| Dickbutt a întrebat:

Ce-i aia satanism?

14 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

E o religie ce il venereaza pe Satana

| Filip23 a răspuns:

Un fenomen la care participi

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Lasa-i pe astia de-au raspuns anterior ca-s alienati complet.

Satanismul e un cult care pune accent pe persoana, pe faptul ca tu esti tau propriul. Satanistii nu accepta ideea ca ar exista o zeitate omniscienta si omniprezenta care sa le ghideze viata. Pentru satanisti, primeaza ca importanta ratiunea pura si nu 'invatatura' transmisa prin gura babei de la colt, cum e crestinismul, budismul sau orice alta religie.

Asa cum am spus, satanismul e considerat cult. La cati adepti are, ar putea deveni religie, dar cum poti spune ca a te increde in propria persoana e o religie? Nu merge asa.

Cat despre 'venerarea lui satan', nici vorba. Am mentionat anterior: satanismul e crezul in propria persoana, propria constiinta, propria forta.
Biblia satanica contine un sir de pilde, care sunt intr-adevar opuse cretinismului. Nu 'intorci celalalt obraz', nu adori zeitati scornite, nu practici ritualuri menite sa satisfaca nu-stiu-ce zeu.

In concluzie, da, satanismul este opus al crestinismului, dar fara a insemna ca pui 'nu' in fata oricarei afirmatii din biblie.

| GoldCobra a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Tu vorbesti despre ateism nu satanism, ii o diferenta.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru GoldCobra):

Este, ateul nu crede in nimic pe cand satanismul se bazeaza pe credinta in propria persoana.

Răspuns utilizator avertizat
| norberto a răspuns:

Ce e oare? o religie. un buna sau una rea? n-am nici cea mai vaga idee. lasa-ma sa mor iar apoi iti vor raspunde din nou. atunci voi stii ce sa-ti zic. imi dai dreptate?

| Grefă a răspuns:

Satanism e religia care crede ca diavolul e Dumnezeu si Dumnezeu e diavolul, Diavolul e cel bun si Dumnezeu e cel rau, pe asta se bazeaza satanismul.

| William a răspuns (pentru Grefă):

Ce minte bolnava ar putea sa creada asa ceva?

| Grefă a răspuns (pentru William):

Stiu, mare e gradina Domnului si multi sar gardul.

| Vesta a răspuns:

Oameni violenzi, cruzi ce ii slujeste lui Satan sau mai este numit Deavolul.

| kopryshyu a răspuns:

Prietene,nu o sa iti raspund la intrebare precum in teolog sau un filozof, ci ca un om normal
satanism=rasturnarea tuturor dogmelor bisericii crestine, venerarea diavolului(opusul lui d-zeu), inchinarea la cruci intoarse(inversarea crucii). sper ca ai inteles!

| HybridTheory a răspuns:

Ok,am vazut ca ai mai pus niste intrebari ciudatele mai devreme. "Satanismul" in sine este "un lucru rau" dupa parerea multora. Stand si analizant satanismul in sine reprezinta facerea tuturor lucrurilor care`ti plac, netinand cont de vreo regula de la mancat orice, pana la profanat morminte (daca asta te incanta). Intelegi?

Întrebări similare