| Mircea08 a întrebat:

Ce este Imparatia lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Caci Imparatia lui Dumnezeu nu este mancare si bautura, ci neprihanire, pace si bucurie in Duhul Sfant. (Romani.14:17)

" Fariseii au intrebat pe Isus cand va veni Imparatia lui Dumnezeu. Drept raspuns, El le-a zis: "Imparatia lui Dumnezeu nu vine in asa fel ca sa izbeasca privirile.
Nu se va zice: "Uite-o aici!" sau: "Uite-o acolo!" Caci iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru." (Luca.17:20,21)
Împărăția lui Dumnezeu este pacea și bucuria sufletului pe care lumea nu le poate oferi. Este de fapt prezența lui Dumnezeu în inima omului. Este neprihănire, credință și dragoste. Este toate acestea la un loc.

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Imparatia lui Dumnezeu este Creatia Sa, Universul din nefericire singura lume izolata in tot Universul este cea de pe Pamant DAR se va termina in curand si cu aceasta izolare.

| RAY a răspuns:

Imaginatie umana, fantezia unor oamenii care viseaza la viata de apoi in loc sa isi valorifice singura viata care o au

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Tu ar trebui sa stii fiindca esti crestin si conform lui Isus imparatia lui Dumnezeu ar trebui sa fie inauntrul tau. Deci esti praf daca nu stii.

| 6684464 a răspuns (pentru mentholinks):

"Deci esti praf daca nu stii." Uau... doar... uau.

| iurii75 a răspuns (pentru mentholinks):

" imparatia lui Dumnezeu ar trebui sa fie inauntrul tau." - zău?! happy
Avem altă părere.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Nu prea conteaza parerea cuiva atunci cand in Evanghelie scrie clar ca "inparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru". Daca consideri ca s-a inteles gresit vino cu explicatii sustinute ce citate si atunci ai facut un lucru exceptional!

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

Cuvintele adresate de Isus unor farisei plini de răutate au fost redate într-o traducere astfel: „Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru" (Luca 17:21, Biblia Ortodoxă). În altă traducere: „Împărăţia lui Dumnezeu este în mijlocul vostru" (Biblia Cornilescu, ediţia revizuită).
Cum crezi, care traducere e mai ezactă? A vrut Isus să spună că Regatul era în inima acelor oameni corupţi? Nu. Isus, care era în mijlocul lor, se referea astfel la sine ca fiind viitorul Rege. Regatul lui Dumnezeu nu reprezintă nici pe departe ceva care se află în inima unei persoane, ci el este un guvern real, un guvern care funcţionează, având un conducător şi supuşi. Este un guvern ceresc, deoarece este numit atât „regatul cerurilor", cât şi „regatul lui Dumnezeu" (Matei 13:11, NW; Luca 8:10, NW). Profetul Daniel  l-a văzut într-o viziune pe Conducătorul acestui Regat, şi anume pe „Unul ca un Fiu al Omului" care a fost adus în faţa Dumnezeului Atotputernic şi căruia i s-a dat pentru totdeauna „stăpânire, slavă şi împărăţie [un regat, NW] pentru ca toate popoarele, neamurile şi oamenii de toate limbile să-I slujească" (Daniel 7:13, 14). Cine este acest Rege? Ei bine, Biblia îl numeşte pe Isus Cristos ca fiind „Fiul Omului" (Matei 12:40; Luca 17:26). Da, Iehova l-a desemnat ca Rege pe Fiul său, Isus Cristos.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Daca invatatura lui Iisus trebuie sa faca parte din felul nostru de a fi inseamna ca este inauntrul nostru? Sunt mai multe citate care spun ca Iisus propovaduia Imparatia lui Dumnezeu, dar de fapt propovaduia Evanghelia care este parte din Imparatia lui Dumnezeu.
Iisus nu este nici regat si nici rege, El este Mare preot al bisericii Lui, este fiul lui Dumnezeu, singurul invatator, adevarul, lumina, viata, Duhul, mantuitorul, dar nu am gasit ca ar fi imparat sau rege. Dumnezeu a jurat ca Iisus va fi mare preot in veci, nicidecum rege sau imparat. De ce se spune imparatia lui Dumnezeu si nu se spune Imparatia lui Iisus daca se stie ca El e rege?

