| INTERMED1 a întrebat:

Ce îmi puteți spune despre martorii lui Iehova?

50 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/f4SpDgW.png

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Faina imaginea! M-a amuzat!

| Dandanache a răspuns:

Cei mai multi pe care i-am cunoscut nu au fost nici inteligenti si nici educati. Daca l-ai auzit pe unul, i-ai auzit pe toti. Mare lucru nu ai ce sa inveti de la ei, repeta aceleasi informatii pe care le poti gasi si pe site-ul lor.

| danay72 a răspuns:

Ca sa ai parte de informatii cat mai exacte despre ei si activitatea lor, fara prejudecati, intra pe situl www.jw.org la sectiunea,, despre noi,,.

| milan9 a răspuns:

"daca vrei sa afli detalii despre o persoana, ii intrebi pe altii sau pe acea persoana pe care vrei sa o cunosti"? Mai curand ii intrebi pe "altii", pe cei care pot privi cu detasare acea secta, si pot spune cu obiectivitate greselile in care se zbate...

A fi intrebata direct secta prin consultarea site-urilor si a brosurilor inseamna a te conecta direct la STRATEGIA DE MANIPULARE si de spalare a creierului care este foarte bine pusa la punct in cazul iehovistilor... sad

Apoi, de predicat toate cele cateva mii de secte predica dar promovarea ereziei sau a minciunii din "casa in casa" nu e criteriu al adevarului, poate doar al manipularii programate, si deoasebit de insistente...

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Utilizatorul Win77 le face o imagina foarte placuta Martorilor:
-urmeaza indemnul lui Iisus.
-folosesc numele lui Dumnezeu.
-sunt neutri d.p.d.v politic.
-utilizeaza Biblia.

Cum comentezi?

Daca martorii nu ar fi super de treaba atunci de ce Win77 ii descrie ca fiind asa?

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"A fi intrebata direct secta prin consultarea site-urilor si a brosurilor inseamna a te conecta direct la STRATEGIA DE MANIPULARE si de spalare a creierului..."

Corect, lucru valabil pentru orice secta, inclusiv a ta.

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu fac parte din nici o secta, si nici Mantuitorul in Noul Testament nu a lasat secta si doar Biserica!

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Da, bine, asa ziceti fiecare de organizatia proprie, aia e cea mai tare si zeul ei o are ce-a mai lunga...
Cauza existentei atator secte, culte, etc este ca aia au inteles ca biserica voastra e pusa doar pe capatuiala, dar sunt, ca si enoriasii vostri, atat de disperati dupa "viata vesnica", incat n-au inteles (inca) faptul ca de fapt si baza, Biblia, nu e decat o poveste, si atunci au cazut din lac in put(z)...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cine e pus pe "capatuiala"? Biserica care nu te constrange prin nimic (nu sunt putini cei care nu vin cu anii sa aprinda macar o lumanare) sau cele 40000 de grupari si secte ce tretind ZECIUIALA, milioane si milioane de lei ANUAL?

| AndreiM77 a răspuns (pentru milan9):

Nu suntem o secta, sti macar ce inseamna cuvantul secta?
Daca ne uitam in Dex scrie asa:Comunitate religioasă desprinsă dintr-o religie mare (creștinism, islam, budism etc.), în vederea practicării unui cult independent, bazat pe o doctrină proprie; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filosofice sau politice)
Martorii lui Iehova nu sunt desprinsi dintr-o alta religie.

| Delmoniko a răspuns (pentru milan9):

Da, milane. Iar biserica TA, caci asta a TA e mult diferita de a LOR. A TA are patru pereti. A LOR cati are? Nu sunteti cu nimic diferiti. VOI le ziceti LOR sectanti, ei isi bat joc de VOI si tot asa. Sunteti o apa si-un pamant.

| Dandanache a răspuns (pentru AndreiM77):

Fondatorul vostru, Russell, a fost crestin presbiterian. S-a DESPRINS de presbiterieni si, dupa ani de perigrinari printre ale secte, si-a intemeiat propria secta.

| milan9 a răspuns:

Când oare vor intelege si ei ca NU AVEM DREPTUL SA NE JUCAM CU LITERELE, cu consoanele unui cuvant ("YHWH") pentru a face combinaţii cu vocalele altui cuvânt ("Adonai") şi asta pentru a inventa un nume arbitrar, o falsă pronunţie, o "struţo-cămilă" lingvistică, adică exact termenul neinspirat si creatie umana arbitrara "Iehova".

