|

Ce frumoasa a fost azi slujba la biserica.Sunt dintr-un orasel din Timis,insa,frecventez biserica unui satuc(la noi in oras preotii se tin numai de sotii) si azi am amvut placerea ca slujba sa fie tinuta de episcopul nostru,Paisie. Insa m-a impresionat l-a sfarsit ce bine a punctat: noi ne asemanam cu Irod care a ucisi a cei prunci,insa nu numai ca ne asemanam,ci i ucidem chiar din pantecele mamei,iar daca nu sunt ucisi,vor fi crescuti departe de Dumnezeu,ajungand niste oameni fara sentimentul de patriotism si fara scrupule. Voi,crestinii,crestini -ortodocsi, cum v-ati petrecut ziua de Duminica?

P.S: atei,va rog frumos, n-aveti ce cauta la intrebari de genul asta, numai pentru a face misto

32 Raportează Evaluează
32 răspunsuri:
| a răspuns:

Niciunde nu este mai bine decat in Biserica. In Casa Domnului ne gasim linistea si pacea sufleteasca. Acolo ne incarcam spiritual. Cat despre Irod, si-a adunat Preotii si Carturarii si i-a intrebat unde trebuia sa se nasca Isus. Dumnezeu vorbise cu 740 de ani inainte prin proorocul Mica despre modul in care Dumnezeu se va intrupa prin Isus Hristos. Frica de pierderea tronului l-a dus pe Irod sa ucida copiii tarii.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Esti constient ca povestea ta nu are legatura cu intrebarea?

| explică (pentru M25M):

Da stiu! happy. Trebuai sa mai spun si asta: "Ce parere aveti despre avorturi? NU sunt crime pentru voi? Dar contraceptia, nu este crima? "

| a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Pai venind cu acea poveste nu poti logic sa pui intrebarea :Voi, crestinii, crestini -ortodocsi, cum v-ati petrecut ziua de Duminica? ce legatura vezi tu intre ele? Se intelege ca vrei ca alti credinciosi sa povesteasca si ei la randul lor ce au facut la biserica.

In fine referitor la intrebarea privind avortul.
Da si nu. Da sunt momente cand este o crima insa sunt momente cand comitem crime cand il lasam sa traiasca. Uneori ne pozam in pro viata insa nu ne pasa pro-cum-sa-traiesti-acea-viata. Suntem disperati si acuzatori cand o femeie vrea sa comita avort, cu toate ca nu ii poate oferi o viata normala. Atunci sa-l duca la orfelinat ar fi o replica normala, insa oare nu este la fel de criminal sa creasca un copil fara dragostea parinteasca sa se uite in jur si sa constientizeze ca el si altii ca el sunt nedorit fiindca au fost abandonati sa se simta parasiti de lume? Psihologic (si emotional) acel copil va fi lezat pe viata.
Dupa cum am zis sunt momente cand un avort este o crima daca sunt posibilitati sa fie crescut normal insa sunt momente cand un avort este lucru moral, corect de facut.

| explică (pentru M25M):

Atunci nu-l mai faceti, daca stiti ca viata e "prea grea".

Pai da metodele contraceptive nu sunt tot o crima dupa tine?

| explică (pentru HueyFreeman):

Esti in necunostinta de cauza.Studiile arat ca ele nu blocheaza conceptia, ci dupa ce ovulul a fost fecundat, aceste pastile pe baza de hormoni nu-l lasa sa se stabileasca pe uter.Deci,da,e o crima, caci inca din momentul conceptiei acea fiinta este vie, cu suflet de la Dumnezeu.Plus ca, sa nu mai spunem de nenumaratele reactii adverse ale pilulei contraceptive.

Hahaha. Chestia aia este o fiinta vie capabila sa simta in momentul in care isi dezvolta un sistem nervos complet functional.

| explică (pentru HueyFreeman):

Bravo tie,Einstein! Nu e adevarat, cerceteaza mai amanuntit, si daca o faci nu pe la Discovery cum face tot romanu'.Si in al doilea rand daca crezi in Dumnezeu si in suflet, sufletul se instaleaza in acea particula imediat dupa conceptie. Daca nu crezi nimic, pace si voie buna la desfrau.

Ha, Einstein, faci pe ironicul? Ti se pare ca daca am dat pe la scoala sunt Einstein? Tot eu sa cercetez? Pe cand tu ignori argumente rationale si vi cu ineptii ca "studiile" acelea facute de NimeniPePamant.
De la Discovery? Pe deasupra faptului ca este o sursa buna de informatii (nu prea m-am uitat la TV in ultimii cativa ani), tu cum simti? Prin scoala generala invatam despre sistemul nervos la biologie, tu n-ai trecut pe la orele alea? Este o diferenta ca de la Pamant la Luna intre celula si particula.
Stai putin? "Daca nu crezi nimic, pace si voie buna la desfrau." Ce-i asta? Adica tu respecti niste norme morale doar pentru ca ti-e frica de o pedeapsa divina? Pai tu nu esti o fiinta umana si nu ai ce cauta intr-o societate. Locul celor care nu se pot comporta omeneste decat daca sunt amenintati/rasplatiti [de catre o fiinta cu inteligenta infinita( pe deasupra)] este in pestera.

