| Octavian199 a întrebat:

Ce e dumnezeu? Duh sau persoana?

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Mai presus de toate este Dumnezeu, nu il compara pe El cu asa ceva.

| mudokins78 a răspuns:

Extraterestri ne-au creat si tot ei or sa ne puna capac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acel „sau" din întrebare derutează, pentru că presupune din start că cele două s-ar exclude reciproc. Ei bine, nu.

Un duh poate fi persoană. Și o persoană poate fi duh. Iar Dumnezeu este și și.

| leo59 a răspuns:

Este Duh ( Ioan4) și persoană așa cum este și Fiul Său, Iisus Hristos.

| Octavian199 explică (pentru leo59):

Daca Dumnezeu e duh, atunci duhul sfant ce e? Duhul duhului? rolling on the floor

| leo59 a răspuns (pentru Octavian199):

Trei sunt care mărturisesc în ceruri: Tatăl, Fiul și Sf. Duh; și aceștia trei una sunt (I loan). Toate aceste persoane sunt egale, au aceeași Ființă și alcătuiesc Sf. Treime. Unii termeni chiar dacă nu se găsesc în N. T. au fost formulți de teologii Bisericii, dar în conformitate Sf. Scriptură.

| TriceleRon a răspuns:

Este o constiinta pura, creatoare de realitati. Fara corp fizic si fara forma el poate fi perceput ce cartre o persoana exact cum acea persoana este pregatita sa perceapa divinitatea. Deci poate avea forma diferita pentru fiecare.

| Octavian199 explică (pentru TriceleRon):

Bullshit, asta sunt religia si zeii. Numai Budha a fost real, dar nu era zeu, ci lider spiritual.

| TriceleRon a răspuns (pentru Octavian199):

Sunt mai mult decat de acrod cu tine. Dar trebuie sa recunosti ca exista divinitate, un creator. Dumnezeu, allah sau mai mai stiu ce alte nume sau zei, nu sunt reali. E doar modul in care fiecare civilizate a putut recunoaste divinitatea in acele timpuri. Oamenii au fost nevoiti sa dea un nume si un chip pentru a putea procesa faptul ca exista totusi divinitate. Dar noi, cei de acum, nu mai avem nevoie de asta.