| fllu07 a întrebat:

Ce este Regatul, sau Imparatia lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Ozanaf a răspuns:

Regatul lui Dumnezeu este un guvern instituit de Dumnezeu şi condus de un rege ales de el. Cine este acest Rege? Isus Cristos. Fiindu-le superior tuturor conducătorilor umani, el este numit „Regele celor care domnesc ca regi şi Domnul celor care guvernează ca domni" (1 Timotei 6:15). El are puterea să facă mult mai mult bine decât toţi conducătorii umani, oricât de buni ar fi ei.

36 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Pai Imparatia lui Dumnezeu este una, iar regate lumesti au fost o droaie si mai sunt si azi.

| fllu07 explică (pentru Filip23):

Asa. bibe ai sesizat. dar, cere este diferenta intre acestea 2?

| lpavel a răspuns:

Daca esti credincios ma vei crede pe mine sau pe cei care vor da raspunsuri asemanatoare!
De ce zic asta? Pentru ca imediat isi vor face aparitia ateii laughing))

Deci Imparatia lui D-zeu este un loc frumos unde rautatea nu-si are locul!
Gandeste-te ca si cum regatul lui D-zeu este o familie mare care se iubesc mult iar tatal este D-zeu!
NU exista un loc mai frumos, plina de pace, bucurie si multe ale bunatati ce nu se poate spune in cuvinte - asta este IMPARATIA LUI D-ZEU! - din pacate putini ajung acolo...

| zurick a răspuns (pentru lpavel):

Dacă Dumnezeu a creat lumea nu totul este împărăția lui adică și suferința și bunătatea.Sau El nu e stăpân peste toate?

| lpavel a răspuns (pentru zurick):

Ba da! dar pe acest pamant ne-a lasat sa alegem de care parte suntem! Ne-a lasat libera alegere! Pamantul NU este Imparatia LUI este doar un loc in care suntem pusi la proba! DA EL este stapan pe toate dar aici ne lasa dupa voia noastra, EL este bun NU ne obliga sa-l iubim dar totusi asteapta sa-l iubim dupa cate a facut si face pentru noi, vede asta doar cel care crede in EL si are inima si mintea deschisa, cel care nu crede in EL, sansele sunt ZERO sa vada asa ceva, acei ce nu cred vor gasi mereu o explicatie...

| fllu07 explică (pentru zurick):

Stii? Dumnezeu a creau lumea, dar nu o conduce, nu o guverneaza. este adevarat, aceasta situatie este limitata. dar acum nu el elste stapan peste tot ce este in lumewinking

| dragos38 a răspuns (pentru fllu07):

D-zeu a creat lumea dar nu o conduce el, s-a plictisit si a lasat pe altcineva la volan, mai neindemantic.happy

| fllu07 explică (pentru dragos38):

Pai, si cum ai putea explica situatia asta? ca nu Dumnezeu conduce lumea pe care el a creat-o?
sa fie incapabil?

| fllu07 explică (pentru lpavel):

Asa, si unde ii? cine il conduce? din cine ii format? cand ajungem acolo?

| fllu07 explică (pentru lpavel):

Nu. pamantul este locuinta noastra vesnica, nu temoprara. altfel ce rost ar mai avea atata munca excelenta perfecta din partea lui DUmnezeu, atata putere necesara, ca sa sustina viata in fiecare zi pe pamant, pentru ca mai apoi sa distruga cu manuta lui tot ce a creat? cam ilogic, nu?

| lpavel a răspuns (pentru fllu07):

Ilogic sau nu, va veni ziua când nu va mai suporta rautatea si pacatele noatre si DA il va distruge, adica il va arde de tot, atunci va fi apocalipsa sau judecata de apoi!

| dragos38 a răspuns (pentru fllu07):

Tu ai zis ca, (d-zeu a creat lumea,dar nu o conduce,nu o guverneza, este adevarat, aceasta situatie este limitata, dar acum nu el este stapan.)woawwwwwwwww) si eu am completata s-o fi plictisit, si l-a lasat pe altul(aghiuta)sa mai conduca si el, schimbul unu, schimbul doi.Este ca la servici asa-i, cand unul cand altul.

| fllu07 explică (pentru lpavel):

Da ce vina are pamantul pentru ca oamenii sunt rai, si ce vina are pamantul ca tot oamenii in lacomia lor, aduc ruinarea aceste-i planete? de ce sa il distruga Dumnezeu? uite 2 versete care trebuie sa te faca sa gandesti logic:
Eclesiastul 1:4 si Apocalipsa 18:11b.

