| AvalohAlyn a întrebat:

Ce farmec are viata daca oricum si inevitabil exista si moartea si poate veni oricand si oricum? Trist nu? Cum rezisti cand te gandesti la gandul venirii odata si odata(mai bine zis oricand si oricum) a mortii?
Poti sa te impaci cu gandul mortii, disparitiei si te poti bucura pe deplin de viata cand exista la orice pas si posibilitatea mortii din pacate?sad

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Invers.
Să începem de la moarte. Aceasta este sigură, este certitudine 100%.
De aceea există viața, ca să învingă moartea. Așa că la moarte trebuie să îi mulțumești că ești în viață. Fiecare respirație pe care o faci, fiecare clipire din ochi, ca să nu ți se usuce le datorezi morții. Viața există ca să lupte cu moartea.
Din cauza asta are viața farmec, adică este un miracol.
Da, moartea poate veni oricând și oricum, dar până vine, ești în viață, ca să te bucuri de ea, nu ca să îți bocești propria moarte tot timpul.
Poti sa te impaci cu gandul mortii, disparitiei si te poti bucura pe deplin de viata cand exista la orice pas si posibilitatea mortii din pacate?
DA, poți. Aceasta este valoarea vieții umane, în asta constă ea, să știi că vei muri și să te bucuri de fiecare moment până ești încă în viață. Tu alegi ca să te bucuri că trăiești, tot timpul, sau să plângi tot timpul din cauză că o dată vei muri.
Eu nu te pot convinge să nu plângi și să alegi cealaltă variantă.
Îți spun doar că asta se poate.

| Celcestietot a răspuns:

Mai bine să mori sănătos decât rupt de boală. Moartea este trecerea la un alt nivel, nu îți face probleme mai ales dacă ești credincios. După moarte ai șansa la rai, un loc mai bun decât acest pământ și bineînțeles posibilitatea de a rămâne cu cei dragi veșnic. Ce ar putea fi mai frumos decât atât, să scapi de toate chinurile de pe pământ (nu mă refer la sinucis)? Bucură-te de fiecare aspect al acestei evoluții : nașterea, trăirea, moartea, că dacă stai să te gândești fiecare are o parte bunăwinking.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când Dumnezeu este pe primul loc in viața unui om preocuparea lui este de a trai cum a trăit Isus.Si Isus știa ca va muri dar nu a fost preocupat de acest lucru ci a căutat sa facă voia lui Dumnezeu chiar si atunci când atîrna pe Cruce, spunând big grinoamne iarta-i ca nu stiu ce fac.

| Irinel15123532 a răspuns:

Este adevarat ca moartea aduce frica, pentru ca intr-o zi, mai devreme sau mai tarziu, toti vom muri si asta este inevitabil, oricat de mult vei vrea sa te impotrivesti, este imposibil sa o faci, si atunci nu poti spune ''Eu nu cred in moarte'' pentru ca nu conteaza ce credem noi, conteaza adevarul. Daca stau pe plaja, in mare, intru in apa si inchid ochii, si spun ''eu nu cred in valuri'' nu inseamna ca valurile marii nu vor mai circula. Imi aduc aminte de o intamplare. Un pastor a spus intregii biserici ''Fiecare membru al acestei biserici VA MURI'' la care un barbat in varsta a inceput sa rada, si pastorul l-a intrebat ''tu de ce razi?'' barbatul in varsta zice '' pai da eu nu-s membru din biserica asta'' a zis bine pastorul ca fiecare membru al acelei biserici happy dar sa nu isi inchipuie cineva ca daca nu este membru scapa, acolo mergem toti.
Veste buna este ca Dumnezeu aduce cateva promisiuni, ''Nu doresc moartea nimanui''
''Fiindca omului ii este randuit sa moara o singura data, si apoi vine judecata'' Nu trebuie sa mergi la judecata Lui Dumnezeu, Domnul Iisus Hristos a murit pentru noi, si a platit datoria pacatului nostru, noi acceptand pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal suntem mantuiti, si nu mai mergem la judecata, pentru ca Iisus a fost judecat acum 2000 de ani si a murit El in locul nostru. Iisus insista pe tema asta ''Nu va fie frica de moarte'' de ce? Pentru ca Dumnezeu spune ''Eu v-am creat vesnici'' Noi spunem ''sunt trup cu suflet'' Dar, Dumnezeu spune ''Esti suflet cu trup'' Dumnezeu pune accentul pe suflet, nu pe trup, trupul este trecator, noi suntem aici calatori, intr-o zi vom pleca de aici, dar Dumnezeu promite ca nu ne va lasa sa murim, in momentul in care inima nu mai bate, noi suntem in mana Domnului care ne iubeste nespus de mult si ne vrea binele, niciodata Dumnezeu nu a vrut ca un om sa moara, dovada este ca Iisus a venit sa moara in locul nostru.
Voi prezenta un material de la Alpha Omega.

Când omul a căzut în păcat, Dumnezeu a fost singurul în stare să făurească un plan pentru salvarea omului și au fost două elemente fundamentale pe care Dumnezeu le-a pregătit.

ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ.
HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate.
Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat... (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta:

1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului.

2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână.

3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide...

4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos.
Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute.

mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt!

2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta.

3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă.

Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea:

„Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin.

| funnymind a răspuns:

Dacă moartea este inevitabilă, nu înțeleg de ce îți faci atâtea griji.
Totul are un sens.

| Dinustok a răspuns:

Aici toate rationamentele se opresc in cazul unui ateu insa pentru un credincios moartea e ca o gaura de vierme prin care trece in a doua viata. Sunt doar doua vieti asa cum omul are doi ochi doua maini doua picioare, inima cu doua circuite vasculare, doua ovare, doua testicule doi corpi cavernosi, doua labii.