Vai,vai cum sa spui asa ceva? Pai pe pastile de contraceptie, spermatozoidul nu este lasat sa fecundeze vreun ovul. Tu crezi ca intr-o femeie exista fabrica de facut copii la fiecare contact sexual? Mi se pare trist ca fanaticii religiosi incearca sa patrunda adanc in stiinte.
ZeroMareUnderlineZeroMic nu se referea la pilula de a doua zi ci la toate metodele contraceptive menite sa impiedice din timp o "nenorocire". Si probabil o sa te iei de mine ca am zis nenorocire, dar un copil nascut cu care nu ai cum sa il cresti inseamna intr-adevar o fapta incredibil de rea.

Sau poate la tine toate metodele sunt crime premeditate. ar fi culmea

Sunt cazuri foarte multe cand femeile raman insarcinate fara vointa lor cum ar fi violul sau cazuri in care se intampla accidental ca o femeie sa ramana insarcinata.

Sufletul se instaleaza in acea particula imediat dupa conceptie- Sufletul este ca un nerv pentru stimulii abstracti. De exemplu tu ai nervi in mana care raspund la stimulii exteriori, cald, rece, cand atingi zapada sau focul nervul trasnmite informatia la creier care provoaca reactia (durere) asa este si cu sufletul un nerv inventat de creier pentru stimulii abstracti, inselare, dezamagire, etc. Pentru a forma un suflet omul trebuie mai intai sa dobandeasca un sistem nervos cat de cat bine pus la punct unde sa se gaseasca niste notiuni elementare ale anumitor stari abstracte.
Fatul din interorul pantecului este o forma de viata insa nu este o viata propriu-zisa, nu este un om in adevaratul sens al cuvantului pentru ca nu stie ce inseamna durere, placere, ce e bine si ce e rau, ce e moral si imoral etc. Acestea se deprind pe parcursul unor ani de viata, deci afirmatia pe care ai asertat-o este eronata.

Nu. Iti mutilezi doar organele tale.

| a răspuns (pentru HueyFreeman):

Daca arunci in foc sau sub roata masinii un ou cu pui in el, nu se cheama ca ai omorat un pui? Sau poti omori un pui numai dupa ce a eclozat?

| a răspuns (pentru M25M):

MOMENTUL ÎNSUFLEŢIRII PERSOANEI UMANE COINCIDE CU MOMENTUL ZĂMISLIRII SAU CONCEPERII LA NIVEL CELULAR

Atitudinea faţă de însăşi fiinţa umană depinde de recunoaşterea sacralităţii vieţii, privită ca realitate duală: trup şi suflet. SACRALITATEA VIEŢII trebuie să fie un principiu, un argument pentru dreptul la viaţă necondiţionat al fiinţei umane încă din stadiul prenatal.
În lipsa recunoaşterii ei se deschide calea abuzurilor şi crimelor împotriva vieţii umane manipularea embrionului uman prin experimente de laborator, distrugerea unor astfel de embrioni, avortul, etc...

Orice atentat asupra IDENTITĂŢII umane: biologice (copilul esle purtătorul unui cod genetic unic) şi spirituale (are suflet de la Dumnezeu încă din momentul conceptiei) reprezintă un atentat asupra vieţii umane, o UCIDERE!

| a răspuns (pentru M25M):

Încă din stadiul prenatal, copilul este 100% capabil să simtă durerea pentru că are deja format un sistem nervos functional încă din săptămânile PATRU-CINCI (din 42 cîte sunt de toate)!

Dacă strigătul disperat al pruncului, nu este auzit de mamă, asta nu înseamnă că el nu suferă şi simte absolut totul! Dacă nu poţi experimenta pe pielea ta chiureta, măcar încearcă să îţi imginezi ce simt persoanele din SILENT SCREEM:
http://www.youtube.com/watch?v=gON-8PP6zgQ
http://www.youtube.com/watch?v=NXsXVcRvzCU

| a răspuns (pentru milan9):

Poti sa iti construiest un discurs fara caps lock vad destul de bine inca.
Pentru a avea suflet trebuie sa se nasca si sa creasca intr-un anumit mediu social. Acel embrion nedezvoltat este un este o forma de viata, nu o viata in adevaratul sens al cuvantului. Pentru a avea suflet iti trebuie emisfera dreapta a cortexului, caci acolo se afla centrul emotiilor noastre "sufletesti". In fine...
Iti respect teoria/parerea insa nu subscriu din motive pe care le0-am precizat si pe care nu are rost sa le dezvolt avand in vedere faptul ca suntem intr-o opozitie foarte clara in ceea ce priveste acest subiect.
Insa am 2 intrebari: De ce numai cand vine vorba de oameni viata este sacra? Banuiesc ca Dumnezeu.
De ce la noi se numeste avort/crima si la gaini se numeste omleta?

| a răspuns (pentru milan9):

Ma refer la durerea emotionala nu la durearea instinctuala reflexiva in fata stimulilor concreti.

| a răspuns (pentru tasmania):

Bingo. Daca acea fiinta nu are un sistem nervos functional atunci nu omori o fiinta vie.

| a răspuns:

Pruncii ucisi de Irod sint primii mucenici care mor pentru Iisus! Erau copii! Cita durere, cita nedrepate!