| lpavel a răspuns (pentru fllu07):

Ce vina are pamantul? Nu are nici o vina, trebuie doar curatata! Nu te gandi la foc ca la ceva rau, focul lui D-zeu curata, purifica! Tu daca ai o camasa jegoasa nu o speli? Asa va face si D-zeu cu pamantul când va fi prea,, jegos''! Si apropo de biblie : are 1 milion de intelesuri, nimeni n-a inteles-o perfect vreodata pentru ca vorbeste in pilde si intamplari, cu cat o citesti de mai multe ori cu atat o intelegi mai bine si-ti dai seama ca data trecuta ai inteles-o gresit! Asa ca citeste-o toata de mai multe ori nu pe versete ca intelegi cu totul si cu totul altceva! Bafta!

| fllu07 explică (pentru lpavel):

Foarte bine. eu as curata camasa, nu i-as da foc.
atuci DUmnezeu ca curata pamantul, nu=l va distruge. asa mai merge.
si referitor la biblie, ba da, se poate intelege, asta ii vointa lui Dumnezeu conform cu 1timotei 2:3-5 ca oamenii sa ajuga la cunostinta exacta. sa inteleaga bine vointa sa, nu sa bajbaie. si tu poti intelge biblia, dar ai nevoie de ajutor. a mai fost cineva care a recunoscut ca are nevoie de ajutor pentru a intelge scripturile: Faptele 8:30, 31
daca te intereseaza uite: http://www.jw.org/ro/video-de-ce-sa-studiati-biblia/

| lpavel a răspuns (pentru fllu07):

D-zeu NU curata cu apa! El curata cu foc, PURIFICA - nu e acelasi lucru... EL nu e om ca sa curete cu apa! mai, mai, mai - cu tine n-o mai scot la capat happy Dar la urma urmei nu te inteleg de care parte esti? Sti ce zice Isus odata? : Voi spune-ti ca vedeti desi nu vede-ti, daca nu ati vedea, pacatul vostru nu s-ar pune, dar daca zice-ti ca vedeti, pacatul vostru ramane! Tu esti unul care zice ca vede desi esti mai orb decat oricare ateu! Cel putin ei nu citesc biblia! Tu o citesti si o intelegi cum vrei tu... Asa este sunt versete care dau altceva de inteles, dar daca tu esti inclinat spre rau, spre necredinta, vei spune : DA asa este! Daca ai avea o inclinatie buna, credincioasa, ai spune : - Acest verset NU o inteleg! De ce nu? Pentru ca eu stiu ca D-zeu este BUN si DREPT, nu ar face nimic ce nu ar fi spre binele nostru! Asa cum un tata ii da copilului sau numai lucruri bune si il mustra daca face ceva rau, tot asa face si D-zeu care este Tatal nostru din ceruri, numai ca EL o face altfel.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Denumirea este Raiul

| fllu07 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Si cum iti imaginezi tu ca va fi, sau cum descrii evenimentele ce urmeaza sa se intample?

| sublime89 a răspuns:

Un concept inspirat din societatea umana a acelor vremuri.

| fllu07 explică (pentru sublime89):

Interesant, ca acest Regat a fost tema lucrarii pamantesti a lui Isus.
mai mult, in cateva locuri in biblie, fie el, fie continuatorii sai, au spus: "Regatul lui Dumnezeu s-a apropiat"
cum adica sa se apropie un concept?

| sublime89 a răspuns (pentru fllu07):

Evreii si-l imaginau pe d-zeu ca fiind un rege suprem, avand alaturi slujitorii lui ceresti, dupa modelul "pamantean" al acelor vremuri.

| fllu07 explică (pentru sublime89):

Ok. am iteles. dar totusi nu mi-ai raspuns la intrebare:
ce vrea sa zica Isus Cristos prin afirmatia: "Regatul cerurilor s-a apropiat"?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Am mai spus si repet, sa le fie de MARTURIE celor ce vad inscris si aud, :ESTE MARE FAVOARE DIN PARTEA LUI DUMNEZEU SA

| dragos38 a răspuns:

Viata a aparut din, neviata(nimic) cinea creat-o, o energie care nu se stie de unde a venit, si noi i zicem d-zeu.Deci tot Universul acesta este regatul acelei forte.Iar noi suntem rezultatul evolutiei de la org. unicelular la cel pluricelular. si suntem un fel de oaspeti pe aceasta planeta/pana la o noua era glaciara/cand o sa ne mai rareasca un pic/caci ne-am cam inmultit peste 8 miliarde de suflete/

| fllu07 explică (pentru dragos38):

Stai jos 2!
ce intreb eu, si ce raspunzi tu? ca si cum eu iti zic, vii la fotbal? si tu zici mi-e foame.
si stai linistit, nu-i asta o problema ca suntem peste 8 miliarde. in urma unui calcul sa descoperit ca toata suprafata terestra a pamantului locuibila (excluzand paduri si mari si oceane, dar incluzand deserturile plantei) daca ar fi impartita fiecarui om, i s-ar cuveni 3.500 mp. fiecarui om, nu fiecarei familii. in aceasta situatie nu cred ca se mai pune problema de spatiu.

| dragos38 a răspuns (pentru fllu07):

Da,si ti-am si raspuns tot universul este regatul/imparatia, acelei forte.in legatura cu spatiul locuit de om s-a cam extins /padurea amazoniana este defrista in fiecaer zi, cam o suprafata cat Parisul(cam exagerez) se defriseaza in padurile Amazoniene/sa nu mai zic de alte suprafete din Europa sau America/daca mai pui la sooteala si resursele de apa si hrana care sunt in scadere iar populatie creste /peste un miliard de oameni sunt subnutriti si nu au apa potabila in Africa.Deacea ziceam ca planeta se indreapta spre o noua era glaciara, dupa cum vezi clima s-a schimbat. unii se vor adapta altii vor disparea asa cum s-a intamplat si cu omul de Neaderthal cae nu a supravietuit schimbarii climaterice.

| fllu07 explică (pentru dragos38):

Si sa revin la subiectul in discutie, nu! Regatul lui Dumnezeu nu este universul vizibil sau invizibil. este ceva mai. "palpabil" sa zic asa.
observa te rog Daniel 2:44 in biblia ta.

| dragos38 a răspuns (pentru fllu07):

Daniel 2:44 in biblia ta. si tu chiar crezi asa-i? tot ce scrie in Biblie/sa-ti zic ceva biblia este o carte de mituri, relatari istorice care s-au petrecut pe teritoriul Evreilor. legende in general.asta este concluzia la care am ajuns/si inca o cheste, si religia crestina este o secta.Cinste celor care au decis sa devina liberi cugetatori sau atei.decat sa isi umple creierul cu informatii contradictorii si basme /mai bine citesc Fat-Frumos din Tei sau Harap-Alb.(Citeste Cruciadele -Istoria razboiului pentru eliberarea Pamantului Sfant, scrisa de Thomas Asbrige, care conduce doctorate in domeniul istoriei medievale )/si vei vedea acolo cum aceata secta minora crestina din Orient a ajuns sa fie propulsata la nivel mondial/

| fllu07 explică (pentru dragos38):

Nunu. in biblia ta daniel 2:44. stii, este una si aceiasi biblie.
se pare ca in biblie nu crezi. dar in Isus Cristos crezi?

| dragos38 a răspuns (pentru fllu07):

Om vedea dupa moarte, cum va sta treaba, deocamdata singura carte care vb despre persoana lui I.H. este Biblia/in rest pauza.nici o carte, izvor, arheologic nu-l face cunoscut cum il face Biblia/ in cele 39 de evanghelii in variante diferite, iar din cele 39 doar 4 au fost canonizate, sigur tot din cauza contradictoriilor care apar in evangheli, si in astea 4 sunt, dar mite sa mai fi aparut si celelalte era un talmes balmes/biblia nu informeza clar ca soarele sus de pe cer cand s-a nascut I.H. si in ce data, si an a murit I.H./paremise ca, parca ar fi promis ucenicilor lui ca nu va trece generatia aceasta si eu ma voi intorce/ se pare ca a trecut mii de ani si nu s-a mai intors/e ca si cum ar aparea acum un mistic care pretinde ca venit in numele lui d-zeu politia il condamna la moarte, dar inainte de a muri el promite fiului tau sa zicem /ca nu va trece generatia ta si eu ma voi intorce /fiul tau il crede pe acel mistic si altii car sunt prin preajma, anii trec fit-o imbatraneste tu esti demult sub 2 m in pamant iar fiul tau este inca in stand by =a sta alaturi, de altii asteptand sa vina odata misticul ala intrebanduse '' uite trece generatia mea si misticul nu a mai venit/deci cam asa sta treaba si cu I.H. o fi existat dar atat, a fost un simplu om care se pare ca a facut parte din secta esenienilor o grupare religioasa care urmau legea lui Moise, credeau in nemurirea sufletului si pedepsirea divina a pacatelor/basme, legende, mituri religioase/atat

| dragos38 a răspuns (pentru fllu07):