Mai este şi PORUNCA CE NE INTERZICE SA LUAM NUMELE LUI DUMNEZEU IN DESERT.
Evreii ştiau acest lucru star şi se fereau să încalce porunca. Astăzi ea este călcată în picioare de iehovisti fără reţinere. sad
Şi toate acestea pentru că adepţii preiau "învăţăturile" fără să le treacă prin filtrul gândirii PROPRII.
Rău să laşi pe altul să gândească eronat în locul tău.

| AndreiM77 a răspuns (pentru milan9):

Ce porunca?
Daca ei un verset din biblie, citeste si contextul, acea porunca face referire sa nu folosim numele lui Dumnezeu intr-un mod nedemn.

| milan9 a răspuns:

"de ce Win77 ii descrie ca fiind asa"? Pentru ca fiind "martor al lui iehova" se simte obligat sa spuna poezia pe care a invatat-o...
- In nici un caz ei nu urmeaza indemnurile Mantuitorului. Iata doar unul dintre indemnurile incalcate:
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- Nu folosesc nici un "nume al lui Dunmezeu", aceasta este doar strategie pentru cei naivi sad Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".
Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută) şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... thinking

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Organizatia "martorilor" este o secta cu origini in crestinism (*desi ei nu sunt crestini).
Cat priveste doctrina, este foarte greu de definit cuvantul "doctrina proprie", din momnet ce aceasta s-a schimbat de sute de ori pana acum, fiind "proprie" ereziilor gandite de fiecare lider, erezii schimbata frecvent de acestia in functie de interesele pecuniare ale propagandei pierzatoare de suflete... sad

| AndreiM77 a răspuns (pentru milan9):

