| Julia05 a întrebat:

Ce imi puteti spune despre sfarsitul lumii de pe 21.12. 2012?

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Din cate stiu eu:
Cred ca va fi trecerea Terrei din 3D in 4D si in 5D, parca mayasii numesc aceasta transformare "trecerea in a 6-a lume".Nu prea cred ca va avea loc un cutremur sau un tsunami.Cred ca se va produce o schimbare spirituala in cei "usori", adica cei buni.
Stai calma, orice ar fi, caci daca Domnul e cu noi, cine si ce pot face rau? O zi buna si stai calma!

16 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Că în sfârşit o să te întâlneşti cu ăla, care arată că aia din avatarul tău.

| William a răspuns:

Sfarsitul lumii nu va fi pe 21.12. 2012.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Numai Dumnezeu stie.

| DyNo a răspuns:

Ca nu se va intampla...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic.

| CryChristiAN a răspuns:

Pe 21.12. 2012 vine sfarsitul(semestrului 1 al anului scolar 2012/2013big grin)

''Despre acea zi nu stie nimeni cand va veni, nici ingerii din ceruri si nici Fiul Omului, ci numai Dumnezeu Tatal''.

| wpetterssone a răspuns:

Sfârșitul lumii anunțat pe 21.12. 2012 a fost o mare minciună, pe care oamenii au crezut-o, căci nu cunosc Scriptura. Nimeni nu știe când va fi sfârșitul, decât însuși Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| GRs a răspuns:

Abia astept sa vad cati prosti o sa se panicheze din cauza minciunii asteia.

| Bogdan_9316 a răspuns:

Stai linistit nu vine sfarsitul lumii! Uite aici iti dau cateva exemple pe care Isus Cristos le-a spus si Pavel :
Ultimele zile sunt marcate de războaie, lipsuri de alimente, cutremure de pământ şi epidemii. — Matei 24:7; Luca 21:11.
În ultimele zile, mulţi oameni sunt iubitori de sine, iubitori de bani, iubitori de plăceri, dar nu şi iubitori de Dumnezeu. — 2 Timotei 3:1-5.
Pe parcursul acestor ultime zile, vestea bună despre Regat este predicată pe tot pământul. — Matei 24:14.

EVENIMENTE MARCANTE ALE ULTIMELOR ZILE

6"Se va ridica naţiune contra naţiune şi regat contra regat" (Matei 24:7). În războaiele purtate în secolul trecut au murit milioane de oameni. Un istoric englez a scris: "Secolul al XX-lea a fost cel mai sângeros din istorie…. Cu excepţia câtorva perioade scurte în care n-au existat conflicte armate, a fost un secol de războaie neîntrerupte". Într-un raport se spune: "Războaiele din secolul [al XX-lea] au făcut de trei ori mai multe victime decât toate războaiele purtate din secolul I A.D. până în 1899" (Worldwatch Institute). Din 1914 încoace, războaiele au ucis peste 100 de milioane de oameni. Poate că şi tu te numeri printre milioanele de persoane care au pierdut pe cineva drag într-un război şi ştii câtă durere şi suferinţă provoacă o astfel de pierdere.

7"Vor fi lipsuri de alimente" (Matei 24:7). Cercetătorii spun că în ultimii 30 de ani s-a produs mult mai multă hrană decât înainte. Cu toate acestea, există încă lipsuri de alimente deoarece mulţi oameni nu au bani pentru mâncare sau nu au o bucată de pământ pe care s-o cultive. Peste un miliard de oameni din ţările în curs de dezvoltare trăiesc cu un euro pe zi sau chiar mai puţin. Majoritatea acestora suferă în permanenţă de foame. Potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, peste cinci milioane de copii mor anual din cauza malnutriţiei.

8"Vor fi mari cutremure de pământ" (Luca 21:11). Potrivit unor cercetători, numai din 1990 încoace, anual s-au produs în medie 17 cutremure suficient de puternice ca să avarieze clădirile şi să crape pământul (U.S. Geological Survey). Altele ar fi putut distruge complet clădirile. O altă sursă ne informează: "Cutremurele din ultimii 100 de ani au secerat sute de mii de vieţi omeneşti, iar progresele tehnologice înregistrate n-au redus decât în mică măsură numărul victimelor".

9"Vor fi…ciume" (Luca 21:11). În pofida realizărilor medicinei, boli vechi şi noi devastează omenirea. Un raport arată că 20 de boli foarte cunoscute, între care tuberculoza, malaria şi holera, au luat amploare în ultimele decenii, în timp ce unele maladii au devenit tot mai greu de vindecat cu ajutorul medicamentelor. În plus, au apărut 30 de boli noi, dintre care unele sunt incurabile şi duc la moarte.

| Serenade a răspuns:

Abia asteptam sa vedem(sper sa putem vedea macar 1 secuna) cum o sa murim. Acum du-te la biserica si sovedeste-te pentru ca te-ai masturbat, macar sa mori curata ca zeul tau sa nu te trimita intr-o "camera de tortura" eterna.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Nu va fi nimic.

| alessyo21 a răspuns:

Fi calm...nu o sa se intample asa ceva trebuia sa murim si in 2002 si in 2008 noi murim in fiecare an laughing)

| Haney a răspuns:

Nu vine. acesta e doar sfarsitul calendarului maiash; sfarsitul unui ciclu dupa care vine altul.crede-ma nu am inteles ce inseamna dar am auzit ca stelele nu se pot alinea atat de devreme big grin stai calma\calm!

| ImmaDucK a răspuns:

Pai se pare ca tu stii deja ca pe 21.12. 2012 e sfasitul lumii, ce sa-ti mai spunem?
Puteai intreba ce se va intempla in ziua de 21.12. 2012 iar eu raspundeam ca nimic.

| nico26 a răspuns:

"Ziua si ora aceea nimeni nu le stie, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal" ( Matei 24:36 )