| Aalexander a întrebat:

Ce i bun e de la dumnezeu, ce i rau este din vina noastra.
Ce parere aveti despre aceasta?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Logic, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Nucreeed a răspuns:

N'ai ma ce sa le ceri la incuiatii astia de crestini.Le place sa'l pupe'n cur, sperand c'o sa primeasca un loc calduros in rai.Ei nu gandesc cand vorbesc, asta e CLAR!

| Mădă0611 a răspuns:

Disperarea, ce sa-i faci? Fara dumnezeu ar fi animale (asa cica nu sunt), n-ar avea scop, prieten imaginar, speranta..., asa ca trebuie sa inventeze multe ca dorintele lor sa fie realizabile (ciuciu). laughing

| iurii75 a răspuns:

Că în sfârșit a ajuns și la girafă rolling on the floor

| Maxim96 a răspuns:

Raul vine de la diavol.
Cine face voia diavolului se face partas raului, iar cine face voia lui Dumnezeu se face partas binelui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde-ti vine gandul cel rau ma? ia spune-mi sincer si demonstreaza-mi? ca cel bun e normal sa fie ca noi santem buni toti ca painea calda. Dumnezeu e rau ca nu starpeste raul.dar gandul tau cel rau din inima ta de unde vine? de la Dumnezeu? blegule. poti crede asa ceva?

| BlackSulphur a răspuns:

Gresit, dupa logica crestina este vina Satanei, sau a omului ca "se lasa ispitit" de o forta de 1000000000000000000000 de ori mai puternica decat orice om, dar nu, desigur ca poti opune rezistenta unei astfel de entitati, este absolut logic. Ce sa ceri...

| c0ton a răspuns:

Uneori si dumnezeu asta e putin zgarcit n-a putut el sa de niste ploi bune moderat sa facem si noi teren agicultura dar e si vina noasta ca poluam si nu mai ploua

| IoanieCriminalul a răspuns:

Nare deloc sens

| Făgăraş a răspuns:

Dumnezeu ne lasa liberi pe acest pamant tocmai ca, alegandu-l sau dispretuindu-l pe El, sa o facem constienti, din propria noastra iubirea. Ceea ce facem rau ( pacatul ) este intoarcerea noastra de la calea; ui Dumnezeu! El ne-a zidit cu toate puterile sufletesti si trupesti pentru a-I urma Lui. Faptul ca noi folosim ceea ce ne-a dat El in alt scop, atunci apucam pe cealalta cale! Referitor la meritul lui Dumnezeu pentru faptele noastre bune, putem afirma fara nici-o ezitare ca in savarsirea faptelor bune este o dubla lucrare, a noastra si a lui Dumnezeu, prin conlucrarea noastra cu harul divin! Dumnezeu ne arata calea cea buna insa nu ne poate oblige: " Iata Eu stau la usa bat: de va deschide cineva voi intra si voi cina cu el!

| Aalexander explică (pentru Făgăraş):

Cum crezi ca se simte dumnezeu cand vede raul din lumea?
Doar se intristeaza putin si atat sau zace n agonie?

| ioanaAn a răspuns:

Orice doar sa-i convinga pe altii de ceva de care nici ei nu pot fi siguri