Iehova
Definiţie: Numele singurului Dumnezeu adevărat, nume pe care şi l-a dat el însuşi. Iehova este Creatorul şi, prin urmare, Suveranul legitim al universului. „Iehova" este traducerea în limba română a Tetragramei ebraice יהוה, care înseamnă „El face să devină". Aceste patru litere ebraice corespund în multe limbi cu literele JHVH sau YHWH.
Unde se găseşte numele lui Dumnezeu în unele dintre cele mai folosite traduceri?
Biblia Cornilescu, ediţia nerevizuită: Numele divin apare la notele de subsol de la Geneza 22:14 şi Exodul 17:15, iar BC menţionează la nota introductivă următoarele: „Cuvântul DOMNUL arată cazurile când acest nume corespunde în original cu YHWH (Iehova)". (Întrucât această traducere, la fel ca altele, foloseşte numele „Iehova" în unele locuri, n-ar fi trebuit oare să dea dovadă de consecvenţă şi să folosească acest nume ori de câte ori apare Tetragrama în textul ebraic?)
Biblia Sinodală: În Facerea (Geneza) 22:14 şi în Ieşirea (Exodul) 17:15, numele divin apare în text sub forma „Iahvé".
Biblia Galaction: În Facerea 22:14, numele divin este redat sub forma „Iahveh".
Sănta Scriptură 1874: Numele divin este redat peste tot în Scripturile ebraice sub forma „Iehova".
Biblia Ortodoxă: Numele divin apare în Facerea 22:14 şi în Ieşirea 33:19; 34:5, 6 sub forma „Iahve".
Traducerea lumii noi: Această traducere foloseşte numele divin de 7.210 ori, în Scripturile ebraice şi în cele greceşti creştine.
The Emphatic Diaglott, de Benjamin Wilson: În această traducere (engleză) a Scripturilor greceşti creştine, numele „Iehova" se găseşte în Matei 21:9 şi în alte 17 pasaje.
De ce multe traduceri ale Bibliei nu folosesc numele lui Dumnezeu sau îl folosesc numai de câteva ori?
În prefaţa de la Revised Standard Version citim: „Comitetul a revenit la redarea mai familiară din King James Version din două motive: 1) Cuvântul «Iehova» nu corespunde niciuneia dintre formele Numelui divin utilizate vreodată în ebraică. 2) Folosirea unui nume propriu pentru singurul şi unicul Dumnezeu, ca şi cum ar exista şi alţi dumnezei de care trebuia deosebit, a fost abandonată în iudaism înainte de era creştină şi este total nepotrivită pentru credinţa universală a Bisericii Creştine". (Membrii acestui comitet s-au bazat pe propria lor concepţie cu privire la ce este potrivit sau nu când au eliminat aproape complet din Sfânta Biblie numele Autorului divin, nume care în textul original ebraic apare mai frecvent decât oricare alt nume sau titlu. Ei recunosc că au urmat exemplul adepţilor iudaismului, cărora Isus le-a zis: „Aţi anulat cuvântul lui Dumnezeu din cauza tradiţiei voastre". — Mat. 15:6.)
Unii traducători s-au simţit datori să includă numele lui Dumnezeu cel puţin o dată sau de câteva ori în textul principal, chiar dacă nu l-au inclus de fiecare dată când apărea în ebraică. Evident, ei au urmat exemplul lui William Tyndale, care a inclus numele divin în traducerea Pentateuhului, publicată în 1530, punând astfel capăt obiceiului de a omite complet numele lui Dumnezeu.
Au folosit scriitorii inspiraţi ai Scripturilor greceşti creştine numele Iehova?
În secolul al IV-lea, Ieronim a scris: „Matei, care se mai numeşte şi Levi şi care din vameş a devenit apostol, a compus primul o Evanghelie despre Cristos în Iudeea, în limba ebraică şi cu caractere ebraice, în folosul celor circumcişi care au crezut" (De viris inlustribus, cap. III). Această Evanghelie include 11 citate ale unor fragmente din Scripturile ebraice care conţin Tetragrama. N-avem niciun motiv să credem că Matei n-a citat acele fragmente aşa cum apăreau ele în textul ebraic.
Alţi scriitori inspiraţi ai Scripturilor greceşti creştine au citat sute de pasaje din Septuaginta, o traducere în greacă a Scripturilor ebraice. Multe dintre aceste pasaje conţineau Tetragrama ebraică în textul grecesc, fapt pe care-l atestă primele copii ale Septuagintei. Având în vedere atitudinea lui Isus faţă de numele Tatălui său, fără îndoială că discipolii lui Isus au păstrat acest nume în citatele respective. — Compară cu Ioan 17:6, 26.
