| AvalohAlyn a întrebat:

Ce este Nașterea din nou din Biblie și cum se poate obține? A spus Iisus în Noul Testament de ea.

4 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Spalarea completa a creierul si inscriptionarea cu instructiunile lasate de el.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Noul Testament Isus spune ca daca nu te naști din nou din apa si din duh nu vei intra in Împărăția lui Dumnezeu. Nașterea din nou este simbolizata prin ritualul botezului prin scufundarea in apa curgătoare. Scufundarea in apa înseamnă ca a murit omul cel vechi si scoaterea din apa simbolizează ca ai revenit la viață un alt om, adică născut din nou.Tot atunci cel botezat primește si Duhul Sfânt daca este sincer si nu a făcut botezul doar din interes.

| Irinel15123532 a răspuns:

Iisus a vorbit in noul testament lui Nicodim de nasterea din nou, iar Pavel si ceilalti apostoli vorbesc despre asta.

https://moldovacrestina.md/adevaruri-esentiale-nasterea-din-nou/

Recomand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasterea din nou- moartea impreuna cu Isus pe cruce, a firii noastre pamantesti. Si invierea impreuna cu El, in o viata noua.
Inseamna sa iti rastignesti voia ta, si tot ce tine de vechiul "eu", impreuna cu Christos. Astfel devii un "nou-nascut"