| fllu07 a întrebat:

Ce este Regatul sau Împărăția lui Dumnezeu?
Cei mai mulți spun: " Vie împărăția ta... "
Ce cerem de fapt când spunem aceste cuvinte?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când o cerem. o cerem pentru noi, deci să fie aici.

84 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O lume mai bună, mai perfectă, mai dreaptă.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Unde sa fie asta?

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Da. Dar se pare ca o cerem degeaba. Nu vine.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Aici sunt multe de discutat despre rolul rugăciunii în contextul religios.
De exemplu este o zicală. Dumnezeu îți dă o pâine, dacă i-o ceri, dar nu ți-o bagă el în straiță, în sacoșă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Răspunsurile la întrebările tale se găsesc în Sfintele Scripturi(Biblie) Daca nu citești Biblia (care este cuvântul lui Dumnezeu) nu vei înțelege lucrurile cu adevărat importante. "Interesul nostru nu este pentru lucrurile care se văd, ci pentru cele care nu se văd; pentru că cele vizibile sunt efemere, dar cele care nu se văd sunt eterne."
2 Corinteni 4:18
În cuvântul lui Dumnezeu spune ce va urma să se întâmple foarte clar și când ne spunem vie împărăția ta ne referim la Noul Ierusalim dar Dumnezeu a pus evenimentul pe o data exactă și doar El știe când se va intampla.Aceste versete îți vor răspunde la niste întrebări: Vor veni mulți în numele Meu și vor zice «Eu sunt Cristos!» Și astfel vor înșela pe mulți. Veți auzi despre războaie și vor apărea tot felul de vești despre implicațiile lor. Să nu vă speriați; pentru că toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârșitul NU VA FI ATUNCI. Un popor se va revolta împotriva altui popor; și un regat se va opune altuia. În unele zone vor fi cutremure de pământ, foamete și epidemii. Dar toate acestea nu vor reprezenta decât ÎNCEPUTUL DURERILOR Atunci vă vor preda chinuitorilor și vă vor omorî. Din cauza numelui Meu, veți fi urâți de toate națiunile lumii. În aceste condiții, mulți își vor pierde credința; se vor trăda unii pe alții și se vor dușmăni unii pe alții. Își vor face apariția mulți pseudo-profeți care vor înșela mulți oameni. Din cauza înmulțirii nedreptăților, dragostea celor mai mulți (credincioși) se va diminua. Dar cine va rezista până la sfârșit, va fi salvat. Această Veste Bună a Regatului va fi predicată în toată lumea, ca să fie o probă (în vederea Judecății) pentru toate națiunile lumii. Atunci va veni sfârșitul. Când veți vedea pe reprezentantul distrugerii (despre care a vorbit profetul Daniel-Antihristul; atunci va începe NECAZUL CEL MARE) ajuns în locul sfânt – cine citește, să înțeleagă despre ce este vorba –, „cei care vor fi în Iudeea, să fugă spre munți. Cine va fi pe terasa casei, să nu (mai) coboare să își ia ceva din ea; iar cine va fi la câmp, să nu se (mai) întoarcă să își ia haina. Vai de femeile care vor fi însărcinate și de cele care vor alăpta în acele zile. Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna și nici într-o zi de Sabat. Pentru că atunci va fi un NECAZ atât de mare, încât nu va avea echivalent în toată istoria lumii. Iar dacă acele zile nu ar fi fost reduse, nimeni nu ar scăpa. Dar din cauza celor aleși, ele vor fi mai puține. Atunci, dacă vă va spune cineva «Să știți că aici (sau acolo) este Cristos», să nu îl credeți! Își vor face apariția cristoși falși și profeți falși. Aceștia vor face mari demonstrații de forță, realizând miracole cu scopul de a păcăli chiar și pe cei aleși. Remarcați faptul că v-am prezentat totul ANTICIPAT! Deci dacă vă vor zice: «Cristos este în deșert», să nu vă duceți acolo! Sau dacă vi se va zice: «El este în camere secrete», să nu credeți. Pentru că apariția Fiului Omului va fi asemănătoare fulgerului care se vede de la Est la Vest. Oriunde va fi un corp mort, acolo se vor aduna vulturii. Imediat după dezastrul din acele zile de necaz, soarele se va întuneca, luna nu va mai lumina, stelele vor cădea din cer pe pământ și corpurile cerești vor fi destabilizate. Atunci va fi evidentă pe cer apariția Fiului Omului. Toate familiile pământului vor plânge și vor privi cu regret pe Fiul omului venind pe norii cerului cu autoritate și într-o mare glorie. El Își va trimite îngerii cu trompeta care va produce un sunet de mare intensitate – de la o margine a cerului până la cealaltă; și vor aduna pe aleșii Lui din cele patru puncte cardinale. Puteți învăța o lecție privind smochinul: când ramura lui se face fragedă și înfrunzește, știți că se apropie vara. În mod asemănător, când veți vedea întâmplându-se toate aceste lucruri, să știți că Fiul Omului este aproape: chiar la uși! Vă spun adevărul: lucrurile despre care v-am vorbit, se vor întâmpla în timpul acestei generații. Cerul și pământul nu vor supraviețui; dar cuvintele Mele vor rămâne confirmate de tot ce se va întâmpla. Cu excepția Tatălui, nimeni nu știe ziua și ora când se vor întâmpla aceste lucruri – nici îngerii din cer și nici (chiar) Fiul! Va fi ceva asemănător cu zilele în care trăia Noe. În perioada premergătoare potopului, oamenii mâncau, beau, se însurau și se măritau, până când a intrat Noe în corabie. Nu au știut nimic din tot ce urma să se întâmple până când a venit potopul și i-a luat pe toți (prin surprindere). Ceva asemănător se va întâmpla și la venirea Fiului Omului. Atunci, dintre doi bărbați care vor fi la câmp, unul va fi luat și altul va fi lăsat. Dintre două femei care vor măcina la moară, una va fi luată iar alta va fi lăsată. Vegheați permanent, pentru că nu știți în ce zi va veni Stăpânul vostru. Să știți că dacă stăpânul unei case ar ști la ce oră din noapte vine hoțul, ar sta treaz și nu i-ar permite să îi spargă casa. Deci fiți și voi pregătiți; pentru că Fiul Omului va veni în momentul în care NU vă așteptați. Cine dorește să fie sclavul demn de încredere și înțelept lăsat de Stăpânul lui să coordoneze grupa slujitorilor și să le dea hrana la momentul potrivit? Acel sclav pe care Stăpânul îl va găsi procedând așa la venirea lui, este un om fericit. Să știți că va fi pus să administreze toate lucrurile Stăpânului lui. Dar dacă sclavul este unul rău, va zice în inima lui «Stăpânul meu întârzie!» Dacă în consecință va începe apoi să își bată colegii de muncă, să mănânce și să bea cu bețivii, Stăpânul lui va reveni în ziua în care el nu se așteaptă la acest lucru, îl va tăia în două; și va avea destinul ipocriților. Acolo va fi plâns și chin devastator.
Matei 24:5‭-‬51
in aceste versete este prezentat puțin necazul cel mare și a doua venire (dar foarte important a doua venire și răpirea bisericii sunt doua evenimente diferite; uite https://youtu.be/OGo4jhFlx18
VĂ RECOMAND CANALUL de Youtube 3.16 Vlog!

