| anonim_4396 a întrebat:

Ce este farmecul in vrajitorie

Răspuns Câştigător
| RoxanaY a răspuns:

Farmec = Acțiunea de a vrăji și rezultatul ei; transformare miraculoasă a lucrurilor (în urma unor vrăji); mijloc magic folosit pentru o asemenea transformare; vrajă, vrăjitorie

Sper ca te-am ajutat! Funda?

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Tot o forma de a intra în legătură cu demonii. Include și descântece.

| Bogdanpalintineanu a răspuns (pentru danay72):

Sunt de accord cu ce zici

| civarele a răspuns:

Deuteronomul 18:10, 11 ne dezvaluie " sa nu se gaseasca la tine nimeni care isi trece fiul sau fica prin foc,nimeni care ghiceste, nimeni care practica magiia, nimeni care cauta semne prevestitoare, nici un vrajitor, nimeni car eleaga cu farmece, nimeni care consulta un medium sau un prezicator nimeni care intreaba mortii.Fiindca Iehova (Dumnezeu)detesta aceste lucruri"' de aici intelegem ca lui Dumnezeu nu-i sunt pe plac aceste lucruri ele tin de lucruri spiritiste legate de Satan nu fac parte de la Dumnezeu.
la Ieremia 27:9 este scris "... iar voi sa nu ascultati de profetii vostri, de ghicitorii vostri de visatorii vostri, de cei care practica magiia, si de vrajitorii vostri ...caci ei va profetesc miciuni"