| RAY a întrebat:

Ce facem cand nu putem dovedi ca exista dumnezeu,simplu atacam stiinta,daca teoria evolutiei,big bang se dovedesc a fi false sunt acestea dovezii ca exista dumnezeu? de ce tocmai dumnezeu si nu zeus, brahma?

https://www.tpu.ro/......tiinta-si/

se pare cu uni nu inteleg stiinta, teoria evolutiei nu este o doctrina,dogma,credinta, religie este pur simplu ce sa descoperit cu ajutorul doveziilor gasite in ultimi 160 de ani,pe baza acelor dovezii sau tras niste concluzi =mecanismele evolutiei =selectia naturala,sexuala etc
teoria evolutiei este dovedita de ADN,fosile,embriologie,anatomie, este baza biologiei moderne

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Teoria evolutionismului este demult iesita din uz, mai cititi si voi ce spun "oamenii de stiinta".
P.S. ADN ul fara Dumnezeu nu exista, mai intrebati si voi niste geneticieni si ati afla cumva ca fiecare element din lantul ADN-ului este format din alt lant de ADN. Niciodata nu s-ar fi putut materializa o celula de ADN in timpul de cand spune "stiinta haosului" ca exista universul, cititi si mai lasati netul deoparte.

| RAY explică (pentru danut):

Poftim? de cand este iesita din uz de ce minti? teoria evolutiei este baza biologiei moderne, prin ceea ce ai scris ai dovedit ca habar nu ai de ceea ce inseamna teoria evolutiei

| danut a răspuns (pentru RAY):

Daca ai cunoaste mai mult ai afla ca este demult iesita din uz. Vezi ce spun biologi, geneticieni, arheologii privind istoria pamantului, in manuale nu s-a schimbat ca nu au ce pune in loc dar la nivel de cercetare, pa. Ca nu stiu eu ce e aia teoria evolutiei e mai pputin important, bine ca sti tu. P. S. Eu fac parte dintre aia care nu mint dar asta nu conteaza, tot ce am spus eu este real.

| RAY explică (pentru danut):

Prin asta vrei sa demonstrezi ca exista dumnezeu? prin minciuni, inclusiv biserica catolica accepta teoria evolutiei, tot ce ai scris sunt mari minciuni, propaganda religioasa fi calm ca nu am sa devin crestin ca ma minti

| danut a răspuns (pentru RAY):

Ca sa nu discutam in contradictoriu crede-ma ca nu sunt interesat de ce ar spune biserica catolica si nici nu sunt interesat de ce spune wikipwdia. Nu doresc sa te convertesc ci am dovada practica ca teoria evolutiei este un mare fasss. Dumnezeu nu are nevoie de demonstati extentiale, EL ESTE dar pentru naivi eu pot demonsta practic ca exista, ca Biblia este corecta si ca evolutie este o bazaconie dar pentru confirmare urmareste sectia religie, totusi daca vrei sa-ti incordezi muschii poate aflii din natura (regnul animal) cum acesta demonstreaza tot ce negi tu si te contrazice privind evolutia, prin studiul asupra unei intregii specii.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Un mare fass, zero barat. Citeste carti stiintifice, nu wikipedia.

| RAY explică (pentru danut):

Unde este asa zis dovada? sunt curios, astept asa zis dovada daca tot vb de asa ceva

| RAY explică (pentru danut):

Logic ca cartii stiintifice citesc,zi-mi o singura carte stiintifica care afirma ca evolutia nu exista cand insati omul a dovedit prin selectie artificiala ca poate induce evolutia, sunt en rase de caini, cai,grau,porumb etc deci acele rase de caini nu exista, tu ai vazut vreodata grau salbatic vs cel selectat de om? nici macar nu stii ce inseamna evolutia, o sa imi spui ca maimuta a nascut omul, cum poti sa spui ca nu e adevarat daca nu ai habar ce inseamna evolutia pe pamant, selectia naturala, selectia sexuala, tu acolo i un liliac in avatar el zboara diferit fata de pasari de ce un creator ar face doua moduri de zburat? de ce fiecare animal adaptabil la mediul lui, zi-mi ce inseamna teoria evolutiei apoi mai vorbim

| danut a răspuns (pentru RAY):