George Howard de la universitatea din Georgia a scris: „Ştim sigur că iudeii vorbitori de limbă greacă au continuat să scrie יהוה în Scripturile lor greceşti. În plus, este foarte puţin probabil ca primii creştini evrei vorbitori de limbă greacă, care erau conservatori, să fi renunţat la acest obicei. Chiar dacă ei au folosit uneori cuvintele [Dumnezeu] şi [Domnul] când s-au referit la Dumnezeu, ar fi fost un lucru cu totul neobişnuit să scoată Tetragrama din textul biblic propriu-zis... Întrucât Tetragrama se afla încă în copiile greceşti ale Bibliei, copii care constituiau Scripturile bisericii primare, este raţional să credem că scriitorii N[oului] T[estament] păstrau Tetragrama în textul biblic când citau din Scripturi... Dar când aceasta a fost eliminată din V[echiul] T[estament] în limba greacă, a fost eliminată şi din citatele din V[echiul] T[estament] care apăreau în N[oul] T[estament]. Aşadar, cam pe la începutul secolului al doilea, folosirea unor înlocuitori ai numelui divin trebuie să fi dus la dispariţia Tetragramei din ambele Testamente". — Journal of Biblical Literature, vol. LXXXXVI, nr. 1, martie 1977, p. 76, 77.
Care formă a numelui divin este corectă: Iehova sau Yahweh?
Nimeni nu poate şti astăzi cu certitudine cum se pronunţa iniţial în ebraică numele divin. De ce? Deoarece, în timpurile biblice, în ebraică se scriau numai consoanele, fără vocale. Cititorilor nu le era greu să adauge vocalele corespunzătoare pentru că această limbă se vorbea zi de zi. Cu timpul însă, printre iudei a apărut ideea superstiţioasă că ar fi greşit să se rostească numele lui Dumnezeu cu voce tare, astfel că au folosit expresii înlocuitoare. Secole mai târziu, erudiţii iudei au inventat un sistem de puncte care să indice vocalele necesare pentru a citi un text în ebraica veche, dar au combinat cele patru consoane ale numelui divin cu vocalele expresiilor înlocuitoare. Astfel, pronunţia originală a numelui divin s-a pierdut.
Mulţi erudiţi preferă pronunţia „Yahweh", dar există unele incertitudini cu privire la această pronunţie, iar erudiţii nu au ajuns la un acord în acest sens. Pe de altă parte, forma „Iehova" constituie pronunţia cea mai cunoscută şi acceptată în mod tradiţional de sute de ani în limba română.
În versiunea sa, intitulată The Emphasised Bible, J. B. Rotherham foloseşte peste tot în Scripturile ebraice forma Yahweh. Dar, într-o lucrare a sa de mai târziu, el a utilizat forma „Jehovah" (Iehova), dând următoarea explicaţie: „JEHOVAH — Folosirea acestei forme englezeşti a numelui de amintire... în versiunea de faţă a Psalmilor nu se datorează faptului că ne-am îndoi de corectitudinea pronunţiei Yahweh; este vorba doar de o preferinţă personală, bazată pe considerente de ordin practic. Dorinţa noastră este să nu ne depărtăm de forma cu care ochii şi urechile publicului s-au obişnuit într-o chestiune de acest fel. Lucrul cel mai important este ca numele divin să fie recunoscut cu uşurinţă". — Studies in the Psalms (Londra, 1911), p. 29.
După ce a examinat diverse pronunţii, profesorul german Gustav Friedrich Oehler a ajuns la următoarea concluzie: „Din acest moment, eu voi folosi numele Iehova, pentru că, în realitate, acest nume a intrat în vocabularul nostru şi nu poate fi înlocuit". — Theologie des Alten Testaments, ediţia a doua (Stuttgart, 1882), p. 143.
Eruditul iezuit Paul Joüon afirmă: „În traducerile noastre, în locul formei [ipotetice] Yahweh am folosit forma Jéhovah. . ., forma literară convenţională folosită în limba franceză". — Grammaire de l’hébreu biblique (Roma, 1923), nota de subsol de la p. 49.
Majoritatea numelor suferă transformări când sunt redate dintr-o limbă în alta. Isus a fost evreu din naştere, iar în ebraică numele său se pronunţa probabil Yeshúa, dar scriitorii inspiraţi ai Scripturilor creştine nu au ezitat să folosească forma grecească a acestui nume, Iesoús. În majoritatea celorlalte limbi, pronunţia este uşor diferită, dar noi ne simţim liberi să folosim forma curentă din limba noastră. Acelaşi lucru este valabil şi pentru alte nume biblice. Aşadar, cum putem să manifestăm respectul cuvenit faţă de Acela care are cel mai important dintre toate numele? Evitând să pronunţăm sau să scriem numele său pentru că nu ştim exact cum se pronunţa iniţial? Sau, mai degrabă, folosind atât în vorbire, cât şi în scris forma obişnuită în limba noastră, lăudându-l pe Cel care poartă acest nume şi, ca închinători ai săi, comportându-ne într-un mod care-i aduce onoare?
De ce este important să cunoaştem şi să folosim numele lui Dumnezeu?
Poate cineva să întreţină relaţii strânse cu o persoană căreia nici măcar nu-i cunoaşte numele? Pentru cei care nu cunosc numele său, adesea Dumnezeu este doar o forţă impersonală, nu o Persoană reală pe care o cunosc şi o iubesc şi căreia îi pot vorbi din inimă prin intermediul rugăciunii. Dacă se roagă, rugăciunile lor sunt nişte simple ritualuri, nişte repetări formale ale unor expresii învăţate pe de rost.