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Da, dar nu vorba doar de mâncare, (ca sa analizăm exemplul pe care l-ai dat) ci si despre pace în lume, siguranța, sănătate. Astea ar trebui să le dea Dumnezeu Nu? Ca se pare ca oamenii sunt incapabili sa le ofere.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Pace în lume. Studiază cauzele războaielor actuale și o să constați că nu se poate fără ele.
Siguranță. aici să clarificăm. Trebuie definită. Dacă ai un acoperiș deasupra capului și o ușă închisă cu cheia, deci dreptul la locuință așa cum este el definit pe undeva în drepturile omului, Dta ai părerea că Dumnezeu ar trebui să se ocupe el și de asta.
Sănătate. Stoop, stop. Sînătate în raport cu boala. Aici nu ai habar sau cunoștiințe sau nu te pricepi. De când te naști, corpul tău luptă cu boala, cu condițiile fiziologice, în luptă cu ceea ceea ce ar putea să te omoare. Astfel la naștere ești dotat cu cea mai mare sănătate posibilă cu genele tale, de Dumnezeu dată. Dta apoi ești de părere că Dumnezeu ar trebui să îți mențină acea stare de sănătate la nesfârșit. Aici intervine un paradox. Nici Dumnezeu cel atotputernic nu poate crea o piatră, un bolovan mai mare decât cel pe care el însuși îl poate duce. Viața este cel mai mare bolovan pe care l-a creat. Astfel, pace în lume, siguranță, sănătate, nu sunt lucruri pe care le poți cere lui Dumnezeu. Pâine. da. Chiar și oamenii au înțeles asta, așa că chiar și la noi legile oferă salar minim, cât să ai ce mânca, ajutoare materiale tot cât să ai ce mânca, dacă ești cu veniturile familiale sub un anumit prag, locuințe sociale, iar țările mai bogate și mai iluminate se gândesc să ofere un venit minim garantat de când te naști până mori, fie că lucrezi, fie că nu, deci câte ceva din impărăția aceea. Ah, da, ne-a mai dat și bomba atomică care a făcut imposibil orice război mondial. Astfel un război mondial care să semene prin amploare și distrugeri cu al doilea este posibil doar în mințile conspiraționiștilor. Amin.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Păi unui Dumnezeu Atotputernic trebuie să poți să îi ceri orice. Biblia îl prezintă ca Atotputernic. Prin urmare ii cerem orice: sănătate, pace, siguranța, sa înlăture moartea. Însuși numele lui se poate traduce și: "eu voi deveni ce voi vrea sa devin".
Traducerea aceasta ne duce cu gândul la faptul că Dumnezeu poate deveni orice este nevoie ca își ducă scopul la îndeplinire. Deci d.p.d.v al Bibliei, faza cu un Dumnezeu limitat cade.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Cred că ești într-o confuzie mare. Împărăția lui Dumnezeu nu poate fi Noul Ierusalim, pentru noi cerem ca această împărație să vină pe pământ, iar Noul Ierusalim nu va veni niciodată pe pământ. Dar știm că Împărăția va veni, pentru că dacă nu, nu avea sens sa ne învețe Isus Cristos să ne rugăm pentru ea.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Cauzele războaielor? Hmm e atât de simplu: principala cauză e lăcomia. Eu imi doresc ce ai tu, resursele tale. Iar ca sa le obțin iti ofer democrație și pace, siguranță și prosperitate, dar mai întâi trebuie să omorâm câțiva oameni. Ca sa putem instaura apoi democrația. O altă cauză ar fi lăcomia. De exemplu eu imi doresc mulți mulți mulți bani. Și ca sa ii obțin, vând arme. Dar cam toate țările au stocuri de arme. Si nu le mai trebuie. Dar dacă ar fi un război civil, în care noi sa vindem arme, si susținem fie tabăra rebelă, fie cea a guvernului din țara respectivă, după interes, ar crește nevoia de arme, iar eu pot sa vând mai multe, sa fac si mai mulți bani. O altă cauză ar fi lăcomia, da. Dinainte o țară puternic dezvoltată economic, si vreau sa subjug toate economiile din jurul țării mele, sau cât mai multe. Si atunci apare un război etnic, sau de alta natura, ca sa reusesc sa cauzez pierderi pe toate sectoarele țării respective. Iata doar 3 cauze pentru care se întâmplă războaie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Da se poate sa ai dreptate, dar eu știam că după necazul cel mare Dumnezeu distruge tot universul, îl reface și pe noul Pamant va fi Noul Ierusalim

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Ok. așa să fie. Dar ai citit cumva care este cauza pentru care Hitler a declanșat al doilea război mondial? De foame. Atunci, cu mentalitatea pe care o avea, cu resursele pe care le avea, așa a încercat el să realizeze supraviețuirea poporului său. Așa că lăcomia este una, și este păcat, dar lupta pentru supraviețuire, nu este păcat, căci tu, acela care lupți, lupți pentru supraviețuirea poporului tău. Astfel, lăcomia nu justifică războiul, dar supraviețuirea, da. Iar când spui supraviețuire, spui lupta pentru viața. Astfel viața umană acum pe pământ este condiționată de război. Până vor fi guverne locale, vor fi războaie. Cănd va fi un guvern mondial, nu va mai fi nevoie de război. Și ne vom apropia mau mult de mpărăția lui Dumnezeu.Te invit să mă contrazici cu argumente pertinente, pe care să le pot accepta și eu.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Biblia arată că pământul va rămâne pentru totdeauna, si va fi locuit de oameni ascultători pentru todeauna. Cei rai vor fi înlăturați, si pământul va fi populat cu oameni buni, ascultători. Iar cerul? Universul? Ce vină are? De ce sa îl pedepsești/distrugi pentru că oamenii de pe pământ sunt răi, si razvratiți?

