| Oleg20 a întrebat:

Ce este Armaghedonul?

Răspuns Câştigător
| ADN30 a răspuns:

Biblia spune în cartea Apocalipsa că „regii întregului pământ locuit" se adună „pentru războiul zilei celei mari a Dumnezeului cel Atotputernic" (Apocalipsa 16:14). Relatarea profetică arată în continuare: „Ele i-au adunat în locul care în ebraică se numeşte Har-Maghedon", sau Armaghedon (Apocalipsa 16:16). Apoi, după câteva capitole, se explică faptul că „regii pământului şi armatele lor" vor fi „adunaţi ca să facă război împotriva celui ce stătea pe cal şi împotriva armatei sale" (Apocalipsa 19:19). Cel ce stă pe cal nu este altul decât Isus Cristos (1 Timotei 6:14, 15; Apocalipsa 19:11, 12, 16).

Din aceste versete înţelegem că Armaghedonul este un război între Dumnezeu şi armatele omenirii neascultătoare.

26 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

O lupta dintre dumnezeu si satan.

| Kalla a răspuns:

Esti ultima lupta intre Dumnezeu si Satan, bine si rau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

"lupta intre Dumnezeu si Satan"... tu ai face un meci de box (pe viata si pe moarte) cu Mike Tyson in perioada lui de glorie? DA sau NU?

"Dumnezeu este de un infinit de ori mai puternic ca satana"... si unde-i logica in lupta si in "razvratirea" din aceasta poveste?

"pentru ca binele castiga intotdeauna"... asta se intampla doar in filme. Realitatea insa te contrazice.

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau.Sarcasmul nu mi se pare potrivit.

Satana nici nu este o zeitate.Este un inger cazut ce iti trage puterea din frica oamenilor. Dumnezeu nu isi trage puterea din nimic.Mai de graba noi devenim mai puternici multumita lui.

Realitatea nu este numai ceea ce vedem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Tot nu ai raspuns la ce am intrebat. Incearca sa nu mai eviti si sa nu mai schimbi subiectul.

Ai face sau nu un meci de box cu Mike Tyson?
Presupunand ca esti un inger, te-ai "lupta" sau nu cu un zeu care este "este de un infinit de ori mai puternic" decat tine?

Raspunde cu un simplu "DA" sau "NU".

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-as lupta cu Mike Tyson pentru ca nu vreau sa-l lovesc laughing
*stop troll*
Nu m-as lupta cu Dumnezeu dar batalia intre El si satana este scrisa in istorie.Binele si raul trebuie sa se lupte fata in fata cu toate fortele lor pentru ultima data.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Stai asa, sa o luam pe bucati. Nu trebuie sa te grabesti.

"Nu m-as lupta cu Dumnezeu"... de ce? Gandeste bine inainte sa raspunzi.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vei înţelege pentru că nici nu vrei să înţelegi. Las-o mai moale cu luptele tale bre. Te avânţi fără să deţii subiectul. Satan nici odată n-a pus la îndoială puterea lui Dumnezeu. Altceva a fost pus la îndoială, dar nu cred că va ajunge la tine

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca:
1.Nu am de ce! El este tatal nostru ceresc, ne iubeste si in plus in fiecare zi este "batut" cu cuvintele voastre brutale impotriva Lui
2.Nu m-as bate cu El nici daca ar fi rau ca Zeus sau alte personalitati din basme.El este Dumnezeu, sa spui ca este puternic este prea putin.El este nespus de puternic si inteligent.
2.Este o diferenta intre a fi prost si curajosCine se duce de partea satanei este prost pentru ca daca satana pierde, si el va avea de pierdut
Numai in Domnul gasim fricire si salvare!

| Kalla a răspuns:

Admir faptul ca esti constienta ca Dumnezeu este de un infinit de ori mai puternic ca satana si sunt complet de acord numai ca Armaghedonul este ultima lupta definitiva despre care se vorbeste in Apocalipsa dupa Ioan.Si stim deja ca Dumnezeu o sa castige pentru ca binele castiga intotdeauna.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Kalla):

"binele castiga intotdeauna" Fals, asta se intampla numai in basme. Mereu castiga cel mai puternic.

| Kalla a răspuns (pentru HueyFreeman):

Dragostea este puterea lui Dumnezeu si nimic nu este mai presus de Dumnezeu sau mai puternic ca iubirea!

| Maxim96 a răspuns:

O nascocire a mortorilor lui iehova...

| Oleg20 explică (pentru Maxim96):

Poţi fi mai politicos?

| Maxim96 a răspuns (pentru Oleg20):

Pot,dar am spus opinia mea.
Fiecare are dreptul la opinie.

| Oleg20 explică (pentru Maxim96):

Poate că am greşit. Dar măcar învaţă-te să scrii. rolling on the floor

| Maxim96 a răspuns (pentru Oleg20):

Daca am gresit o litera, cred ca nu e ceva foarte grav.Dar arunca o privire si la scrisul tau laughing

| Maxim96 a răspuns:

Lasa mai moale, ca eu nu scriu cu diacritice laughing

| Oleg20 explică (pentru Maxim96):

Ceea ce dovedeşte că nu eşti cu scaunul la cap.rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| Maxim96 a răspuns (pentru Oleg20):

Bine,gata termina.Vad ca esti un copilas naiv!

| Oleg20 explică (pentru Maxim96):

Cine-i copilaşul, eu sau TU? rolling on the floor

| Oleg20 explică (pentru Oleg20):

Deşi nu mă miră, văd că de uiţi la desene animate pentru bebeluşi. rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| Maxim96 a răspuns (pentru Oleg20):

Daca tu esti cel din imagine, e clar.Inteleg mintea e inca "verde", la varsta asta, dar lasa ca o sa treaca, o sa cresti si o sa vezi lumea cu alti ochiwinking

| Oleg20 explică (pentru Maxim96):

Şi tu de ce ţi-ai înlăturat fotografia?

| Maxim96 a răspuns (pentru Oleg20):

Ca am vrut sa-mi pun alta mai amuzantalaughing

| Oleg20 explică (pentru Maxim96):

Ţi-a reuşit. happy