Isus Cristos le-a încredinţat adevăraţilor creştini misiunea de a face discipoli din oamenii tuturor naţiunilor. Când le predică acestor oameni, cum i-ar putea ajuta ei să-l distingă pe adevăratul Dumnezeu de dumnezeii falşi ai naţiunilor? Numai prin folosirea numelui său, aşa cum face Biblia. — Mat. 28:19, 20; 1 Cor. 8:5, 6.
Ex. 3:15: „Dumnezeu i-a zis... lui Moise: «Iată ce să le spui fiilor lui Israel: „Iehova, Dumnezeul strămoşilor voştri,... m-a trimis la voi". Acesta este numele meu pe veşnicie şi prin el îşi vor aduce aminte de mine din generaţie în generaţie»".
Is. 12:4: „Aduceţi-i mulţumiri lui Iehova! Chemaţi numele său! Faceţi cunoscute printre popoare lucrările sale! Vestiţi cât de înălţat este numele său!"
Ezec. 38:17, 23: „Iată ce a zis Domnul Suveran Iehova:... «Şi mă voi preamări, mă voi sfinţi şi mă voi face cunoscut sub ochii multor naţiuni; şi vor şti cu siguranţă că eu sunt Iehova»".
Mal. 3:16: „Cei ce se tem de Iehova au vorbit unul cu altul, fiecare cu tovarăşul lui. Iehova a luat aminte şi a ascultat. Şi o carte de amintire a început să fie scrisă înaintea lui despre cei ce se tem de Iehova şi despre cei ce se gândesc la numele său".
Ioan 17:26: „[Isus s-a rugat Tatălui său:] Eu le-am făcut cunoscut numele tău şi-l voi mai face cunoscut, pentru ca iubirea cu care m-ai iubit tu să fie în ei şi eu în unitate cu ei".
Fap. 15:14: „Simeon a istorisit amănunţit cum, pentru prima oară, Dumnezeu şi-a îndreptat atenţia spre naţiuni ca să scoată din ele un popor pentru numele său".
Iehova din „Vechiul Testament" este oare Isus Cristos din „Noul Testament"?
Mat. 4:10: „Isus i-a zis: «Pleacă, Satan! Căci este scris: „Lui Iehova [Domnului, BC şi altele], Dumnezeul tău, să te închini şi numai pentru el să îndeplineşti un serviciu sacru"»". (Evident, Isus nu voia să spună că lui însuşi trebuia să i se aducă închinare.)
Ioan 8:54: „Isus [le-]a răspuns [iudeilor]: «Dacă eu mă glorific, gloria mea nu este nimic. Tatăl meu este cel care mă glorifică, el, despre care spuneţi că este Dumnezeul vostru»". (Scripturile ebraice îl identifică în mod clar pe Iehova ca fiind Dumnezeul căruia iudeii pretindeau că-i aduc închinare. Isus nu a spus că el este Iehova, ci a spus că Iehova este Tatăl său. În acest fel, Isus a indicat cât se poate de clar că el şi Tatăl său erau două persoane distincte.)
Ps. 110:1: „Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu [adică Domnul lui David]: «Stai la dreapta mea până îi voi pune pe duşmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale»". (În Matei 22:41–45, Isus a explicat că el era „Domnul" lui David, menţionat în acest Psalm. Aşadar, Isus nu este Iehova, ci acela căruia îi erau adresate aceste cuvinte ale lui Iehova.)
Filip. 2:9–11: „De aceea, şi Dumnezeu l-a ridicat [pe Isus Cristos] într-o poziţie înălţată şi i-a dat cu bunăvoinţă numele care este mai presus de orice alt nume, pentru ca în numele lui Isus să se plece orice genunchi: al celor din cer, al celor de pe pământ şi al celor de sub pământ, şi orice limbă să recunoască deschis că Isus Cristos este Domn spre gloria lui Dumnezeu, Tatăl". (BC spune: „Orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domn". BO şi BS spun: „Domn este Iisus Hristos, întru slava lui Dumnezeu-Tatăl".) (După cum se poate vedea, Isus Cristos este diferit de Dumnezeu Tatăl şi subordonat lui.)
Cum poate cineva să-l iubească pe Iehova şi în acelaşi timp să se teamă de el?
Biblia spune că trebuie să-l iubim pe Iehova (Luca 10:27) şi să ne temem de el (1 Pet. 2:17; Prov. 1:7; 2:1–5; 16:6). Teama sănătoasă de Dumnezeu ne îndeamnă să fim foarte atenţi să nu fim dezaprobaţi de el. Iubirea noastră faţă de Iehova ne stimulează să facem ce-i place şi să ne exprimăm recunoştinţa pentru nenumăratele sale manifestări de iubire şi de bunătate nemeritată.
Ilustrări: Este normal ca un copil să se teamă să-i displacă tatălui său, dar recunoştinţa pentru tot ce face tatăl său pentru el ar trebui să-l determine să manifeste o iubire sinceră faţă de el. Un scufundător ar putea spune că iubeşte marea, dar teama sănătoasă pe care i-o insuflă aceasta îl va face conştient că trebuie să evite unele lucruri. În mod asemănător, iubirea noastră faţă de Dumnezeu ar trebui să fie însoţită de teama sănătoasă de a nu face ceva care ar putea atrage dezaprobarea sa.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Inca o data spun, nu avem dreptul sa ne jucam cu numele (cu pronuntia biblica originala disparuta) pentru a avea apoi pretentia exclusivitatii asupra acelei pronuntii inventate ("Iehova") aberante si neingaduite. sad sad