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Deci d.p.d.v al Bibliei, faza cu un Dumnezeu limitat cade.
Dar te-ai gândit că punctul de vedere aL Bibliei, o colecție de 47 de cârți, scrise de autori diferiți. în perioade diferite, cu interese diferite. ar putea fi greșit, mai ales referitor la natura lui Dumnezeu, ce poate el, ce vrea el sau ce nu vrea el? Așa că, dacă te bazezi DOAR pe Biblie ca să înțelegi lumea, să poți trăi viața, s-ar putea să fie periculos, mai ales să te lași în seama lui Dumnezeu. Think about it. Ce au făcut Adam și Eva? Au gustat din pomul cunoașterii și și-au luat soarta în mâini cu toate riscurile și neajunsurile. Iar tu ești urmașul lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Biblie are 66 de cărți ea este Cuvântul lui Dumnezeu. Daca analizezi cărțile originale din biblie cele în ebraică și aramaica vei fi remarca că ESTE scrisa de Dumnezeu (Dumnezeu le-a spus oamenilor ce sa scrie, ei doar au scris) Dumnezeu a lăsat o mulțime de mesaje ascunse in biblie

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Am văzut apoi un nou cer și un nou pământ – pentru că cerul și pământul împreună cu apele de pe el care fuseseră inițial, nu mai existau. Am văzut sfântul oraș – noul Ierusalim – coborând din cer de la Dumnezeu. El era pregătit ca o mireasă împodobită pentru (întâlnirea cu) soțul ei. Am auzit venind din cer o voce care spunea cu o mare intensitate sonoră: „Acesta este cortul lui Dumnezeu cu oamenii (Săi)! El va veni să locuiască împreună cu ei. Aceștia sunt poporul Lui; și Dumnezeu va fi personal cu ei ca Dumnezeu al lor! El va șterge din ochii lor orice lacrimă; iar moartea nu va mai exista, pentru că acele lucruri care fuseseră inițial, au dispărut." Cel care stătea pe tron, a zis: „Eu înnoiesc totul!" Apoi a mai zis: „Scrie! Pentru că aceste cuvinte sunt adevărate și demne de toată încrederea!" El mi-a spus: „S-a terminat! Eu sunt «Alfa» și «Omega» – începutul și sfârșitul. Celui care însetează îi voi oferi gratuit să bea din izvorul apei vieții. Cel care va obține victoria, va moșteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, iar el va fi fiul Meu. Dar cei fricoși, necredincioși, cu un caracter urât, criminali, adulterini, vrăjitori, închinători la idoli împreună cu toți mincinoșii, au ca loc (în care vor sta) acel lac de foc și de sulf, care este a doua moarte."
Revelația 21:1‭-‬8

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Cu drag. Un prim argument este că Hitler nu de foame a invadat Polonia, nu din cauza luptei pentru supraviețuire a atacat Austria, si din dorința lacomă de a conduce întreaga lume, a atacat superputerea de atunci, URSS. Pe când a promis, si a semnat un pact de neatacare cu Iosif Stalin. Atunci care e lupta pentru supraviețuire? E adevarat, în 1933 când Hitler a venit la putere, țara era înfometată, greu încercata economic. Dar gici ce: si celelalte țări aveau aceiași încercare. Dar niciuna nu a invadat altă țară. Pana nu s-au aliat împotriva lui Hitler. P alta cauză mizeră este naționalismul. Nu toți avem 2 mâini și 2 picioare, un corp identic, si sânge în vene? De ce eu român sunt mai important decât tine, maghiar? De ce eu sârb, croat, macedonean, sunt mai bun decat tine bosniac sau alta naționalitate? Dar fiind că, cred ca sunt mai bun, si mi se asigura cele necesare, te calc pe cap pe tine, ca eu sunt mai bun. Mai tare. Si hop. Ce avem noi aici? Un război etnic.
Apoi, dacă Hitler a început al 2lea război mondial de foame, a câștigat mai multă mâncare când a ars si gazat cca. 6 milioane de evrei? Afara de țigani, si alte minorități naționale religioase, naționale, si de care or mai fi.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

66 de cărți. Si tocmai: scrisă de bărbați diferiți, cu meserii diferite, în perioade diferite, si se îmbină atât de bine. Perfect chiar. Asta imi spune că e opera lui Dumnezeu. (Nu vreau sa deschidem subiectul dacă se contrazice biblia) Cat despre Adam si Eva, eu au ales în cunoștință de cauză. Un exemplu păstrând proporțiile: tu ii spui copilului tau, ca daca pune mâna pe plita încinsa se arde. Dar el alege sa puna mâna. Si se arde. Si plânge, si il doare, si arsura e grava, dar tu nu ii poti face nimic. El știa că se va arde, nu de la un străin, ci de la tatăl lui care i-a dat viața și până în acel moment la crescut cu iubire, grija si atentie. Doar ca in cazul primilor noștri părinți, dacă alegeau neascultare urmau să moară. Si au murit. Si au știut asta. Dar au ales.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Mureau oricum. Mitul nemuririi este mit, creația oamenilor. Când a apărut viața a apărut și moartea. Astfel orice ființă vie alege viața din start.
Astfel, dacă citești Biblia, ca să îți folosească la ceva, trebuie să o interpretezi.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Dar niciuna nu a invadat altă țară.
Serios? Dar Moldova noastră cum a fost invadată? Dar Polonia de către Rusia? Mai citește înainte să afirmi ceva categoric.

