| Esperança a întrebat:

"Ce-i foloseşte omului să câştige lumea întreagă, dacă-şi pierde sufletul?"

http://www.youtube.com/watch?v=FjNCQ6iTXFA

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Mantuirea sufletului este lucrul cel mai de pret. Oamenii trudesc pentru ca acestui trup sa nu ii lipseasca nimic, dar pierd din vedere esentialul.Nu se ingrijesc de sufletul lor, de locul unde isi vor petrece vesnicia.

32 răspunsuri:
| MortemAeternum a răspuns:

La ce iti foloseste sa nu iti pierzi sufletul daca el nu exista? Scuze stiu ca intrebarea era adresata pentru credinciosi...

| Esperança explică (pentru MortemAeternum):

Esti tu sigur ca nu exista?

| MortemAeternum a răspuns (pentru Esperança):

Pai nu avem nici o dovada ca ar exista viata dupa moarte, deci pana nu se dovedeste contrariul eu zic ca nu exista suflet. Poti pleca de la ipoteza unui suflet, dar trebuie sa aduci si probe pentru a demonstra acest lucru.

| Esperança explică (pentru MortemAeternum):

Demonstratii exista.Viata este insuflata de Dumnezeu prin duh.Atit timp cat in univers se simte aerul,exista suflare.Tu cand sufli vezi suflarea? Nu o vezi dar o simti daca tu zici ca nu exista sufletul inseamna ca tu nu respiri. Iar despre viata dupa moarte nu vei avea cum sa stii ca exista decat daca vei muri,iar Dumnezeu nu alege moartea pacatosului,ci vrea mantuirea lui. Deci cu alte cuvinte tu vrei sa mori? Sunt ogramada de oameni care au murit nu,clinic, au trecut prin Rai si Iad si sunt marturii in acest moment pentru noi, ca noi sa credem, sa ne pocaim si sa ajungem in Cer. Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| LgMihail a răspuns (pentru Esperança):

Si, in ceva...despre MortemAeternum sa stii ca nu-l convinigi asa laughing...Nu vei convinge pe nimeni asa. big grin
Singurele cai de convingere (o parte, pe care le stiu) ti le pot spune thinking daca te intereseaza ^^
Dar nu confunda sufletul cu aerul ca cineva o sa rada
Acel cineva find ateubig grin

| Esperança explică (pentru LgMihail):

Nu confund sufletul cu aerul am dat un exemplu omenesc ca sa poata stii mai exact la ce ma refer! Eu nu incerc sa conving pe nimeni cu nimic. I-am raspuns doar la intrebarile lui, nu m-am legat eu de el fara motiv. Numai bine!

| LgMihail a răspuns (pentru Esperança):

Si...referitor la Biblie:
Da. Biblia este o carte insuflata de Dumnezeu.
Dar - Biblia este in realitate o colectie de carti - clar, toate insuflate de Dumneze
Dar - Exista mult mai multe carti (eretice sau apocrife).
Da. Din toate cate au existat, canonice sunt considerate doar cele prezente
Dar - De-a lungul timpului canonizarea Bibliei a fost diferitawinking
Plus - Canonizarea Bibliei s-a facut de crestinii "inchinatori la icoane, moaste, sfinti, etc." (eretici, nu?hee hee ) tinandu-se seama de Sfanta Traditie.
Deci - Voi ati furat Biblia de la noi pentru ca nu aveti cum sa faceti un Canon calumea, singuri.
Pentru ca - Nu aveti elementele Sfintei Traditii (un exemplu: Evanghelia dupa Matei - de unde stii ca a fost scrisa de Matei?!?!?!?!? Scrie IN EA? Sa nu-mi spui ca era semnata ca ai mintii laughing - noi stim din Sfanta Traditie ^^ )

| LgMihail a răspuns (pentru Esperança):

