| anonim_4396 a întrebat:

Ce este iadul, unde este, când a fost creat și pentru cine?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Iadul este aici si este pentru noi oamenii, e f clar si de ce. A fost creat de cand e lumea.

Hai sa o luam pe rand:

1 - La 6-7 ani incepi scoala, inveti, ai putin timp liber, ca daca faci carte ca lumea, nu prea ai mult timp liber, teme, ascultat, corigente, meditatii.
2 - Dupa facultate intri la munca sa muncesti pentru altul de nu te vezi, bani poate nu de ajuns, lispuri, sau chiar daca ai bani de ajuns, e multa munca.
3 - Paralel cu munca iti faci si o relatie, care de multe ori nu prea o sa mearga foarte mult timp, certuri, scandal, nemultumiri, poate faci si un copil care strica mai mult relatia, balamuc, tipete, urlete, nebunii.
4 - Pe la 65-70 ani iesi si tu la pensie, zici ca ai scapat, dar nu mai ai dinti, faci diabet, te doare acolo, dincoace, tot felul de boli, te misti mai greu, si dupa aia o sa mori dar poate dupa o lunga perioada de chin.

Deci? Cam asa arata viata majoritatii, putin timp liber, putina placere si bucurie.
Exceptie fac bogatii, privilegiatii care aia da, isi traiesc viata la maxim, si cand nu se mai poate tot ei aleg cum si cand sa moara avand acces la metoda cea mai onorabila, stii cum e, saracu nici sa traiasca nici sa moara cum vrea nu poate.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

După părerea mea, iadul înfricoșător al crestinilor nu ar trebui să existe, pentru că pe pământ nu există un echilibru de forțe, ci întotdeauna cineva are de pierdut și altul are de castigat, și ai enumerat tu acolo cateva suferinte ale oamenilor și distribuite în mod egoist.
Vezi tu, noi oamenii suntem îndreptățiți de karma "până la al treilea şi al patrulea neam"(Exod 20:5), asta spune biblia, nu Vedele, și mai spune că, unii se nasc bolnavi pentru "ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu"(Ioan 9:3), dar prefer mai bine sa zic spalare de karma rea.
Dar ce ma mira cel mai mult în acest raspuns, este ca i se pune o întrebare aproape hindusă cand zice:"Cine a pacatuit de s-a născut orb, părinții lui sau el?"
Adică, cum poate un orb din nastere, atenție, din nastere, sa aiba păcate?
Nu cumva există conceptul reîncarnare si la crestini?
Nu cumva Isus s-a reîncarnat aici:https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Am simtit nevoia sa spun aceste lucruri aici, ca în biserica m-ar prigoni fariseii pentru cuvintele grele de aici.
Acolo nu ai voie sa gândești, ci doar sa rumegi.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce cateva suferinte, ca le-am enumerat pe alea ce le au 90 % din oameni adica cam toate principale, n-am mai enumerat si altele in plus care pot veni, ca ar mai fi dar care nu vin la majoritatea.

Aia cu pacatuirea e o iluzie, nu exista asa ceva, s-a nascut orb ca a avut defecte genetice, nu are nici o treaba cu pacatuitul, si pana la urma cine stabileste ce e pacat sau nu?
Si daca sa zicem ca parintii au pacatuit, de ce sa sufere copilul? Asta e o aberatie pe care niciodata n-ar putea-o face un asa zis dumnezeu care e vazut ca fiind tot in alb adica bun, deci nu se leaga multe.
Si ala care se naste nu are cum avea pacate, deci clar ca nu merge.
Religia, biblia sunt povesti pentru fraierit oamenii creduli de catre marii smecheri care au de castigat din asta.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sunt destule suferințe pe pământ
daca le-ai enumera pe fiecare în parte și nu te-ai opri la ceva general.

Daca mergi pe felia dogmei crestine, stabilite de la început de oameni, care pot gresi usor interpretand ceva, fie și daca sunt teologi de meserie, cu siguranta vei gasi goluri pentru un Dumnezeu drept si iubitor.
Dar, cum am specificat acolo, Karma îl privește pe individ, si defectul acela "genetic" e unul adevarat și prin prisma valorii creștine, daca te gândești de exemplu ca, reîncarnarea e a doua moarte(Apocalipsa 20:14, 15)
În plus, o buna parte din ADN-ul lor(Karma lor), al parintilor, este continuarea karmei tale,
firea lor nesupusa Duhului ne este scrisă în gene, pentru că altfel nu pot sa îmi explic un asa dezechilibru în univers.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Biblia e o poveste până când o citesti în întregime și afli ca s-au facut profeții care s-au împlinit mult mai tarziu, si nu profeții de alea interpretabile de nspe ori ca la Nostradamus.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

N-a demonstrat nimeni ca reincarnarea exista, sunt presupuneri.
Karma ce e? Iar un termen aiurea.
ADN meu are ceva din cel al parintilor, ADN, gene sunt cuvinte reale si aplicabile in realitate.
Pai peste tot e dezechilibru, nu doar in univers, si pe pamant, alti-s frumos, sanatosi, altii urati, bolnavi, saraci, bogati, frumos si saraci, urati si bogati si tot asa.
Majoritatea traiesc rau avand un salariu care le ajunge de la o luna la alta chiar si in SUA sau Germania, putini au sute de miliarde si o duc lux, tot felul de dezechilibre.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Romani 13, asta este esenta bibliei, ia citeste acolo, cum e cu sa ne supunem si sa dam taxe la dregatori?! HAHA, restul este umplutura. S-au implinit ca era logic sa se ajunga acolo pana la urma.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu cred ca ai citit mai mult de atat, si te-ai convins că e aiurea?
Stii cum e cand un om vorbește despre cineva și altcineva crede că vorbește despre el, asta faci tu cu taxele unui stat supuse Cezarului.
Daca nu se supuneau, aveau de cine sa se teama mai tarziu, de Cezar.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu poti înțelege Karma daca nu înțelegi reîncarnarea și purificarea de Karma rea în ea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aia vb de oameni in general, nu de mine sau de altul doar. Adica sa te supui, nu zice "aa pai omu de rand munceste, are dreptul sa traiasca bine, regii, conducatorii sa se ocupe ca ei sa o duca bine prin munca lor".

Nu, ei au indemnat la supunere adica sa se imbogateasca smecherii mai tare pe spatele prostilor, ce dracu, e f clar. Adica tu munceai ca prostu, si dadeai taxe la smecheri de pomana, si ei nu ofereau nimic la schimb.
Religia de ce a fost inventata? Ca sa nu mai conteste oamenii imparatul, de acolo a pornit, sa zica ca e pus de dumnezeu acolo.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu pot sa inteleg ceva ce nu e demonstrat ca exista concret. E exact cum as zice acum ca tu nu stii ce bune-s amarunele, dar ele nu exista, nu stii ce-s alea si nici nu poti sa stii.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

N-ai înțeles.
Nu statul le cerea taxe evreilor ci, Cezar prin stat, un lider politic din partea Romei.
Deci cetățenii acestui stat suferea împreună cu el birul luat de Cezar.(Citeste istoria împ. Cezarului)
Isus a fost întrebat ispititor daca e bine sa dai bir Cezarului, si El a luat cuvântul cel mai bun și a zis cuvintele celebre: "Da-ti Cezarului ce este al Cezarului si Lui Dumnezeu ce e al Lui Dumnezeu".
Daca îndemna cetățenii sa nu mai plateasca bir, punea țăranii în pericol, se punea și pe El, si statul, urmând un conflict cu Roma, înțelegi, un mega imperiu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da, corect, nu poți ști cu certitudine, pentru că nu ai trecut granița morții, "gaura neagra" de unde nu te mai poti întoarce.
Dar nici asa sa crezi ca nu există nimic dupa, cand nu ai avut contact cu acel "nimic".

