| anonim_4396 a întrebat:

Ce e cu luna asta asa mare si portocalie?! E de 3 zile plina asta nu va atras atentia? Ce se intampla in perioada asta, am auzit ca uni oameni au probleme cu somnul.Ce mai stiti?!

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cercetătorii de la Institutul Român de Seismologie Aplicată apreciază că datele obţinute din măsurători, până la ora actuală, confirmă codul portocaliu afişat de semaforul seismic. În plus, se mai precizează un amănunt important şi anume că avem lună plină, iar în general, cutremurele au loc în astfel de intervale numai dacă se întrunesc şi alte condiţii.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Cutremurele au loc daca se apropie de pamant, momentan nu se apropie e acolo

| OOOLEOOO a răspuns:

Mayasii spuneau ca va veni sfarsitu lumi...cativa oameni de stiinta aproba niste schimbari radicale din anul care se va termina acelasi lucru il spune un cult antic Chinezesc, in biblie se spune ca se vor vedea semne in cer si pe pamant.

Alinierea planetelor este singurul lucru care leaga toate acestea.

Eu oricum nu cred intr-un sfarsit asa de aproape.

| RAY a răspuns:

Ce sa fie nu-i nimic, ea e mereu e plina ca doar nu scade in dimensiuni ce vedem noi e o iluzie determinata de ambele axe pamant -luna, cred ca 5 zile va dura luna plina are un ciclu de 29 de zile, nu cred ca influenteaza dar e posibil poate provoaca ametelii, durerii de cap, varsturii, afecta aparate electronice

| Mădă0611 a răspuns:

E luna plina cand luna e opusa soarelui, se intampla la fiecare 3 saptamani si tine cateva zile, si e mare, daca e, pentru ca e aproape de Pamant. S-o vezi din Tibet, de exemplu, sau din Mexic smug

| lalamara a răspuns:

Sincer si eu am probleme cu somnul, dar nu cred ca se datoreaza lunii.Din cate stiu, marti, 2 iulie,a fost luna plina,asta scria si in calendar, deci, daca mai marii bisericii stiau data exacta, nu cred ca ar fi vreo problema, eu zic sa stam linistiti pana trece :-)