Iar, despre Biblia protestanta, uite aici (insuflata de Dumnezeu, scrisa de Apostoli, tradusa IN ULTIMUL HAL DE PROST de catre Cornilescu):
http://www.odaiadesus.ro/cornilescu.html
Citeste si convinge-te - iti arat un lingvist care face analiza :D

| Esperança explică (pentru LgMihail):

Mai omule de ce nu ma lasi in pace? Asa te invata pe tine Biblia ta sa te comporti?
Eu nu am treaba cu paganii ii las in pace sa isi vada de ale lor. Fa si tu la fel.

| LgMihail a răspuns (pentru Esperança):

Biblia ma invata asa: "Daca un frate rataceste de la Adevar, intarce-l, ca multe pacate ti se vor ierta".
Tot Biblia ma invata ca: "In vremurile de pe urma vor veni invatatori mincinosi" iar inselatii vor fi "infierati in cugetele lor".
Si, dupa cum ti-am spus mai sus, este mereu vorba de MANTUIREA NOASTRA!

Nu pretind sa intelegi ce zic ^^, dar nu chem decat la Hristos - daca refuzi chemarea mea si te complaci in propriile-ti crezuri, este alegerea ta.
Domnul nostru este Domnul desavarsirii si cheama la sfintenie deplina si la desavarsire! Si chemarea Lui dainui de 2000 de ani ca si Biserica lui cea Drept-Slavitoare sau Ortodoxa.

Iti cer sa ma asculti - restul depinde de tine. Dar accept un refuz si trec la urmatorul. Asa slujesc.

| Esperança explică (pentru LgMihail):

Studiaza despre traditiile paganilor si obiceiurile lor.Si sa-mi zici care este diferenta dintre obiceiurile voastre si obiceiurile lor.

| LgMihail a răspuns (pentru Esperança):

Draga sora...am facut asta de mult, de pe vremea cand eram un simplu ateu! Cu o minune a icoanelor si a sfintilor m-am intors la credinta! Nu cu predici lungi si inutile, dupa cum tot Pavel zice: "Nu va pierdeti in vorbe multe".

Si te-am invitat sa stam de vorba despre ASTEA. Despre ce vrei tu. Daca esti deschisa la dialog si dornica sa auzii ceva ce ...probabil (sigur) nu stii. big grin

Acum...fiecare cu "temerile" si "prejudecatile" sale... necrestine si nebiblice :->

LG. mihail pe Y! Messenger.

| LgMihail a răspuns:

Bliss.am o intrebare^^ - acum tu imi raspunzi, te rog.
Daca ne raportam (atunci cand facem o confesiune) numai la Biblie - taind orice adaos adus de Sfanta Traditie, Sfantul Parinte X, etc. atunci...se pune urmatoarea intrebare:
Unde gasesti in Noul Testament "cultul instrumentelor muzicale in Biserica" o.O? Da...asa. E nebiblic. Acum, te rog, vezi care sunt/este singurele/singura culte/cult care nu au/are instrumente muzicale in Biserica. :-> Sa fiu totusi mai scurt...e doar unul singur! big grin

| Esperança explică (pentru LgMihail):

Daca ne uitam in Psalmi vom vedea ca nu este pacat sa lauzi pe Dumnezeu cu instrumente! David il lauda cu alauta,harfa,tobe etc. Daca tu ai astfel de idei in cap inseamna ca ai o problema. Nu cunosti Scriptura! Acum vorbesc in numele meu. Eu cand il laud pe Dumnezeu nu pot sta posomarata,trista,, eu cand il laud imi tresalta inima de bucurie ca am un Dumnezeu Viu si Adevarat! Fiecare il lauda cu ce stie, cu ce poate! Nu e important cu ce il lauzi pe Dumnezeu ci cum il lauzi. Sa ai grija ca lauda sa fie placuta si primita de Domnul.

| LgMihail a răspuns (pentru Esperança):

Crezi ca nu stii ce vorbesti si imi pare rau pentru asta! Noi nu suntem evrei! Tine bine minte asta! Si am spus foarte clar. Nicaieri in NOUL TESTAMENT nu apar instrumente muzicale! Studiaza istoria Bisericii primare (cea apostolice) si mai studiaza putin mai mult Noul Testamentwinking Inchinarea apostolilor e complet diferita de cea din VT. Asa ajungem sa tinem sambata sau sa facem sarbatoarea secerisului! AUZI AICI: NICIODATA APOSTOLII NU AU FACUT ASA CEVA (sarbatori iudaicesti, cantari la intrumente, etc.). Noi, in calitate de crestini tinem predania apostolilor! Se cantau psalmi, dar doar vocal! ATAT!

