| RAY a întrebat:

Ce inseamna a nu judeca aproapele? a judeca persoanele atee nu este pacat? a spune ca sunt imorali?
1. Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.
2. Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura.
3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?
4. Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău?
5. Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău.
6. Nu daţi cele sfinte câinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâşie pe voi.
7. Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
8. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Ba da este pacat de aceaia i-am spus si la vasile ca daca este credincios nu mai judece pe nimeni si nu mai spuna ca Dumnezeu nu iubeste pe cei care nu cred in ei sau invata mai bine la scoala sau pun baza in stiinta.Cine crede in Dumnezeu stie ca iubeste toate viietatile indiferent de faptele sale nu face discriminare

62 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu ai inteles NIMIC din Cuvantul Biblic. Daca eu spun ca un sodomist este pacatos NU inseamna ca judec pe cineva ci scot in evidenta pacatul. Daca spun Ionescu este sodomist, sa-l ardem pe jaratec, abia atunci judec pe cineva, acela este pacat. Daca un individ insulta Dumnezeirea ca el ar fi ateu, nu-l judec fiindca s-a judecat deja singur. Atentie la ce si cum judecati, daca spui unui ateu ca este ateu nu-l judeci ci doar confirmi ceea ce el a afirmat.

| RAY explică (pentru danut):

Pai parca trebuie sa isi iubesti aproapele

| danut a răspuns (pentru RAY):

A spune pacatului nume nu inseamna ca nu iti iubesti aproapele ci tocmai il faci atent pe om de situatia lui. Cand ascunzi de un pacatos pacatul pe care il savarseste te faci partas si raspunzator cu acela de pacatul lui. Urasc pacatul dar iubesc pe pacatos (iubire agape).

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Atentie la ce si cum judecati, daca spui unui ateu ca este ateu nu-l judeci ci doar confirmi ceea ce el a afirmat."

Ce ipocrizie.laughing Evident ca nu va limitati la "esti ateu", ci exprimarea este "esti ateu, deci nu e bine" si atunci logic ca nu mai e doar o constatare ci este o opinie, o judecata a ta despre persoana respectiva.
Cu alte cuvinte consideri ca "ateu=persoana care face ceva gresit", o judecata, nicidecum o constatare. Daca ar fi cum spui tu, atunci si in momentul cand unul spune "crestin=credul, idiot etc" ar trebui sa o considerati ca fiind tot o constatare, dupa propriul sistem de interpretare a lucrurilor.

"Daca eu spun ca un sodomist este pacatos NU inseamna ca judec pe cineva ci scot in evidenta pacatul."

Aha, deci daca eu zic unui crestin ca e tampit scot in evidenta prostia, nu judec persoana. Ok. Atunci sa nu te agiti daca o sa-ti spun asa vreodata, nu e vorba de tine, doar scot in evidenta prostia.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Daca pentru tine pacatul (crezand ca sti ce este acela) este similar cu o deficienta mintala atunci pentru tine optez pentru varianta a doua caci asa arati tu ca trebuie apreciat omul, sper ca nu te-ai suparat scotand in evidenta pacatul tsu.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Daca pentru tine pacatul (crezand ca sti ce este acela) este similar cu o deficienta mintala "

Acceptarea notiunii de pacat in sens religios este rezultatul unei deficiente mintale. Altfel e imposibil sa iei de bune astfel de povesti.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Adica ai deficiente mintale daca atunci cand faci ceva rau numesti acel lucru pacat? Cred ca ai nevoie de o reinitializare a creerului.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Daca un lucru il consideri rau sau bun pe baza unor concepte provenind din povesti cu spiridusi inexistenti, daca iti petreci viata alergand dupa cai verzi pe pereti, respectiv pupatul in fund al acelorasi spiridusi, in ideea ca o sa primesti niste cadouri de la ei, clar ai deficiente mintale destul de grave.
Culmea e ca si crestinii sunt de acord cu asta, dar doar in ce priveste pe cei care fac acelasi lucru dar au alt spiridus si alta poveste.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Vezi, aici e diferenta, unii vad spiridusi fiindca NU VAD NIMIC iar vina este numai a lor iar altii au o comuniune directa si activa cu Dumnezeu si vad acest lucru o normalitate si nu toti crestini fac marsuri pe coate si genunchi si pup oase de morti.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Unii vad, dar nu vad, iar altii vad doar pentru ca sunt schizofrenici, deci de fapt nici aia nu vad...cam asta e ideea din ce zici.
Ce legatura are cu asta mersul pe genunchi si linsul oaselor practicat de unii, nu vad. Cu ele sau fara, tot despre spiridusi inexistenti e vorba.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Pai daca esti orb oricat te-ai chinui tot ceea ce ai vedea este..NIMIC asa ca daca iti spune unul ca vede, pentru tine e schizofrenic ca tu tot orb ramai.