Nu este altceva decat o compozitie umana ad-hoc intre CONSOANELE unui cuvant ("YHWH") si VOCALELE altui cuvânt ("Adonai"), şi asta pentru a inventa un nume arbitrar, o falsă pronunţie, o "struţo-cămilă" lingvistică, adică exact termenul neinspirat si creatie umana arbitrara "Iehova".

Mai este şi PORUNCA CE NE INTERZICE SA LUAM NUMELE LUI DUMNEZEU IN DESERT.
Evreii ştiau acest lucru şi se fereau să încalce porunca. Astăzi ea este călcată în picioare de iehovisti fără reţinere. sad
Şi toate acestea pentru că adepţii preiau "învăţăturile" fără să le treacă prin filtrul gândirii PROPRII.

| milan9 a răspuns:

Daca_ e sa ne referim la nume, exista foarte multe nume sub care este cunoscut Dumnezeu (*aproape 5000 de nume si expresii).
Numele "Iahve" (greşit pronunţat "Iehova") apare de mai multe ori, dar doar in Vechiul Testament, alături de alte aproape 5000 de feluri de adresări faţă de Dumnezeu ( ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), etc…).

Toate numele date lui Dumnezeu "descrieri" ale lui Dumnezeu, fiecare descriere fiind atribuita unei caracteristici ale Lui. Important de remarcat faptul că tetagrama YHWH nu face excepţie! Având aproximativ sensul de "Eu sunt Cel ce sunt", aceasta nu dorea altceva decât să afirme o CARACTERISTICĂ A DIVINITĂŢII, şi anume aceea că Dumnezeu există prin Sine Însuşi fără a depinde de nimeni, El fiind Însăşi Sursa existenţei tuturor lucrurilor…

| AndreiM77 a răspuns (pentru milan9):

Este adevarat ca nu se stie cu exactitate care este pronuntia si traduceraea tetragramei, dar daca nu o stim asat inseamna sa nu mai folosim deloc numele lui Dumnezeu, ca nu ii stim pronuntia corecta?
In rugaciunea tatal nostru spune ca sa fie sfintit numele tau, daca trebuie sfintit asata inseamna a trebuie si folosit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

1 - "In ebraica numele ar fi "Yahweh", insa nu se stie exact daca este chiar asa"
2 - Numele "Iahve" (greşit pronunţat "Iehova") apare de mai multe ori, dar doar in Vechiul Testament

Vezi ca tu acum incepi sa dai singur cu stangul in dreptul.

Sa inteleg CA COnform tie, numele "Jesus" e corect dar numele "Hesus" nu e corect?

"greşit pronunţat "Iehova""... de ce e gresit? Ai o baza solida pentru aceasta afirmatie? Ce faci tu acum e Hesus vs Jesus.

Dar daca eu vreau sa-i zic Bob? Sau Steve? Care e numele real al zeului tau? Nu de alta dar daca tu zici ca Iehova, Yahweh sau alte chestii de genul acesta nu reprezinta numele real, eu cel putin sunt curios sa stiu care e.

"Sa nu iei numele domnului in desert"... care nume? Daca zic Bob, ii iau numele zeului tau in desert? Dar daca zic Yahweh? Dar Jehovah? Zi-mi numele real al zeului tau si prezinta o baza solida.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsurile nu erau o replica pentru tine, altceva era vizat, dar acum observ ca sunt valabile si pentru ceea ce ai scris tu... thinking

Dumnezeu este Unul, dar El nu are un simplu nume format din trei consoane plăpânde în care să încapă Întreaga Majestate Divină, din veşnicie, Întregul Univers, Veşnicia Întreagă, Creatorul Universului!

Este culmea impertinenţei umane aceea de a-L închide pe Dumneuzeu în "trei consoane"!

"Numele" este doar o sugestie. Drept dovadă, unele nume sunt simple abrevieri cu rol descriptive: Dumnezeu este "Cel ce este"- "Cel ce există prin Sine Însuşi".
ABSOLUT TOATE cele 5000 de nume atribuite Divinităţii nu sunt alteceva decât metafore care privesc o NUANŢĂ SAU ALTA, vreun atribut divin, vreo putere a lui Dumnezeu!

Sunt astfel sute de atribute divine, de "calităţi" ale lui Dumnezeu, şi tot astfel există expresii care să se refere departajat la toate acestea!
Dar nu există un singur nume care să le includă pe toate, să Îl închidă pe Dumnezeu, cum spuneam, în 3 sau 4 consoane. thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Tot nu ai raspuns la ce ti-am cerut. Mai incearca o data.

Hai sa le luam pe rand ca vad ca e prea complicat pentru tine :

"greşit pronunţat "Iehova""... de ce e gresit? Ai o baza solida pentru aceasta afirmatie? Ce faci tu acum e Hesus vs Jesus.

De fapt, hai sa incercam altceva, mai simplu :

"Dumnezeu este Unul"... de ce cuvantul folosit de tine (dumnezeu) este corect dar cuvantul folosit de martori (iehova) este gresit?

| milan9 a răspuns:

Si pentru a nu exista vreo sansa de a se crea vreo confuzie (intentionata), e bine de stiut ca "numele" atribuite lui Dumnezeu (in Vechiul Testament fiind vreo 5000 de feluri diferite!) sunt doar FORMALITATI, expresii descriptive, compromisuri umane...

| milan9 a răspuns:

La ce se referă cu adevărat expresia "sfinţească-se numele tău"?

Expresia "sfinţească-se numele tău " nu este altceva decât o SINÉCDOCĂ, o exprimare METAFORICĂ, care îi ia pe nepregătite pe cei care au dormit la orele de literatură!…

thinking "SINÉCDOCĂ, sinecdoce, s. f. Figură de stil care constă în lărgirea sau restrângerea sensului unui cuvânt prin folosirea PĂRŢII ÎN LOCUL ÎNTREGULUI şi a întregului în locul părţii, a particularului în locul generalului, a generalului în locul particularului, a materiei din care este făcut un lucru în locul lucrului însuşi etc."

Se prezintă aici datoria cinstirii şi respectării lui Dumnezeu în "Întregimea Lui", în toată deplinătatea Sa, şi nu doar pe aspecte separate gen: slava, puterea, "numele", înţelepciunea, iubirea, cinstea, onoarea, bunatatea, demnitatea, atotputernicia, etc…

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

E de preferat sa-mi raspunzi mie nu altei persoane.