Daca totusi te indoiesti de unele predanii, afla in ca Traditie avem la cunostiinta faptul ca Sf. Ap. Luca = primul iconograf. Toti pastorii spun: "nebiblic, astea sunt minciuni". Arheologii si oamenii de istorie stiu mai bine ce vorbescwinking. Vezi catacombele romane ale secolului II plime ochi de icoane: Icoana Mantuitorului, Icoane cu diferite scene din Biblie, Icoana Maicii Domnului cu pruncul, Icoana Sf. Ap. Petru, Pavel, Ioan, Andrei, etc...si Icoane ale Sf. Mucenici de la vremea aceea.

REPET: NU STII CE VORBESTI! Si te mai informez intr-o priviinta :-> Biserica in care te aflii nu are nimic comun cu Biserica lui Hristos si cu Biserica Apostolica, decat Biblia (pe care, cu tot cu canonizarea cartilor, o aveti de la Ortodoxie;-) )

Cauta si tu marturiile americanilor protestanti care au facut ochii mari doar cand au aflat ca exista Ortodoxie. Nu mai vorbim de convertire!

Problema este una de nuanta si este in sine extrem de nebiblica: EGOUL! Inchinarea ta nu se duce direct la Dumnezeu, ci trece printr-un ego colosal alimentat de duhul rationalist-protestant:

Inchinarea MEA, relatia MEA, mantuirea MEA, Biserica MEA, rugaciunea MEA, cantarea MEA, interpretarea MEA, opinia MEA, toate dupa VOIA MEA! = EGO!
In schimb, biblic vorbind, Biserica invata altfel:
1.Inchinarea NOASTRA: Vezi in Biserica originara a apostolilor si a Parintilor - oriunde mergeai, in orice Biserica din orice loc crestin era mereu aceeasi Liturghie, dupa acelasi tipic, aceleasi slujbe, bine stabilite in Sinod(adunare soborniceasca). Mereu stiai la ce punct ai ajuns, in oricare Biserica ai fi mers.
2.Relatia NOASTRA (a mea cu aproapele si impreuna cu el, cu Dumnezeu)
3.Mantuirea de obste(despre care se vorbeste si in Biblie): Sfantul Ioan Gura de Aur, in sec 4 zice asa: "Nu cred in mantuirea celui ce nu lucreaza mantuirea celorlalti"! Afla ca e o erezie colosala care reiese dintr-o traducere a Bibliei FOARTE gresita, aceasta conceptie cum ca "mantuirea e o data calendaristica marcata de o rugaciune scurta si spontana de primire a lui Hristos in inima...". Apostolii vorbesc de: "alergatul la tinta, lucrarea mantuirii cu frica si cu cutremur" si, in fond ar intra in contradictie cu ce zice Pavel: "inca nu ma vad mantuit" (si cred ca-L primise pe Hristos de mult in "inima").

4.Biserica NOASTRA: UNA, SFANTA, SOBORNICEASCA si APOSTOLEASCA= doar una singura, sfanta intrucat e intemeiata de Hristos, soborniceasca intrucat episcopii/patriarhii iau deciziile in sobor si in unitate deplina, apostoleasca, intrucat avem descendenti directi de la apostoli.

