni de luat in considerare? De ce?
Pentru ca iti impartasesc niste idei subiective in care tu crezi?"
Cat poti sa minti...
Ai luat tu si ai interveviat fiecare pacient in parte, te-ai uitat tu pe fisele medicale si ai comparat ca sa admiti ca 9/10 oameni sunt bolanvi cu capul si ca au halucinatii?
Ce dovada ai ca sunt halucinatii?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Superior):

Primul care a afirmat ceva ai fost tu.
Asa ca, explica-mi mie care este dovada ta ca nu sunt halucinatii si ca sunt total reale.

| Superior explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

In INTREBARE ce ti-am DAT?
TI-AM DAT SURSEEE?
ok, iti mai dau stai calm

| Octavian199 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Corect cu 'halucinatile'.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Superior):

Mi-e cam lene sa stau sa caut pe internet niste site-uri in care se afirma ca Dumnezeu nu exista, ca Pamantul este plat, ca omul nu a ajuns niciodata pe Luna.
Dar le poti gasi si singur, cautand astea.

Daca niste link-uri reprezinta pentru tine dovezi, e de rau.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 a răspuns:

In moarte clinica iti mai poate juca feste creierul.E ca un somn cu vise

| Superior explică (pentru Octavian199):

"In moarte clinica iti mai poate juca feste creierul."
Ce certitudini ai cand afirmi asta?
Apropo, tu indirect apropi ca tu esti un suflet si ca creierul te pacaleste ca si cum tu nu ai reprezneta creierul?

| supadeceapa a răspuns (pentru Superior):

E a 3-a oara cand iti zic: studiaza creierul uman. laughing))

| Superior explică (pentru supadeceapa):

Am facut-o.
Ce stii tu asa multe despre creierul uman (informatii reale) incat sa crezi ca te poti contrazice cu multi neruologi?

| Octavian199 a răspuns (pentru Superior):

Ce abrob, ma? Ca sunt suflet? Creierul detine controlul la tot corpul.

| supadeceapa a răspuns (pentru Superior):

Multi neurologi, adica 5? laughing)))))

| Superior explică (pentru supadeceapa):

Internetul tasneste de informatie.
Poti gasi orice,te asigur ca sunt mult mai multi neruologi.
In Romania, unul din cei mai buni neurologi, daca nu cel mai bun, e Constantin Dulcan, care de asemenea e PRO NDE-urilor.

| Octavian199 a răspuns:

Asa visez si eu batalii in spatiu, ma visez super erou, dar astea sunt vise. Uite. Acum doua zile am visat ca ni s-au bagat noi taxe, si bineinteles am fost sa le platesc.Si acolo am intalnit persoane necunoscute.Dar toate sunt produse de creier.

| Octavian199 a răspuns:

Apropo.Cine stie in ce parte se afla inima si ce rol are ea?

| 6684464 a răspuns:

Asta e ceva gen: "Fiti atenti ce raspuns șmen am datwinking " laughing
Per total e interesant raspunsul insa cine vrea sa inteleaga asa intelege asa, cine nu... intelege altfel cu alte explicatii mai mult sau mai putin stiintifice ca sa nu cumva sa cuprinda si cuvantul "suflet sau Isus"...

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Doar 9 pacienti din 101 pretindeau ca au avut NDE. Din acesti 9 pactienti, doar 2 aveau detalii. Deci esti full de bullshit! laughing

Deasemenea, studiul a aratat doar "atentia distributiva" a pacientilor in stop cardiac. O diferenta enorma fata de ceea ce pretinzi tu ca a descoperit studiul.

Rezultatele studiului au fost cel mult neconcludente. Este de ajuns un google search si aflam cat de varza sunt presupusele tale "dovezi".

Asadar, repet, ce DOVEZI ca exista suflet?