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Psalmii 37:29 spune că pământul va fi locuit pentru eternitate de oameni ascultători.
Isaia 35 ne ajută să înțelegem că schimbări vor fi pe pământ chiar se spune în 35:6 si 7 ca pământul uscat, ars, (adică desertul) va deveni un loc locuibil.
Nu stiam ca exista desert în ceruri.
Proverbele 2:22 spune că cei răi vor fi smulși de pe pământ.
Iar în Apocalipsa 11:18 Se spune că Dumnezeu îi va distruge pe.cei care distrug pământul. Ce sens ar avea sa ii pedepseasca pe cei care (conform spuselor tale) ii ușurează munca de a distruge pământul? Daca tu ai un copil, care sparge geamul la casă cu mingea, si il pedepsești, ti se pare logic ca apoi să dai cu pietre in toate geamurile sa le spargi? Copilul ti-a ușurat munca. De ce l-ai pedepsit? Tot așa și Dumnezeu, de ce i-ar pedepsi pe cei care distrug pământul, dacă asta e scopul lui?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vei fi remarca că ESTE scrisa de Dumnezeu.
Chiar că nu am cum să nu remarc asta. Deci după dictare. Povestea cu potopul și alte povești. Mare Ion Creangă povestitor mai este și Dumnezeul tău.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Eu aleg să îl cred pe Dumnezeu care a spus că moartea e o consecință a neascultarii. Dacă erau ascultători, trăiau. Dacă au ales să se răzvrătească, au murit. Asa cum au fost avertizați.
Dar gata cu argumeltele pentru războaiele justificate? Schimbăm subiectul? laughing

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Bun. E greseala mea. Au fost invadate. De foame? Le-a fost foame la rusi. ditai țara ca te plictisești uitându-te pe harta unde începe și unde se gata, ditai zacamantul de gaze, pe care îl exploatează pe bani frumoși, si le-a fost foame de mălaiul moldovenilor? Deci cumva tot lăcomie e asta. Eu am atat de mult, dar imi trebuie bucățica ta. Războoooi. Te mai întreb odată Hitler de foame o ars 6 milioane de evrei? Cam nesătul, sa-mi fie iertată gluma macabră si nesarată.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Hai sa nu deschidem subiectul cu diferite relatari din Biblie, dacă sunt sau nu adevărate, dacă se contrazice sau nu biblia. E prea amplu, si nu am stabilit încă dacă războaiele apar din incapacitatea oamenilor de a conduce, si din lăcomia și dorințele nestăpâite, sau războaiele au si cauze justificabile.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Da. și cu Biblia că nu ajungem nicăieri. Biblia, război, gata.
Alege tu un subiect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Pai noi oamenii nu distrugem pamantul cu totul, dar Dumnezeu îl va distruge de tot; Pământul va fi locuit pentru eternitate de oameni ascultători -dupa recrearea universului. Multi oameni spun că Biblia se contrazice dar nu este așa, trebuie analizată și să ordonezi întâmplările

| fllu07 explică (pentru anonim_4396):

Păi nu e logic. Dacă Dumnezeu vrea sa distrugă pământul, de ce i-ar mai distruge pe cei care si ei, la rândul lor, distrug pământul? Adică care ar fi diferența între oamenii care distrug pământul, si Dumnezeu, care, spui tu, va distruge pământul?

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Nunu, prefer să îl continuăm pe asta cu războaiele, dacă au cauze scuzabile, explicabile, sau e vorba doar de lăcomie și abuz de putere.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Te trec pe lista mea neagră. E o listă mai specială, să nu te sperie culoarea.
Hai să discutăm la concret, să vedem ce spun statisticile și specialiștii.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ongoing_armed_conflicts
Așa că vom începe cu Afganistanul căci e primul pe listă la numărul de morți recent.
Cu prietenul meu Google, voi pune la dispoziție părerile experților.
Pacea Domnului până atunci.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Ok. Nu cunosc engleza cât sa pricep articolul, iar dacă îl traduc e foarte complicat.
Bun. Războiul din Afganistan. Între cine si cine?

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Îl citesc eu ți îți fac un rezumat. Dar este foarte complicat. Este un război civil, în care sunt implicate țârile mari, fiecare cu interesele lui în zonă.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Deci ajungi la concluzia mea de ieri: războiul vine din lăcomie. Am nevoie de resursele tale, provoc un eveniment, (gen 11 septembrie) si apoi vin la tine in țară cu militarii și cea mai bună tehnica de lupta să asigur "pacea si democrația". Dar interesul meu, nu este decât sa iti iau resursele. Mai sunt alte țări care au interese în aceiași zona? Dacă da, ei vor susține "rebelii" evident si aceștia vor cumpăra arme de la mine, ca eu, superputere, sa fac mulți mulți bani. Sa-i zicem o taxa de protecție mascată?

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Când o cerem. o cerem pentru noi, deci să fie aici.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil "iluminarea", reconectarea la natura si pacea sufleteasca.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Mantuirea, imparatia lui Dumnezeu care o sa fie dupa judecata de obste

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Tinere, tu să raspunzi când vii cu dovezile alea solide cercetate si de netăgăduit conform carora Isus sa născut pe 25 decembrie

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

N-am zis ca am dovezi solide ca Iisus s-a nascut pe 25 decembrie. Am zis ca VREAU dovezi ca NU s-a nascut atunci ci altcandva, dar n-am primit astfel de dovezi. De cunostiintele tale m-am lamurit cand ai scos din nimic ca ar fi murit la 33 de ani si 6 luni. Absolut niciunde in Biblie nu scrie "33 de ani si 6 luni". Asta e o inventie de a ta. Ce rost are sa vorbesc cu astia care inventeaza ei ce nici macar nu scrie in Biblie?

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Păi dacă nu le ai, nu le solicita de la alții. Ipocritule. Dacă știi că nu ai, si nu există astfel de dovezi, de ce le ceri de la altii?
Si ba da, ti-am Dat dovezi ca serviciul pământesc al lui Isus Cristos a durat 3 ani și jumătate, (sau 6 luni) când ți-am arătat că Isus a participat la 4 sărbători de paști, si la a 4a sărbătoare a murit. Dar tu ai zis ca sunt dovezi din fund. Dar Mă rog, as prefera sa nu mai debitezi prostii la întrebările mele. Ca sa nu te blochez.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Dovada mea este Sfantul Duh care ghideaza biserica in toate deciziile ei. Daca biserica prin binecuvantarea sfantului Duh a deciz ca nasterea Domnului e pe 25 decembrie atunci asa e bine sa fie. Si ti-am zis, nu se stie exact varsta la care Hristos si-a inceput serviciul pamantesc. In Evanghelie scrie in jur de 30 de ani, dar nu fix atunci. Exista o portita de plus sau minut cateva luni care face orice calcul imposibil si profund speculativ. Ti-am zis treaba asta dar refuzi sa ma asculti.