In natura, voi spune la timpul potrivit. Totusi sa nu stai asteptand iti spun ca exista o intreaga specie de animale care poarta aceasta dovada in ele, si sunt miliarde.

| RAY explică (pentru danut):

Si brahma, zeus e dovada ca exista omul, toti zeii astia au acelasi dovezii de existenta

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nu mai spune, de VIRACOCHA ai auzit? Multa confuzie in mintea ta, pui creatile umane alaturi de Creatorul universului. Un exemplu ar fi asemanarea ta cu o molecula, crezi ca este buna egalitatea?

| RAY explică (pentru danut):

Tu parca ai afirmat ca poti dovedi ca exista dumnezeu, hai dovedeste

| danut a răspuns (pentru RAY):

UNDE ai citit tu ca am scris eu asa ceva, nici sensul cuvintelor nu il ai. Reciteste de cateva ori ceea ce am scris si poate vei reusi sa intelegi. Voi nu intelegeti cuvinte si propozitii SIMPLE si va bagati sa comentati Biblia, JALNIC.

| RAY explică (pentru danut):

în 26 Septembrie | danut a întrebat:
Intrebare de baza, daca eu pot demonsta practic ca Dumnezeu EXISTA, si ca Biblia este reala, vor disparea de aici cei care jignesc, insulta, neaga existenta si spun vorbe urate la adresa lui Dumnezeu, a Bibliei si a celor ce CRED in acestea?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Se observa ca nici acum nu intelegi ce scrie in acea intrebare, sa reiau intrebarea:
Intrebare de baza, DACA eu pot demonstra. vor disparea cei ce...
Acum intelegi, sau nu cunosti sensul cuvintelor in limba romana? Intrebarea a fost ca in situatia in care as demonstra ceva, cei care inca nu sunt convinsi de existenta Dumnezeirii ar disparea? Asta a fost intrebarea, acum intelegi sensul cuvintelor sau iti trebuie un repetir la scoala primara?

| RAY explică (pentru danut):

Daca sa-r dovedi stiintific ca exista dumnezeu da ateismul ar disparea, ateismul =lipsa teismului, intrebarea e care dumnezeu si care religie il reprezinta? nu exista convingere ca nu exista dumnezeu, ateismul find o lipsa nu e o convingere, doctrina, dogma
omule faci en greseli plus ca nu scrii cuvintele pana la capat

| danut a răspuns (pentru RAY):

Nu, ateismul nu ar disparea deoarece sunt multi impotrivitori. Care Dumnezeu, exista DOAR UNUL si acela este Dumnezeul Bibliei din care-L poti descoperi si care este religia instaurata de EL pe pamant. In discutie nu sunt DOAR cei fara convingerea existentei de Dumnezeu ci si cei cu ALTI dumnezei, de aia eu nu ma refer doar la atei. Care sunt cuvintele lipsa?

| RAY explică (pentru danut):

Ba da ar disparea,din moment ce nu ai dovedit nimic nu poti afirma nimic,dovedeste si vom vedea,mi-a placut de un savant care toata viata era adeptul unei teorii vazand ca doveziile nu i dau dreptate el a recunoscut asta,a fost uimitor asa ceva un moment emotional, deci ipoteza ta pica, care religie a fost creata de el? Si este singura adevarata? Sunt en doctrine crestine care e cea corecta? Iisus nu a creat religii, cand spui doar dumnezeu drmonstrezi ca ai o minte inchisa, fixa si dogmatica, tu spui ca stii totul

| danut a răspuns (pentru RAY):

DACA nu citesti Biblia HABAR NU AI ce a spus Hristos. Eu "am fost pe unde esti tu" dar tu n-ai fost pe unde sunt eu asa ca nu-ti mai da cu parerea despre ce fel de minte am eu cu toate ca nu ma supar de ceea ce spui. Care este ipoteza mea care pica? Daca vei citi Biblia iti voi spune si unde a spus Hristos despre religia SA.

| RAY explică (pentru danut):

