| Narfundo a întrebat:

Ce e mai aproape de adevar intre magie si Dumnezeu?

30 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Ai uita sa pui si ghiocul.

| fllu07 a răspuns:

Iti dai seama ca Dumnezeu.
Magia este lucrarea Demonilor, cu toate formele ei: horoscop, ghicitul in tot felul de obiecte, comunicarea cu mortii, divinatia, amultele si tot ce cuprinde cuvantul magie!
de asemenea, este foarte periculoasa, si este condamnata de Dumnezeu!
(Deuteronomul 18:10-12)

| Narfundo explică (pentru fllu07):

Ai zis ca Dumnezeu e mai real dar vad ca mi-ai prezentat o sumedenie de exemple reale ale magiei:horoscop, etc. Exemple legate de Dumnezeu nu dai? Deci e vorba de magie.Succes.

| Narfundo explică:

Iisus avea puteri magice.El era tot un demon? Adevarul jasser, ne depaseste, in special trecutul.

| fllu07 a răspuns (pentru Narfundo):

Ce exemple vrei sa iti dau? legate de existenta lui dumnezeu, sau legate de evolute vs creatie, sau despre ce?

| Mădă0611 a răspuns:

Daca dumnezeu e adevarul cel adevarat (tongue) si magia (nu exista alba sau neagra, magia e magie) e lucrul diavolului (citat), care crezi ca e mai aproape de adevar?

| DenisaElenaaa111 a răspuns:

Dumnezeu este mai aproape ce noi chiar daca credem sau nu in el pentru ca el ne'a creat si tot el ne ajuta sa scapam din unele situatii

| Narfundo explică:

Tot aia jasser.

| Ad1tza a răspuns:

Ii tot una. Dumnezeu face lucruri supranaturale(magie).
Si Isus la fel.

| 2k a răspuns:

"Magic's just science that we don't understand yet."

― Arthur C. Clarke

| Polaris a răspuns (pentru 2k):

And the understood science is magic for the ignorant.

| 2k a răspuns (pentru Polaris):

Details, details...

| Alphawolf a răspuns:

Vrei adevar? Eu nu cred! Nu stiu ce este mai aproape de adevar, dar stiu sigur ca tu esti departe de el!

| 1dintrevoi a răspuns:

Putem lansa doar pareri pe marginea acestui subiect. Eu unul consider ca omul este condamnat la confuzie, avand nesansa de a se naste cu capacitati marginite, ce nu-i permit sa inteleaga in totalitate termeni precum "Adevar", "magie" sau "Dumnezeu". Suntem inconjurati de atat de multa minciuna, incat avem sanse mai mari sa castigam la loto decat sa descoperim adevarul in stare pura. Noi avem acces doar la franturi de adevar, si incercam sa luam din el ceea ce CREDEM ca este bun. Eu m-am declarat crestin, insa am dubii in privinta multor aspecte ale crestinismului. Nu sunt de acord cu magia, insa undeva in sufletul meu ceva imi spune ca "Dumnezeu" si "magia" POT fi doi termeni complementari. Orice este posibil. Magia este cat se poate de adevarata, de ce n-ar putea face parte si ea din Adevar? Poate pentru ca nu este pentru noi, poate ca ne face rau...dar are si ea un loc in toata aceasta poveste, altfel n-am mai vorbi despre ea. Daca Dumnezeu este sursa principala a tuturor lucrurilor/fenomenelor, etc., nu ar insemna ca magia tot de la el vine?

| dracu14 a răspuns:

Niciuna,amandoua sunt inexistente

| ania a răspuns:

Depinde ce definiție ai pentru magie.

| Narfundo explică (pentru ania):

Esti invitata mea in acest caz.Defineste magia pe cuvintele tale

| Miauti a răspuns:

Ambele cica... "sfantul Ilie'' este aducator de ploi asta inseamna ca e vrajitor.

| Miauti a răspuns (pentru fllu07):

Si atunci cand Moise a transformat bastonul in sarpe ce e? iar daca il aducem pe Moise in evul mediu fi sigur ca o sa fie ars pe rug de BISERCA pentru ca foloseste unelta diavolului.

| fllu07 a răspuns (pentru Miauti):

Pai lui Moise DUmnezeu i-a dat putere sa faca miracole, in fata lui Faraon, si in fata natiunii Israel pentru ai convinge ca el, (moise) este trimisul lui Dumnezeu pentru ai scapa de robia egipteana.
si faptul ca ai mentionat de biserica, este aceiasi biserica din care se trage biserica ortodoxa. ce istorie are, si azi, cati oameni o venereaza, si cat rau a facut... ce biserica ii aia care ii are pur si simplu pe oameni de vii, care ii tortura, care ii macelarea, doamne, si toate in numele lui Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| PerfectInsanity a răspuns:

Dumnezeu. Magia este o forma a manfestarii energiei spirituale la nivel metafizic happy insa aceasta energie tot de sus vine.
Vezi tu, in calendar spre exemplu sfintii nu sunt trecuti cu numele lor pentru a nu fi invocati.
Da, magia exista insa este profana si nu e la fel de puternica

| Miauti a răspuns:

Pe scurt daca luam pe magicianul Dynamo care merge pe apa inseamna ca e magie. Si Isus care merge pe apa e o minune.laughing)

| Miauti a răspuns (pentru fllu07):

Deci sfantul Hristofor e un demon.

| fllu07 a răspuns (pentru Miauti):

Nu aduce nici o ploaie, sez bland laughing

| fllu07 a răspuns (pentru Miauti):

De unde stii ca ii sfant? unu singur este sfant: Isus.

| Miauti a răspuns (pentru fllu07):

Si atunci care e rostul sa te inchini la degetul unui mort?

| fllu07 a răspuns (pentru Miauti):

laughing asta-i buna.
pai oamenii sunt dusi de nas ca moastele fac minuni. dar ii fals. in primul rand aia nu sunt oameni care au avut aprobarea lui Dumnezeu, si apoi mortii nu pot face nimic nici bine nici rau. ieremia 10:3-5 eclsiastul 9:5, 6 si 10.
oamenii merg sa pupe degetul la unu sfant ca is mintiti, si ca biserica sa ii sece de bani. nu ai vazut? acum cu parascheva, 2 milioane de euro. iti dai seama? 2 milioane. si astia declarati. dar sigur is mai multi.

| PedoBarbie a răspuns:

Atât magia cât şi Dumnezeu sunt lucruri în care mereu există dubii pe care oamenii le au.
Eu nu cred în niciunele.
Pe curând!

| ania a răspuns (pentru Narfundo):

După DEX care mie îmi dă impresia unei perspective atee, magia e totalitatea procedeelor, formulelor prin care ar putea fi invocate forțe supranaturale spre a produce miracole.Din perspectivă creștină la care eu subscriu, magia se referă la evenimente supranaturale cauzate de puterea demonilor în timp ce minunile sunt făcute cu puterea lui Dumnezeu.În acest sens ambele sunt adevărate, diferă sursa de unde provin.