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Sigur. Spiritul lui Dumnezeu este acolo unde se încearcă să se cultive roadele lui, consemnate în Galateni 5:22, 23. Nu unde este lăcomie și minciună cu scopul extorcării oamenilor. Acolo unde este pace, pentru că Iehova Dumnezeu este un Dumnezeu al păcii, nu al războiului, unde preot ucrainean ortodox sfințește armele, si armatele care merg la lupta impotriva fraților lor ortodocși ruși. Si preot rus care face același lucru. Nu mai zi de spiritul lui Dumnezeu, ca oricum tu zici va este o persoană.

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Bun. O luam altfel. Vino cu un argument biblic din care să înțeleg că Isus Cristos și-a sărbătorit ziua de naștere. Ca apostolii i-au sarbatorit-o sau au sarbatorit-o pe a lor. Vino cu un argument biblic din care să înțeleg că trebuie să sărbătoresc nașterea lui Isus, indiferent de data. Bagă sa te vad.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Nu trebuie sa vin cu niciun argument biblic ca Hristos si-a sarbatorit ziua de nastere. Dumnezeu cand S-a incarnat avea treburi mai bune decat sa-si serbeze ziua. Biserica a decis ulterior sa serbeze ziua Mantuitorului de nastere deoarece este un prilej de mare bucurie si sarbatoare pentru creștini. Nu cred ca Dumnezeu se supara ca noi, creștinii am ales o zi în an sa ne bucuram de încarnarea Cuvantului lui Dumnezeu. Si dupa cum am spus, in Evanghelie nu scrie exact cand a inceput Mantuitorul sa predice, lucru care ne face sa acceptam ca exista o portita de cateva luni in plus sau in minus iar asta inseamna imbosibilitatea de a calcula cand exact S-a nascut Mantuitorul. Tu presupui ca la 30 de ani fix a inceput, dar Evanghelia scrie aprox 30 deci nu se stie luna cu exactitate si astfel nici ziua de nastere nu se stie cu exactitate. Ar putea fi in iarna, primavara, vara sau toamna. Nimeni nu stie. Daca Biserica prin intermediul Duhului Sfant a decis asa atunci nu vad de ce nu. Oricum nimeni nu poate aduce nicio dovada solida ca Hristos NU s-a nascut in 25 decembrie. Daca nimeni nu poate aduce nicio dovada solida ca nu atunci S-a nascut atunci ramane data stabilita de mai demult. Oricum pana la urma nu conteaza in ce zi si la ce ora s-a nascut Hristos ci faptul ca S-a nascut si ne-a adus mantuirea. Asta e tot ce conteaza. Dar voi martori si adventisti idioti nu stiti decat sa va certati. Nu acceptati nimic de la nimeni si doar pe ale voastre le stiti. Foarte bine, ramai cu ce crezi. Daca nu accepti sa asculti ce ti se zice si continui sa te incapatanezi sa bagi la cap si alte argumente si perspective atunci nu am ce sa-ti fac. Eu ti-am dat dovezi cu tona ca Iisus este Dumnezeu. Ti-am zis ca nu poti stii cand s-a nascut Hristos si tot nu bagi la cap. Vrei doar sa te certi. Pentru tine nu conteaza adevarul. Foarte bine. Continua pe calea asta sa vezi ce bine o sa-ti fie. Sper ca esti mandru de tine, ca in final doar cu asta o sa ramai, cu trufia ta nemasurata.

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Păi atunci esti ipocrit? De ce ceri de la altii dovezi solide cercetate si de netăgăduit ca Isus nu sa născut pe 25 decembrie, dacă tu stii ca nu exista? Ți-am mai zis faza cu Duhul sfânt, sau spiritul sfânt, tu spui ca este o persoană. Cum ar putea o persoană îndruma o instituție ca Banca Ortodoxă Română, care este evident că are ca scop doar îmbogățirea. În plus atâta vreme cât Biserica tolerează păcatul în sânul ei, în detrimentul legilor si principiilor sfinte ale lui Iehova Dumnezeu, cum poți zice ca Duhul sfânt ne îndruma? Si da, trebuie să vii cu dovezi în legătură cu 25 decembrie, si in legatura cu sărbătorirea nașterii lui Isus Cristos, pentru că nicăieri în Biblie nu se spune că noi oamenii avem ceva de câștigat ca sa născut, ori ca a înviat Isus. Din contră, avem de câștigat pentru că a murit pentru noi. Prin MOARTEA SA DE JERTFĂ avem păcatele iertate, o speranță sigură de viitor, si ne putem apropia de Dumnezeu în rugăciune. Dar Mă întreb: ce fel de biserica e aia care acceptă si promoveaza sărbători (nașterea si învierea lui Isus Cristos) care nu au temei biblic? Pe considerentul că nu se supără Dumnezeu ca sărbătorim. se crează un precedent: astfel d.p. tau de vedere nu se supără ca lingem niste oase de morți, ca ne închinăm la idoli si icoane, ca binecuvântam niste arme în numele lui. Si lista poate continua. Isus Cristos, pe care îl tot menționezi a spus: "cuvântul Tau este adevarul" Ioan 17:17. Ori, ca biserică, a promova sărbători despre care afirmi ca nu au fundament biblic, dar. nu se supăra Dumnezeu ca le tinem, consider că e foarte grav.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Daca tu nu te bucuri ca Hristos Dumnezeu S-a nascut si a inviat e treaba ta. Nici demonii nu se bucura de asta deci ai companie numeroasa.
Eu ma bucur ca Hristos Dumnezeu, mantuitorul meu si al tuturor celor care cred in El S-a nascut din Fecioara Maria si a inviat din morti biruind astfel moarte si pacatul. Eu ma bucur, eu sarbatoresc asta, tu poti sa faci ce vrei. Pentru mine e un prilej de bucurie extraordinara aceasta nastere a lui Hristos Dumnezeu.

