| Silyca a întrebat:

Ce este libertatea? Cum, cand stii ca esti liber?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Cata imaginatie si filozofie de doi bani, NU EXISTA LIBERTATE. In lume NU exista DECAT doua forme de SCLAVAGISM. Una este cea LIBER CONSIMTITA, cea a credintei (ACTIVE si nu DECLARATIVE) in SINGURUL DUMNEZEU, cel ADEVARAT si astfel poate deveni liber si A DOUA forma de SCLAVAGISM, cea in care omul se considera LIBER, DAR este sclavul TOTAL al SATANEI, al DRACULUI.

| Silyca explică (pentru danut):

Ai dreptate, libertatea NU EXISTA! As vrea sa stiu cati ani ai daca se poate.

36 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ce s-au incis spiritele aici, aşa de dimineaţă. de la atâta libertate bănuiesc rolling on the floor)

Libertatea o ai atunci când nimeni şi nimic nu a pus stăpânire pe tine!
Liber eşti atunci când poţi trăi fără să te cerţi, fără să minţi, fără să furi, fără să înşeli... şi lista este luuuunga...
Deaceea Singurul care îţi poate da libertea aceasta este Isus Hristos, dacă nu îL ai pe El în viaţa ta te amăgeşti doar că eşti liber, dar de fapt eşti rob diavolului!

| Silyca explică (pentru Esperança):

Si daca nu cred in diavol si Isus, de ce as fi robul diavolului?!

| Dumnezău a răspuns:

Exista doar la nivel spiritual.Ai fi inclinat sa crezi ca se defineste in lipsa grijilor, semnelor de intrebare si conventiilor ce ingradesc.De fapt,se clarifica cel mai bine,atunci cand acestea exista, dar nu pot influenta decisiv viata unui om, sau cand acesta le transforma intr-o masa comuna pe care o evita, pe cat este posibil, prin pragmatism si tact.Cam asa decurge treaba : libertatea e cand mergi pe sarma si n-ai plasa, dar tu mergi in continuare, doar pentru ca poti.N-o confunda cu ignoranta, asta e cel mai bun mod de a crea sclavie.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cand vei fii stapan pe mintea ta, si nu ea pe actiunile din via ta, insa pentru libertate nu exista niciodata ''indeajuns''.

| RAY a răspuns:

Parerea mea esti liber cand gandesti liber, deschis spre orice, libertarea se castiga, sti ca esti om liber cand nu urmezi dogme, idei

Liber-cugetătorii sunt cei care sunt dispuşi să îşi folosească propriile minţi fără prejudecăţi şi fără teamă pentru a înţelege lucruri care se ciocnesc cu propriile lor obiceiuri, privilegii sau credinţe

| Silyca explică (pentru RAY):

,,cand nu urmezi dogme, idei" Am observat si eu, tu cred ca esti o persoana libera.

| relian a răspuns:

Este exprimarea libera a sentimentelor tale, a actiunilor tale atita timp cit nu afecteaza in rau ceea ce te inconjoara.Cind simti ca esti liber? Atunci cind esti pe picioarele tale si faci ceea ce simti iar prin actiounea ta nu ai adus daune sau injurii altora persoane lucruri bla bla.Deci atunci cind iti este permis ceea ce simti cind este legal.Restu de libertati ce fiecare individ crede ca I sar cuveni pot fi puse in aplicare daca cumva are in proprietate o insula pustie si sta singur acolo.O sa faca ce vrea si cind vrea, asa cum se simte el liber sa se exprime.

| Dariusuu a răspuns:

Atunci cand practic FreeRunining.

Doar atunci.

| M25M a răspuns:

Libertatea este un concept, se pare, cu foarte multe granite, limite, norme si legi in spatiul practic, tangibil.
In ceea ce priveste libertatea proprie, sunt liber si stiu ca sunt, atunci cand inchid ochii si imi las imaginatia sa ma plimbe peste orice granita, unde pot sa devin ce vreau cand vreau, deci singurul loc unde suntem cu adevarat liberi, cred eu, este imaginatia proprie, in stadiu constient( in stadiul inconstient, atunci cand visam, sunt la mila inconstientului deci visele ni se impun de catre acesta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

