| Antisistem11 a întrebat:

Ce dovezi au creștinii ca jesus a existat? Exista documente credibile si care nu pot fi suspectate că au fost create de către crestini?

7 răspunsuri:
| DonEduardo a răspuns:

Nu au.

| omuletulofficial a răspuns:

Religia crestina se bazeaza pe Biblie.
Multi spun ca 'o simt'. Pana la urma, e bine sa aiba fiecare un pic de speranta sa se aghate de ea in momentele de impas. big grin

| oykoj98 a răspuns:

Da, Talmudul (cartea tradițiilor iudeilor, care erau și sunt împotriva creștinilor) și scrirerile istoricului păgân Iosephus Flavius (din primul secol). În ziua de azi nu există istorici serioși care să conteste existența lui Iisus. Acum dacă crezi sau nu că El a fost Dumnezeu încarnat ține de credință, însă un om pe nume Iisus a existat la începutul secolului I și este fondatorul celei mai mari religii de pe pământ.

| stefan339 a răspuns:

M-a salutat cand m-am nascut, nu mint

| AIexutu a răspuns:

Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia.

| GlGl29 a răspuns:

Ai vreo dovada ca strabunicul tau a existat?
Adica acum vreo 50 de ani, nu 2000 ca voi va casatoriti mai repede.