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu, oamenii sa zica ca uite ca dumnezeu a zis sa nu fim sclavi, hai sa ne revoltam toti, nu sa persiste in sclavie. Nu sa zica "fiti ma sclavi mai departe ca suntem pampalai si nu putem sa ii f pe aia". Uite ca pana la urma imperiu romani s-a dus ca s-au batut aia care credeau in zei cu aia care credeau in dumnezeul lui Isus.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai este si logic ca nu exista nimic daca cunosti calculatorul biologic numit om, ce inainte sa te nasti erai undeva? Nu erai deloc, lumea mergea inainte si fara tine, nu stii ce a fost, nu ai trait nimic, ai deschis ochii dupa 1-2-3 ani sau cand devine copilu constient de el, cand mori, se rupe firul si e ca inainte sa te nasti.

Daca cunosti ce inseamna sa fi viu de fapt, o sa vezi ca nu e nimic dupa. Se opreste creierul care comanda sa fi in functiune (ca asta inseamna viu), adios, se duce totul, ramai materie inerta ca tomberonu de gunoi din spatele blocului. Bine, in functiune cu trairi, sentimente si altele, constienta de sine, dar astea nu-s decat niste functionalitati in plus pe care le avem caci suntem niste masinarii ultrasofisticate, dar tot masinarii suntem la baza, nu ca daca aveam alea in plus fata de masina facuta de om, sau daca nu suntem din fier, nu suntem masini, suntem.

Rulam un soft foarte bine definit, nu faci ce vrei tu! Te atrage doar sexul opus, nu cont ca ai vrea si acelasi, mananci ce-ti place, nu hotarasti tu ce iti place, doar alegi din ce iti place, si foarte multe. Nu-ti alegi tu idealul de partener, ci simti ce-ti place, nu hotarasti tu cand te indragostesti si de cine, si asa mai departe.
Asa ca aia este.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Revolta o faci nu cu o mana de oameni contra unui imperiu.
Dumnezeul biblic nu a încurajat de niciun interes sclavia, dar sa zicem ca nu a avut încotro la bir, asta doar pentru ai proteja pe evrei de Leul Roman, care le cotropise tara si o supuse la un bir.
Nu schimba sensul spre favoarea ta si ineptiile tale, pentru că nu ai fost acolo sa cunosti asa zisul "complot" roman.
Imperiul Roman e criticat până în măduva osoasa de biblie, deci biblia nu e o invenția romana pentru ai manevra pe cei "săraci cu duhul".

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Acolo scrie ca orice oranduire e lasata de dumnezeu, si deci inseamna ca trebuie sa ne supunem oricarei oranduiri adica oricarui stapan care o fi, nu conteaza care, ca stapanii care ne-au cucerit, ca ai nostri sau altii, dar astea se stiu de cei ce vor sa stie, care au analizat istoria, faptele si le-a iesit adevarul din asta.

Nu am zis ca biblia a fost scrisa de romani.

Pe isus de ce l-au asasinat? Ca era un om de rand bun care tinea cu oamenii, si cand i-a facut pe aia in templu ca-s hoti si cum sunt, si cand a zis ca lumea sa asculte de dumnezeu si alte alea, a deranjat, pai cuuum sa nu mai asculte omu de imparat? Si asa mai departe.

94 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

O stare permanenta de disparitie, din ochii celor gasiti de-a dreapta. A fost creat pentru ingerii cazuti si pentru cei care ii urmeaza, conform Bibliei. Unde este? Poate fi oriunde si oricand, Dumnezeu stie raspunsul la aceasta intrebare.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Apocalipsa 20:14:"Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc."

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, cel permanent.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Iazul de foc nu e iad. Nu exista "iad permanent" in Biblie ci "lac sau iaz de foc permanent".

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Vrei sa spui ca duhurile rele vor fi complet anihilate la judecata?
Duhul e nemuritor, dar, daca e rau, nu trece în viata veșnică(raiul), conform biblie, și nici în moartea veșnică(iadul tau), ci în moartea a doua.
Care a fost prima moarte?
Ai zis bine, iadul poate exista oriunde și oricând, chiar și în suferinta de pe Terra?
Raspunsul îl gasim la noi, amice, în inima noastră.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eh, nu mai conteaza, important este sa nu ajungi acolo.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu asta vreau sa spun.
Prima moarte este cea din viata asta.
,, Ai zis bine, iadul poate exista oriunde și oricând, chiar și în suferinta de pe Terra?'' -> da.
Corect, raspunsul il gasim la noi. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| SilentRain a răspuns:

Iadul e aici, pe pământ ..mulți sunt draci cu chip de om
Iadul nu exista la fel si raiul, astea sunt povești de manipularea maselor de oite (adică oamenii)

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Daca ai fi omis raiul din ecuația ta sceptica dupa moarte, sau cum îmi place mie să zic, metamorfoza, atunci meritai Funda de la mine.
Sau poti sa modifici și să zici ca raiul și iadul sunt pe acest pământ, și ai fi în regulă cu asta, pentru că m-ai împăca cu asta:https://www.biblegateway.com/......?/passage/

| CostinAlamariu a răspuns:

Iadul, Sheolul sau Hades este un loc metafizic, nu fizic, destinat demonilor. Avand in vedere ca demonii sunt fiinte spirituale si nu fizice, materiale nici iadul nu e un loc fizic in universul nostru.
A fost creat la caderea lui Lucifer din rai si al celorlalti îngeri.

Acum cateva lucruri care sunt prost înțelese de oameni, în special de atei:
1) "Dumnezeu trimite oamenii in iad"
FALS. Dumnezeu nu trimite pe nimeni in iad, sufletele care nu se mantuiesc se trimit singure în iad deoarece acolo e un loc întunecat si ferit de lumina lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa se mantuiasca, dar multi oameni aici pe pamant il neaga pe Dumnezeu si il urasc, asa ca in viata de dincolo vor cauta sa se ascunda de la fața Lui si singurul loc valabil ca ascunzatoare e iadul.

2) "Demonii tortureaza sufletele în iad"
FALS. Sufletele din iad stau într-un întuneric complet și sunt chinuite de propria constiinta care fiind amutita pe pamant din cauza pacatelor dincolo se dezlantuie într-o continua tortura psihologica a regretului suprem al intregii tale vieti.

