| Moisie a întrebat:

Ce dovezi istorice atesta faptul ca Isus s-a convertit la crestinism?
Sau te pomenesti ca nu exista niciuna si totul este o minciuna " in falsh"?

Răspuns Câştigător
| BlackSulphur a răspuns:

Isus, teoretic, dorea revenirea Israelului pe calea cea dreapta (Religia mozaica). Cu siguranta (CU SIGURANTA!) nu ar fi dorit ca lumea sa inventeze ALTA religie care sa sfideze doctrina originala.

24 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Isus insusi este temelia crestinismului. El nu s-a convertit.

| Inferno a răspuns:

Intrebarea este stupida. Crestinismul este religia ce-l apoteozeaza pe Hristos.
Ar fi absurd ca Iisus sa fie apologet al propriei sale fiinte.

| Moisie explică (pentru Inferno):

Cine naiba este Hristos, adica UNSUL?
Sau crezi cumva ca si dulgherii sunt unsi in functia de dulgher?
In cazul lui Isus din Nazareth el nu a fost UNS niciodata in nicio functie, asa ca despre cine vorbesti cand spui Christosul =UNSUL?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Esti cu pluta, budha de ce nu s-a convertit la budhism?

| Moisie explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Buda se conertea la budism in fiecare zi, si anume atunci cand statea pe buda!
Dar lasand gluma la o parte, nici Isus nu s-a convertit la Isusism, asa ca cine e Christosul, adica acel UNS care da denumirea religiei crestine?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu Iisus s-a convertit la Crestinism, el a adus credinta asta innoita, accentuand pe Iubirea intre semeni si modificand chiar textele Decalogului.

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

FALS!\Isus habar nu avea de crestinismul tau!
El a ramas in religia sa pina la moarte!
Ce iubire de semeni poate fi la o institutie atat de bicisnica si criminala ca Biserica lui Isus, incat pina in ziua de azi, nicio alta institutie nu a depasit-o in crime si bicisnicii!?

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ce citesc!

| ErrorFound a răspuns:

Iisus nu s-a convertit niciodata la crestinism. El apartinea religiei mozaice si asa a murit.

| Moisie explică (pentru ErrorFound):

Poi cum el nu a fost crestin?
Poi ce legatura are atunci crestinismul cu Isus?
O fi una inventata?

| ErrorFound a răspuns (pentru Moisie):

Nu a fost, biserica crestina a fost infintata dupa moartea sa si bazata pe viata si invataturile date de el.

*Nu-mi pune intrebari d-astea ca nu-s crestin oricum.*

| Moisie explică (pentru ErrorFound):

Uite ca am pus intrebarea pentru altii...

| Kalla a răspuns:

Nu existau crestinii atunci.Primii crestini si cei de il urmau pe Iisus se cheama nazareni (pentru ca Iisus este din Nazaret iar acum doua mii de ani il chemau pe Iisus Nazarenul).
Iisus nu este o persoana normala sa se converteasca. Dumnezeu si-a trimis fiul pe pamant cu un scop, nu ca sa se converteasca.Ce mentalitati aveti...nici cine e Iisus nu mai stiti.

| Moisie explică (pentru Kalla):

Hallo! Tu nu stii ca in religia lui Isus toti iudeii sunt considerati fii lui Dumnezeu? Sau tu care nu stii asta crezi ca Dumnezeu a lasat gravida o femeie?
2 Intr-adevar Isus nu era o persoana normala ci una acuzata ca lucra cu puterile lui Belzebub.
3 Nazaritenii care il urmau pe Isus erau sectanti ai religiei mozaice si nu crestini!
4 Dumnezeu nu a trimis pe nimeni pe pamant ci doar l-a azvarlit pe pamant
pe Diavol, vezi Apoc 12.12.
5 Tinand cont ca Diavolul a aparut odata cu venirea lui Christos pe pamant, nu te surprinde ca Christosul se recunoaste ca fiind stapanul cheilor Iadului vezi Apoc 1.18?
6 Stim bine cine era Dulgherul Isus dar nu stim cine este Christosul adica UNSUL, pentru ca stim ca pentru a deveni dulgher nu trebuia sa fi UNS in functie, asa ca asteptam sa ne explici tu cine este Christosul, ta ca sa nu credem ca el este acel "azvarlit" de Tatal Ceresc pe pamant?

| Kalla a răspuns (pentru Moisie):

Hai du-e cu teoriile tale de aici. Iisus are cheile iadului pentru ca El este mai puterni ca diavolul. Dumnezeu stapaneste tot. Punct.

| Moisie explică (pentru Kalla):

Ce e aia cu "du-e"? Te crezi la adunatura?
Isus nu are nicio cheie ci eventual un topor si o randea, pentru ca dulgherii au topoare si randele, sau vrei sa contesti ca Isus a fost Dulgher toaqta viata sa?
Cheile Iadului le are Christosul, adica unsul (RETINE dulgherii nu se ung in functie deci nu vorbim de Dulgherul Isus )
Evident ca IChristosul este mai puternic ca toti Diavolii pentru ca el este capetenia lor, sau nu ai vazut cat de repede au ascultat comanda lui Diavolii care au patruns in turma de porci?
Dumnezeu stapaneste numai in ceruri, aici pe pamant stapaneste FARADELEGEA, si asta pentru ca majoritatea oamenilor NU asculta Legea lui Dumnezeu, pe motivul ca e 'veche"!

| ErrorFound a răspuns (pentru Kalla):

*Nazaretieni
*Iisus Nazaretianul

Vai de capul meu...

| Kalla a răspuns:

Auzi domnu' le-stiu-pe-toate! Eu informatiile astea le-am aflat in italiana.Si a fost cam greu sa le traduc in romana singura.Am gresit dar nu esti tu acela care trebuie sa ma atentioneze!

| Moisie explică (pentru Kalla):

Cu cine te certi?

| Kalla a răspuns (pentru Moisie):

Cu error foud.Credeam ca am apasat pe "raspunde" O.o

| Maxim96 a răspuns:

Hristos a spus ca va zidi biserica Sa pe care nici portile iadului nu o vor birui.

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Eident ca nici Iadul plini cu dracusori nu darama biserica Satanei, ca doar nu or fi atat de inconstienti sa distruga biserica sefului lor!

Răspuns utilizator avertizat