Si nu, nu sunt ipocrit, deoarece am de partea mea biserica lui Hristos. Tu pe cine ai? Pe nimeni. Poate pe Aghiuță îl ai de partea ta dar in rest pe nimeni.
Si ma bucur ca tocmai ai recunoscut ca nu exista nicio dovada clara ca Hristos nu s-ar fi nascut pe 25 decembrie. Asta e tot ce am vrut sa aud. Tu cu evreii si cu demonii va bucurati de moartea Mantuitorului. Noi creștinii ne bucuram de Învierea lui. De aici reiese clar ca mai aproape esti de demoni si evrei decat de tot ce inseamna creștinism

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Păi eu respect porunca Biblică din Luca 22:19 Si 1Corinteni 11:26. Tu ce bază biblică ai pentru sărbătorile voastre? Sau pentru tine nu contează.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Dupa cum am spus deja, nu subscriu dogmaticii "sola scriptura".

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Chiar nubare importanță ce zici, atâta timp cât ceea ce spune biblia dai deoparte pentru sărbătorile voastre păgâne. Adică ceea ce scrie scriptura ca trebuie să facem, e dogmatică. Dar ceea ce nu spune Biblia, ceea ce nu are sport biblic, luam de bun. acceptăm. Vai de capul tau

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Dacă mergi si o întrebi pe tanti Maria din Cucuieții Mari, botezată ortodoxă la naștere, si acum la 70 de ani, tot ortodoxă, practicantă, dacă o întrebi: mamaie, ce-i aia sola scriptura? Se uită la tine ca curca'n lemne. Bine ca aveti denumiri d'astea de oameni elevati, dar ce spune biblia va irită.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Care e problema mea ca nu stiu ce femeie de la țară nu cunoaste acesti termeni? Asta n-ar trebui sa fie nici problema mea si nici a ta. Pe tine te priveste ce nu stii.
Iti recomand sa citesti "Trei cuvinte împotriva arienilor" de Sfantul Atanasie cel mare. Iti recomand din suflet sa citesti cartea aia. A fost scrisa in secolul 3 la doar cateva sute de ani de la moartea lui Hristos. Nu ai nimic de pierdut daca o citesti. Macar de curiozitate.

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu mulțumesc. Prefer da citesc din Biblie. Si da, ar trebui să fie si treaba ta, pentru că dacă unii ortodocși știți ceva, si altii stiu altceva, sau nu știu, dacă unii sunt de rit vechi, si au alte sărbători, dacă unii de paști pun vin alb pentru împărtășanie, (ca dinasta avem, stiu caz personal) însemna că nu vorbim despre o biserică unită, ci dezbinată. Iar biblia spune că cei care i se închină lui Dumnezeu trebuie să fie uniți. Nu fiecare cu treaba lui. Dar nu, tu stii sa pui o placă zgâriata ilogica: Isus Cristos e fiul lui Dumnezeu din Dumnezeu în tatăl fiului care este si duh în fiul Tatălui care este Dumnezeu dar nu este egal cu Dumnezeu. Deci Isus este Dumnezeu. laughing
Mai mult vedeți că îl aveți pe ninja de la Tomis care se crede stat în stat, si vrea sa faca ce vrea pălăria lui. Dacă autoritățile guvernamentale spun sa stam izolați. Ca asa trebuie. Păi stăm izolați ca asa spune apostolul Pavel, în Romani 13:1 orice om, trebuie să fie supus autorităților, nu sa faca ce vrea, când vrea. Asta dacă vrei să respecți Biblia. Dar normal pe ninja Teodosie îl arde buza, ca pierde banii. Nu i pasă lui de credinta si relația cu Dumnezeu a celor pe care îi păstorește.
Si acum, start, bagă placa cu Isus = Dumnezeu. rolling on the floor rolling on the floor

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Bine, sunt dispus sa te ascult, dar eu voi pune intrebarile fiindca vreau ca eu sa iti inteleg punctul de vedere. Daca Iisus nu este Dumnezeu, ce este? O creatura care are un început?

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Daaa. Este fiul lui Dumnezeu. Are acelasi corp spiritual invizibil. Are nemurirea doar ca a fost creat de Iehova Dumnezeu, si îi este inferior.Coloseni 1:15.
De altfel chiar Isus a spus: Tatal este mai mare decât mine. Ioan 14:28.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Ok deci sa inteleg ca a fost un timp cand Iisus nu a fost. Asta înseamna ca a fost un timp cand Dumnezeu Tatal nu a fost Tată. Asta înseamna ca a avut loc o schimbare în Dumnezeu. A devenit din "netată" în "Tată". Eu nu inteleg cum poate avea loc o schimbare în Dumnezeu cand Dumnezeu este etern și neschimbat. Si nu mai inteleg un lucru. Iisus spune ca El este Calea, Adevarul si Viata. Asta înseamna ca înainte sa existe Iisus nu exista Adevarul si nici viata? Pentru ca asta reiese dintr-o logica simpla.

Iisus = adevarul si viata

Deci logic, cand nu a existat Iisus nu a existat nici adevarul si nici viata.

Dar ce sens are asta cand stim ca adevarul este etern si viata este eterna?

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Da. A fost un timp când Isus nu a existat. Și da. A fost un timp când Iehova Dumnezeu nu era tată, căci era singur. În plus, tot în acel timp, când Iehova Dumnezeu era singur, nu era nevoie de nicio cale. De la cine către cine sa fie? Dacă Dumnezeu era singur. Mai mult atunci nu era nevoie de adevăr, pentru că nu se razvratise nimeni în întreaga creație. Nu se "născuse" încă minciuna, ca sa trebuiască adevarul apărat. In plus, când Isus Cristos a spus: "eu sunt calea, adevarul si viața" nu sa descris pe el, ci rolul sau de mediator, mijlocitor între oameni și Dumnezeu. Sunt alte versete din Biblie care arată că Iehova Dumnezeu îi ține pe oameni în viață. Și el este izvorul vietii. Psalmii 36:6b si 8.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Daca Dumnezeu Tatăl a fost candva singur pe cinea iubea El atunci? Stim din Sfanta Scriptura ca Dumnezeu este in mod necesar iubitor, dar daca Dumnezeu este in mod necesar iubitor inseamna ca trebuie sa fie iubitor in eternitate, iar asta inseamna ca trebuia sa iubeasca pe cineva in eternitate. Cand Dumnezeu Tatal a fost singur nu iubea pe nimeni, nu? Fiindca inca nu exista nimeni. Daca nu iubea pe nimeni inseamna ca nu este in firea si in esenta lui Dumnezeu sa fie iubitor.

