| anonim_4396 a întrebat:

Ce este, cum devii si ce face un pastor?

5 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Un pastor face cam acelasi lucruri pe care le face un preot traditionalist doar ca ritualul difera in funcctie de cultul respectiv.
Pastor devi facand o facultate (seminar) de patru ani.

| sanboss a răspuns:

Ce este : gandeste-te la un cioban care are grija de oile sale - cum devi : 1-prin chemare divina 2-cunoasterea scripturilor - ce face : ofera hrana oilor - are grija de ele- mangaie, sfatuieste, mustra, carmuieste. Nu neaparat printr-o facultate se poate ajunge pastor, dar nici lucrul acesta nu e de neglijat neparat pastorul trebuie sa fie pregatit din pct de vedere biblic si nu numai. BISERICA e doamna si ea isi alege slujitori. Ar fi mai mult de vb pe tema ce este cum devii si care sunt responsabilitatile... ti-am zis doar in genereal

| Panamax a răspuns (pentru sanboss):

Chemare divina?
Adica un fel de diaree dar verbala, sau doar placerea de a manca rahat despre spiridusul invizibil.

| sanboss a răspuns (pentru Panamax):

Da orice slujba trebuie sa vina in urma chemarii Dl Isus : Şi El* a dat pe unii apostoli, pe alţii proroci, pe alţii evanghelişti**, pe alţii păstori† şi învăţători EFESENI 4:11

Si EL a dat fi atent la citire. nu spune si george a facut pe sandu pastor. spune Si El a dat : deci fiecare madular din trupul Lui Hristos este chemat sa slujeasca in functie de chemarea primita. 1cor 12... daruri slujbe. si toate din partea Lui

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Practic este raspunzatorul legal si administrativ al unei biserici. Un fel de CEO al biserici.

Cum devi? Urmezi o facultate de teologie si concurezi pentru posturi deschise, daca comitetul unei biserici considera ca esti potrivit vei intra pe pozitie.

Pe langa pozitia administrativ - legala, bineinteles te ocupi de bunastarea bisericii din toate punctele de vedere in special cel spiritual, adica ti programele divine si susti mesajele teologice din timpul programelor.