5.Rugaciunea NOASTRA (unii pentru altii si toate Bisericile intr-un singur duh!)
6.Cantarea NOASTRA(aceleasi, bine stabilite si bine invatate - fara instrumente - in duh apostolic, dupa predaniile primite)
7.Interpretarea NOASTRA (anume a Parintilor Bisericii): Interpretarile (talmacirile) s-au facut inca din primele veacuri (vezi asa-zisele Omilii) de catre Parinti, in sinoade care durau saptamani intregi cu cateva sute de participanti! O perioada FOARTE lunga au fost acceptate de toata crestinatatea (si astazi sunt aceleasi in Ortodoxie). Pavel ne avertizeaza ca vor venii lupii imbracati in piei de oi cu "invataturi RAS-talmacite" = supra-talmacite/re-talmacite. Vezi si tu, cronologic, care sunt aia :->
8. Opinia mea NU CONTEAZA - toate se fac dupa ASCULTARE si cu BINECUVANTARE (dupa invatatura pe care tot Apostolii o dau in Epistole - in speta, Ap. Pavel, cand vorbeste de ascultare).

In Ortodoxie mantuirea este o T-A-I-N-A! Este la Dumnezeu, decisa de Dumnezeu si doar El stie cum o judeca si o chibzuieste si o randuieste pentru fiecare in parte! A putea tu sa pretinzi ca ai "bagheta magica" si ca zici o formula scurta si => mantuire, e o aberatie, dar mai rau, e o erezie!

Nu ne inchinam dupa capul nostru, oricum si oricand. Altceva a fost Biserica. Daca astazi unul dintre Parinti sau unul dintre Apostoli ar nimerii intr-o adunare protestanta s-ar speria si ar fugi...

Te rog sa ma ierti daca te-am tulburat ^^

PS: Totusi, daca esti catusi de putin interesata sa stam de vorba (nu la modul prozelit), o pot face cu drag. Anunta-ma fie aici, fie intr-un mesaj privat. Imi trimiti ID-ul sau imi spui sa ti-l trimit eu big grin

Toate cele bune! Pace si lumina-n suflet si cuget!
Doamne-ajuta!

| Esperança explică (pentru LgMihail):

Dragul meu, Biblia nu este o carte de filosofie! Biblia este insuflata de Dumnezeu si o intelegi numai cu ajutorul Lui! Daca am vreo nelamurire apelez la Dumnezeu, nu la tine.Multumesc pentru sfat!

| LgMihail a răspuns (pentru Esperança):

Nu cred ca ai inteles nimic din ce am zis laughing. Daca nu vrei sa vorbim tot din mandrie si orgoliu, atunci o ulterioara "incercare" o voi refuza eu.
Te cam joci cu chestii sfinte si de mult pret - cum ar fi mantuireahee hee

| LgMihail a răspuns (pentru Esperança):

Totusi, daca ai putina condescendenta:
www.sensism.wordpress.com - nu iti strica sa citesti tot ce e acolo ^^ - asa, ca sa zici la Judecata: "eu te-am cautat peste tot...ca nu te-am gasit e vina Ta";))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bliss? daca lucifer a cazut din mandrie, el se slujea pe sine insusi si se admira si se lauda.cei ce slujesc satanei au aceleasi insusiri.desertaciuni omenesti sau pur si simplu desertaciuni.cei ce traesc si slujesc domnului o fac si prin cantari,imnuri,psalmi, rugaciune etc.ce vreau sa spun e ca uitandu-ma la comentarii, am vazut ca nu tuturor le place sa auda despre mantuitorul si despre desertaciunea a toate de pe pamant daca sunt fara de Dumnezeu.e trist. poate ai ceva rock? havymettal? house? manele?{adica ...muzica culta} pentru oameni teligenti si rationali?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este sufletul pentru tine? Ca sa stiu cum raspund.

| Esperança explică (pentru anonim_4396):

Sufletul este suflat de Dumnezeu. Este o taina pe care nu o poate explica nimeni! Doar a gasi asemanari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Daca nu o poate explica NIMENI, atunci postarea ta este irelevanta. Daca nu o poate explica nimeni, de ce mai intrebi? Logic, nu?

