| DracuIa a întrebat:

Ce e viata, de ce multi nu inteleg scopul ei care este simplu.
Viata asta nu este facuta doar ca sa te nasti traiesti mori si gata.
Sau cum cred unii care zic ca "macar daca traiesti sa lasi ceva in urma ta" sau "atat cat traiesti sa fii fericit, sa iti traiesti viata" Desi nu sunt chiar total eronate argumentele, sunt totusi false.
Deci da este adevarat, trebuie sa te bucuri de viata, si sa o privesti ca pe o binecuvantare si bucurie si este normal sa fii fericit. Pana aici e bine.
Dar dupa cum vedem,stim,auzim, si intalegem, viata nu este asa usoara si plina de bucurie mereu, ea are si partile ei grele, rele,urate si cu necazuri.
Insa lumea NU intalege un simplu fapt:
Acela ca Viata este o binecuvantare si CA EA ARE UN SCOP, si ca de ce exista RAU si ce este si de ce trebuie sa il induram, acum am sa va explic.
Ei bine sunt mai multe toerii, insa daca ne luam dupa biblie, si ce zice Isus Hristos, ei bine acesta explica scopul vietii e ca sa vezi, sa descoperi cum este lumea cu pacatul in ea, ce vreau sa zic este ca tu, puteai fii creeat in rai, ok?
Bun dar daca faceai aceeasi greseala ca si Lucifer si pacatuiai, de ce o faceai? simplu
DIN CAUZA INCOCENTEI, DA!
Oircum desii se zice ca Lucifer era foarte constient ca a ales sa faca rau foond constient de urmarile sale care aveau sa audca totul la suferiinta, mno asa si noi, puteam fi in locul lui deci, practic suntem adusi in aceasta viata nu ca sa suferim CI PRIN EA SA FIM SALVATI, sa cunoastem pacatul, IAR DACA ALEGEM SA DEVENIM SFINTI, FARA GRESEALA PANA LA MOARTE, atunci DA vom merge in rai! DE CE?
PENTRU CA E LOGIC CA CA SA FII COMPATIBIL CU O LUME PERFECTA FARA PACAT TREBUIE SA STII SA INTALEGI SI SA FACI DE BUNA VOIE BINE SI SA CREZI IN EL SI SA NU FACI NIMIC RAU CARE ITI POATE FACE TIE SAU ALTORA RAI, CACI ASTA E PACATUL.
SI DA EXISTA RAI, POATE FI O LUME EXACT CA SI ASTA IN SENSUL CA E UN PAMANT, NOU SI EXISTA FIINTE, INSA ACOLO TOTI DAR TOTI SUNT UNITI! Nu traieste nimeni in rai pentru el, ci pentru ceilalti!
Si tot ce zic scrie si in biblie, a zis Isus, insa eu mi-am dat seama singur de asta. e si logic intr-un fel daca te gandesti.
Asa ca viata asta e un test, daca alegi sa dai testul, sa lupti ca sa devii sfant, adica pur si simplu sa alegi sa traiesti fara pacat, si sa vezi ca de fapt e mai bine fara sa alegi pacatul, care pacatul ce e, e pofta desarta a acestei lumi trecatoare, adica sa renunti la lumea asta si tot ce iti ofera ea si sa alegi sa traiesti drept si corect si cu putin! sa rezisti mandriei invidiei poftei,lenei,urii, maniei, fricii, umilintei, si a tot ce iti sta in cale sa rezisti ca sa invingi lumea asta a lui Satan impotrivitorul, care el a cazut din rai cum am zis pentru ca a pofta lui a fost prea mare si a dorit prea mult insusi la slava lui Dumnezeu, a creeatorului ceea ce era si este imposibil de atins fie ca vrea cineva sau nu.

DECI ca sa intalegeti MEREU DAR MEREU ADUCA MINTE ACEST FAPT REAL, si Va rog din suflet sa il intalegeti.

PACATUL ESTE SINGURA PROBLEMA A LUMII.

O spun si o repet mereu si mereu.

Ca sa stii si sa intalegi ce este, trebuie doar sa gandesti, este simplu.

Pacatul este similar cu orice lucru care il numim gresit, constient si unori chiar si inconstient.