3) "Iadul e plin de flacari"
FALS. Iadul e un loc intunecat unde n-o sa poti vedea pe nimeni, nu focul te chinuie ci propria constiinta. Totusi dupa a doua venire a Mantuitorului iadul va fi desfintat, iar sufletele care Îl urasc pe Dumnezeu n-o sa mai aiba unde sa se ascunda si vor fi pur si simplu arse vesnic de lumina lui Dumnezeu. Aceeasi lumina care pe drepți îi bucură pe pacatosi îi va chinui, nu din cauza ca lumina lui Dumnezeu ar fi rea ci din cauză ca ei îl urasc pe Dumnezeu. Asa cum îmbratisarea cuiva o percepi ca placuta daca iubesti acea persoana dar daca o urasti o percepi ca chinuitoare. Astfel, dragi creștini și atei, experienta noastra in lumea de apoi e data de felul in care ne raportam la Dumnezeu. Daca îl respingi pe Dumnezeu, El n-o sa te trimita nicaieri, pur si simplu o sa stai in prezenta Lui si asta o sa ti se para chinuitor.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Cum ai dedus ca iadul e un loc metafizic și nu fizic? Pe baza căror versete te referi tu?

1. Ai pus foarte bine problema cand ai zis, "Iadul e un loc întunecat", pentru că așa și scrie despre el în biblie(Matei 22:30; Ioan 12:31), și la fel de adevarat este și remarca că, "sufletele acestora se chinuiesc".

La punctul 2 și 3 ai dezvoltat putin aceste lucruri dar ai facut si cateva greseli de interpretare, ceea ce nu ma bucura tinand cont ca stiu ce vorbesc.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

De ce vă agățați de treaba asta "fizic/spiritual".
Un punct, cu o dimensiune ce tinde la zero, pui o infinitate coliniare și faci o dreaptă, pui mai multe drepte și faci un plan, mai multe planuri și creezi spațiul. Atât în linie cât și în plan, punctul nu a dispărut, el a creat existența celorlalte.
Dumnezeu nu este undeva în altă(diferită) zonă existențială, noi facem parte din realitatea în care El se desfășoară.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma agat de treaba asta cu spiritual/material ca sa evidentiez faptul ca iadul nu e un loc sub pamant si daca sapi suficient de adanc in pamant o sa auzi strigatele damnatilor. Nu de alta dar, iti vine sa crezi sau nu, sunt oameni care chiar gandesc asa. N-am zis ca Dumnezeu ar fi intr-o alta zona existentiala. Asta e altceva. Evidentiam doar ca nu e fizic si atat. Sunt oameni care nu digera si nu inteleg conceptele de genul lume metafizica/spirituala si trebuie pus accent faptul ca nu e ceva fizic/material.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca stii ce vorbesti avand in vedere ca nu esti Ortodox, dar asta e alta discutie si n-are rost. Avand in vedere ca sufletul omului e imaterial e normal ca va ajunge intr-un loc imaterial.
Chiar crezi ca daca sapi in pamant suficient de adanc o sa gasesti iadul? Asta e o bazaconie si o credinta ce-mi pare pagana. Iadul e un loc spiritual si nu fizic avand in vedere ca gazduieste fiinte spirituale si nu fizice (demoni si suflete de oameni).

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Daca ridici mult stindardul religiei tale nu înseamnă că la tine e Adevărul sau la religia ta, pentru că Isus nu a venit sa înceapă o religie, a venit sa ne arate Adevarul prin dragoste, Adevăr care nu îl găsesc într-o religie, si mai ales în a ta, ci în Cuvantul Sau.
Cine L-a pus pe cruce daca nu religia?
Pupa icoana și bate-L peste obraz pe Isus cu religia ta, sau pupa-L pe Isus și vinde-i Adevărul cu 30 de arginti.
Poti macar sa înțelegi prin credinta ta ca iadul locuieste în trupul omului?
Daca nu cer prea mult, sa crezi ca suferinta e iadul și ca suferinta e imaterială dar cuprinsă într-un trup material?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Trupul omului ramane pe pamant atunci cand sufletul sau se duce in iad, in caz ca nu erai constient de asta. Nu mai inventa credinte pagane.
Si nu, nu ridic stindardul religiei mele ci exprim paradigma din care fac anumite afirmatii, paradigma care pentru motive rationale o consider ceea ce tu numesti "Adevarul".
Nu pari sa pricepi ca poti sa folosesti ce cuvinte vrei ca sa reprezinti gresit un alt punct de vedere. Poti sa-i spui "religie" daca vrei dar eu nu accept ca Adevarul lui Hristos sa fie numit "o religie" de catre un nimeni de pe TPU.
Hristos nu a venit sa inceapa o religie, asa este. Hristos a venit sa inceapa o Biserica, iar Biserica care a pastrat invatatura de credinta data de catre Hristos apostolilor este Biserica Ortodoxa.
Bisericile despre care se vorbeste in cartea Apocalipsei sunt biserici ortodoxe care inca mai exista si astazi happy
Credinta despre care se vorbeste in primele veacuri de la aparitia crestinismului este credinta practicata de Biserica Ortodoxa pana in ziua de azi. Canonul Biblic a fost stabilit de Biserica Ortodoxa.
Orice alta credinta eretica porneste din interpretari personale iesite din mandria personala a celui care le interpreteaza. Sola Scriptura este o dogma eretica care nu exista niciunde in Biblie, protestantii nu sunt constienti de originea canonului Biblic si nici de faptul ca trebuie sa-si justifice credinta in acel Canon Biblic. Toata credinta protestanta se rezuma la o revolta plinde de mandrie si ingamfare fata de Biserica lui Hristos si mai apoi au si tupeul sa zica ca ei cred in adevar.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu inventez nimic de la mine dar cele 44.000 de culte religioase printre care și Ortodoxia au inventat ce au vrut ele, nedrept as zice, pentru care biblia a ajuns subnutrita.
Tatal tău e diavolul și este religia ta, pentru că ea nu are milă și nu se îndură, cum nici tu nu ai face-o îndurându-te de copiii tai si a nu-i da spre pierzare(moarte)
Biserica Ortodoxă este o religie, pe care tare o mai mângâi pe creștet și zici că nu e religie.
Nu îmi amintesc cum biserica Ortodoxa s-a înființat în anul 30 d/Hr atunci când prima biserica adevarata formată din apostoli adevarati era cea care cerceta Cuvantul prin Adevăr si nu minciuna.
Prima minciună în sânul religiei tale este cea a te închina la niste chipuri omenești, cea mai mare interzicere din pentateuh(Deuteronom 4:15, 16).
Adevarul e ca nu cunosti Cuvantul Lui dar cunosti cuvintele mai marilor tai religioși, așa-i?
Canonul Bibliei (Noul Testament) a fost recunoscut, nu înființat de religia Ortodoxă, asa ca nu te mai lauda, căci e un păcat sa te lauzi.
Dar acum la voi, câte carti religioase sunt recunoscute ca fiind inspiratie divină?
Nu mai mult de 27 stabilite de Atanasie la început?
Asta nu înseamnă că voi inventati învățături noi din apocrife peste noapte?

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu ați înțeles ce înseamnă duh, suflet, spirit așa că ați făcut din ipoteze teorii și din teorii convingeri.