"... Glas in Rama s-a auzit, plingere tinguire si jale: Rahela nu vrea sa-si inceteze plinsul pentru copiii ei, fiindca nu mai sint." Ieremia 31:15

| a răspuns (pentru Jardelin):

Ocrasa neconcordanta.Nu a ti observat?
In Ieremia spune despre acesti copii ca se vor intoarce iarasi in tinutul lor si vor trai fericiti.Matei reia textul, il ucide, adica ucide copii nevinovati ca sa l faca pe Isus marele criminal.
Si nimeni nu citeste la Ieremia numai la Matei.
Pune-ti mina pe Bublie fratilor si apoi vorbiti.

| a răspuns:

Bineinteles contraceptia si avortul sunt cele mai grele pacate pentru o mama! Iar pana acum au fost avortati in Romania peste 22.000.000 de copii.
Sunt atat de multe care isi doresc un copil si nu il pot avea, iar pe de alta parte sunt atatea femei care avorteaza. Daca Dumnezeu iti dat un copil nu il omora ci ai grija de caci stie El de ce ti-l da. Poate chiar prin acel copil pe care l-ai omorat ar fi putut veni mantuirea ta.
Dar lasand asta la o parte, azi mi-am petrecut dimineata la biserica, ascultand slujba si rugandu-ma.

| a răspuns:

''Frumoasa'' poveste. Ma intreb ce raspunsuri astepti. Ai povestit ce ai facut tu astazi, si pe urma ne intrebi pe noi cum ne-am petrecut duminica. Pai, eu am stat toata ziua la PC. Cam asta fac in fiecare duminica.

| a răspuns:

Cuvântarea Prea-Sfântului Părinte Paisie seamănă cu pastorala trimisă de Prea-Sfântul Părinte Pimen, arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților.

| a răspuns:

Paisie ala al tau habar nu avea ca Irod este un personaj dintr-un alt film respectiv religie!
Si anume religia Mozaica!
Asa ca daca tot vrea Paisie asta al tau sa caute ce este frumos in alte religii, ii recomandam sa caute exemple frumoase si in biserica satanista!
Pentru ca trebuie sa recunoastem ca aceasta biserica satanista a facut muuuult mai putine crime decat biserica crestina!
Asa ca de ce sa nu va rasfete si cu comori din spiritualitatea satanista daca tot va rasfata cu comori ale religiei mozaice?

| explică (pentru Maomau):

Nenea,e cineva acasa? Crimele comise in numele ccrestinismului au fost comise de "frati" nostri romano-catolici care au inteles ca numai prin forta, Inchizitie si alte atrocitati, i pot face pe oameni sa creada in Dumnezeu.Caci se pare ca nu intelegi nimic din ce am spus eu.Paisie a spus: Sa nu-l judeacam pe Irod, caci altfel il maniem pe Dumnezeu, caci noi cei de acum ne asemanam si l-am depasit pe Irod, omorand pruncii inca din pantecele mamei, cel mai sigur loc de pe pamant pentru nevinovatul prunc."

| a răspuns:

"P.S: atei, va rog frumos, n-aveti ce cauta la intrebari de genul asta"
Te rog, lasa-l macar pe mititelu de Inferno, moare daca nu se da mare cu nivelu lui de Scientist Delta Force 3.

| a răspuns (pentru Ben00):

Bine ca esti tu mai indesat.Te-ai umplut de-atata apa sfintita.Sa-ti fie de bine.

| a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Multumesc. Si tie soriciul. Nu-i fain sa tragi cu dintii de ureche?

| explică (pentru Ben00):

Ar fi trebuit. happy.Na, hai, ca las de la mine.

| a răspuns:

Hai ca raspund si eu mai tarziu.
Cei care ati mai fost la biserica, ce ati inteles din slujba de azi?!

Sunt curioasa de ideile revelatoare din capul crestinilor. Si app in legatura cu ultimul tau ps, cand cineva se contrazice cu tine in legatura cu religia ortodoxa asta nu inseamna ca e ateu, poate sa insemne ca e un om foarte spiritual, insa nu este constrans de legile biblice, sau ma rog alte stupizenii inventate in ultimul veac pentru a tine in frau masele devoratoare de "pacate". Exista oameni spirituali cu o minte extinsa care il percep pe dumnezeu pur si simplu altfel, uneori chiar si in chip de femeie.

Oricum am adresat o intrebare mai sus. cine este dornic, sa raspunda. Ma macina curiozitatea.