| fllu07 explică (pentru CostinAlamariu):

Păi tocmai. Pentru ca esența Sa este iubire, a creat. Putea sa rămână pentru totdeauna așa, singur. Dar din iubire a creat si alte ființe care să se bucure de viață. Și-a demonstrat iubirea asa.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Pai ok daca esenta Lui e iubire pe cine a iubit inainte sa existe creatia? Daca esenta Lui era iubirea trebuia sa iubeasca etern pe cineva. Ceva nu se leaga deloc aici. Pe cine iubea Dumnezeu din eternitate?

| StrongHeart a răspuns:

Fiecare intelege ce vrea,eu cred ca cerem exact asta,Imparatia lui Dumnezeu,lumea in care traim acum,cel putin mie imi pare a fi imparatia lui Satan, deci cerem mantuire, iertare si o schimbare, sa parasim lumea asta cazuta si sa intram intr-o lume noua, mai dreapta.

| fllu07 explică (pentru StrongHeart):

Foarte corect. O lume nouă, mai bună. Si da, Biblia spune la fel: lumea în care trăim este împărăția lui Satan. El conduce lumea aceasta. Dovadă fiind ceea ce se întâmplă. Dar ce zici, unde sa fie împărăția asta?

| StrongHeart a răspuns (pentru fllu07):

"Dar ce zici, unde sa fie împărăția asta?"
Eu zic ca toti suntem datori vietii cu o moarte,ce o sa fie dupa vom vedea, poate acolo va fi, poate aici, poate altundeva, depinde doar de noi sa ne castigam locul acolo prin fapte si modul nostru de a trai.

| fllu07 explică (pentru StrongHeart):

Excelent. Mai multe pasaje biblice ne ajută să înțelegem că Dumnezeu va face posibil ca oamenii sa trăiască veșnic pe pamant.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Veșnic nu, până se stinge soarele.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Aoleu. Păcatele mele. Se gată soarele? laughing

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Da, se gată și trebuie să ne pregătim de pe acum să plecăm spre alte planete. Răpirea la cer, un cer nou și un pământ nou. Scrie în Biblie. Începem cu Marte. Dar nu acum, peste 5 miliarde de ani, dar trec repede. Că 5 miliarde au trecut deja.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Olo olo olo. Mă speriasem. Dar având în vedere că scopul lui Dumnezeu este acela ca pământul să fie veșnic locuit, cu siguranță va face ca sa fie mereu condițiile optime pentru întreținerea vieții pe pământ. Inclusiv soarele, care oferă lumină si căldura.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Ei, dacă va aranja Big Boy ( așa îi zic mafioții americani la înmormântări) să nu se stingă soarele când i se gată hidrogenul, mă închin și eu. Îi dau chiar și funda. Din păcate, nici chiar el nu poate. E puternic până la comanda ho, nimic mai mult.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Aplicând principiul consemnat in Psalmii 94:8, 9 - cel care a creat soarele, (care, în comparație cu universul este mic,) nu îl poate întreține?

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Răapunsul este nu. Căci l-a creat din atomi de hidrogen. Acesta este combustibilul. Când se termină, rămâne o bucată de fier stinsă, care se va roti în veci în jurul Galaxiei, până va mai exista Galaxia. Psalmistul nu știa asta, atunci când a compus psalmii.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Tind sa cred ca nu ai citit din psalmii 94. sper sa ma înșel. Nu știu ce știa psalmistul atunci, dar stiu ca scriitorii bibliei, au scris despre forma pământului inainte ca oamenii de știință să afirme că este o sferă. Deci?

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Chiar dacă deci, de atunci s-au scris cărți de astrofizică, despre ce se va întâmpla cu soarele. Eu sunt fizician și cred în ele.

| fllu07 explică (pentru sadrian46):

Da, dar cum explici ca cei care au scris cărți de fizică și astrofizica ii dau dreptate celui care a zis cu mult inainte de astrofizicieni si cercetători, ca pământul este o sferă, suspendată pe nimic. De unde a știut omul ala sa scrie ceea ce cercetătorii au descoperit târziu? Apoi le-a luat mult timp sa accepte. Vezi cazul lui Galileo.

| sadrian46 a răspuns (pentru fllu07):

Îi dau dreptate referitor la sfericitatea pământului, nu la moartea soarelui. Dta abați discuția ca să demostrezi că Biblia are dreptate în toate cazurile, ceea ce știu și cei ce cred în Biblie că nu este adevărat. Așa că închei discuția pe tema asta cu dta. căci devii propagandist și asta nu mă interesează. Pace.

| Irinel15123532 a răspuns:

Imparatia Lui va veni, si cand va veni isi va aseza noua imparatie unde vor fi toti sfintii, adica toti ce ce L-au acceptat ca mantuitor personal si au acceptat moarta Lui pe cruce ca plata pentru pacatele lor, si pretul a fost platit.

Apocalipsa 22:12-21
„Iată, Eu vin curând şi răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui. 13 Eu sunt Alfa şi Omega[a], Cel Dintâi şi Cel De Pe Urmă, Începutul şi Sfârşitul.

Eu, Isus, l-am trimis pe îngerul Meu ca să vă adeverească aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Rădăcina şi Spiţa lui David, Steaua strălucitoare de dimineaţă[c]." 17 Duhul şi Mireasa zic: „Vino!", iar cel ce aude să zică: „Vino!" Cel însetat, să vină; iar cel ce doreşte, să ia fără plată apa vieţii!

| fllu07 explică (pentru Irinel15123532):

Sfinții sunt in ceruri. Vrei sa spui că Împărăția lui Dumnezeu va fi în ceruri?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru fllu07):

Apocalipsa 21
''Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou, căci primul cer şi primul pământ trecuseră, şi nici marea nu mai era. 2 Şi am văzut Cetatea Sfântă, Noul Ierusalim, coborând din cer, de la Dumnezeu, pregătită ca o mireasă împodobită pentru soţul ei. 3 Am auzit un glas puternic ieşind de la tron şi spunând: „Iată, cortul[a] lui Dumnezeu este cu oamenii[b]! El va veni să locuiască[c] împreună cu ei, iar ei vor fi poporul[d] Lui. Şi Dumnezeu Însuşi va fi cu ei (şi va fi Dumnezeul lor)[e]. 4 El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi; nu va mai fi nici jale, nici strigăt, nici durere, pentru că lucrurile dintâi s-au dus."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Https://youtu.be/hSXGYDul7D8 Uitati-va că sa intelegeti mai bine ce se va intampla

| fllu07 explică (pentru Irinel15123532):

