| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce e mai important? Ce scrie in Biblie, traditia sau superstitia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Cel mai important, este să-ți folosești Creierul! Că de aceea a fost pus acolo!

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia nu descurajează folosirea creierului. Din contră, ne îndeamnă să ne folosim mintea în închinarea adusă lui Dumnezeu, sa cautam dovezi, să cunoaștem, sa ne convingem, etc. Dar biserica ortodoxă, si celelalte, chiar dacă nu direct, spun: "crede și nu cerceta" sau "fă ce spune popa, nu ce face popa", așadar nu îndeamna oamenii să gândească, sa cerceteze, să-și pună întrebări, ci să stea în mocirlă, tăcuți, îndoctrinați si îndobitociți.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Greșit. Nu toate.
Mai caută.

Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Cateodata nu este de ajuns sa citesti biblia de multe ori, ci pur si simplu sa-l porti mereu in gand pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Adevaratul Dumnezeu. Ar trebui sa fii crestin ortodox, parerea mea, fara sa te influenteze cineva. Dar si unii oameni mai mint in legatura cu ceva, chiar daca apartin acestei religii. Important este sa nu te minti pe tine si sa ai pe cineva care sa-ti explice mai multe.

Răspuns utilizator avertizat
| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fiecare este liber sa creada ce vrea, dar la sfarsitul vietii va fi judecat tot de Dumnezeu pentru faptele, cuvinte si gandurile din trecut, cel mai probabil. Mai de mult mi-a povestit cineva ceva care suna cam asa: Erau niste oameni bogati care aveau palat, iar alti oameni saraci stateau pe langa ei, sperand ca vor primi ceva de mancare. Oamenii bogati nu se indurau deloc sa le dea de mancare, zicand ca lasa ca vor trai ei sau vor gasi ei o cale sa manance. Si uite asa tot trecea timpul iar oamenii saraci au murit apoi s-au dus in rai si acolo si-au facut palat. Apoi timpul tot trecea pentru bogatasi pana intr-o zi cand a venit vremea sa moara si ei, venind ziua judecatii in care Dumenzeu trebuia sa le hotarasca soarta. Ii intreba daca i-au ajutat pe saraci, ei spuneau ca da Domnule. Vazand una ca asta Dumnezeu le-a spus ca nu ati ajutat pe saraci drept rasplata va trimit in iad. Zis si facut, au pornit la drum fostii bogatasi, un drum foarte lung in care trebuiai sa stai la rand. Cand au ajuns la nenea dracusorul zis aghiuta ii poftea sa intre intr-un cazan mare (nu stiu ce era acolo, dar eu cred ca era smoala incinsa). Vazand una ca asta s-au oprit putin sa se roage Domnului, la care Domnul i-a pus pe fostii saraci care acum au palat in rai, sa vorbeasca cu ei. Fostii bogatasi se rugau la cei de sus sa le arunce o funie sa se urce si ei in rai, dar cei din rai nu au vrut pentru ca nici ei nu i-au ajutat. Asa ca cei din iad nu au avut de ales si au intrat in cazan. Cam asta am inteles eu de la cineva si am simtit nevoia de a spune mai departe...
Sper ca ai inteles ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| UnOmOarecare3000 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar daca te inseli in anumite privinte?

Răspuns utilizator avertizat