G. Guruitch afirma ca:"libertatea umana consta intr-o actiune voluntara,clarvazatoare,inventiva si creatoare, care calauzita de propriile-i lumini si izvorata din focul actului insusi, se straduieste sa depaseasca, sa rastoarne si sa sfarame toate obstacolele si sa modifice, sa intreaca si sa creeze, din nou, toate situatiile".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu acum sunt cat se poate de libera.Nu stau cu teama ca ajung in iad daca fac pacate, nu trebuie sa ma ghidez dupa regulile unui zeu invizibil etc etc.

| 3xfemeie a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti pleca de acasa in miezul noptii pentru ca asa ai chef? Parintii sunt de acord?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Da! Sunt majora, sunt vaccinata...care ar fi problema?!

| 3xfemeie a răspuns (pentru anonim_4396):

happy Nici una. De fapt ma vad pe mine acum ceva ani laughing)))))))))
Acum sunt convinsa : nu esti atee! Doar o tanara revoltata de faptul ca cei din jur, inclusiv familia impun niste reguli fara sa explice. Uite, de exemplu mama la fiecare intrebare ca mea despre biblie sau ritual, ma rog despre religie imi spunea" crede si nu cerceta ". Raspunsul asta ma innebunea si bineinteles ca deveneam mai insistenta. Aduceam la fel ca voi "argumente"
Cu ea oricum nu ajungeam la nici un rezultat! laughing))))))
A trecut timpul, am cunoscut alti oameni, alt mediu si mi-am schimbat parerea. Am vazut ca a te crampona de o religie te limiteaza cumva. pentru sunt si alte lucruri care te duc mai departe.La noi greseala e ca se impune copiilor. Nu se explica si nu se lasa libertatea de a alege.
Iti doresc sa ai puterea de merge mai departe asa cum simti ca e bine pentru tine.
ps eu am facut greseli doar pentru ca n-aveam minte si credeam ca daca ii ranesc pe ai mei ma razbun cumva pe ei. m-am inselat. m-am razbunat pe mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Mie nu-mi place sa ma cert pe chestii personale,iar religia e si ea ceva destul de personal, asa ca nu m-am bagat peste credinciosi daca n-au avut ceva de comentat la adresa mea.
Eu nu m-am simtit niciodata revoltata ca ai mei vroiau sa merg cu ei la biserica sau mai stiu eu ce, pur si simplu i-am inteles si i-am lasat..."In plata domnului", cum se zicehappy asa ca n-am simtit nevoia sa ma razbun pe ei.
Dar ai dreptate cand spui ca religia te limiteaza cumva, mai ales cand iti este impusa.Ti s-a spus sa nu cauti raspunsuri si asta si faci.Doar te ghidezi dupa biblie.(vorbeam in general, acum).
Acum ma simt foarte bine asa cum sunt, daca o sa simt vreodata ca gresesc...o sa ma schimb.Desi nu cred ca va veni ziua aia in care sa-l vad pe d-zeu si sa devin credincioasa.
O noapte si o zi perfecta sa ai!winking

| 3xfemeie a răspuns (pentru anonim_4396):

"Razbun " era un fel de a spune. Adica sa fac unele mai pe dos decat doreau ei tongue Eu nu ma ghidez dupa biblie.winking Si nu ti-am spus toate astea ca sa devii credincioasa. laughing nu incerc sa te convertesc la nimic, poate doar la libertate in gandire. Stii ceva despre ezoterism, energie universala, etc
excluzand genul mama omida? Noapte buna

| anonim_4396 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Consider ca sunt destul de libera in gandire.Am citit despre ezoterism si energia universala, dar nu ma pasioneaza asa ceva.
P.S.: Stiu sensul cuvantului "razbun" din raspunsul tau.winking
Noapte buna!

| relian a răspuns (pentru 3xfemeie):

Daca esti majora si locuiesti singura pleci cind vrei tu. Daca esti minora si locuiesti cu parintii atunci faci ce spun ei.Libertatea asa o vezi tu ca vrei sa pleci in miez de noapte.Dar la fel se gindeste poate si un barbat ca este l. iber sa violeze o fata care merge pe strada in miez de noapte.Si atunci sa te vad cit de libera o sa fii.Sa vedem ce mai chef o sa ai altadata sa mai iesi asa cind ti se scoala tie.Libertatea este atunci cind poti face ceea ce simti DAR fara a influenta in rau pe cei din jurul tau sau mediul inconjurator. Daca ai chef sa dai foc la o padure ca asa simti asta nu inseamna libertate, sau ca asa te simti tu liber.Sau violinD copii femei etc.Atunci te simti liber cind faci ce iti place fara a afecta cum am spus pe cei ce te inconjoara.

