| Meme10Memu a întrebat:

Ce e omul sa vorbeasca despre un Dumnezeu cand omul de fapt e carne asemanatoare cu a mamiferelor? Misionarii sunt altceva decat oameni care umbla dupa mancare, beutura si s*x?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cei care iubesc viata de aici nu vor avea parte de viata vesnica,asta nu inteleg crestini, ca iubirea lor fata de lumea asta le indeparteaza de viata vesnica, din pacate nici religile, sectele, cultele nu promoveaza pe iisus si sa fi crestin cu numele

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Credinciosii asteapta sa moara ca sa traiasca. rolling on the floor Dupa ce oasele lor vor fi curatate de carne de catre viermi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Mistocar esti.

| Celcestietot a răspuns:

Ce trist ești. Care este problema dacă vorbim despre Dumnezeu? Și tu tot om ești și vorbești. Iisus a fost om și a vorbit despre Dumnezeu.

| Helper07 a răspuns:

Da, dar nu suntem mamifere oarecare, te consideri un animal? esti ceea ce crezi? Omul e regele animalelor iar Dumnezeu e Creatorul lor.
Nu stiu cum ai ajuns la misionari cu asta dar ati da viata pentru a vesti Cuvantul lui Dumnezeu inseamna sa-L iubesti pe El mai mult decat viata si automat, mai mult decat placerile vietii.

| Daniel323 a răspuns (pentru Helper07):

Zeul biblic iubea si el viata.Manca zilnic un miel la mic dejun si unul la cina stropiti cu ceva vinisor si putina azima.Cica jertfa.Pai vreau si eu niste jertfa de-asta. Miros placut Domnului.Adica se dadea in vant dupa gratar. Iată ce să jertfeşti pe altar: doi miei de un an, în fiecare zi, necurmat.
39 Un miel să-l jertfeşti dimineaţa, iar celălalt miel seara.
40 Împreună cu cel dintâi miel, să aduci a zecea parte dintr-o efă de floare de făină frământată într-un sfert de hin de untdelemn de măsline fără drojdii şi o jertfă de băutură de un sfert de hin de vin.
41 Pe al doilea miel să-l jertfeşti seara şi să aduci împreună cu el o jertfă de mâncare şi o jertfă de băutură, ca cele de dimineaţă; aceasta este o jertfă mistuită de foc, de un miros plăcut Domnului.

| Helper07 a răspuns (pentru Daniel323):

Hai ca exagerezi, ceea ce faceau evreii (jertfele) erau un ritual care reprezenta jertfirea pe cruce a Mantuitorului lor care urma sa vina, pentru iertarea pacatelor lor. Si sa stii ca preotii si oamenii care aduceau jertfa luau carnea si o mancau din cate stiu, i-a citeste mai bine. Si nu mai compara pe Dumnezeu cu omul, nu are relevanta.

| Daniel323 a răspuns (pentru Helper07):

Nicio legatura cu mantuitorul.
Jertfele nu le aduceau de bunavoie, erau cerute cu insistenta de YHWH.

In fiecare zi sa mai aduci un vitel ca jertfa pentru pacat, pentru ispasire; sa cureti altarul, facand ispasirea aceasta, si sa-l ungi ca sa-l sfintesti. (Exod.29:36)

Si cum ii ramanea in gat ca era prea uscat:

Impreuna cu cel dintai miel, sa aduci a zecea parte dintr-o efa de floare de faina framantata intr-un sfert de hin de untdelemn de masline fara drojdii si o jertfa de bautura de un sfert de hin de vin. (Exod.29:40)

Avea metabolismul bun deoarece pana seara mai vrea unul:

Pe al doilea miel sa-l jertfesti seara si sa aduci impreuna cu el o jertfa de mancare si o jertfa de bautura, ca cele de dimineata; aceasta este o jertfa mistuita de foc, de un miros placut Domnului. (Exod.29:41)

Era,pretentios sa nu-i aduci carne alterata:

Sa n-aduci cu paine dospita sangele dobitocului jertfit in cinstea Mea; si carnea din jertfa praznicului Pastilor sa nu fie tinuta in timpul noptii pana dimineata. (Exod.34:25)

Merge si un desert:

Daca vei aduce ca jertfa de mancare un dar din ceea ce se coace in cuptor, sa aduci niste turte nedospite, facute din floare de faina, framantate cu untdelemn, si niste placinte nedospite, stropite cu untdelemn. (Lev.2:4)

Proaspete daca se poate:

Daca vei aduce Domnului un dar ca jertfa de mancare din cele dintai roade, sa aduci ca dar de mancare din cele dintai roade ale tale, spice coapte de curand, prajite la foc si boabe noi, pisate.

Daca pe animalele defecte tot el le-a creat, ca jertfa vrea doar perfecte:

Cand cineva va aduce Domnului un dar ca jertfa de multumire, daca il va aduce din cireada, fie parte barbateasca, fie parte femeiasca, s-o aduca fara cusur, inaintea Domnului. (Lev.3:1)

Daca va aduce ca jertfa de ispasire un miel, sa aduca o parte femeiasca fara cusur. (Lev.4:32)Sa n-aduceti niciuna care sa fie oarba, sluta sau ciuntita, care sa aiba bube, raie sau pecingine; din acestea sa n-aduceti pe altar ca jertfa mistuita de foc inaintea Domnului. (Lev.22:22)

| Helper07 a răspuns (pentru Daniel323):

Daca tu chiar asta crezi... Erau cerute astfel de lucruri dar ritualul, simboliza moartea lui Isus pentru pacatele noastre - mielul fara cusur. Preotul lua din sangele mielului si stropea Sfantul Locas (sau altarul, nu mai stiu) ceea ce insemna ca pacatele oamenilor care aduceau jertfa erau paste lui Dumnezeu iar pe fiecare an se facea curatirea Sfantului Locas, toate pacatele poporului din acel an fiind pasate unui tap ispasitor cel simboliza pe Satan care va fi si el un tap ispasitor, si ii se dadea drumul in pustie. Totul simboliza pe Isus, moartea Sa pentru pacatele noastre si modul prin care acesta ne iarta, daca nu vrei sa intelegi...

| Daniel323 a răspuns (pentru Helper07):

Asa ti-au bagat altii in cap.Si tu redai ca un casetofon. Data viitoare incearca sa gandesti sau ai ignore, cum fac cu idiotii.

| Daniel323 a răspuns:

Poate tu.

| ZyRRe a răspuns:

Daca e sa o luam asa, Isus a lasat apostolii sa transmita cuvantul sau, si de acolo s-a raspandit.