| Moisie a întrebat:

Ce fel de biserica este Biserica Crestina (formata din oameni) care incalca ea insasi cele 10 porunci ale lui Dumnezeu?
De ex porunca "sa nu ucizi" a fost incalcata prin comiterea a milioane de crime si bicisnicii, acea cu "sa nu furi" a fost inlocuita cu furtul scripturilor religiei mozaice, iar aceea cu sa nu minti a fost pusa in practica prin interpretatea micinoasa exact a ceea ce Dumnezeu" a inspirat" personal in Biblia data rabinilor religiei mozaice.

15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Moisie, daca nu vei rezolva problema dintre tine si Dumnezeu ma tem ca vei pierde viata vesnica. Fiecare zi este un timp de har pretios; nu-ti mai pierde timpul cu nimicuri. Intrebarea ta trebuie sa fie: "Ce trebuie sa fac ca sa fiu mantuit?" (Fapte.16:30)

| Moisie explică (pentru anonimg):

Cum sa pierzi ceva ce nu exista, si nici Dumnezeu nu promite oamenilor asa ceva.
Cel care promite viata vesnica este acela care se lauda ca este Seful Iadului, si de viata vesnica in Iad...NU, multumesc, nu am nevoie!
In plus de asta nu sunt atat de idiot incat sa citesc Faptele unor apostoli sarlatani care si au propus sa prosteasca si sa beleasca oamenii!

| milan9 a răspuns:

Mesajul Bisericii a fost suspendat in perioada Inchizitiei si inlocuit TEMPORAR cu interpretari care au tinut doar de o LIBERTATE folosita gresit si nu de invataturile catolice…

Acelas a fost un caz al nerespectării învăţăturilor Bisericii catolice. Oameni care, calcand in picioare invataturile au devenit cei mai mari dusmani ai propriei credinte.
Răul facut atunci de libertatile iresponsabile ale unor oameni mai afecteaza inca imaginea Bisericii Catolice.

| Moisie explică (pentru milan9):

Arata-mi actul prin care Dumnezeu a suspendat biserica crestina in acea vreme, dar si actul prin care preotii au voie sa fie curvari, poponari si pedofili,.
Nu e vorba numai de biserica Catolica ci in mod special de toate bisericile care au la baza ceea ce s-a formulat la Conciliul de la Niceea. Toate acestea sunt criminale pentru ca au impus crestinismul prin CRIME, chiar daca dupa niste sute de ani s-au despartit.

| milan9 a răspuns:

Nu-mi aduc aminte cine, dar bine spunea cineva, ca acele abuzuri din spatiul apusean (evul mediu) n-au fost comise de Biserica catolica (cu a ei invatatura) ci de catre prostii care din pacate apartineau atunci acelei biserici... Si eu cred ca e adevarat sad
Imi este greu sa-mi imaginez de ce e in stare individual omul care interpreteaza totul dupa sine, care e dispus să-şi calce în crezul, valorile toate, toate lucrurile bune in esenta lor, toate certitudinile, pentru a face loc abuzului LIBERTĂŢII sale, in forma sa primar animalica. sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Niciodata Bisrica nu a savarsit vreo crima, nu confundam libertatea omului cu credinta. LIBERTATEA are si posibilitatea sa calce in picioare invataturile care il invata pe om de bine...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Daca tu NU esti crestin sa stii ca in nici un caz NU esti indreptatit sa calci in picioare invataturile crestine...

| Moisie explică (pentru milan9):

Draga, te inseli amarnic! Eu traiesc intr-o societate DESCHISA in care fiecare om are dreptul sa isi exprime liber parerile!
Tu te mai crezi cumva in evul mediu cand erau arsi pe rug cei care spuneau mult mai putin decat mine?
Trezeste-te la realitate, sau nu stii ca in 1789 la Revolutia Iluminista din Paris, preotii ca tine, au fost decapitati cu zecile de mii tocmai ca sa faca loc Libertatii de exprimare pe care eu o am acum?

| Moisie explică (pentru milan9):

Biserica nu a comis o crima ci milioane de crime!
Si cand zic asta nu ma refer la "libertatea" oamenilor pentru caaceasta libertate nu exista, (pina in 1789 cand si-au cucerit-o singuri si au ghilotinat zeci de mii de popi sub acuzatia de sarlatanie) ci ma refer la libertatea bisericii care era imensa mai ales in a ucide oameni!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Nu sunt preot ci un simplu credincios, iar la noi, in crestinism, nu toti oamenii sunt preoti, si tot la fel si la voi, in iudaism.

Repet ceea ce nu ai inteles: "Niciodata Biserica nu a savarsit vreo crima, nu confundam libertatea omului cu credinta."

Dintotdeauna LIBERTATEA a avut si posibilitatea sa calce in picioare invataturile credintei care il invata pe om de bine...

| Moisie explică (pentru milan9):

Eu nu vorbeam despre ucigasii platiti sau cei care ucid oameni ca asa le dicteaza Dracu, ci ma refer la Biserica Crestina care a comis crime in numele lui Dumnezeu motivandu-se cu Biblia!
Intelegi diferenta?

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Exista vreo 42000 de grupari care interpreteaza Biblia fiecare in felul ei, dar asta nu tine de acea Biserica intemeiata de Fiul lui Dumnezeu ci de LIBERTATEA omului de a respecta acea Biserica unica sau de a incalca cerintele lui Dumnezeu.
Si tot la fel, pacate nu face CODUL PENAL ci oamenii care nu respecta CODUL PENAL.

| Moisie explică (pentru milan9):

Da cine este Fiul lui Dumnezeu_
Nu cumva acela care a vrut sa-l detroneze pe Dumnezeu si sa-i ocupoe locul?
Adica potrivnicul lui Dumnezeu numit si Diavolul?
Nu cumva ai vrut sa spui ca biserica crestina este biserica acestui fiu al lui Dumnezeu?

| angelica02 a răspuns:

Buna orice om greseste in viata, ce vrei sa spui ca tu nu ai comis vreo porunca din cele 10, eu cred ca da, de exemplu:ai omorat o insecta sunt sigura de asta deci ai ucis iar acesta este pacat pentru ca avea si ea viata deci toti oamenii gresim :"nu e nimeni care sa nu greseasca pe acest pamant", asa scrie si in Biblie daca nu ma crezi cinvinge-te singur si ai sa vezi! succes

| Moisie explică (pentru angelica02):

Evident ca orice om greseste, dar noi nu vorbeam de greselile omenesti ci de activitatea criminala a bisericii crestine, si asta este cu totul altceva decat o greseala, pentru ca inca de la inceputuri a fost conceputa ca un instrument de belire si manipulare a fraierilor!