| saharazanss a întrebat:

Ce este duhul sfant sau cine este si cum arata?

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Duhul Sfant este o persoana din sfanta treime. Duhul Sfant te convinge ca esti pacatos si ca ai nevoie de iertare. Duhul Sfant te ajuta sa lasi pacatul si sa traiesti dupa voia lui Dumnezeu.El este cu noi si in noi.

| Allrc24 a răspuns:

Duhul Sfant este Dumnezeu. Duhul Sfant este o persoana a Sfintei Treimi.(Sfanta Treime=Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul, Dumnezeu Sfantul Duh; nu sunt 3 dumnezei ci unul singur intreit in persoane)
http://www.gotquestions.org/Romana/Duhul-Sfant.html

| Allrc24 a răspuns:

Tu ce vrei? nu poti dormi noaptea de mine?

| Toluk19 a răspuns:

Cind Iisus a fost botezat, cine s-a pus pe umarul lui?

| Toluk19 a răspuns:

Si sa coborit Duhul Cel Sfint pe umar care era Porumbelul!

Singura infatisare trupeasca a Duhului Sfant ce-a fost data vreodata oamenilor s-o vada a avut loc la Iordan, cu ocazia botezului in apa a Domnului Isus Hristos (Luca 3:21-22) cand Duhul Sfant s-a coborat peste El ca un porumbel. Porumbelul prezinta cateva particularitati. Porumbelul prin infatisarea sa exprima gingasia; el este simbolul nevinovatiei, blandetii, a bunatatii, a curatiei si a pacii. Primul act pe care l-a indeplinit porumbelul in istoria biblica a fost in timpul potoplui lui Noe. Noe a dat drumul porumbelului sa aduca vestea daca apele s-au retrsa de pe pamant (Gen. 8:8-11). Tot asa si Duhul Sfant aduce oamenilor vestea buna ca pacatul a fost ispasit prin jertfa Domnului Isus Hristos si ca mania lui Dumnezeu a luat sfarsit. El coboara asupra noastra ca sa ne impartasaeasca din calitatile Sale divine.

| ursachy a răspuns:

Duhul sfant e in tine sufletul tau e suflarea duhului sfant

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei duhul sfant este forta activa a lui Dumnezeu, adica puterea lui cu care a creat totul. Nu putem spune ca e o persoana pentru ca nici unde in Biblie nu scrie acest lucru.

| chupachups1234 a răspuns:

Eu, cand ma trezesc dimineata si umblu prin casa cu patura pe mine.

| Misterryo a răspuns:

Pai daca e DUH(entitate invizibila) de ce intrebi cum arata?
Poate lua ce forma vrea...