| WholeWorldTeam a întrebat:

Ce-i va folosi omului, daca va castiga lumea intreaga, iar sufletul sau il va pierde? (Matei 16, 26).

14 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Imi place cum suna citatul asta. Mereu mi-a placut dar acum il interpretez din alt punct de vedere decat religios.

Ma gandesc la timpul pierdut si sacrificat in favoarea lucrurilor materiale,a bunurilor, timpul folosit in favoarea intelegerii lumii exterioare si fizice si in acelasi timp in defavoarea lumii din noi, din interiorul nostru.

Ma gandesc ca atat timp cat ne concentram pe lumea din exterior si ne ignoram lumea interioara care suntem noi, nu ne vom descoperi niciodata cu adevarat pe noi insine.
Nu ne vom da seama ce ne face placere cu adevarat in viata,ce cautam de fapt,care sunt dorintele cele mai profunde ale noastre pentru ca nu ne centram pe noi ca fiinte ci pe lucruri si evenimente superficiale din afara, din societate.

Cred ca omul din ziua de azi elimina din start sentimentele proprii in favoarea unor sentimente "castigate" si slefuite de societate si de ceilalti.

--Adoptam comportamente pentru a fi acceptati intr-un colectiv, intr-un grup.

Nu suntem noi insine, si gresim enorm prin asta. Si e pacat. Jucam roluri. Unii o viata intreaga se prefac ceva in viata sociala pe cand in sinea lor ei sunt alte persoane, fiinte cu totul diferite de masca pe care si-o afiseaza.

| reihiuke a răspuns (pentru Lizzu):

Toate sentimentele sunt create prin imitatie. Omul nu are sentimente proprii. Chiar si cele pe care le numesti "proprii" tot prin imitatie sunt dobandite, dar folosite in alte cazuri, in functie de altele si de ceea ce ti se intampla in viata.

| Lizzu a răspuns (pentru reihiuke):

Da, ai dreptate dar nu stiu daca este asa 100%
Poate avem si sentimente dezvoltate de noi insine. Nu -mi vin in minte exemple.

| Lizzu a răspuns:

La al catelea cont esti? tongue

Probabil ca a fost ...vizionar.

| WhatheWow a răspuns:

Tu ți-ai pierdut de mult... mintea!

| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca nimic.

| reihiuke a răspuns:

Tu ce intelegi din fraza aceea? Cum explici ca intra in contradictie cu " Prin răbdarea voastră veţi dobândi sufletele voastre.(Luca, 21, 19)" Poti sa-i dai o interpretare ca sa nu intre in contradictie cu Luca?

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

Ce-i va folosi omului, daca isi va pastra sufletul, dar va distruge lumea?

Asta ar fi trebuit zisa in timpul cruciadelor si inchizitiei. Mama, mama, ce amuzant ar fi fost, chiar daca ai fi murit dupa. WORTH IT!

| Mikhtarian a răspuns:

Nimic,caci nu va mai avea suflet?

Răspuns utilizator avertizat
| traiescdeciexist a răspuns:

Respect din partea celor pe care i-a castigat.