Împărăția lui Dumnezeu și orice altceva ce este menționat ca fiind un loc ESTE tangibil, fizic, logic; când l-a răpit pe Ioan arătându-i sfârșitul istoriei ai să citești că "auzea", "vedea", "se urca".

Sunt sigur că nici fizic sau fizică nu știi ce înseamnă, altfel nu ai spune asemenea bazaconii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar fiindca auzea, vedea si se urca nu inseamna ca ca era fizic sau ilogic. Prin fizic inteleg pur si simplu material. Raiul si iadul sunt imateriale, nu se gasesc pe alte planete sau undeva in strafundurile pamantului. Si nu e nevoie sa insulti oamenii spunand ca indrug bazaconii mai ales daca nu intelegi ce vreau sa zic. Ai putea sa fi civilizat si sa faci argumente rationale si sa te comporti politicos ca sunt un om real, nu pixeli pe un ecran. Daca crezi ca raiul si iadul sunt locuri materiale si fizice (adica undeva in cadrul universului nostru material) spune-mi unde sunt ele. De ce astronautii care au ajuns in spatiu n-au intrat direct in rai?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand zic canonul Biblic ma refer si la noul si la vechiul testament. Canonul Biblic a fost stabilit de parintii bisericii ortodoxe, nu a cazut din cer in caz ca nu stiai asta.
"Apocrif" inseamna in plus sau langa cartile inspirate dar cine a stabilit care sunt acele carti inspirate? Ia spune-mi te rog cine a stabilit asta?

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Mai întâi scrii
"Prin fizic inteleg pur si simplu material."
Apoi scrii
"sunt locuri materiale si fizice" astfel făcând o distincție între ele prin modul de expunere.
Nu vezi că nici tu nu înțelegi ce știi? Sau poate nu știi să te exprimi...

"Daca crezi ca raiul si iadul sunt locuri materiale si fizice (adica undeva in cadrul universului nostru material) spune-mi unde sunt ele. "
Aici.
Ți-am spus, atât în plan cât și în spațiu, punctul nu a dispărut.
Spune-mi, cum poate o ființă conștientă în universul bidimensional să explice unde este cea din universul tridimensional?
Punctul din colțul pătratului, care din el pornește o linie în înălțime, aparține atât pătratului cât și cubului. Pentru pătrat este punctul său, însă el aparține unui plan mult mai mare.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Parțial corect. Dat fiind că demonii sunt ființe spirituale nu pot fi chinuite într-un loc fizic. Dar ce te faci cu preotii care predau că oamenii rai o sa ardă în iad? Cu manualele de religie care exemplifica prin imagini asta (Nu găsesc acu video la care ma refer, dar dacă îl vrei o sa il caut) sau cu toți enoriașii ortodocși care știu si sunt învățați ca daca sunt răi vor arde în iad.
În plus este falsă afirmația prin care ai spus că cei din iad sunt chinuiți de constiinta lor. 1 pentru că odată mort inclusiv creierul unde ai stocate toate informațiile nu mai funcționează, 2 pentru că Biblia spune asta: Romani 6:7 - "fiindca cine a murit a fost iertat (eliberat sau absolvit) de pacat". Atunci pentru ce sa te chinuie conștiința?

P.S. : nu ai mai zis nimic de împăratul constantin si consiliul sau, sau nu esti mândru de unul dintre părinții bisericii? Ziceai de istorie, sa o cunoaștem, doar partea frumoasă? Sau totul, cu orgii sexuale, dezmățuri, crime, sabotaj, lăcomia, si ura despre care se vorbește în manualele de istorie legat de acest personaj?

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu vorbesti despre canonul Biblic, care probabil folosesti o biblie cu cărți necanonice? Cel puțin am avut în mâini o traducere realizată de BOR care avea cărți necanonice: macabiei. suzana si cei 2 sau 3 bărbați etc.
Si este evident că BOR este la 180° de adevărul biblic, si modelul lăsat de Isus.

1) ortodoxia promovează idolatria si venerarea osemintelor
2) se implica in politică
3) binecuvânteaza războiul
4) predă doctrine false (iad, trinitate, nemurirea sufletului, odată iertat, esti iertat pentru totdeauna)
5) pentru preoții ortodocși totul se rezumă la bani, avut, afaceri, si lăcomie. (Si crede-mă că știu ce vorbesc: unei colege de muncă i sa cerut 10.000 de euro ca sa primească fiul ei parohie după ce a terminat teologia, si ea sa conformat, a facut credit si i-a dat înaltului. )
6) promovează sărbători păgâne, nebiblice (crăciun, paști, zilele sfinților etc)
7) ascunde numele personal al lui Dumnezeu.
8) nu face lucrarea pe care a facut'o Isus Cristos. (Merge la oameni doar de boboteaza, chipurile cu binecuvântarea caselor. Dar e evident că merge doar după bani. bani din care să dea cotă până sus la înalt prea fâs.
9) de lungul istoriei este caracterizată ca fiind o biserică adulteră. a preacurvit cu regii si împărații pământului, si din cauza ei Au ieșit N războaie.

Si mai pot continua până dimineață. Dar sfârșitul ei este aproape. O sa fie distrusă de sistemul politic pe care crede că îl stăpânește. Vezi Apocalipsa 17. acolo se vorbește despre o curvă. curva în care si tu crezi. Va fi vai de ea. arsă la figurat in foc. Si golită de veșmintele strălucitoare. Si după toate astea mai spui ca ortodoxia este adevarul? Nu uita ca la începuturi ortodoxia se mândrea cu Constantin. despre care istoria stii ce spune.
Astăzi face scut în fața preoților vinovati de ABUZ SEXUAL ASUPA COPIILOR, (vezi cazul Husi) vinovați de fraudă si delapidare (vezi cazul Teodosie si Nazarcea) face scut în fața preoților homosexuali (vezi cazul pomohaci)
Deci cum stam cu adevarul? Hai dau argumente logice la toate astea. Te provoc. Si daca vrei dacă te ține centura, eu iti aduc 3 argumente pentru fiecare acuzație. Te bagi?

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Https://youtu.be/Bzv0J_2oOAY

Filmulețul despre care spuneam. Despre manuale de religie se vorbește de la 1.55. Dar te poti uita la tot. E o descriere adevărată a ortodoxiei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Daca mi-ai fi citit raspunsul asa cum trebuia ai fi vazut ca am zis ca acea ardere din iad e de fapt lumina lui Dumnezeu care e perceputa de pacatosi ca fiind chinuitoare. Nu mai am de gand sa zic de 10 ori acelasi lucru. Reciteste-mi raspunsul daca vrei mai multe detalii.
In ceea ce priveste subiectul cu Constantin si cu divinitatea Lui Hristos ti-am raspuns deja acu cateva zile. Vad ca te-am inchis din moment ce n-ai mai zis nimic de cand ti-am dat raspunsul ala.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Tu cand vorbesti de carti asa zis "necanonice" de unde stii ca-s necanonice? Cine a facut acest Canon biblic in care istoria suzanei sau macabei nu e inclus?