| RAY explică (pentru danut):

Va rog sa incetati cu spamul, discutia nu are legatura cu intrebarea plus ca subictul e incheiat, va puteti trimite mesaje, felicitari

| RAY explică (pentru danut):

Jignirile nu sunt permise pe TPU

| RAY explică:

S P A M

| RAY explică:

35 răspunsuri: doar 2 bune, imi este greu sa aleg cui sa dau fundita

| DeyCj a răspuns:

Dacă ne luăm după doxa religioasă și dacă te uiți urât la altul e păcat mare, d-apoi să-ți judeci aproapele(adică să judeci pe cei din jurul tău, că „ni mă la ăsta cum arată, se îmbracă arată, etc")
Inclusiv, dacă judeci ateii, și ei sunt tot persoane(oameni) ca noi; că gândesc diferit de alții, asta nu înseamnă că trebuie ștampilați, ofensați sau judecați.

| Nilsson a răspuns:

Tu vorbesti de moralitate, care dai funde la cei care insulta crestini? Acum faci pe sensibilul si te victimizezi

| Nilsson a răspuns (pentru Nilsson):

Inca astept replica, m-am obisnuit sa imi spamezi casuta de notificari.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Nu sti ce inseamna spam =trimiterea unui link, eu nu ti am trimis nici un link de internet nici mesaje fara subiect etc

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Spamul are si intelesul de orice mesaj nedorit sa irelevant primit online, iar comentariile tale sunt de cele mai multe ori si irelevante fata de un anumit subiect (ca in cazul de fata, eu vorbeam de moralitate si tu imi zici ce e spamul) si nedorite.

Dar tu esti smecher si incerci sa eviti subiectul happy

Dar daca ai adus vorba, ia spune-ne: cate persoane te ignora?

| RAY explică (pentru Nilsson):

Pe TPU? Destule dar si eu nu ai ce discuta cu acei fanstici sectanci, nu sunt orto sau catolici

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Ce inseamna destule? Or fi toti fanatici, ori s-au saturat sa fie agasati de tine? Nu minti, ca nu e frumos, ateule laughing

| Holiday a răspuns (pentru Nilsson):

A aparut o noua specie de crestin bag de seama. Crestinul agasat.laughing

| RAY explică (pentru Nilsson):

Sunt fanatici care isi promoveaza religa uni gen cristi a renuntat pana la urma la urma in a ma converti la secta lui, fetele sunt mai fanatice, mai emotionale in ceea ce priveste religia, si barbati sunt dar au si ei o parte mai rationala
119 utilizatori care te ignoră
450 utilizatori ignoraţi
desi eu am dat stop ignore la toti
nu e nici un crestin agresati vrei sa spui poate de mine, ca repet un crestin cauta alte credinte atat, as putea vorbi cu el despre fantome, stafii, pananormal, telepatie se vede asta ca crestini inclina spre credinte supranaturale iar atei spre stiinte rationale

| Nilsson a răspuns (pentru Holiday):

Toti oamenii fac parte din aceeasi specie, Homo Sapiens, asa ca nu au cum sa fie specii noi.
Pune mana si mai citeste niste carti de biologie laughing

| RAY explică (pentru Nilsson):

Dar pot fi rase diferite

| Holiday a răspuns (pentru Nilsson):

SPÉCIE s.f. 1. Subdiviziune a genului care cuprinde ființe cu trăsături și caracteristici comune. ◊ Specie literară = clasă de opere grupate după un criteriu unitar, aparținând genului literar. 2. Soi, fel, varietate, categorie; speță. [Gen. -iei. / < lat. species – fel, înfățișare, cf. it. specie, fr. espèce].