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

În anul 33 e.n., Isus a murit, a înviat şi a urcat la cer. Mai târziu, el a primit autoritate pentru a domni ca Rege (Daniel 7:13M-am uitat în viziunile nopţii şi iată: cu norii cerurilor venea cineva ca un fiu al omului. El a primit permisiunea să intre la Cel Bătrân de Zile şi a fost adus aproape, înaintea Lui. 14 Şi i s-a dat stăpânire, demnitate şi un regat, pentru ca popoarele, naţiunile şi oamenii de toate limbile să-i slujească cu toţii. Stăpânirea lui este o stăpânire de durată indefinită, care nu va trece, şi regatul lui este un regat care nu va fi nimicit.)
El urma să fie numit Prinţ al păcii, iar pacea, sau domnia sa princiară, nu avea să aibă sfârşit. În plus, conducerea lui Isus avea ‘să fie sprijinită prin judecată şi cu dreptate’. — Isaia 9:7.
Îngerul Gabriel a repetat proclamaţia lui Isaia când a anunţat-o pe Maria despre apropiata naştere a lui Isus. El a prezis: „Acesta va fi mare şi va fi numit Fiu al Celui Preaînalt; şi Iehova Dumnezeu îi va da tronul lui David, tatăl său, şi el va domni ca rege peste casa lui Iacob pentru totdeauna şi nu va exista sfârşit al regatului său" (Luca 1:32, 33)
. Mai târziu, în seara dinaintea morţii sale, Isus a încheiat cu continuatorii săi ‘un legământ pentru un regat’. În felul acesta, el le-a dat unora dintre discipolii săi fideli perspectiva de a fi regi împreună cu el în Regatul lui Dumnezeu. (Luca 22:2828 Totuși, voi sunteți cei care ați rămas întotdeauna cu mine în încercările mele. 29 Eu închei un legământ cu voi, așa cum Tatăl meu a încheiat un legământ cu mine, pentru un regat, 30 ca să mâncați și să beți la masa mea, în regatul meu, și să stați pe tronuri ca să judecați cele douăsprezece triburi ale lui Israel.)
Dumnezeu a ales câțiva oameni care, împreună cu Isus, să formeze guvernul ceresc. De exemplu, apostolul Pavel i-a spus lui Timotei: „Dacă vom persevera, vom și domni cu el" (2 Timotei 2:12).
Dar este un subiect profund și în două cuvinte nu poate fi dezbătut.
" dar de fapt propovaduia Evanghelia care este parte din Imparatia lui Dumnezeu. " - De fapt "evanghelie" înseamnă "vestea bună", și Isus a predicat "vestea bună despre Regatul lui Dumnezeu" (sau împărăție dacă îți place mai mult, deși corect e "regat")
" De ce se spune imparatia lui Dumnezeu si nu se spune Imparatia lui Iisus " - Deoarece Dumnezeu e suveranul universului și el l-a numit rege pe Isus.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

Eu am studiat Evanghelia, dar evident ca am citit si Vechiul Testament si am aprofundat ceea ce a avut legatura cu subiectele care sunt de folos omului si pe care le-am gasit in Evanghelie. Am facut asta pentru o mai buna intelegere a lucrurilor, dar am tinut permanent cont mai intai de invatatura lui Iisus si apoi de cea din Vechiul Testament si bine am facut, deoarece am inteles Evanghelia. Nu le stiu pe toate si nici nu-mi doresc. Am inteles perfect ceea ce am nevoie, acele invataturi care ma ajuta sa ma zidesc, care ma ajuta sa deosebesc binele de rau

| Lostlyric a răspuns:

O categorie de la PornHub.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este exact ca si in povestea :'Alice in tara minunilor'

diferenta e ca e scrisa de alt(alti) scriitor cu imaginative mai bogatahappy

| 6684464 a răspuns:

Un Loc condus de Dumnezeu, depinzand de El.

| Romanul86 a răspuns:

O lume în care nu este durere nici întristare și nici suspin.

| costinvlad a răspuns:

O inventie si inselatorie a evreismului.

| 1AlterEgo1 a răspuns:

Raiul.