| 3xfemeie a răspuns (pentru relian):

Esti de belea! Tu n-ai invatat ca nu te bagi in discutiile altora neinvitat? intrebarea avea un scop dar... pas ca e prea mult

| relian a răspuns (pentru 3xfemeie):

Scuze daca am intrat neinvitat.Ai dreptate.Insa nu trebuie sa vorbesti asa.Asta arata cit de civilizata esti.Pas ca e prea mult adica? Era sufficient saspui ca sa nu ma bag si gata.Ori probabil te crezi superioara celorlanti si ai dreptul sa vorbesti asa? Ok scuze si nu te mai obosi sa dai reply.

| 3xfemeie a răspuns (pentru relian):

De la o religioasa indoctrinata am ajuns la needucata
happy
Pas inseamna treci mai departe happy

| relian a răspuns (pentru 3xfemeie):

Femeie buna unde am spus eu ca esti o indoctrinate religioasa? Te rog arata si eu imi cer scuze aici acum si cind vrei tu.Arata unde am spus eu ceva la adresa ta? Eu cred ca ai ceva problem pe bune.In primul rind nu m-am referit la tine. Apoi am spus ceva sa te lamujresc pentru ca asta ai cerut tu.Am spus cum vin acei adolescenti cu idei si de unde si asta referitor tot la intrebarea ta.Si am aratat acei atei cum isi zic ei vin cu ideile de la cei care au experimentat sau demonstrat lucruri, fenomene etc, iar cei care se cred credinciosi vin cu idei impuse din familie.ATita timp cit chiar tu ai spus ca ei nu au experienta de viata cum de vin cu asa idei.Eu am aratat de unde si am aratat si pentru cei care se dau credinciosi.Deci nu am spus nimic la adresa ta, nu am spus ca esti indoctrionata si asa mai departe.A fost ceva la modul general nu atac la persoana cum consideri tu.Si in cazul celor care se cred atei am spus la fel ei citeaza pe altii care au descoperit nu ca ei ar fi aia desteptii si au descoperit ei lumea.Acum or sa vina si ei sa ma ia la rost ca am spus ca nau descoperit ei ceea ce ei sustin sau cum? Asta este diferenta dintre un religios si un ateu sau zii cum vrei.Acel ateu nu se supara daca ii spui ca venit cu ceva luat de la altii, insa crestii se supara foc daca le spui ceva ca leau fost bagat in cap de parinti de bunici de popa.De unde aceasta frustare? De ce crediciosii sint asa de suparati pe alte peroane care nu-s de accord cu ei? Un ateu adevarat nu o sa vezi ca se supara asa cum fac credinciosi.Fratilor aici se discuta nu sintem la mai stiu eu ce intrecere si nici de ar fi asa nu vad de ce sa te superi.Fiecare gindeste asa cum crede si eu nu am spus ceva l; egat de tine personal si sa iti scriu tie personal.Dar am vazut ca te superi din orice si asta arata destule.Asa ca ar fi cazul sa ne oprim aici ca nu ajungem nicaeri.Pas da asa este dar ai mai dat de inteles si altceva adica cum ca nu are rost sa vorbesti cu cineva ca mine ca iti sint prea inferior.Asta arata acele...

| 3xfemeie a răspuns (pentru relian):

Tu ai facut sa fie personal jignind si sustinand ca nu o faci! clienti, ha?
sau crezi ca era un compliment?
Multumesc frumos
Si nu ma tot intreba de ce credinciosii fac asa pentru ca nu stiu si nu e problema. mea. probabil din acelasi motiv din care o fac ateii. ok?
Reciteste si vezi ca te contrazici pe alocuri

| relian a răspuns (pentru 3xfemeie):