Iar in ceea ce priveste lucrurile de care acuzi ortodoxia e complet fals. O minciuna grosolana.
In primul rand Ortodoxia nu promoveaza idolatria, in al doilea rand nu preda doctrine false. Sfanta Treime e extrem de evidenta pe tot parcursul Bibliei, daca vrei vorbim separat de asta, nu pot sa scriu 100 de randuri pentru fiecare lucru. Hristos spune foarte clar apostolilor sa boteze in numele Tatalui si Fiului si Sfantului Duh in Evanghelia dupa Ioan.
Iadul si nemurirea sufletului sunt evident prezente in Biblia. E plina Biblia de referinte, daca chiar vrei sa le cauti le vei gasi, daca vrei sa discut despre ele ok dar fiecare separat, iar la faza cu "odata iertat intotdeauna iertat" e cea mai mare minciuna pe care o aud. Cand a invatat ortodoxia asa ceva? Absolut niciodata. Asta e o invatatura protestanta, nu Ortodoxa.
Si nu in ultimul rand cum pot sa zici ca Nasterea si Invierea lui Hristos sunt pagane? In caz ca nu stiai sarbatorile pagane NU sunt despre Hristos. Nasterea lui Hristos sau Craciunul, surpriza, surpriza e despre Hristos!
Iar Pastele sau invierea lui Hristos e, surpriza, surpriza... despre Hristos!
Daca Hristos nu se nastea nu exista Craciunul deci inseamna ca sarbatoarea Craciunul e dependenta de nasterea lui Hristos deci inseamna ca e crestina. Ce e asa greu de inteles? Iar la cazul cu Pomohaci din nou ai mintit cu nerusinare. Oare ai tu religia adevarata daca minti in halul asta? Nu e diavolul tatal minciunii? Tu mintind cu nerusinare faci voia lui Dumnezeu sau a celui rau?
Pomohaci a fost in secunda 2 caterisit. Ce vorbesti ca ii face biserica scut? L-a dat afara pur si simplu. Mincinosule care esti. Nici macar nu mi-ai raspuns la mesajul in care am demonstrat logic si rational ca Hristos e Dumnezeu. Ce s-a intamplat ti-e frica sa raspunzi?

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

"Canonul Bibliei a fost stabilit în mod oficial în protestantism de Martin Luther (n. 1483 d. 1546) și de Conciliul Tridentin pentru Biserica Catolică, conciliu care a avut loc între 1545 și 1563.[1] Până atunci niciun conciliu ecumenic nu se pronunțase în această privință."
SURSA:https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Canon_biblic

Citeste mai multe și nu mai fă pe cocoșul cu mine.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu ți-am răspuns pentru că peste weekend nu mi-am deschis emailul. Dar da. Accept sa discutam separat pe dovezi biblice fiecare "acuzație falsă".
Ai în mesaj privat emailul meu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce crezi ca Marthin Luther sau conciliul Tridentin au avut autoritatea de a stabili canonul Biblic? De ce si de unde a avut Luther autoritatea asta? Daca accepti autoritatea lui Luther inseamna ca accepti o autoritate umana, adica extra-biblica adica care nu are nicio legatura cu continutul Bibliei

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu accept nicio autoritate umană, dar cand este recunoscută official o recunosc.
Eu vreau sa te fac sa întelegi ca nici o autorite recunoscută nu ne poate oferi noua dreptul de la a ne sustrage de la ce este cel mai important, adică Cuvântul lui Dumnezeu.
Nu gasesc niciun cult sa dețină adevărul absolut, toate mint de 10 ori cat spune adevărul.
Asa ca, daca vrei sa îmi inspiri a om inteligent și sincer, îmi spui orice are legătură cu biblia, nu cu religia ta, si crede-mă, cu google pot afla mult mai multe lucruri rele decat stiu despre religia ta, dar nu vreau sa împrăști ură aiurea.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu accept nicio autoritate umană, dar cand este recunoscută official o recunosc"

Tocmai te-ai contrazis singur. Daca ceva este "recunoscut oficial" de catre cineva inseamna ca accepti o autoritate umana, extra-biblica. Tocmai am invalidat sola scriptura

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Am zis ca o recunosc, nu ca o accept...

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu vorbesti de dovezi extrabiblice? Cum e cu crăciunul? Nașterea, învierea? Au fundament biblic? N-au. Ghici ce, tocmai ai invalidat sola scriptura.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Ma bucur ca am invalidat sola scriptura happy
E o dogma idiotica care nu se gaseste in Biblie.

| Meme10Memu a răspuns:

Iadul sunt cimitirele.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cum adica cimitirele?

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ia si citeste versetul citat de mine din Apocalipsa. Citeste-l si reciteste-l pana iti ramane in cap.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Locuri de veci? Iad?
Am aflat recent despre un cimitir unic și curios din Săpânța, România, se numește Cimitirul Vesel, acolo vreau sa fiu înmormântat, într-un iad vesel.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum doresti. Dumnezeu iti indeplineste dorinta. happy

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Stii, daca raiul ar fi plictisitor și posac, lipsit de orice fericire, multi ar vrea mai bine sa revina pe acest pământ, asa cum vrei tu sa se întâmple la apocalips, ca sa ai parte de "marul" discordiei, care este sexul interzis.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai avut discutia asta. E destul de clar ca pacatul primordial a constat in consumul din pomul interzis.

Raiul a fost si va fi pe acest Pamant.

| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Va fi pentru voi, consumatorii de plăceri mai mult decat de Dumnezeu.
Cresteti și înmultiti-va atunci când Eva nu era blestemata sa nască?
Explica-mi într-o altă întrebare, nu aici, aici vorbim despre iad, un loc nesapat de tine, un drum pe care nu îl cunoști și zici: "e mormantul", când nu e el.
Eu cunosc drumul, pentru că m-am întors recent de acolo, din infern.
Am coborât în valea umbrei morții și am intrat pe poarta iadului și înapoi.
Doar cei care se întorc înapoi pot ști dacă au fost în iad sau nu.
Tu ai fost acolo, dar nu te-ai mai întors de atunci, sau nu ti-a fost dat de Tatal ca sa te întorci.
Deci eu sunt cel care am dat de lumina si tu ai ramas în întuneric(iad), caci raiul e în inima noastră(Luca 17:21), dar tu nu îl vezi acolo, pentru că esti orbit de sex si trăiești în întunericul de afara, care este Universul vostru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De creștini Biblia scrie că vor primi un trup nou, dar de ceilalți?
Pentru ca trupul acesta să funcționeze are nevoie de un duh de viață, iar acesta în noi dezvoltă un suflet. Sufletul este mentalitatea.
O mentalitate păcătoasă(rea, degradantă) nu poate exista în prezența lui Dumnezeu, în bunătate(motive logice).
Iadul este un loc independent de Dumnezeu.