Ba mai mult de atat, vad ca ai scris atat de mult legat de un subiect mic. Raspunde si la celelalte puncte pe care ti le-am pus nu doar la unul mic si aproape nesemnificativ.

Iti mai repet o data comentariul deoarece vad ca tu esti incapabil sa raspunzi din prima la tot ce ti se cere :

------------------------------

1 - "In ebraica numele ar fi "Yahweh", insa nu se stie exact daca este chiar asa"
2 - Numele "Iahve" (greşit pronunţat "Iehova") apare de mai multe ori, dar doar in Vechiul Testament

Vezi ca tu acum incepi sa dai singur cu stangul in dreptul.

Sa inteleg CA COnform tie, numele "Jesus" e corect dar numele "Hesus" nu e corect?

"greşit pronunţat "Iehova""... de ce e gresit? Ai o baza solida pentru aceasta afirmatie? Ce faci tu acum e Hesus vs Jesus.

Dar daca eu vreau sa-i zic Bob? Sau Steve? Care e numele real al zeului tau? Nu de alta dar daca tu zici ca Iehova, Yahweh sau alte chestii de genul acesta nu reprezinta numele real, eu cel putin sunt curios sa stiu care e.

"Sa nu iei numele domnului in desert"... care nume? Daca zic Bob, ii iau numele zeului tau in desert? Dar daca zic Yahweh? Dar Jehovah? Zi-mi numele real al zeului tau si prezinta o baza

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Apropo, faza cu sinecdoca este doar in imaginatia ta.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Diferenta este data de faptul ca in doctrina iehovista exista pretentia nejustificata a exclusivitatii numelui, ceea ce a devenit la ei strategie de delimitare fata de ceilalti (pe baza unei pronuntii inventata ad-hoc, probabil la vreun joc de table), strategie folosita in acelasi timp si ca manipulare bazata pe lipsa de cunoastere a celor inselati de secta.

Este culmea lipsei de ratiune ca Dumneuzeu sa fie inchis in mod exclusiv în "trei consoane".

Dumnezeu este Unul, dar El nu are un simplu nume format din trei consoane plăpânde în care să încapă Întreaga Majestate Divină, din veşnicie, Întregul Univers, Veşnicia Întreagă, Creatorul Universului!

"Numele" este doar o sugestie. Drept dovadă, unele nume sunt simple abrevieri cu rol descriptive: Dumnezeu este "Cel ce este"- "Cel ce există prin Sine Însuşi".
ABSOLUT TOATE cele 5000 de nume atribuite Divinităţii nu sunt alteceva decât metafore care privesc o NUANŢĂ SAU ALTA, vreun atribut divin, vreo putere a lui Dumnezeu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"Este culmea lipsei de ratiune ca Dumneuzeu sa fie inchis in mod exclusiv în "trei consoane"."... justifica-ti afirmatia.

De ce numele real al acelui zeu nu poate sa fie Iehova?

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdută) şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata...

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"o variantă falsă de pronunţie"... cum e corect, Jesus sau Hesus?

Jesus vs Hesus, Iahve vs Iehova. Intelegi unde bat?

| Holiday a răspuns:

Si uite asa, s-au incaierat iar sectantii...
Deci, al cui zeu o are mai mare pana la urma?

| KhludCiprian a răspuns:

Sa ii eviti mai ales daca ai nesansa unui accident. Credintele lor ca nu trebuie sa primesti sange e facut printr-o teologie dubioasa si foarte selectiva, ca mai toate doctrinele lor ce nu-s tipic protestante din ramura neoprotestanta (adventista) din care se trag.

Invata sa intelegi evolutia de exemplu si ai sa vezi de ce literatura lor e plina de minciuni. Si tot asa ai sa te prinzi ca si teologia lor e la fel de eronata!

| anonimg a răspuns (pentru KhludCiprian):

Martorii nu se trag din adventisti. Exista diferente ca de la cer la pamant intre ei, chiar daca martorii fac parte din ramura neoprotestanta).

| KhludCiprian a răspuns (pentru anonimg):

"Martorii nu se trag din adventisti."
Si nici protestantii din ortodocsi si catolici.

Depinde sub ce sens o privesti. Daca te referi ca Taze Russell a fost foarte mult influentat (si a fost adventist ca si tanar) de adventisti, da, se trage din adventisti si sunt putine doctrine similare.

