| AvalohAlyn a întrebat:

Ce impact a avut asupra ta Noul Testament(din Biblie)?
De ce ai citit-o si ce ai " castigat" (ce folos ai avut) citind-o?
Recomanzi si altora aceasta carte?
Crezi ca e adevarat totul?
Crezi ca a il avea pe Iisus este cel mai bun si inalt obiectiv sau din contra?
Ce parere ti-a facut Noul Testament si invatatura Lui Iisus Hristos?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciunul ca nu am citit
Treaba fiecaruia ce citeste
Nu e nimic adevarat. O carte scrisa de oameni pentru oameni. Atat.
Isus e un personaj si atat. Nu il are nimeni și nici nu e vreun obiectiv.

| milan9 a răspuns:

Draga Aline..., tu de 3-4 ani (scuza-ma daca sunt mai multi) tot te intrebi daca ar fi o idee buna sa citesti sau nu Noul Testament... thinking
Ce ar fi sa-ti iei intr-o zi inima in dinti si sa citesti macar o pagina la intamplare... Singur acel ajutor sufletesc va fi cred suficient cat sa te inspire sa continui si cu alte pagini. Ce spui? Promiti sa incerci?

| AvalohAlyn explică (pentru milan9):

OK de acord.Ca bine zici!

| DeyCj a răspuns:

Am citit Bibilia, şi am simţit multă energie negativă. Acea carte filozofică este scrisă cu multă ură asupra oamenilor, şi parcă cu scopul de a spăla pe creier cititorii şi a-i transforma în sclavii cuiva, aşa ca o vrajă.
Nu cred nimic ce e scris acolo asta pentru că nu există dovezi clare cum că acea carte reprezintă cuvântul unei fiinţe supreme, las care se adaugă faptele scrise în istorie a bisercii Catolice, în perioada inchiziţiei, de unde deducem clar că creştinismul nu este nimic altceva decât un program impus cu forţa de către o biserică, nimic supranatural.
Învăţătura idolului creştin este una de înjosire şi auto-umilire a omului, prin asta omul transformându-se în sclav. Ceea ce este greşit.

| Algo098 a răspuns:

Eu n-am citit asa ceva, ca nu e genul meu de SF si nu recomand la nimeni sa piarda timpul cu asa ceva.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

În ultimii 10 ani mi-au trecut prin mână diferite traduceri ale Bibliei și Noului Testament și nu prea am observat diferențe, doar că unele cuvinte și exprimări nu mai au înțelesul din acea perioadă, așa că se pierde din profunzimea textelor originale. Ideea de bază a Creștinismului însă rămâne aceeași în toate traducerile!