| Bocristi7 a întrebat:

Ce e mai păcat să incalci un jurământ făcut cu mâna pe biblie sau sa mergi la vrăjitoare (să îți de-a în cărți)?

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Prima.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru Bocristi7):

Adica juramntul stramb e mai rau. Mersul la vrajitoare sugereaza doar ca ai prea multi bani de dat si esti naiv.

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Depinde de referința pe care o ai. Păcatul e relativ. Pentru unii e păcat să mănânce carne de porc, pentru alții nu, pentru unii e păcat sa lucreze sâmbăta, pentru alții nu, pentru unii e păcat să poarte masca chirurgicala, să facă vaccin, sa bea alcool și asa mai departe.
Esențial pentru omul rațional, realist și inteligent este să aibă o referință corectă, că nu e un câștig să ții cont de toate fanteziile unora sau altora.
De aceea, știința e cea care trebuie luată în calcul când facem ceva, nu credința. Credința înseamnă neștiință. Când spui cred, automat spui ca nu știi sigur.
În concluzie e păcat să ții cont de credință și să nu ții cont de știință.
Religia și vrăjitoria au în comun multe lucruri. Ambele sunt moduri prin care omul viclean și mincinos îl înșală pe omul naiv, credul și neștiutor.
Jurământul se face pentru lucruri mai serioase. Pentru lucruri neimportante, jurământul nu are nici o valoare. E o joacă, nu e un păcat.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexanderox a răspuns:

Dacă vrăjitoarea are har și vorbește cu îngeri direct, nu este pacat, dar daca ea te minte și o crezi este păcatul tău