| anonim_4396 a întrebat:

Ce e cu chestia asta? Martorii lui Iehova. Am auzit de la multi prieteni ca se aduna duminica si vorbesc fel de fel de lucruri. Ba chiar cica te si ajuta cu multi bani si nu stiu ce. Imi poate raspunde cineva?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Intotdeauna cat intri-ntru-n grup pentru a te umple de bani o sa ramai si fara banii pe care-i ai.

| RAY a răspuns:

In primul rand nu te duci la biserica ca sa te ajute cineva,te duci ca crezi in Dumnezeu iar daca crezi nu ai nevoie de vreo religie, biserica, iisus nu a facut biserici, religi, martori sunt fanatici care au modificat la greu biblia si au creat propria lor biblie, da se aduna si vorbesc de cum sa prosteasca pe alti, astia sunt fanatici mari si le vezi cu pliante prin oras, sfatul meu evitati

| milan9 a răspuns:

Este o grupare sectanta necrestina. Tine-te departe de prozelitismul lor. In realitate martorii lui Iehova neagă principalele învăţături ale Bibliei.

| Mclaren12 a răspuns (pentru milan9):

Religii avraamaice sunt doar 3: crestinism, islamism si iudaism.
Martorii lui Yehova slavesc acelasi Zeu ca si voi. Clar nu sunt o secta islamica, nu cred ca sunt o secta iudaica pentru ca iudeii sunt doar cu VT in timp ce martorii lui Yehova au pus botu la toata biblia.
Prin excludere rezulta ca sunt crestini, oricum secta lor se aseamana cu celelalte secte crestine.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Nu toate principile ci doar se "opintesc" intr-un lucru, dar esential.

| mentholinks a răspuns:

Sunt niste distrusi, ca toti crestinii.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Proziletism religios. Este o secta religioasa care este impotriva oricarei conduceri de stat, care spun ca lupta pentru a se instaura in intreaga lume o singura conducere: a lui Iehova, cum il numesc ei pe Dumnezeu. Mai amanuntit cauta pe net.
Desigur ca fiecare religie, dar mai ales sectele religioase, vor sa atraga cati mai multi adepti. Pentru asta sunt ajutoarele pe care le dau. Dupa mine este una din cele mai fundamentaliste secte crestine. Daca mi-ar da bani, eu i-as lua si le-as spune PA.

| AC4S4 a răspuns:

Martorii sunt creștini netrinitarieni. Adică ei nu cred în trinitate. Conform lor: Tatăl este Creatorul (numit Iehova). Isus este Fiul lui Dumnezeu, dar nu este Dumnezeu-Fiul, este Arhanghelul Mihail. Duhul Sfânt, de asemenea, nu este o persoană a treimi, ci este o forță, ei numindu-L spiritul sfânt.
Mai sunt și alte doctrine foarte diferite de celelalte confesiuni creștine.
Ei se adună duminica... cântă, se roagă și ascultă predica din Biblie. E aproape ca slujbele de la alte biserici.

În legătură cu banii... Ei nu primesc bani pentru că merg la biserică sau pentru că aduc un nou credincios.
Probabil că se ajută între ei, fiind un grup restrâns.

În concluzie, martorii sunt o confesiune creștină foarte diferită de celelalte.

| Steregoi a răspuns:

Ciuciu bani de la martori. Mai degraba astia iti ia decat sa-ti dea. Cand cineva are parte de un necaz martorii il lasa sa moara ca un caine in ploaie si in frig intr-un sant sau chiar mai rau pentru ca ei spun si se scuza ca el sau ea nu ajunge cu regularitate la intrunirile lor desi este vai de capul lui bolnav si neputincios si mai se scuza ca nu merge in lucrarea de predicare cu ei de parca lucrarea de predicare se poate face numai cand vor ei si cum cred si stiu ei. Cica colecteaza bani pentru ajutorarea sarmanilor. Daca te duci la martori pentru bani te inseli amarnic.

| Nilsson a răspuns:

Nimeni n-ar trebuie sa vorbeasca despre o anumita chestiune in necunostiinta de cauza, eu daca nu fac parte din acea confesiune si nu am fost niciodata la acea biserica ma abtin sa imi dau cu parerea despre ei.
Cel mai corect e sa mergi sa iti formezi singur o parere, vorbele din auzite se numesc barfe.
Oricum, in ceea ce priveste doctrina lor e in mare parte cunoscuta: sunt unitarieni, dumnica e serviciul de inchinare, botezul se practica la maturitate, nu se inchina la cruci, icoane samd.
Un minus pentru ei din punctul meu de vedere e faptul ca sunt impotriva transfuziilor de sange, una e consumul de sange din practicile pagane care e interzis in biblie, alta e o procedura medicala menita sa salveze vietile oamenilor.

| VelaJohnny a răspuns:

Eu am auzit si ca rapesc copii si ii sacrifica pentru ritualuri. Tu ai auzit ca te ajuta cu multi bani. Se aud si mai multe. Eu sugerez sa urmezi sfatul lui Nilsson, adica sa nu fi credul si sa te interesezi personal despre adevar. Cand ii intalnesti sau daca mergi la locasul lor de cult, poti sa ii intrebi mai multe. Eu sunt unul dintre ei btw.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Martorii lui Iehova sunt de fapt martorii lui satana, ai potrivnicului lui Dumnezeu. La orice este Dumnezeu "DA", sectantii sunt "NU"!
O secta lipsita de identitate la fel ca si celelalte secte neo-protestante. Sunt inventate de "Uciga-l toaca!" pentru a insela si a rataci si a acuza pe ortodocsi si Biserica intemeiata de Dumnezeu cu sangele Crucii Sale.
Biblia e foarte clara: "De omul eretic, dupa intaia si a doua mustrare, departeaza-te" Tit 3, 10.
Deci nu te duce intre lupii iehovisti, nu te vor ajuta ci te vor rataci si insela: asta-i lucrarea lor si a tatalui lor, al minciunii.

| 6684464 a răspuns:

Du-te si ai sa afli. Oricine se poate duce acolo Duminica, ei chiar se bucura pentru ca te vad un posibil viitor credincios. Si nu te injura nimeni daca te duci numai o data, in cel mai rau caz se vor mai ruga o data pentru tine si aia e.