Nu suntem sub influența gravitației pentru că are conștiință. La fel și pentru magneții ce se resping.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exista un singur trup și un singur duh pentru fiecare om, sufletul este o altă denumire, a duhului, dar religioșii le disipesc sensurile.
E adevarat, Adam si Eva au primit suflare(suflet) de viață, dar ce viață? Vesnica, până la măr. Deci sufletul era veșnic, și duhul la fel, dar religioșii zic ca sufletul nu e veșnic, ci doar duhul, cand de fapt amândouă sunt unul și acelasi Duh care este Duhul lui Dumnezeu(Geneza 6:3).
Așadar toti oamenii au Duhul lui Dumnezeu care este Duhul Sfânt, doar ca unii "sting Duhul" sau îl "întristeaza" pe Dânsul.
Iadul este un loc independent de lumina mai bine zis, pentru că aceasta lume i-a fost dată diavolului și îngerii lui(gândurilor rele, ale oamenilor), și e întuneric cât vezi cu ochii, si înăuntru(inima) și înafara(univers).
Si acesta este "întunericul de afara" despre care vorbește biblia cand se refera la iad, și ori ieșim din el (din Univers)ori revenim și "murim a doua oară" cum zice tot ea în Apocalips.
Cat despre trupuri care sunt veșnice, sunt puține, Enoh, Ilie, Moise, Isus, Ioan si cativa ucenici care au avut parte de venirea lui Isus, în rest toate puterezesc ca omida și se transformă în duh(fluture).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. Nu am spus nimic de trupuri veșnice.
2. Sufletul nu este una și același cu duhul. Așa cum copacul nu este tot una cu ghinda.
3. Duhul de viață nu este Duhul lui Dumnezeu/Duhul Sfânt, exemple contradictorii la ce ai spus sunt peste tot în Biblie începând cu puținii oameni unși din VT(dacă știi ce înseamnă asta) și terminând cu pecetluirea Sa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. "Crestinii vor primi un trup nou"
Îți negi propriile tale cuvinte.
Si dupa cum ti-am zis, nimeni nu primeste un alt trup nou, în afara de cei enumerați de mine, care au plecat la cer cu trup nou aidoma cu cel adamic înainte de cadere.
Cortul(Trupul) celorlalți se va desface în duh și vor fi ca îngerii în cer fara trup.
2. Sunt frumoase analogiile tale dar păcat ca sunt false.
Sufletul și Duhul sunt una, si ti-am explicat de ce.
Dogma ta religioasă îți sopteste minciuni și tu le accepti fara a mai deschide biblia.
3. "Din El, prin El și pentru El sunt toate lucrurile", la fel si duhul nostru as zice.
Dar nu mi-ai dat raspuns la acest verset mai greu de rumegat:
https://www.biblegateway.com/......?/passage/
"Duhul Meu(care Duh?), nu va rămâne pururea în om, fiindcă el e carne păcătoasă."
De aici reiese că oamenii aveau Duhul lui Dumnezeu, dar păcatul a pus un zid între noi și El, si cand va fi dat la o parte, atunci Duhul Lui cu cel de-al nostru se va contopi/odihni peste noi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. Nu sunt în măsură să spun dacă trupurile sunt veșnice sau nu. Și Adam a fost făcut veșnic, dar numai sufletul a trăit până la urmă. Am spus că vor primi un trup nou, atât.
2. Asta e, dacă tu crezi că duhul de viață este tot una cu Duhul Sfânt... problema ta. Dacă pun apă într-un pahar și cineva toarnă niște picături de cerneală voi spune că apa nu va rămâne incoloră și în 2 secunde se demonstrează că am avut dreptate.
Duhul Sfânt nu stă în orice om, versete sunt destule, iar în VT era peste câțiva oameni, unșii.
3. Îți răspunde versetul în sine: "căci omul nu este decât carne păcătoasă", dar i-a dat o șansă, ia oferit milă: "totuşi, zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani."

Apropo, una este să spui "Așadar toti oamenii au Duhul lui Dumnezeu care este Duhul Sfânt" și alta este să spui "De aici reiese că oamenii aveau Duhul lui Dumnezeu".
Ar trebui să fii destul de mare să înțelegi diferența de exprimare... 'au/aveau'

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. Uite ca eu sunt în măsură să zic că anumite trupuri îmbracate în slava n-au mai putrezit(ex.Adam, Moise, Ilie, Isuswinking )
2. Din Duhul Sfant, nu Duhul Sfant, asta am zis, ca nu suntem în locul lui Dumnezeu.
Si cum poate Duhul Sfânt sa nască duhuri păcătoase?
Un duh păcătuiește?
Nu zice Pavel ca carnea e păcătoasă(firea)?
3. Nu îmi răspunde nimic, acel verset spune clar: "Duhul Meu nu va stăpâni pururea în om, căci...nu mai contează."
Deci Duhul Sfânt era în acești oameni pacatosi, doar ca era întristat, drept pentru care si-au pierdut cei 1000 de ani, cât se trăia pe atunci.

Apropoul tau este aceeasi exprimare, toți oamenii au avut Duhul Sfant, asa cum reiese din Geneza 6:3.
La aceștia oameni ma refeream cand am zis 'au/aveau' Duhul Sfânt, ca nu degeaba am deschis versetul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu numai că înțelegi prost, dar mai și minți. Ești patetic.
Nu am spus că Duhul Sfânt naște duhuri păcătoase. Iar tu te-ai referit la toți oamenii că au Duhul Sfânt prin modul de expunere.
"Deci sufletul era veșnic, și duhul la fel, dar religioșii zic ca sufletul nu e veșnic, ci doar duhul, cand de fapt amândouă sunt unul și acelasi Duh care este Duhul lui Dumnezeu(Geneza 6:3).
Așadar toti oamenii au Duhul lui Dumnezeu care este Duhul Sfânt, doar ca unii "sting Duhul" sau îl "întristeaza" pe Dânsul."

Nu numai că ai pus punct, dar ai început și de la capăt. Ești un ipocrit! Mai întâi spui că toți oamenii au Duhul Sfânt și după ce te-am făcut să înțelegi ce prostie ai spus ai încercat să te scoți, ipocriți ca tine am mai văzut, nu ești primul.

Apoi trupul îmbrăcat în slavă nu are treabă cu trupul în sine, orice este veșnic în slava lui Dumnezeu.

În versetul ăla nu scrie "căci...nu mai contează.", nu ești tu în măsură să decizi obiectiv ce contează și ce nu.
ORICE LITERĂ ȘI SEMN DIDACTIC contează în Scripturi, ipocritule.

Înainte să spui de cineva că este analfabet funcțional analizează-te pe tine și vezi dacă acea persoană are aceleași caracteristici de analfabet funcțional ca tine.winking Apropo de "ca în rest oricine l-ar înțelege".
Și dacă tot scrii cu diacritice, fă-o cum trebuie.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci înseamnă că Diavolul a avut dreptate si Dumnezeu a mințit când a spus către Adam ca daca vor mânca din fructul interzis vor muri. Cum sa fie Adam îmbrăcat în salvă? Dumnezeu a spus "in ziua in care vei mânca, în mod sigur vei muri". Punct. Nu mai lasa loc de nicio interpretare. De unde fabulezi tu ca Adam este îmbrăcat în salvă nu stiu. Dar stiu si sunt sigur că Dumnezeu nu minte, nici nu se întoarce ca umbra.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Diavolul a mințit, de fapt Eva s-a mintit pe siesi si Dumnezeu a spus Adevarul. Care e Adevarul? Adevarul e ca si-au pierdut slava care îi facea nemuritori pe pământ.
Nu fabulez, asta spune biblia, ca ei erau îmbrăcați în slava, și apocalipsa vine sa îmbrace mai mult adevărul, "cu hainele albe care acopera goliciunea".