DA! asta este, dar oamenii nu incerca sa intaleaga si sa vada ca PACATUL este de fapt EXACT TOT CEEA CE NUIMIM NOI RAU, Pentru ca TOCMAI NOI IL FACEM! Auziti bine, NOI IL FACEM

Pentru ca noi am constuit soceitatea asta, noi oamenii, NOI am construit-o in asa fel gresit CA SA NE DEZBINE!

Pentru ca pacatul asta face, doar rau, fiind greseala fundamentala a omului.

Pacatul care se zice ca pleaca din inima, dezbina omul, din cauza ca alege cu propria voie sa greseasca si de cele mai multe ori este constient ca alege sa faca ceva gresit
SA MINTA
SA FURE
SA INSELE
SA URASCA
SA INVIDIEZE
SA SE SIMTA PREA BUN, SAU MAI BUN CA ALTII SI ASTFEL SA-I CREADA PE CEILALTI PREA PREJOS
SAU SA FIE LENESI
SAU SA AIBA OCHI FALSI CARE PRIVESC DOAR LUCURUILE FRUMOASE LA EXTERIOR DAR IN INTERIOR NU PRIVESC, SE PACALESC SINGURI
SI TOT ASA TOATE PACATELE.

SOCEITATEA ESTE STRICATA DIN MOMENT CE NOI SUNTEM STRICATI, NOI AM CREEATO NOI O CONTROLOAM, DIN MOMENT CE NOI SUNTEM STRICATI TOTUL SE MODELEAZA DUPA NOI.

Asa ca peste tot unde vom vedea ceva nedrept, gresit, eronat,rau,urat, etc e tot din vina noastra, a oamenilor noi alegem sa pacatuim, sa gresim si sa stricam si sa luam dupa noi greseala si sa nici nu renuntam la ea, si sa fim ignoranti si indiferenti ca in ziua de azi fiind ceva la "moda". fals.

Sper ca am adus putina lumina, daca nu voi cum o vedeti si care credeti ca este scopul ei?

Răspuns Câştigător
| 6684464 a răspuns:

Scopul vietii este de a ne mantui, simplu.
Viata pe care o avem de cateva mii de ani este Indurarea Domnului, simplu(Gen 3:15 -> Rom 8:34, Ps 136:12).
Viata pe care o vom avea(crestinii) este Dragostea Domnului(Ioan 3:16), simplu.

| Kron5tadt a răspuns (pentru 6684464):

Despre care viata vorbesti aici? Pe bune, viata o avem de cateva mii de ani?
Tu nu cunosti faptul ca viata ta NU ESTE A TA! Si nu esti constient de faptul ca esti doar in trecere aici, ca pamantean.
Vorbesti doar ca o cizma defecta, dand exemple cu citate din Biblie. Daca te-ar lua in serios Creatorul... s-ar sinucide.
Esti aici, in viata asta, pentru a INVATA!

| 6684464 a răspuns (pentru Kron5tadt):

"pentru a INVATA!"
Gresit! Ai 1, stai jos!
Ce sa inveti din lumea aceasta?! Nu spune Biblia ca "intelepciunea lumii acesteia este o nebunie inaintea lui Dumnezeu"?!

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Viata ASTA ESTE DOAR un TEST in care dai un examen, in care te califici sau nu te califici pentru adevarata viata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eee, pe langa tine, in lumea asta mai sunt si oameni simpli, pentru care viata inseamna te nasti, te chinui ceva zeci de ani si pe urma mor. Sau te nasti, traiesti mediocru si mori, sau te nasti, traiesti fericit si mori.

"Savantismele" astea descrise de tine se aplica la cum zicea Eminescu "oamenii de geniu"

| Hammurabi a răspuns:

Ce înseamnă să fii leneș?
Ce să nu faci?
Dacă îți câștigi traiul prea ușor, trebuie să renunți la felul ăsta de viață și să cauți ceva mai greu?

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Scopul vietii e acela de a iubi.

| SecretDarky a răspuns:

Shuriken, tu iti spun sincer esti un om foarte destept si nu sunt sarcastic, de la tine am ce invata. Scopul in viata din punctul meu de vedere este ca noi suntem numai "pregătiți" in aceasta viata pentru ceea ce urmeaza, asa ca hai sa ne ferim cat mai mult de pacate pana ce nu este prea tarziu