| dogee92 a întrebat:

Ce este Sabatul? happy.

15 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sabatul (Sambata) este ziua de inchinare lasata de Dumnezeu, ziua a Saptea a saptamanii (pentru confirmare citeste Biblia Sinodala Ortodoxa Matei 28, 1). Porunca a patra din Decalog.

| danay72 a răspuns:

Era o sarbatoare pe care trebuiau sa o tina in fiecare sfarsit de saptamana evreii, era ziua de odihna, cand trebuiau sa se dedice doar inchinarii la Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

Porunca sabatului nu a fost dată creştinilor ci evreilor:
"Acesta este semn veşnic între Mine şi FIII LUI ISRAEL"!
"Să păzească deci FIII lui ISRAEL ziua odihnei..."

Noi creştinii nu suntem "fiii lui Israel"...
Rânduielile Legii Vechi a evreilor nu mai sunt valabile azi pentru creştini. Această problemă a fost clarificată între apostoli foarte clar în Noul Testament. Tot respectul pentru evrei şi ziua lor de odihnă, dar cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice NU AU FOST MOŞTENITE în creştinism! Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă...

| milan9 a răspuns:

Rânduielile Legii Vechiului Testament nu mai sunt valabile pentru creştini.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Pai daca Sambata a fost DATA evreilor atunci TOATA populatia globului este formata din EVREI.
GENEZA 2, 2. " În ziua a saptea, Dumnezeu a sfârsit lucrarea pe care o fãcuse; si în ziua a SAPTEA S-a odihnit de toatã lucrarea Lui pe care o fãcuse.
3. Dumnezeu A BINECUVANTAT ziua a SAPTEA si A SFINTIT-O, pentru cã în ziua aceasta S-a odihnit de toatã lucrarea Lui, pe care o zidise si o fãcuse. "
Cum manipulezi mataluta CUVANTUL lui Dumnezeu.

| Yp789 a răspuns (pentru danut):

Dumnezeu s-a odihnit si nu a spus oamenilor sa faca asa.Mai tirziu el a dat o porunca sa se tina sabat.IAr cind Isus a venit pe pamint el a anulat aceasta lege

| danut a răspuns (pentru Yp789):

"IAr cind Isus a venit pe pamint el a anulat aceasta lege"
UNDE SCRIE?

| milan9 a răspuns:

Cele câteva sute de legi şi prescripţii iudaice au fost desfiinţate.
Astăzi nici măcar evreii nu le mai respectă!

Rânduielile Legii Vechiului Testament nu mai sunt valabile pentru creştini.

Hristos este – "MIJLOCITORUL UNUI TESTAMENT MAI BUN"(Evrei 8, 6); "voi face testament nou"( Evrei 8, 8); "nu ca testamntul pe care l-am facut cu parinţii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca să-i scot din pământul Egiptului"(Evrei 8, 9);

Evrei 8, 6 "Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai deosebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.
Evrei 8, 7,, Căci dacă (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea"!
Evrei 8, 8,, Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,
Evrei 8, 13: "Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire."

| danut a răspuns (pentru milan9):

Domnu cu manipularea citeste bine:

Matei 5, 17. Sã nu credeti cã am venit sã stric Legea sau Proorocii; am venit nu sã stric, ci sã împlinesc.
18. Cãci adevãrat vã spun, câtã vreme nu vor trece cerul si pãmântul, nu va trece o iotã sau o frânturã de slovã din Lege, înainte ca sã se fi întâmplat toate lucrurile.
19. Asa cã, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci si va învãta pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic în Împãrãtia cerurilor; dar oricine le va pãzi, si va învãta pe altii sã le pãzeascã, va fi chemat mare în Împãrãtia cerurilor.
Romani 2, 13. Pentru cã nu cei ce aud Legea sunt neprihãniti înaintea lui Dumnezeu, ci cei ce împlinesc legea aceasta, vor fi socotiti neprihãniti.
Romani 3, 31. Deci, prin credintã desfiintãm noi Legea? Nicidecum. Dimpotrivã, noi întãrim Legea.
Romani 5, 13. (Cãci înainte de Lege, pãcatul era în lume. Dar pãcatul nu este tinut în seamã câtã vreme nu este o lege.
Romani 7, 7. Deci ce vom zice? Legea este ceva pãcãtos? Nicidecum! Dimpotrivã, pãcatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pildã, n-as fi cunoscut pofta, dacã Legea nu mi-ar fi spus: "Sã nu poftesti!"
12. Asa cã Legea, negresit, este sfântã, si porunca este sfântã, dreaptã si bunã.
Romani 10, 5. În adevãr, Moise scrie cã omul care împlineste neprihãnirea, pe care o dã Legea, va trãi prin ea.
Galateni 3, 24. Astfel, Legea ne-a fost un îndrumãtor spre Hristos, ca sã fim socotiti neprihãniti prin credintã.
Apocalipsa 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

In capitolul 7 din Epistola catre Romani Sfantul apostol Pavel (cel ce a scris jumatate din Noul Testament) DESFIINTEAZA LEGEA VECHE IUDAICA!

cei ce doresc sa tina Legea Iudaică nu au decat, DAR,
CRESTINISMUL S-A DEZIS DE LEGEA VECHE:

Hristos – "Mijlocitorul unui testament mai bun"(Evrei 8, 6); "voi face testament nou"( Evrei 8, 8); "NU CA TESTAMENTUL PE CARE L-AM FĂCUT CU PĂRINŢII LOR, in ziua cand i-am apucat de mana ca SĂ-I SCOT DIN PĂMÂNTUL EGIPTULUI"(Evrei 8, 9);

Evrei 8, 6 Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai osebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui TESTAMENT MAI BUN, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.

Evrei 8, 7 "CĂCI DACĂ (testamentul) CEL DINTÂI AR FI FOST FĂRĂ DE PRIHANĂ, NU S-AR MAI FI CĂUTAT LOC PENTRU AL DOILEA"!

Evrei 8, 8 Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,

Evrei 8, 9. Nu ca testamentul pe care l-am făcut cu părinţii lor, în ziua când i-am apucat de mână ca să-i scot din pământul Egiptului; căci ei n-au rămas în testamentul Meu, de aceea şi Eu i-am părăsit - zice Domnul.

Evrei 8, 13: "Şi zicând: "Nou", Domnul A ÎNVECHIT pe cel DINTÂI. Iar ce se ÎNVECHEŞTE şi ÎMBĂTRÂNEŞTE, aproape este de PIEIRE."
AMIN!

| dogee92 explică:

Ieremia 31:33 la ce se refera "milan9"?! Este vorba despre noul legamant?!

| dogee92 explică:

Si care din cele 10 porunci nu mai este valabila?

| casian_6565 a răspuns (pentru dogee92):

Toate sunt.

| danut a răspuns (pentru dogee92):

Absolut TOATE poruncile sunt valabile. Cele zece porunci nu au fost facute doar pentru pamanteni ci ele VIN DIN VESNICIE si vor fi valabile IN VESNICIE pentru TOT UNIVERSUL, asa ca cei ce spun ca s-a schimbat vreo lege (din ORICE RELIGIE AR FI) sunt ANATEMA.