| Pufuletica98 a întrebat:

Ce fel de peste as putea sa mananc maine de Dezlegare la peste (Buna Vestire)?

12 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Somon proaspăt şi neapărat nişte icre negre (caviar)

| Pufuletica98 explică (pentru Esperança):

E bun si crapul? Merci happy!

| Esperança a răspuns (pentru Pufuletica98):

Dar tu chiar crezi că are importanţă ce peşte mănânci?! Poţi mânca de care doreşti.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Esperança):

Eh, cum este cu postirea?
Mai nou si sectele au inceput sa tina?
Cumva au inceput sa isi puna si Sfanta Cruce, in locasul de "inchinare"?

Oare si-au dat seama? sau poate vor doar sa amageasca sau sa ii atraga pe cei nepriceputi?

Nu cumva a zis Mantuitorul ceva de niste lupi, care sa se asemenea turmei, isi vor lua infatisarea turmei de oi?

| Esperança a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Eu nu ţin post că ţine toată lumea, când postesc nu ştie nimeni, căci aşa zice Scrptura, nu să trâmbiţezi ca fariseii!
Adevăratul post nu constă în ce ai voie să mănânci şi ce nu, ci în a dezlega lanţurile răutăţii, a da mâncarea ta celui ce nu are, a îl îmbrăca pe cel lipsit...
Exact aşa cum scrie în Isaia 58.
După cum vorbeşti, ţii post degeaba, că nu s-a prins nimic de tine!

| MMihai a răspuns:

Ce fel de peste as putea sa mananc maine de Dezlegare la peste (Buna Vestire)?

Din ăla de care ai!
Din ăla, din care nu ai, nu poți mânca.

| Angel0 a răspuns:

Sa fie comestibil si de preferat mort de cat mai putin timp, adica procesul de putrefactie sa fie initiat de putin timp.

| mona a răspuns:

De care iti permiti sa cumperi, merluciu si pastravul e foarte bun

| anonimg a răspuns:

"Iata vietuitoarele pe care sa le mancati dintre toate cele ce sunt in ape. Sa mancati din toate cele ce au aripi (inotatoare) si solzi si care sunt in ape, fie in mari, fie in rauri." (Levitic.11:9)
"Dar sa priviti ca o uraciune pe toate cele ce n-au aripi si solzi, din tot ce misuna in ape si tot ce traieste in ape, fie in mari, fie in rauri." (Levitic.11:10)
"Sa priviti ca o uraciune pe toate cele care n-au aripi si solzi in ape." (Levitic.11:12)

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Piranha.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Poţi consuma somon, e foarte bun.
Te pup!

| SSWK a răspuns:

Orice peste, mai ales cel derivat din porc, gaina sau vita happy
Nu conteaza atat de mult ce bagi pe gura, ci ceea ce scoti.