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu la care verset te referi, ca sunt îmbrăcați în slavă.
Si stai linistit, Adam si Eva, nu mai trăiesc, nici nu vor mai trăi vreodată. Fiind perfecți, (Nu păcătoși/imperfecți ca noi azi, au ales în deplină cunoștință de cauză sa se răzvrătească. Au ales stiind ca, consecința pentru neascultare va fi moartea. Si-au primit rasplata si gata. Nu vor mai fi înviati niciodată.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Adam și Eva nu mai traiesc pe acest pamant, pentru ca s-au razvratit, dar duhul lor trăiește în veac, pentru ca Dumnezeu nu este un Dumnezeu al mortilor ci al viilor.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci înseamnă că Dumnezeu a mințit, si Diavolul a avut dreptate. Dumnezeu a spus că "in ziua in care veti mânca, în mod sigur veți muri".
Iar Diavolul a spus: În mod sigur nu veți muri, pentru că Dumnezeu stie că. "
Deci dacă nu au murit, înseamnă că Dumnezeu a mințit.
Dar as vrea si o dovadă biblică care arată faptul că adam si eva trăiesc.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Nu vrei sa înțelegi ca Dumnezeu nu a mintit, întrucât Adam și Eva au murit, dar pe pământ, fiindcă erau din pământ.
Despre moartea asta era vorba.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Dumnezeu spune: "ÎN MOD SIGUR VEȚI MURI" punct. De ce trebuie să mai răscolești si sa spui că de fapt era vorba de moarte trupească. si de fapt sufletește ei traiesc nu stiu pe unde. crezi ca daca ăsta este adevărul, nu îl revela Dumnezeu? Sau crezi ca scăpa Diavolul ocazia sa spuna: aha. vedeți. uitați că adam si eva trăiesc. Imaginează'ți dialogurile dintre Diavol si Dumnezeu consemnate în Iov 1:6-12 Si 2:1-6, petrecute după ce Adam si Eva (sa zicem varianta ta, nu a bibliei) NU au murit. Din mincinosule nu cred ca Diavolul îl scotea pe Dumnezeu. Uite vezi? Ai mințit. I-ai mințit pe oameni. ai zis ca adam si eva vor muri, uite-i. Mincinosule. Pe când eu, Satan, le-am spus adevarul. Dar de ce nu a amintit Diavolul nimic de Adam si Eva? De ce a facut ca... în iarba? Știa minciuna pe care a spus-o, si acum se lega de alt slujitor fidel al lui Dumnezeu.
Dumnezeu a spus: veți muri. Si asa este. Restul e can can.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Poti sa înțelegi cu mintea ta ca moartea despre care vorbea Dumnezeu era asta?
Cum poate sa moara Adam în duh daca el era trup și trebuia să moară în trup?
Macar ca nu exista verset care sa sustina faptul că duhul moare...
Ei si-au pierdut "îmbrăcămintea" care îi făcea nemuritori în trup.
Acum te întreb pe tine, Ilie a fost înălțat cu trupul lui de pe pământ sau nu?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule care sfidezi logica: ce scrie in Geneza 2:17? Ce a spus Dumnezeu?

| Marco4 a răspuns:

Biblia afrima despre Dumnezeu ca ''este iubire'' (1 Ioan 4:8)
Este demn de remarcat ca nu spune ca El este iubitor, ci ca este iubire, cu alte cuvinte este personificarea iubirii
Atunci, cum ar putea un Dumnezeu atat de iubitor sa isi chinuie fii in foc? (Lucru pe care el insusi il detesta conform cu Ieremia 7:31)
Am gasit un text dintr o publicatie bazata pe Biblie care te va ajuta sa intelegi mai bine daca exista iad sau nu
{ Potrivit Bibliei, Dumnezeu i-a creat perfecţi pe primii doi oameni, Adam şi Eva (Geneza 1:27; Deuteronomul 32:4). Le-a dat drept locuinţă o grădină paradiziacă şi posibilitatea de a trăi veşnic. Totuşi, le-a impus şi o restricţie. Dumnezeu avertizase: „Din orice pom din grădină poţi să mănânci pe săturate. Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri'' (Geneza 2:16, 17).
Dacă Adam şi Eva s-ar fi aflat în pericolul de a arde în iad, oare Dumnezeu nu i-ar fi avertizat asupra unei asemenea pedepse? Adevărul este că El nu a menţionat nimic referitor la un eventual chin după moarte. Şi cum puteau fi chinuiţi din moment ce nu aveau un suflet nemuritor care să supravieţuiască morţii corpului? Biblia spune fără echivoc: „Sufletul care păcătuieşte, acela va muri (Ezechiel 18:4)
Fiind Dătătorul vieţii, Creatorul nostru ştie tot ce este de ştiut despre viaţă şi despre moarte. El ne spune în Cuvântul său: „Cei morţi nu sunt conştienţi de nimic" (Eclesiastul 9:5). Iată de ce Adam şi Eva nu aveau cum să fie chinuiţi în iad după moarte. Ei pur şi simplu au încetat să existe şi s-au întors în ţărână. Acum nu mai erau „conştienţi de nimic" }
sursa: https://www.jw.org/......3%AEn-iad/

Daca doresti sa afli mai multe despre alte subiecte legate de Biblie, te rog sa imi dai un mesaj pe Facebook la 'marcojw4',m-as bucura sa iti raspund. ☺️

| anonim_4396 explică (pentru Marco4):

"...căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri."
Cum "vei muri", fizic sau metafizic?
Fizic, evident, pentru ca ei aveau trup, dar unul nemuritor până la măr.
Asta e raspunsul la întrebarea ta:"Dacă Adam şi Eva s-ar fi aflat în pericolul de a arde în iad, oare Dumnezeu nu i-ar fi avertizat asupra unei asemenea pedepse?"
Deci nu era vorba despre duh acolo, și indirect iad, ci despre trup.
Este un singur verset de care se poate agăța un religios cand afirmă că sufletul moare, unul, și în contextul în care sufletul moare aici pe pământ, nu dupa(Ezechiel 18:4).

Nu dețin vreun cont FB.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ce se bazează deductia ta, conform căreia era vorba despre trup, si nu despre duh? Si ce rost are rastălmăcirea legată de fizic/ metafizic? E atât de simplă învățătura asta: asculți trăiești. Nu asculți mori. Oricare putea fi porunca. Sa nu pleci, sa nu mănânci, sa nu treci peste, sa nu ieși. Sa nu.
E vorba de principiul ascultării față de cel care le-a pus totul pe tavă. În plus, nu este un singur verset mai sunt. si dacă ar fi unul, era suficient. (Iacov 5:19)
Demn de remarcat este si faptul ca Diavolul i-a asigurat pe primii 2 oameni ca nu vor muri dacă nu ascultă de Dumnezeu. După ce sa descoperit minciuna sa, trebuia sa o acopere cu alta minciună: ca de fapt corpul moare. dar sufletul trăiește. Cum poate fi ceva adevărat în gura tatălui minciunii?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Pana la deductie trebuie sa întelegi ceva:
1. Duhul e nemuritor, a fost făcut în așa fel sa fie.(1Corint. 15:42)
2. Duhul nu se chinuie, pentru că nu are carne sa simtă durerea.
3. Iadul nu este un loc metafizic, deoarece sunt redate în biblie cateva naturi fizice ale iadului(ex. flacari, apa, viermi smd.