Specie=fel, varietate, categorie

Asa ca nu stiu care dintre noi ar trebui sa puna mana pe carte...
Macar dracului, deschide un dictionar inainte sa comentezi ca altfel cazi in penibil.

| Nilsson a răspuns (pentru Holiday):

Intelesul e dat de context, cand te referi la o categorie de oameni, nu zici ca sunt specii diferite, e gresit cand din punct de vedere biologic.
Asa ca las-o balta nene Holiday.

| RAY explică (pentru Holiday):

Are dreptate aici, nu pot exista mai multe specii de oamenii si doar rase diferite

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

El spunea de specii, nu de rase.
Ati face un cuplu bun impreuna, el nu prea citeste (sau in cel mai fericit caz cauta pe moment o definitie) iar tu citesti printre randuri. laughing

| RAY explică (pentru Nilsson):

Ma rautate crestina nu vezi ca ti am dreptate, am scris ca

| Holiday a răspuns (pentru Nilsson):

Da e dat de context, iar un om inteligent alege varianta corecta din contextul dat, spre deosebire de unii ca tine. Bine ai punctat asta cu contextul, pacat ca nu o si aplici.

| Holiday a răspuns (pentru Nilsson):

Oricum deviem de la subiect. Ideea e ca a aparut o noua varietate, soi, categorie, specie, cum vrei tu de crestin. Crestinul agasat, iritat, nervos. Nah, daca tot umblam la sinonime.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Daca te ignora asa de multi inseamna ca la tine e problema.
Eu nu cred nici in stafii, fantome, paranormal etc, dar cred ca un Dumnezeu care e capabil sa creeze un intreg Univers din nimic nu este limitat de propriile legi naturale.
Ateii de pe TPU sunt niste inculti in cea mai mare parte, asa ca daca cineva zice ca e ateu nu devine automat mai inteligent si mai rational

| RAY explică (pentru Nilsson):

Tu vorbesti de moralitate, care dai funde la cei care insulta crestini?
Ti am explicat pentru ce a primit fundita nu pentru insulta aia, ce victimizare visezi haaaaaaaaaa

| Nilsson a răspuns (pentru Holiday):

Ma bucur ca ti-ai dat seama ca ai deviat de la subiect, iar eu am jucat pe aceeasi carte.
Noi discutam despre moralitate, are dreptul Ray sa vina cu versete din Biblie despre judecarea aproapelui cand el isi bat joc cel mai mult de alti utilizatori.
Cred ca e utilizatorul cele mai multe intrebari de genul " iata ce zice utilizatorul x"
Eu din cate stiu sunt interzise postarile de acest gen care aduc lezare demnitatii unui alt utilizator

| RAY explică (pentru Nilsson):

Daca te ignora asa de multi inseamna ca la tine e problema.
in 5 anii de TPU e multi 119 utilizatori care te ignoră fi serios plus ca peste 80% din ei nici numai au cont pe TPU =nici numai intra aici

Eu nu cred nici in stafii, fantome, paranormal etc, dar cred ca un Dumnezeu care e capabil sa creeze un intreg Univers din nimic nu este limitat de propriile legi naturale.
in vechiul testament se vorbeste despre vorbitul cu mortii despre ingeri,tot panamoral e
un dumnezeu care sa fi creat ceva e limitat de ceea ce l-a creat,de unde sti ca fix religia ta e singura adevarata? sau ca acest dumnezeu e singurul real? de unde sti ca exista,ca tu crezi asta nu dovedeste nimic
Ateii de pe TPU sunt niste inculti in cea mai mare parte, asa ca daca cineva zice ca e ateu nu devine automat mai inteligent si mai rational
multumim de complimente, logic ca a fi ateu nu esti inteligent sau rational, sunt si prostavani care sunt se declara a fi ateii dar habar nu au ce e ateismul, faza cu cultura e ceva relativ la fel si moralitatea, chiar voi spuneti ca vt era moral candva, vremurile se mai schimba

| RAY explică (pentru Nilsson):

Este interzis a ataca o persoana, a jigni o persoana, atac la persoana, regulamentul e mai jos, eu numi bat joc de nimeni, doar de vasile pun intrebarii atat, omul ala minte non stop si face propaganda sectanca in folosul sectei lui

| Holiday a răspuns (pentru Nilsson):

"Ma bucur ca ti-ai dat seama ca ai deviat de la subiect,"

Nu eu am deviat, dar las-o asa.

"Noi discutam despre moralitate, are dreptul Ray sa vina cu versete din Biblie despre judecarea aproapelui cand el isi bat joc cel mai mult de alti utilizatori."

Are tot dreptul. Daca unul obez, de exemplu, ii spune altuia care si ala este obez, ca e un umflat indolent este la fel de adevarat ca atunci cand ar fi afirmatia unuia cu greutate normala.
La fel si cu tampenia asta de Biblie, ea nu e cretina comparativ cu ceva, este este asa in esenta ei.

| Nilsson a răspuns (pentru Holiday):

"A aparut o noua specie de crestin bag de seama. Crestinul agasat"
Mi se pare ca ca replica asta nu are nicio legatura cu ce discutam, deci ai deviat de la subiec. Oricum Ray a ales sa comenteze tot pe marginea subiectului referindu-se la spam, in loc sa vorbeasca de la inceput pe subiectul postarii.

