| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce facea zeul iudeu pana sa creeze Cerul si Pamantul? Si acum cat timp au fost create acestea? Si daca a existat dintotdeauna, ce facea pana atunci?

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te referi la Isus, afla ca nu el a creat Cerul si Pamantul.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci tu la care zeu iudeu te referi?

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai si un nume, ca sa stiu despre cine vorbim?

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

In rai îl voi întreba dsr sunt convinsã că lucruri la fel de ingenioase ca şi universul nostru.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zici sşa pentru cà încă nu ştii ce fascinant e. Tatăl nostru e trist cãnd vede ce scrii ca un pãrinte care îi aude pe copii spunãnd că e plictisitor sã spui lucruri apreciative despre pãrinți.Fiecare ïi cântã în strună cuiva,
vedetelor, unor scriitori ce au murit, demonilor, lor înşişi etc.Cel mai fericit e orice om cănd îl apreciază pe Creator.

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iadul e descris în Biblie uneori ca un mare întuneric, alteori ca un foc care nu se stinge și sunt teologi care spun că aceste descrieri sunt metafore ale suferinței morale experimentate de cei ce după Judecata de Apoi nu vor mai avea șansa reconcilierii cu Creatorul lor. Dacă o viață întragă ceea ce îi spui Creatorului e / nu știu dacă existi sau nu, sper că nu existi, încerc să mă autoconving că nu existi și să=i conving și pe alții, dar dacă totuși exiști ai fi dator ca după moarte să îmi asiguri un destin bun. = te înșeli singur. Iadul e tovărășia altor ființe răzvrătite față de Creator și suferința de acolo va fi dată de chinul produs oamenilor de satana și demonii lui.Mama mea a lucrat ca aisistentă la reanimare și a văzut mulți oameni murind terifiați că vedeau demonii preluînd duhul lor și pe alții fericiți că îl vedeau pe Mântuitorul Hristos. Dacă îl respingi pe Dumnezeu, EL respectă alegerea ta, nu vei mai avea parte de prezența Lui dar nu alegi care vor fii ființele cu care vei coexista.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Cum a existat dintotdeauna acel zeu, practic de o vesnicie infinita de ani era singur in bezna totala iar apoi a creat universul =fara sa aiba habar ce sa faca =cum putea avea cunostinte daca nu exista nimic, cum putea stii ce e binele sau raul, vezi tu orice om care gandeste e agnostic ateu

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Ania exista viata de apoi in viata de apoi? pai de ce sa nu existe daca in asta cica exista, nu are logica, ce sa faci un infinit de ani in rai, e o adevarata nebunie sa crezi in asa ceva

| SilentRain a răspuns:

A baut o cafea, fuma o tigara, ba un like pe Facebook
Ce sa faca si el?

| Zuzu1991 a răspuns:

Buna intrebarea

| NotNamed a răspuns:

Grea întrebare. In loc sa fim toti agnistici la aceasta intrebare pentru ca nu putem dovedi nici ca a existat dinainte nici că nu a existat desii e clar ca asa e, religiosii indoctrinati calca pe cadavrele logicii si a coerentei pentru a se amagi singuri si a nu isi pune religia falsa la indoiala.

Este clar ca timpul, spatiul si materia s.au format dupa Big Bang. Materia poate a existat intr-o singularitate dar restul clar si logic n.au existat. Viata a luat nastere prin reactii chimice. Cei care studiaza medicina, chimia si fizica le va fi usor sa inteleaga ca celulele creierului funcționează ca un calculator prin fasciculi de energie ca un cod 1 si 0. Timpurile se schimba, totul evolueaza. Nicio întrebare oricat de complexa sau ușoară ar fi nu va avea raspunsuri in acelasi timp. Răspunsurile vor fi descoperite si intelese pe parcursul evolutiei. Nu înseamnă ca daca azi nu avem răspunsul la o întrebare înseamnă ca e minciuna si stiinta limitata. Religiosii prind o ocazie din asta si imediat isi lansează ideile false si ilogice fara pic de dovada palpabila doar pentru a fi singurii care oferă un răspuns ca lumea sa ii asculte și sa le adopte prostiile. Din fericire traim intr.un secol al unei erei tehnologice si evolutiva accelerata. Dovezile si descoperirile ating noi orizonturi, stiinta din ce in ce mai mult ne răspunde la cat mai multe intrebari si ne ajuta sa constientizam si sa intelegem mai bine lumea din care facem parte, astfel religia învechită pierzând teren in fata adevărului. Biblia nu e falsa. Cei care au scris.o au interpretat gresit fenomenele la care au luat parte. Sunt mii, zeci de mii, sute de mii sau chiar milioane de dovezi peste tot in lume care sa afirme asta. Dovezi se gasesc peste tot, in structuri antice, in evenimente astronomice, in evenimente științifice, in evenimente sociale, in anomalii si zone ale planetei si chiar in biblia mai multor relogii sunt descrise astfel de povesti care sunt interpretate gresit, dar daca pui totul cap la cap si inverci sa faci legăturile vei vedea ca au o legatura puternica si vei descoperii adevărul.

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns:

A mai copilarit si el.
Cateva miliarde de ani pe aici vreo suta pe colo.
Singurel.

| Rihanna20B a răspuns:

Dumnezeu e cel care a creat lumea și pământul. Citește Biblia creștină ortodoxa și vei aflat tot adevărul adevărat

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Rihanna20B):

Wow, 'ello, e cineva acasa?!?
nu aia e intrebarea, dar multumim, te-ai bagat in seama cu "adevarul TAU adevarat" cu tot, acum sa nu uiti sa iti iei pastilele

| Rihanna20B a răspuns (pentru Zuzu1991):

Eu doar am spus adevărul. Nu zeii au făcut lumea ci Dumnezeu. El e cel care ne-a dat viață și toate aceste lucruri minunate.
Și ca să îți răspund la întrebare, zeii nu exista!

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Rihanna20B):

Nu, nu mi-ai spus nici un adevar ON-TOPIC
raspunzi la intrebare cu o afirmatie care nu are nici in clin nici pe maneca cu intrebarea
apoi o dai pe o chestie pur in afara de ORICE context, nimeni nu a discutat nimic ca "zeii" exista sau nu

pe scurt adevarul adevarat e ca esti pe dinafara!
asta ca sa spun cel putin, cu perdea, in realitate ai nevoie de ajutor profesionist pentru ca e lipsa clara de coerenta mentala

Răspuns utilizator avertizat