Sigur, pe de alta parte, nu sunt adventistii ce tin sabatul, ci doar o ramura ce interpreteaza foarte ciudat Biblia. Daca aici vrei sa bati, ai dreptate, nu au legatura cu adventistii!

| AndreiM77 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Martorii lui Iehova nu se trag din nici o religie, ei folosesc toate Biblia, si ca Martor al lui Iehova nu ma puteti contrazice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am stat in apartament cu unul 2 ani.
Am fost invitat si la adunari, iar o data pe saptamana aveam vizite tematice.
Cu ei am inceput sa citesc Biblia.
Dar au si lipsuri peste care nu am putut sa trec.
1.Frati sunt doar intre ei ceea ce este contrar invataturilor lui Iisus.
2. Daca un frate de-al lor (chiar de sange) paraseste organizatia, ceilalti nu au voie sa mai vorbeasca cu el.(a plecat cel la care am stat)
3.Biblia lor este modificata fata de varianta originala.
4.Nu accepta transfuziile de sange.
5.etc

| AndreiM77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai intrebat macar de ce nu acceptam transfuzii de sange?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiM77):

Am avut discutii interminabile cu acest subiect cu multi martori.
Pe vremea aceea imi spuneau ca biletele pentru cele 144.000 de locuri erau deja luate doar de martori. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea sunt la fel de inteligenti precum o caramida iar discutiile cu ei sunt inutile. Le explici ceva iar tura urmatoare te intreaba exact acelasi lucru chiar daca prima data au zis "inteleg".

| BogdantheDreamer a răspuns:

Au venit si la usa mea de cateva ori doua doamne, cu ceva pliante. Ei se cred profeti si propavaduiesc invataturi online. Cei mai invarsta mi-au spus sa ma feresc de ei.

| AndreiM77 a răspuns:

Martorii lui Iehova..., pai sa vedem, sunt sunt singura religie din lume care urmeaza indemnul lui Isus de a predica, adica de merge din casa in casa, este singura religie care foloseste numele lui Dumnezeu, Iehova, sunt neutri din punct de vedere politic, folosesc foarte mult Biblia, dar daca vrei sa afli detalii despre o persoana, ii intrebi pe altii sau pe acea persoana pe care vrei sa o cunosti?
Asa si cu Martorii lui Iehova, daca vrei sa aflii detalii despre ei acceseaza site-ul lor www.jw.org sau da clik pe acest link:
http://www.jw.org/ro/martorii-lui-iehova/intrebari-frecvente/

| Inferno a răspuns (pentru AndreiM77):

Utilizatorul "milan9" spune ca daca accesezi siteurile lor atunci automat ai sa fi spalat pe creier.
Cum comentezi asta?

| AndreiM77 a răspuns (pentru Inferno):

Aveti o minte, cum sa apun...
Pe acel site sunt informatii relegioase si fara.
Cum ar fi Sediul Mondial al Org. Martoriilor lui Iehova tipareste revista Turnul de veghe!, aceasta revista este cea mai publicata revista din lume.
Fiecare număr este tipărit în peste 42 de milioane de exemplare. A doua revistă ca tiraj este Treziţi-vă!, fiecare număr fiind tipărit în 41 de milioane de exemplare. Ambele reviste sunt publicate de Martorii lui Iehova şi sunt distribuite în peste 236 de ţări şi teritorii.
Ce dezvăluie o comparaţie cu alte publicaţii? Potrivit The Association of Magazine Media, cea mai bine vândută revistă din Statele Unite este publicată de AARP, o organizaţie care are în vedere persoanele cu vârsta peste 50 de ani. Această revistă are un tiraj de peste 22 400 000 de exemplare. Tirajul mediu al revistei germane ADAC Motorwelt se apropie de 14 milioane de exemplare, iar revista chinezească Gushi Hui (povestiri) este tipărită în peste 5 400 000 de exemplare.
In aceste reviste si informtiile de pe site ne sunt de folos, gasim o multitudine se sfaturi. Site-ul contine o multitudine de informatii si sfaturi pentru copii, adolescenti si cupluri casatorite.

| AllieAyl a răspuns:

Https://www.jw.org/ro/
-in prima pagina vei vedea exact

| CommonSense a răspuns:

Colindatori din usa-n usa.

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Cel ce crede si se va boteza v-a fii mantuit zice ap Pavel si mai spune ca sufletul trebuie sa moara intai si sa invie prin Hristos, mai spune ca El strange in aria lui pe cei care i-a dat Tatal si nu pierde pe nimeni.Cine va cere i se va da, cine bate i se va deschide si cine va cauta va gasi, unde va bate cel care nu crede in El pe cine v-a cauta.Slava Domnului Isus caci stie El pe cine ia in aria Lui si nu cred ca va intreba de ce religie faci parte pentru ca daca esti cu El deja stie ca tu esti madularele Lui, vasul lui Dumnezeu.

| INTERMED1 explică:

Mai bine nu deschideam subiectu' laughing

| milan9 a răspuns (pentru INTERMED1):

Mai bine nu-l deschizi si data viitoare. Acum tot ai mai invatat cate ceva... happy