| AvalohAlyn a întrebat:

Ce este spiritualitatea(nu religia) si ce implica ea?

Răspuns Câştigător
| Lucille a răspuns:

Spiritualitatea presupune faptul de a fi interesat mai mult de partea spirituala a lucrurilor decat de cea materiala.
O persoana spirituala pune accentul pe ceea ce tine de spirit (de unde si cuvantul), adica pe nevoile sufletului (liniste, pace interioara, intelegere cu ceilalti, sentimente e.t.c), se raporteaza mai intai la ceilalti si apoi la sine, se implica in activitati de meditatie, este interesata de cunoastere, nu este atrasa de bani si alte avutii tangibile, duce o viata cumpatata, modesta si, de obicei, isi stabileste in viata mai mult idealuri decat directii, este inclinata mai mult spre abstract decat spre concret, ceea ce o si face sa fie diferita si greu de inteles pentru ceilalti. O astfel de persoana iese din tipare, nu va fi atinsa niciodata de efectul de turma si mereu va cauta sa aduca schimbarea cea buna in lume.

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Implica studiu profund al Bibliei și aplicarea celor învățate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva ce n-are limite, prin asta poti sa-i dai o definitie personala, sigur ai o trasatura spirituala care poate sa-ti dea definitia.