| marinelpop a întrebat:

Ce efect a avut asupra voastră citirea Noului Testament și de ce?

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

M-a luminat si mi s-a intarit credinta.Cand asculti vorbele si vezi faptele Mantuitorului, sfaturile si vorbele apostolilor te lumineaza si iti intareste credinta foarte mult.Dar nu numai citirea Noului Testament trebuie, nu numai asta te intareste ci si cartile Sf.Parinti,interviuri,pilde etc.Doamne ajuta!

| EmaS a răspuns:

M-a ajutat sa ma vad ca intr-o oglinda. Atunci mi-am vazut starea de om pacatos, am inteles cat de mare este dragostea lui Dumnezeu si m-am prabusit la picioarele Domnului Isus primind iertarea si mantuirea. Cuvantul lui Dumnezeu imi zideste credinta, ma invata cum sa traiesc imi aduce mangaiere si speranta.

| Zenit313 a răspuns:

"Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forţă pentru ateism concepută vreodată."
- Isaac Asimov

| Calininio a răspuns:

Am borât prima oara. Apoi imi era doar sila sa tin cartea in mana.

| victor333 a răspuns:

Am inceput sa citesc biblia...pe la pagina 10 am zis GATA e clar biblia=cea mai mare telenovela! efect=0... poate dezamagit ca unii oameni isi duc viata dupa asa ceva dar asta e

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Dar ai citit Noul Testament ca sa vezi cat de mult te iubeste?

| obelix2266 a răspuns:

Mai marinelpop pai tu ai citit numai Noul Testament? Inseamna ca ai citit putin, mai citeste ca altfel cu ce umpii golul din paharu sufletului, daca nu decat cu cuvantul lui DUMNEZEU.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Astept sa vad despre ce este vorba.

| Shammal a răspuns:

A fost interesanta idea ca oamenii traiau mult mai mult cu sutele de ani, asta mi-a dat de gandit ca e posibil

Răspuns utilizator avertizat
| angus35 a răspuns:

Cand am citit NT mi-am adresat o multime de intrebari.Nu poti sa fii acelasi dupa ce o citesti.Bafta!