Bine draga este cum spui tu.Esti multumita acum? Recunosc nici eu nu-s perfect mai bat cimpii dar cel putin e bine ca recunosc.Hai spune vrei sa vorbim altundeva? Daca nu esti maritata si ai peste 30 de ani as fi curios.Si daca esti si draguta poate devenim amici ce spui? Nu glumesc si nici nu incerc sa iau peste picior.Scuze c ategoria dar daca tot sintem pe aici na incerc sa imi fac prieteni.Si daca am zis clientI ce? Si nu team intgrebat personal pe tine de ce fac ateii asa.A fost doar o observatie adica sa-i zic o afirmatie facuta la modul general nu o intrebare la adresa ta.Si cind am intrebat am facut-o la fel un fel de doua feluri daca intelegi.ai ca bat cimpii.Ok scuze daca te-am suparat cu ceva nici nu am avut intentia. Voiam doar sa discutam fara sa ne certam.Astept o adresa daca vrei sa vorbim mai multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Aloo aloo, te crezi cumva pe matrimoniale?
"Daca nu esti maritata si ai peste 30 de ani as fi curios." "Si daca esti si draguta poate devenim amici ce spui" zici ca vrei sa-ti faci "amici"? raised eyebrows ce vrajeala de taran obosit zace in tine. Misca-ti duhoarea de cur pe alte site-uri.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai fost cumva invitata la discutie? Nesimtito ce esti.Am femeiE daca asta te doare.Si ce vocabular folosesti.Esti cumva la mahala. Teai spalat astazi sau te speli odata la luna de faci oamenii mirositori.Ai simtit cumva ca am duhoare? Ce mai idioata.Nu stiu cum de lasa astia toti dobitoci sa intre pe net.Vati trezit de la cucu bau ca aveti si voi net si alta ceva mai bun nu aveti de facut decit sa stati la birfe si sa va luati de lume.Stii cindva prostia mergea pe jos. Apoi de la o vreme a inceput sa mearga calare. Iara mai nou merge pe net si nu e de ajuns ca are acces pe un drum incepe sa se ia si de lume asa cum faci tu. Daca persoana in cauza caruia i-am adresat mesaju nu sa simtit deranjata nu vad de ce te deranjeaza pe tine? Am intrat cumva la tine sau esti cumva avocatul ei si nu stiam? Veziti de oile tale nesimtito ce esti si ai grija cum vorbesti si cind vorbesti.Ce mai cretini si pe netul asta.O intereseaza pe ea ce vorbesc eu.Comenteaza dracu la subiect si nu discuta ce spune unu altu. Femei ca tine nici nu merita sa te deranjezi sa ii bagi in seama.Nu esti satisfacuta sau ce ai? Tu ma trimiti la matrimoniale da? Dar tu ce cauti pe aici? Este cumva site de mahala sau de jigniri sau de comentat atitudinea sau vorbele celor care intra pe aici? Nu.Si atunci ceea ce faci tu stii unde se face? Tocami pe acele siteuri unde mai tgrimis.Cred ca de acolo si vii ca altfel nu imi explic.Te maninca rau se pare.Mergi si cauta un barbat ceva sa te linisteasca si apoi vii pe aici si discuti ce se intreaba nu ce raspunde unu altu.Si nu te mai obosi sa raspunzi ceva ca nu sint curios de tine. Oraseanco.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi in dex ce inseamna, nu e nevoie de filozofeala.
Eu sunt libera, majora, nu-mi impune nimeni in ce sa cred, ce sa fac, imi bag picioarele in orice, oricand vreau, nu depind de nimeni si nimeni de mine, ideile si principiile mi le-am format singura, nu ma influenteaza nimic, deci mi s-a dat din start libertate.

| Silyca explică (pentru anonim_4396):

Nu stii ce e libertatea si nu vei intelege niciodata ce este!

| ciprianjurje a răspuns (pentru Silyca):

Dar daca tu stii asa de bine ce e libertatea de ce ai mai pus intrebarea?

| Silyca explică (pentru ciprianjurje):

Ca sa vad cum gandesc si altii.

| ciprianjurje a răspuns (pentru Silyca):

Aha, dar vad ca te apuci sa judeci parerile altora... in fine diecare cu mentalitatea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești liber doar dacă trăiești singur, într-un loc pustiu unde nu există stat să te controlezi. De fapt, nici atunci, că ești sclavul vremii și a ce se întâmplă în acest loc natural. Nu poți fi niciodată 100% liber.
Libertatea este momentul acela când faci ABSOLUT TOT ce vrei, fără nicio restricție, nici măcar divină.

| 3xfemeie a răspuns:

A fi liber cred ca e atunci cand te accepti asa cum esti. Calitati, defecte, trecut, sentimente. Cand accepti trecutul cu tot cu greseli, cand nu te mai invinovatesti pentru un esec, cand faci totul cu placere si daruire, cand nu incerci sa te schimbi doar pentru a face pe plac prietenilor, cand ceea ce simti devine ceea ce faci. Alungi fricile si devii liber.

| ciprianjurje a răspuns:

Atunci cand te simti liber.

| Silyca explică (pentru ciprianjurje):

Tu esti pararel cu asta happy.