| albaKiara a întrebat:

Ce-i asa frumos in a fi ateu?

44 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Ce insinuezi?

| albaKiara explică (pentru M25M):

Tu ce insinuezi?

| Inferno a răspuns:

La varsta ta, de 4, 41796964 × 10^20 picosecunde, sau de 441 796 964 secunde (sau mai precis 14 ani), imparti toate lucrurile in "frumos" si "urat" (gandire subiectiva) uitand de "valabil" si "Fals".
Adevarl este ca nu conteaza cat de frumos sau urat este sa ai o anumita convingere, o anumita conceptie, conteaza cat de adevarate sunt acestea.
Tu crezi ca cineva devine ateu "pentru ca e frumos sa fi ateu"? Da de unde? Devine ateu pentru ca a reusit sa inteleaga modul in care functioneaza realitatea.
Numai o minte infantila putea posta o asemenea intrebare. Important este ca se potriveste cu varsta. Deci : Keep calm, no retard here.

| Nucreeed a răspuns:

N'o sa intelegi, decat atunci cand o sa fii ca noi...

Dar tu trebuie sa intelegi ca religia e un sistem...acel sistem este inamicul nostru.Voi sunteti inca sub influenta lui, noi incercam sa va salvam.Dar pana atunci, faptul ca faceti parte din acest sistem, va face ca voi sa fiti inamicii nostri.Trebuie sa intelegi ca marea parte din voi nu sunteti gata pentru a fii salvati.Si multi dintre voi sunteti atat de dependenti de acest sistem, inca o sa incercati sa'l protejati.

http://www.youtube.com/watch?v=x0ZqQznblZo

| albaKiara explică (pentru Inferno):

Esti a 7-a persoana azi ce imi spune ca am 14 ani si sunt prea mica sa dicut despre religie.Incredibil! Stiam eu ca nu trebuia sa pun varsa mea reala!
PS fiecare isi alege religia pentru ca destinul sau este sa fia asa. Daca Dumnezeu vrea sa fii intr-un mod, asa esti.

| BellatrixB a răspuns (pentru Nucreeed):

Aici si punctul comun dintre comunism si cre(s)tinism.Ambele promoveaza o gandire conservatoare si spiritul de turma.

| andreiush25 a răspuns:

Probabil

| Inferno a răspuns (pentru albaKiara):

Pai si nu e asta adevarul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spiritul de turmă, la fel ca la creștini.
laughing

| M25M a răspuns (pentru albaKiara):

Draga mea tu ai pus intrebarea probabil urmarind o aluzie de aceea eu sunt cel care intreaba ..pentru elucidare. Nu inteleg de ce intrebi tu?

| SatanLovesYou a răspuns:

Noi avem un avantaj...anume cunoasterea. In caz ca iti trece prin minte, nu, nu e o moda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incep ca cred ca multi dintre voi nu stiti ce inseamna "ateu". Poti sa-mi zici CU CUvintele tale ce inseamna acel cuvant? Nu lua definitia de pe guagal.

| Lizzu a răspuns:

Poate e frumos faptul ca ai sentimentul de a ti se fi revelat adevarul si de a ti se fi luat ceata de pe ochi,de a intelege tot ce nu intelegeai pana atunci.

Tot ce ai crezut pana atunci dispare, se anuleaza, se modifica in asa fel incat iti vei da seama de multe. Toate credintele tale, tot ceea ce familia si cunoscutii te-au invatat iau o alta forma odata ce le treci prin filtrul gandirii tale.
Trebuie doar sa vrei sa vezi mai mult decat iti spun toti sa vezi.
Sa fii tu cea care gandeste cu propria minte si analizeaza un lucru inainte de a-l lua de bun. Sa vezi mai sus decat iti este aratat.

Nu esti mica. Esti la varsta potrivita pentru a incepe sa vezi in profunzime.Altii erau deja genii la varsta ta, deci varsta nu e o scuza.
Dar nu te grabi.Mai ai timp destul sa vezi cum e viata si cum merge totul.
Pana la urma vei vedea si -ti vei da seama de multe. Daca iti vei pune intrebari vei gasi si raspunsuri.

Partea frumoasa in a intreba este ca odata ce incepi sa te intrebi vei da de situatii si experiente in viata in care, daca esti atenta la detalii, iti vor fi puse in fata raspunsurile la intrebari.

Niciodata nu e prea tarziu. happy

| RAY a răspuns:

De ce nu poti accepta alti oamenii cu o gandire diferita?

ce legatura are frumosul cu ateismul, sa inteleg ca cei frumos e bun cei urat e rau, se vede ca ai 14 ani chiar o demonstrezi la greu

| reihiuke a răspuns (pentru albaKiara):

Atat ii duce capul.

| Krokodil a răspuns:

Ca nu te vede nimeni cand e noapte si stai cu patura peste.
*you know, god sees us all*

| RetardedRacoons a răspuns:

E misto rau ma, avem cluburi in care ne imbatam ca porcii, tragem cocaina pe nas si practicam sexul anal neprotejat.
http://forum.retardedracoons.com

| chelstone a răspuns:

Sincer, doar un ateu de 14 ani iti poate da acest raspuns.

| LolNope a răspuns:

Ce-i așa frumos în a fi anorexic?

| LolNope a răspuns (pentru RetardedRacoons):

You just owned the internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nucreeed):

Ce discurs impresionant. rolling on the floor

| dracu14 a răspuns:

Independenta

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Frumos spus.Totusi, ma indoiesc ca intelege ea ceva din ce ai scris.

| Lizzu a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Mi-am asumat riscul. Daca chiar vrea sa inteleaga o poate face.
Sau poate cand va citi raspunsul peste cativa ani, daca va fi curioasa sa se reintoarca asupra intrebarilor ei pe TPU.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Lizzu):

Sa speram.

| Lizzu a răspuns (pentru SatanLovesYou):

happy

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

„ Devine ateu pentru ca a reusit sa inteleaga modul in care functioneaza realitatea."
Sper ca nu te refereai la toate cazurile si posibilitatile aici.
Poate stii si tu ca exista cazuri si cazuri.Mai nou e la moda, in randul cre(s)tinilor (nesiguri pe ei) aceasta atitudine de respingere si/sau de negare in ceea ce-l priveste pe D-zeu.Ori ce sa mai spun de cazurile in care: azi sunt ateu, mai crrestin... poimaine iar'a sunt ateu s.a.m.d.
Astia, enumerati mai sus, in ce categorie mai intra?
Ar mai fi, desigur, multe exemple de dat dar nu-mi vin acum toate-n minte.Cat despre inclinatia ta spre aceasta dogma, spre ateism, sincer nu de putine ori ai lasat impresia cum ca ai face parte din alta categorie de `practicanti`, cum ca ai fi anti religios mai exact.Asta asa, pe scurt.

-Numai bine.

| AwaZoh98 a răspuns:

Tu esti crestina pentru ca asa e frumos? rolling on the floor

| albaKiara explică (pentru RetardedRacoons):

Ce-i ala?

laughing glumesc.

| albaKiara explică (pentru LolNope):

Te simti ca si cum ai detine controlul asupra corpului tau! Noi mancam ca sa traim nu traim ca sa mancam.