Da. Foarte bun pasajul. Dar există tristețe, jale, durere, lacrimi și moarte în ceruri? Si cum explici ceea ce spune cartea psalmilor: ca pământul va rămâne pentru totdeauna? Privește acest verset în lumina celui din Apocalipsa 21:1. Cum e? Va distruge Dumnezeu pământul sau nu? Își va ține cuvântul conform căruia pământul va rămâne pentru totdeauna? Si tine cont că in Biblie in unele situatii, când apare expresia pământ, nu se refera la planeta pământ. Uite o dovadă: geneza 11:1.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru fllu07):

Este vital sa intelegem un verset in contextul lui, daca il scoatem din context ii putem da orice interpretare.
As dori te rog, sa imi dai psalmul unde scrie ca pamantul va fi vesnic, trebuie inteles in contextul lui.

| fllu07 explică (pentru Irinel15123532):

De acord ca, contextul unui verset este extrem de important.
În Psalmul 104:5, ideea că pământul va exista pentru totdeauna este scoasă în evidenţă în originalul ebraic prin două cuvinte: ohlám, redat prin „timp indefinit", şi adh, redat prin „niciodată". Ohlám poate fi tradus „mulţi ani" sau „încontinuu". Iar adh înseamnă „durabilitate, veşnicie, eternitate, pentru totdeauna" (Students’ Hebrew and Chaldee Dictionary, de Alexander Harkavy). Folosirea a doi termeni întăreşte şi mai mult ideea că pământul va rămâne pentru totdeauna. Un alt verset care arată că pământul nu va fi distrus niciodată este eclesiastul 1:4 sau Apocalipsa 11:18. Legat de acest ultim verset, care ar fi logica după care Dumnezeu sa ii distrugă Pe cei care distrug/prăpădesc pământul, dacă asta e scopul lui?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru fllu07):

Draga prietene, prin ''pamant'' citit in contextul lui, se poate referi la cu totul altceva.

In Ioan 3:16 scrie :
Fiindcă[a] atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât L-a dat pe singurul Lui Fiu[b], pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.

Prin ''Lumea'' nu se refera la pietre si la iarba, la munti si la ape, ci se refera la mine si la tine, la oameni.

In versetul din Eclesiastul, citit in contextul lui ''Un neam trece şi altul vine,
dar pământul rămâne mereu în picioare.
5 Soarele răsare şi apune,
grăbindu-se apoi înspre locul de unde va răsări iar.
6 Vântul bate spre sud,
apoi se întoarce spre nord,
se întoarce din nou, umblă mereu
şi revine continuu la circuitul său.
7 Toate râurile curg spre mare,
fără să o umple însă;
râurile se întorc de unde au plecat,
doar ca să pornească iarăşi de acolo.
8 Toate lucrurile sunt obositoare,
cum nu se poate spune,
dar ochiul nu se satură să privească,
aşa cum nici urechea nu se satură să asculte.
9 Ce a fost va mai fi,
iar ce s-a făcut se va mai face!
Nu este nimic nou sub soare!
10 Dacă cineva zice:
«Iată un lucru nou!»,
totuşi el exista demult,''

Vrea sa sugereze timpul limitat al omului, ''ca o frunza in vant''
Sau ''Nu norul este vesnic, ci soarele este acel'' depinde de contextul unde sunt folosite.

Din nou, in Apocalipsa ''şi a venit timpul să-i distrugi pe cei ce au distrus pământul!"

Pamant, adica populatie, omenire, oamenii. ''Pamantul este plin de ura'' Nisipul si argila nu pot fi pline de ura.

Acum, Biblia vorbeste despre un pamant si un cer nou, nu stiu daca asta inseamna ca va fi o lume noua, dar Iisus spune

Matei 24:1-14
La ieșirea din Templu, pe când mergea Isus, ucenicii Lui s-au apropiat de El ca să-I arate clădirile Templului. Dar Isus le-a zis: „Vedeţi voi toate aceste lucruri? Adevărat vă spun că nu va rămâne aici piatră pe piatră care să nu fie dărâmată." El a șezut jos, pe Muntele Măslinilor. Și ucenicii Lui au venit la El, la o parte, și I-au zis: „Spune-ne, când se vor întâmpla aceste lucruri? Și care va fi semnul venirii Tale și al sfârșitului veacului acestuia?" Drept răspuns, Isus le-a zis: „Băgaţi de seamă să nu vă înșele cineva. Fiindcă vor veni mulţi în Numele Meu și vor zice: ‘Eu sunt Hristosul!’ Și vor înșela pe mulţi. Veţi auzi de războaie și vești de războaie: vedeţi să nu vă înspăimântaţi, căci toate aceste lucruri trebuie să se întâmple. Dar sfârșitul tot nu va fi atunci. Un neam se va scula împotriva altui neam, și o împărăţie, împotriva altei împărăţii și, pe alocurea, vor fi cutremure de pământ, foamete și ciumi. Dar toate aceste lucruri nu vor fi decât începutul durerilor. Atunci vă vor da să fiţi chinuiţi și vă vor omorî; veţi fi urâţi de toate neamurile pentru Numele Meu. Atunci, mulţi vor cădea, se vor vinde unii pe alţii și se vor urî unii pe alţii. Se vor scula mulţi proroci mincinoși și vor înșela pe mulţi. Și, din pricina înmulţirii fărădelegii, dragostea celor mai mulţi se va răci. Dar cine va răbda până la sfârșit va fi mântuit. Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârșitul.''

| fllu07 explică (pentru Irinel15123532):

Bravo. Si atunci când spune că pământul va fi distrus, având în vedere că nisipul si argila nu pot fi pline de răutate, si lucruri necurate, se referă la oameni, ei vor fi distruși, cei răi și razvratiți. Atunci deducem că nu pământul, ci oamenii răi vor fi distruși, vor fi socotiți nedemni să mai rămână pe pământ. De ce într-o parte pământ se referă la oameni, si in altă parte în Biblie, același pământ se referă la planeta fizica, la nisip și argilă cum ai spus tu.