| Nimeni666666 a întrebat:

Ce este viata si moartea si care e legatura dintre ele? De ce oamenii se nasc si traiesc daca mor? De ce oamenii care par sa nu aiba nici un folos in lume se nasc? De ce incearca oamenii sa traiasta viata la maxim daca dupa moarte se pierd toate sentimentele si trairile lor? Dc am pus aceasta intrebare? Ajutor? Eu nu prea cred in Dumnezeu. Daca exista as vrea sa inteleg si eu care e faza cu lumea asta suspecta. Adica no, cum a aparut Dumnezeu? Si de ce doar pe Terra pot trai oamenii. Care e faza cu moartea ca eu nu prea inteleg. Mi se pare ilogic faza cum ca "Sufletul se desparte de trup si zboara la dracu-n praznic" Ba am multe intrebari... putin ajutor pls?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Ce e viața? O serie de reacție bio-chimice.
De ce ne naștem?
Pentru că instinct de reproducere.
De ce murim?
Pentru că universul nu e perfect și omul nu e un sistem de tip perpetum mobil.
De ce trăim la viața la maxim dacă la final oricum pierdem?
Pentru că în viață nu destinația în sine e importanță ci călătoria.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi tu dumnezeu este un personaj imaginar care a oferit omului niste explicati privind mediul din jurul lui plus a oferit confort mintal,speranta, la intrebarea inteligenta cum a aparut, cei care cred in basme vor spune a existat dintodeauna si pauza,gata, asta nu rezolva nimic desigur, ignoranta nu este rezolvarea unei probleme, ignoranta, lipsa ratiuni, curiozitati intevin cand omul crede, cand ai o credinta ratiunea ta este moarta, bucurate de viata asta ca e prima si ultima si studieaza stiinta https://www.youtube.com/....../playlists
https://drive.google.com/......rAl7sOAbbZ

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru ca viata e absurda. D-aia.

| Steregoi a răspuns:

Fiecare om ce se naste e o proba in procesul dintre Dumnezeu si Satan. Dumnezeu nu are inceput. Satan are inceput. Omul nu are suflet si la fel ca un vierme sau o musca are un potential de energie vitala imateriala impersonala ce anima partea materiala.

Doar pe Pamant e viata biologica pentru ca Pamantul e singura planeta de proba cu oameni si alte organisme.

| iurii75 a răspuns:

Din Biblie aflăm răspunsul la multe întrebări, care este sensul vieții - https://www.jw.org/......s-vieţii/ insight[search_id]=34b32c49-39d4-4a49-9c5a-e7973c5d1192&insight[search_result_index]=2
de ce murim și dacă putem scăpa e acest deșman - moartea - https://www.jw.org/......-ce-murim/
și multe altele.
Cît privește originea vieții - https://www.jw.org/......intrebari/

| SnowBlack001 a răspuns:

Mi-e frică să-ți spun dar..., doar după moarte vom afla ce este universul, cum s-a format universul, și tot după moarte vom afla dacă există rai și iad, vom afla multe chesti

| iurii75 a răspuns (pentru SnowBlack001):

Nu mi-e frică să-ți spun- după moarte nu mai ești conștient de nimic și nu mai afli nimic. Moartea este opusul vieții, o stare de inexistență.