Eu cred ca Locuința Morților a dat afara pe morții care erau în ea(Apocalipsa 20:13) aici pe Terra, si judecata tot aici sa fi fost, pentru ca pacatele lor sa fie ispasite cu foc(suferinta) aici și acum și să moară a doua oara cu rusinea din Daniel 12:2, o rusine veșnică de altfel.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Geneza 2:7 (traducerea ortodoxă) spune că omul "s-a făcut" o ființă vie. În traducerea pe care eu o folosesc scrie a devenit un suflet viu. Înțelegem așadar ca omul este un suflet. Nu ca are un suflet. Omul prin natura lui este un suflet. O ființă. Dumnezeu nu i-a dat omului un suflet pe care la moarte îl ia înapoi. Si omul si animalul este un suflet. Iar eclesiastul 3 spune că același sfârșit în are si omul si animalul. Este un iad si un rai al animalelor? Prin urmare când moare un om, moare un suflet.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Este un suflet, dar sufletul ce e, nu e duh?
Nu înseamnă că, voi, creștinii, va încurcati în termeni și spuneți că duhul e duh și sufletul e suflet?
Eu zic ca e una și aceeași natura.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai sunt Si alte versete care arată că sufletul moare. Un exemplu este Iacov 5:19. Dupa ce il costești, răspunde te rog la întrebarea: de la ce ii salveaza sufletul?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"îi va salva sufletul de la moarte".
De la care moarte? Asta e întrebarea daca vrei sa afli natura sufletului.Aici: Judecători 16:16
Este aceeași moarte cu cea adamică, adică prima moarte, care este aceasta de pe pământ, nu alta, iar a doua urmată dupa ea, începe de la împărăția lui Dumnezeu și până acum. Aici: 1Corinteni 15:24, 26,54-56
Cat despre hainele pe care le-au avut Adam și Eva, ele sunt aidoma cu cele pe care le-au îmbrăcat ucenicii la venirea lui Isus Aici: 1Corinteni 15:51-54

Sufletul=Trup+Duh
Deci Sufletul nu este Duh, este trup+duh sau trup viu.
Si ca sa îți răspund la întrebare, îi salvează sufletul(trupul) de la moartea asta: Luca 13:4, 5

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce este moartea a2a si cand începe?
Da Sunt de acord ca sufletul este corpul uman + duhul sau spiritul de la Dumnezeu. Aceasta este si părerea Bibliei, care însă afirmă si ca sufletul este muritor.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Primii noştri părinţi umani au văzut, de asemenea, că sentinţa lui Dumnezeu asupra lor era adevărată: întrucât s-au răzvrătit şi nu au ascultat, aveau să ‘moară negreşit’. În pofida minciunii lui Satan, se pare că mitul despre nemurirea sufletului încă nu prinsese rădăcini, aşa că ei nu puteau găsi în acest mit nici măcar o falsă alinare. Dumnezeu îi spusese lui Adam: „Te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce". El nu menţionase nimic despre existenţa viitoare a lui Adam ca suflet nemuritor în cer, în iad, în limb, în purgatoriu sau în altă parte (Geneza 2:17; 3:4, 5,  19).

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Moartea a 2-a este sfarsitul legii, și legea s-a sfârșit demult.
Cand prima moarte din apocalipsa a murit în moartea a doua și a urmat moartea a doua? Dupa ce Domnul Isus a nimicit la propriu neamuri idolatre și împărații întregi și a început să stăpânească Dumnezeu pe pământ (cand Evanghelia a fost propovaduita în toată lumea), și sfarsitul primei morti a început de cand noul Israel a fost readus la realitate.
Dar nu oricine vrea sa înțeleagă asta, numai cei credincioși și non-religioși, fiindcă religia este o pricină de poticnire și multi devin agresivi verbal din motivul sa nu își piardă religia pentru Adevăr.

"Era înconjurată cu un zid mare şi înalt."AP.21:12
Tot ce a rămas din vechiul templu au rămas numai zidurile de azi.

"N-am văzut nici un templu în cetate, pentru că Domnul, Dumnezeul cel Atotputernic şi Mielul sunt Templul ei." AP.21:22
Evreii si-au pierdut templul(biserica)

"Neamurile vor umbla în lumina ei, iar regii pământului îşi vor aduce gloria în ea."AP.21:24
Vezi pe împărații pamantului vizitând noul Israel.

Daca esti credincios și nu te bizui pe o religie, îți voi arăta ceva ce oamenii religioși nu ar suferi sa audă.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg nimic din versetele astea din Apocalipsa. nici nu vad cu ti-ar susține punctul de vedere. Iar expresia "cand prima moarte a murit în moartea a 2a e totală. laughing iartă-mă că râd. Dar e maximă. Fii mai explicit te rog. Sa înțeleg.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Versetele pe care ti le-am prezentat din Apocalips e o profeție, care s-a împlinit pe pământ, nu în cerul vostru imaginar(raiul)
Deci asta înseamna ca moartea întai a trecut acum ceva vreme în urmă și cei care mor mor în moartea asta de care razi: Apocalipsa 21:8, adică moartea a doua.
Moartea întâi a fost înghițită de moartea a doua, deci tu poti sa râzi ca moartea a murit, dar care moarte a murit? Moartea Adamica, acum toti cei care mor mor în moartea Hristosului propovaduit.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde se face delimitarea între cele 2 morți, si cu ce pasaj biblic susții asta? Eu cred ca si in prezent se moare tot de moarte adamică. Romani 5:12. Încă nu se simt efectele morții de jertfă a lui Isus Cristos.

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

După cum Adam a murit asa cum a zis Dumnezeu și moartea a trecut neobservată de tine, asa și al doilea Adam numit Isus a murit si moartea va trece observata de tine. Asteapta-L pe Isus mult și bine ca pe Ilie, ca El a și venit deja și si-a luat mireasa.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg. Cum adică a trecut neobservată de mine?

| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"Nu ştiţi că toţi câţi am fost botezaţi în Isus Hristos, am fost botezaţi în moartea Lui?" ROMANI 6:3
Daca prima moarte a venit în urma păcatului prin Adam, a doua moarte a venit în urma neprihanirii prin Hristos.
Toti care mor mor în perioada neprihanirii Hristos Domnul.
Nu mai este nicio osandire pentru nimeni, căci de cand neprihanirea s-a revelat în Cuvant si Hristosul a fost propovaduit, nu mai exista păcat decât din știința.
Prima moarte a fost cea adamica, de acum este cea hristica, toti care mor mor în Hristos.
Toti păcătoșii din apocalipsa care au fost aruncați în iazul de foc numit a doua moarte, au fost și vin din prima, împreuna cu locuinta mortilor.
Deci tu la fel ca și eu putem veni din prima moarte fara ca noi sa stim asta.