| Esperança explică (pentru anonim_4396):

Cei ce nu cred in Dumnezeu nu cred nici in suflet! Crestinii insa stiu la ce m-am referit! App este o intrebare din Biblie, nu din capul meuwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Daca sufletul este "suflat" de dumnezeu, inseamna ca stii despre ce este vorba. Iar asta inseamna ca nu mai este o taina, cel putin pentru tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Hai sa-ti explic pe indelete. Tu spui ca sufletul este o taina pe care n-o poate explica nimeni. Asta inseamna ca nici tu nu stii explicatia. Daca nu stii ce inseamna un lucru, de ce pui intrebari legate de acel lucru? De ce vorbesti despre ceva ce nu cunosti? De ce?

| Esperança explică (pentru anonim_4396):

Am pus pentru ca multi oameni sa realizeze ca au nevoie de Dumnezeu. Indiferent de explicatia existentei sufletului si de cum a fost creat! Multe lucruri ca om, nu le vom afla cum au fost create decat atunci cand vom ajune in fata Creatorului!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Adica, tu indemni oamenii sa constientizeze ca au nevoie de dumnezeu, chiar daca nu inteleg despre ce este vorba, nu? Tu nu poti explica ce este sufletul, si sustii ca nimeni n-o poate face.
Te intreb, inca o data: de ce pui intrebari despre un lucru care nu poate fi explicat de vreun om, nici macar de tine, asa cum ai spus mai inainte?
Te contrazici singura, iar asta nu te pune intr-o lumina favorabila.

| Esperança explică (pentru anonim_4396):

Eu nu stiu de ce raspunzi daca nu te simti? Doar asa sa fi bagat in seama ca LgMihail! Intrebarea era pusa pentru cei ce cred in Dumnezeu si in suflet! Si nu ma chinui sa explic ce inseamna suflet pentru ca din moment ce nu crezi in Dumnezeu nici treaba cu sufletul nu o intelegi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Ce sa inteleg, daca nici tu nu stii ce-i sufletul? laughing Doar ai recunoscut mai inainte. Acum sustii ca nu o sa inteleg. Cum pot intelege ceva ce nu poate explica nimeni, nici macar tu? Cum poti tu explica ceva ce nu intelegi?
Pana la urma urmei, stii ce inseamna sufletul, sau nu?

| Esperança explică (pentru anonim_4396):

Ti-am zis sufletul este insuflat de Dumnezeu. Ce vrei sa iti explic cum l-a insuflat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Te-am rugat sa-mi explici ce este sufletul, daca doresti sa raspund. Ai spus ca nu stii.
Deci, daca nu stii, inseamna ca intrebarea ta este irelevanta. Cum poti sa sustii ca sufletul este insuflat de dumnezeu, daca tu nu stii ce inseamna sufletul?
Asta denota ca nu stii despre ce vorbesti.

| Esperança explică (pentru anonim_4396):

Asta denota ca eu cred in Dumnezeu si in Cuvantul Sau.Iar Cuvantul sau spune asa:

Genesa 2:7 Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu.
Iov 33 -4 Duhul lui Dumnezeu m-a făcut, şi suflarea Celui Atotputernic îmi dă viaţă.
Ffaptele Apostolilor 17-25 El nu este slujit de mâini omeneşti, ca şi când ar avea trebuinţă de ceva, El, care dă tuturor viaţa, suflarea şi toate lucrurile.
Isaia 2:-22 Nu vă mai încredeţi, dar, în om, în ale cărui nări nu este decât suflare: căci ce preţ are el?
1 Corinteni 15:-45 De aceea este scris: „Omul dintâi, Adam, a fost făcut un suflet viu." Al doilea Adam a fost făcut un duh dătător de viaţă.
Iar sa raspund la intrebarea ta sufletul este viata din tine. Acum oare ma vei intreba ce este viata?
Dar e mai bine sa o inchei aici deoarece aceste intrebari sunt fara sens.