In zilele noastre in padurile amazoniene mai traiesc triburi care se inchina la zeii padurii/aia habar n-au caci acum 2 mii si ceva de ani pe planeta asta minuscula cat un fir de praf/a trait si s-a sacrificat pentru noi /I.H. fiul divinitatii atotputenice, creatorul universului infinit in spatiu si timp/nu-ti suna asa a basm?

| dragos38 a răspuns (pentru fllu07):

Cred ca exista ceva, dar nu are nimic in comun cu biblia, religiile, inventate de om.Este deasupra tuturor si nu se prea amesteca in viata noastra, cum nici noi nu, ne amestecam in viata furnicilor, cam asa cred ca suntem si noi pe langa acel ceva/

| fllu07 explică (pentru dragos38):

Termenul "generatie" are o alta semnificatie, si se refera la perioada de timp din zilele noastre. nu din zilele oamenilor de dupa Isus.
faptul ca cunosti aceasta chestiune, inseamna ca ai cercetat, aspecte profunde. esti de apreciat. si fara magulire. daca te intereseaza, putem aprofunda aceasta tema.

| fllu07 explică (pentru dragos38):

Stai linistit ca Martorii lui Iehova si in alaska si in padurile amazoniene merg sa predice. nici un om, nici macar unul singur nu va scapa neavertizat. pentru ca Iehova Dumneze sa fie gasit drept.

| dragos38 a răspuns (pentru fllu07):

Ha,ha,ha, nu am aprofundat deloc,mi-a ramas in minte aceasta cheste si de aceea m-am referit la ea/termenul acela la care m-am referit nu are nici o semnificatie cum zici este pur si simplu o minciuna gogonata a acelor salbatici primitivi care au scris biblia/daca martorii mincinosi ai lui Iehova ar fi ajuns la ei,cu siguranta cel care a facut reportajul ar fi spus ca acel trib a fost convertit,insa surprize, surprize acele triburi de mii de ani isi pastreaza obiceiurile lor in ceea ce priveste vanatoarea, dansurile lor si obiceiurile lor religioase, chiar unul dintre vanatori ia multumit zeului padurii ca are grija de triburile care se mai afla prin Amazon, martori(mincinosi)ai lui YEHOVA chiar daca o fi ajuns acolo, dar ma indoiesc ca or sa ajunga ei vreodata pe acolo/ o sa aiba o surpriza acele persoane nu stiu sa citeasca, si atunci sti ce o sa faca cu revistele voastre, o sa le folosesca pe post de hartie igienica /auzi fluo7 suntem 2014 Papa Ioan Paul al II in anul 1990 a ridicat o statuie care reprezinta libertatea de constiinta/fiecare e liber sa-si aleaga ce religie(secta)doreste sau daca nu doreste poate devenii liber cugetator sau ateu/trezeste-te nu mai suntem in perioda inchizitiei spre ghinionul sectelor si spre norocul oamenilor si bastinasilor care au mai ramas/apropo si sti ca si aborigeni din Australia au o religie animista ca si cei din amazon de altfel/de ce nu se duc la Aborigeni(iehovistii) poate reusesc ce nu au reusit in trecut coloniile engleze.Nu ma intereseaza sa aprofundez cartea de mituri/plina de minciuni, basme/instigare la violenta si crime din partea zeului Iehova/iti doresc multa sanatate.

| Robyi a răspuns:

Dovada referitoare la Regatul lui Dumnezeu se gaseste in Daniel, capitolul 4, unde gasim:

Regele Nebucadneţar al Babilonului a avut un vis profetic, primit de la Dumnezeu, despre un copac uriaş care a fost tăiat, sau ‘doborât’. Butucul lui avea să fie legat „şapte timpuri" pentru a i se împiedica redezvoltarea, după care avea să fie lăsat să crească din nou (Daniel 4:1, 10-16).