Fi serios, majoritatea persoanelor atee suntem olimpici in ceea ce priveste biblia, normal ca am citit biblia, iisus nu a facut nici o religie, dovedeste ca a facut

| Holiday a răspuns:

Primii care si-au dat seama de teapa numita crestinism au fost practic martorii oculari, adica evreii. Daca sectantul schizofrenic ramas in scrierile crestine drept Isus, ar fi fost sau ar fi facut ce se sustine e de bun simt sa credem ca martorii acelor evenimente l-ar fi considerat ceea ce zic crestinii ca ar fi, mai ales ca in legendele lor se povesteste de venirea unuia de genul asta.
Ideea e ca nu este nevoie de teoria evolutiei sau de Big Bang pentru a infirma povestile crestine.

| RAY explică (pentru Holiday):

Ai dreptate, e cam ciudat ca insati evrei resping divinitatea lui iisus

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Nu e deloc ciudat. Pe de o parte e o minciuna crasa, iar pe de alta parte e o adaptare a povestii lor creata chiar impotriva lor la vremea aia.
Iti dai seama ce spitz in oua au primit cand din inegalabilul si mirobolantul "popor ales" (bineinteles idee creata tot de ei) care le permitea sa faca orice in numele spiridusului lor au ajuns egalii tuturor.

| Supicadepui a răspuns:

Mie nu-mi pasa ce cred altii, poate ca ceea ce cred eu e gresit, dar asta e parerea mea. Chiar stateam acum ceva timp si ma gandeam:" O carte nu se poate scrie singura, o masina nu se poate conduce singura, toate lucrurile au nevoie de un creator, de cineva care sa le coordoneze". Nu stiu cum a inceput totul, dar imi place sa cred ca exista un creator, fie el Dumnezeu sau nu, dar neavand nicio legatura cu biserica, traditiile si alte nascociri inventate de popor. Poate candva, ceva sau cineva va elucida acest mister existential, ce bantuie din cele mai vechi timpuri.

| RAY explică (pentru Supicadepui):

Acel creator cine l-a creat?

| Supicadepui a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, am specificat ca nu stiu cum a inceput totul, dar daca stam sa ne punem astfel de intrebari, nu vom mai termina niciodata, pentru ca mereu va veni o alta intrebare si o alta si tot asa. Uneori trebuie sa acceptam ca nu vom sti chiar toate raspunsurile.
Cum era vorba aia:" Cand crezi ca ai gasit toate raspunurile, vine viata si schimba intrebarile."

| RAY explică (pentru Supicadepui):

Cum era vorba aia:" Cand crezi ca ai gasit toate raspunurile, vine viata si schimba intrebarile."

Daca asa gandeau si stramosi nostri inca eram in jungla si mancam banane, tu acum te folosesti de ceva facut de stiinta, tehnologie care a aparut dupa ce omul ti-a folosit curiozitatea, nu are importanta daca vom stii sau nu, daca nu incercam nu vom stii nimic

| Supicadepui a răspuns (pentru RAY):

Ray, mai traiesti, mai esti pe fir?
Nu ma mai speria asa. Nu ma astept sa fii de acord cu mine, fiecare crede ce vrea. Eu nu am negat nicaieri meritele stiintei, ci doar am scris ca d.p.m.d.v exista un asa-zis creator, nimic mai mult.

| RAY explică (pentru Supicadepui):

Tu vrei sa te manc? nu trebuie sa fi de acord cu mine, eu nu am doctrine, dogma, religie, credinta era doar un exemplu, gen oare se va putea trece peste pragul 7 nonometri de catre Intel, de cand cu tine zau ca mi foame de o supa de pui

| Supicadepui a răspuns (pentru RAY):

Nu-s comestibila, carnivorule! Apropo, ti-am vazut profilul de Facebook.

| RAY explică (pentru Supicadepui):

Wow nu ai facut infart, sper ca nu imi tasptezi din lumea de apoi

| Supicadepui a răspuns (pentru RAY):

Esti ok, mai. Nu inteleg de ce esti atat de complexat. Crede-ma, nu fizicul e problema.