Iar exemplul pe care l-ai dat este neinspirat, un gras care mananca precum un spart nu are dreptul moral sa le spuna altora sa nu manance, asa cum nici un fumator inrait nu are dreptul moral sa spuna altora sa nu fumeze.
Poate cel mult sa spuna ca fumatul sau mancatul in exces sunt lucruri nesanatoase (pe care nu le respecta) dar nu poate sa ii judece pe altii care fac aceleasi lucruri

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``eu numi bat joc de nimeni``
De astea ce zici?

https://www.tpu.ro/......crestinul/

https://www.tpu.ro/......-aflat-ca/

Vad ca nu doar de Vassile te legi, ci iti place sa te iei si de fetele tinere si sa le pui in ipostaze jenante.

Daca erai impartial, ai fi discutat pe o chestiune fara sa faci trimitere la ce zice unul sau altul, asa tu incerci sa ii pui in ipostaze umilitoare
M-am convins de caracterul tau, in curand e posibil sa ai 120 de persoane care te ignora (apropo, eu intr-un an am doar 2, tu in 5 ani ai 119)

| Holiday a răspuns (pentru Nilsson):

Deci unul care stie din proprie experienta lucruri nu are dreptul moral sa spuna, pe cand unul care nu traieste acea experienta, are...

Perfect logic, nu?

Asta cu dreptul moral e discutie lunga si e relativ acest drept.
Dar acum merg sa fac niste pacate, continuam discutia mai tarziu.winking

| RAY explică (pentru Nilsson):

Doua intrebari la ce distanta,fi serios nu e frumos sa minti, aia am pus-o in aprilie si asta acum, fi serios, nu sunt asa popular la categoria asta, cand am dat eu versete? vrei sa imi dai ignor? in loc sa te rogi pentru mine tu ma ignori, apropo tu esti fata sau baiat?

| RAY explică (pentru Nilsson):

Daca erai impartial, ai fi discutat pe o chestiune fara sa faci trimitere la ce zice unul sau altul, asa tu incerci sa ii pui in ipostaze umilitoare

daca nu faceai spam poate eram, nu ai raspuns la intrebare de la bun inceput

| Nilsson a răspuns (pentru Holiday):

``Deci unul care stie din proprie experienta lucruri nu are dreptul moral sa spuna, pe cand unul care nu traieste acea experienta, are...
Perfect logic, nu?``

Are dreptul unul care a invins aceste vicii.

Daca esti asa de sigur ca ma insel, poti sa pui in discutie la Stiinta si Filosofie chestiunea asta, daca unul care traieste in vicii are dreptul moral sa le spuna altora ca nu e bine.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``Doua intrebari la ce distanta, fi serios nu e frumos sa minti, aia am pus-o in aprilie si asta acum, fi serios, nu sunt asa popular la categoria asta, cand am dat eu versete? vrei sa imi dai ignor? in loc sa te rogi pentru mine tu ma ignori, apropo tu esti fata sau baiat?``

Si o singura data e suficient, un om integru nu ar face asa ceva nici intr-o suta de ani.

Eu ti-am aratat ca nu doar de Vassile te legi (si sunt doar exemplele pe care le-am vazut eu, cine stie daca mai sunt si altele) - deci ti-am demascat o minciuna, si tu imi zici ``nu e fromos sa minti``

E incredibil! Sa se mire cineva ca ai 119 de utilizatori care te ignora cand faci astfel de lucruri

``Cand am dat versete?``
Uite-te in intrebare, si ai facut-o de nenumarate ori cand vrei sa ii ataci pe crestini.

M-am rugat pentru tine daca vrei sa stii, dar nu se rezolva totul numai cu rugaciuni, trebuie si fapte si implicare, iar eu incerc sa te fac sa constientizezi ca nu e bine ce faci, ii ataci pe crestini intr-un mod discriminatoriu, si ii faci pe ei sa para cei rai, iar ateii sunt niste mielusei inocenti, cand ei adreseaza atatea insulte

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``daca nu faceai spam poate eram, nu ai raspuns la intrebare de la bun inceput``

Asta e intrebare de tip trolling, de genul `` nu e asa ca...``
Il acuzi pe Vassile ca face trolling, dar tu faci acelasi lucru intr-un mod mai subtil.

Eu am demascat intentia si moralitatea ta.

Pe bune, chiar nu stiai raspunsul la intrebarea asta sau faci pe naivul?