Prima împlinire a profeţiei. Copacul uriaş l-a reprezentat pe însuşi regele Nebucadneţar (Daniel 4:20-22). Figurativ vorbind, el a fost ‘doborât’ când şi-a pierdut temporar minţile şi regalitatea, mai exact o perioadă de şapte ani (Daniel 4:25). Când Dumnezeu i-a redat facultăţile mintale, Nebucadneţar şi-a recăpătat tronul şi a recunoscut stăpânirea lui Dumnezeu (Daniel 4:34-36).

Dovezi că profeţia are o împlinire mai amplă. Scopul profeţiei a fost ca „cei vii [să ştie] că Cel Preaînalt stăpâneşte peste regatul oamenilor, că îl dă cui vrea şi că îl pune peste el pe cel mai umil dintre oameni" (Daniel 4:17). A fost oare mândrul rege Nebucadneţar cel căruia Dumnezeu avea să-i dea în cele din urmă o asemenea autoritate? Nu, căci Dumnezeu îi transmisese deja prin intermediul altui vis profetic că nici el, nici vreun alt conducător politic nu avea să îndeplinească acest rol. În schimb, Dumnezeu însuşi ‘avea să ridice un regat care nu va fi nimicit niciodată’ (Daniel 2:31-44).

Cu mult timp înainte, Dumnezeu instituise un regat care să reprezinte conducerea sa pe pământ: antica naţiune Israel. Întrucât conducătorii Israelului au devenit infideli, Dumnezeu a permis ca acest regat să ajungă „o ruină". El a prezis însă că avea să-i acorde regalitatea celui „ce are dreptul legal" la ea (Ezechiel 21:25-27). Biblia îl identifică pe Isus Cristos drept cel autorizat să primească acest regat veşnic (Luca 1:30-33). Spre deosebire de Nebucadneţar, Isus are „o inimă umilă", exact aşa cum s-a profeţit (Matei 11:29).

Ce reprezintă copacul din Daniel, capitolul 4? În Biblie, copacii reprezintă uneori domnii (Ezechiel 17:22-24; 31:2-5). În împlinirea mai amplă a profeţiei din Daniel, capitolul 4, copacul uriaş simbolizează domnia lui Dumnezeu.

Ce semnificaţie are doborârea copacului? Aşa cum doborârea copacului a reprezentat iniţial o întrerupere a domniei lui Nebucadneţar, aceasta a reprezentat şi o întrerupere a domniei lui Dumnezeu pe pământ. Acest lucru s-a întâmplat când Nebucadneţar a distrus Ierusalimul, locul unde regii lui Israel stăteau pe „tronul lui Iehova" ca reprezentanţi ai lui Dumnezeu însuşi (1 Cronici 29:23).

Ce reprezintă cele „şapte timpuri"? Cele „şapte timpuri" reprezintă perioada în care Dumnezeu a permis naţiunilor să guverneze asupra pământului fără intervenţia vreunui regat stabilit de el. Aceste „şapte timpuri" au început în octombrie 607 î.e.n., când potrivit cronologiei biblice Ierusalimul a fost distrus de babilonieni (2 Regi 25:1, 8-10). *

Cât durează cele „şapte timpuri"? Nu putea fi vorba de şapte ani ca în cazul primei împliniri, cea referitoare la Nebucadneţar. Isus a indicat durata lor când a spus că „Ierusalimul [simbol al guvernării lui Dumnezeu] va fi călcat în picioare de naţiuni până se vor împlini timpurile fixate ale naţiunilor" (Luca 21:24). „Timpurile fixate ale naţiunilor", perioada în care Dumnezeu a permis ca guvernarea sa să fie „călcată în picioare de naţiuni", corespund celor „şapte timpuri" din Daniel, capitolul 4. Aceasta înseamnă că cele „şapte timpuri" încă nu se încheiaseră când Isus a fost pe pământ.

Biblia ne oferă modalitatea de a afla durata acestor „şapte timpuri" profetice. Ea spune că trei „timpuri" şi jumătate sunt egale cu 1 260 de zile, prin urmare, „şapte timpuri" sunt egale cu dublul acestui număr, adică cu 2 520 de zile (Revelaţia 12:6, 14). Aplicând regula profetică „o zi pentru un an", cele 2 520 de zile reprezintă 2 520 de ani. Aşadar, cele „şapte timpuri", adică 2 520 de ani, aveau să se sfârşească în octombrie 1914 (Numerele 14:34; Ezechiel 4:6).