Sa nu minti ca nu e frumos

| RAY explică (pentru Nilsson):

Nu stiam ca Naty va raspunde si ca va da asa raspuns

| RAY explică (pentru Nilsson):

Omule daca as insulta crestini as lua banare,daca miha era jignita de mine, numi datea mesaje in privat, daca fata aia cu tableta se simtea jignita numi raspundea ca a avut ce invata de la mine, am pretins eu ca sunt sfant cumva? ateii te pomeni ca sunt sfinti, ce naiba e ateismul asta o credinta de moralitate si respect

| RAY explică (pentru Nilsson):

Eu niciodata nu ma m pretins a fi sfant, traiesc in Romania de 27 de ani in care am avut ce invata de la societatea asta,rar oamenii corecti,sincer cu caracter cum spui tu, extrem de rar, daca esti corect, sincer mori de foame si esti bataia de joc a altora, e adevarat ca nu sunt de acord cu acel raspuns ti am spus asta, pe langa sutele de intrebari aiurea de pe TPU ca am pus si eu 2 nu e mare lucru, iisus era urat de toata lumea asa ca nu-i nimic cei 119 de fariseri cum le spunea el

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``Nu stiam ca Naty va raspunde si ca va da asa raspuns``

Esti de atata timp pe TPU, stii ca atunci cand postezi o intrebare de genul sigur iti va raspunde cineva dupa bunul plac, nu face pe naivul laughing

``Omule daca as insulta crestini as lua banare``
Tu ai alt talent, le dai funde la cei care ii insulta sau faci acuzatii nedrepte (cum imi spui ti mie: ``nu minti ca nu e frumos``)

`` Iisus era urat de toata lumea asa ca nu-i nimic cei 119 de fariseri cum le spunea el``

Acum te compari cu Iisus, nemaipomenit!

Auzi, tie ti-ar placea sa pun si eu o intrebare cu referire la tine?
Nu m-as cobora la astfel de lucruri, dar o fac numai cu acceptul tau, poate inveti si tu ceva din asta si nu mai repeti greselile

| RAY explică (pentru Nilsson):

Naty nu a insultat pe nimeni si nu e atee e crestina ca tine

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Nu ma refeream la cazul de fata, dar asta o stie oricum toata lumea, nu trebuie sa fii ateu sau crestini sa stii ca nu e bine sa judeci aproapele indiferent ce religie are (sau non-religie)

Dar prin postarea asta ii faci pe oameni sa creada ca numai crestinii sunt cei care judeca, desi ateii fac acelasi lucru.

Dar sa nu uiti ca mustrarea e cu totul altceva, e pacat sa nu ii spui cuiva cand greseste, si se face intre 4 ochi, nu in public.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Nu e adevarat asa ceva dar in fine

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Ce nu este adevarat? am facut vreo 3 afirmatii happy

Te-as fi lasat sa inchei tu dezbaterea, dar vreau sa vezi si tu cum e sa te agaseze cineva cu reply-uri, mie nu imi sta in fire, dar doar de data asta imi calc pe principii

| RAY explică (pentru Nilsson):

Wow ce onoare imi faci

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Tu m-ai onorat asa de zeci de ori

| RAY explică (pentru Nilsson):

Asta cu mustrarea de unde ati inventat o? ca si maicamea spune ca ma mustreaza dar nu ma judeca

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Poti sa o intrebi pe dansa, in toata Biblia se face referire la mustrare.
Cred ca sufera mult din cauza ta, si ti-a oferit atat de multe lucruri.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Nu sufera nimeni pentru mine fi fara griji, eram curios, care e diferenta intre mustrare si judecata?

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``Nu sufera nimeni pentru mine fi fara griji``
Din ce mi-ai spus imi dau seama sigur ca sufera, nimic nu se compara cu dragostea unui parinte.
Baniesc ca mama ta e de religie protestanta daca sunteti de etnie germana, nu?
Sa stii ca la biserica parintii se roaga adesea pentru copii, cu siguranta banuieste cam ce convingeri ai si parerea ta despre credinta.

Nu e greu sa intuiesti diferenta dintre mustrare si judecata, in principal e vorba de atitudinea din spatele acestora, prima e facuta din iubire si cu scopul de a indrepta facandu-se de preferat in particular, a doua e din ura, cu scopul de a condamna, denigra si a pune persoana in cauza intr-o postura nefavorabila.

Sper ca s-a lamurit problema si ca discutia nu a fost in zadar, nu am asa de mult timp liber sa mi-l irosesc pe TPU, poate o sa iti dai si tu seama pana nu e prea tarziu ca iti irosesti cei mai frumosi ani din tinerete cu niste conversatii iluzorii.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Am inteles ideea