| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă a sfinți ceva?

27 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia ne spune ca sunt doar TREI FIINTE Sfinte in Univers, Dumnezeu TATAL, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant. Prin prezenta sau dorinta uneia din aceste Trei Fiinte CINEVA sau CEVA poate avea sau primi caracterul de SFANT.
NICI un MURITOR pacatos, c.u.r.v.a.r, betiv, criminal, hot s, a, m, d, NU POATE da unei fiinte sau obiect ceva ce NU ARE, sfintenia. P.S. Un popa nu poate sfinti ceva cand el nu este sfant, de exemplu apa. Nici ingerii nu sunt sfinti, NUMAI Dumnezeu ESTE Sfant.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Ce faceti cu acelea culte "crestine" care nu cred trinitarianism? Mormonii ii considera Sfinti pe fondatorii lor, famlia lui Joseph Smith.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Te cam contrazici cu Biblia domnule.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Spune Biblia ceva despre existenta Sfintei Treimi? Intreb pentru ca am vazut ca o biserica baptista se numeste "Sfanta Treime".

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine spune ca cei ce-si doresc nenumarate neveste sunt dupa voia lui Dumnezeu? Mormonii pot crede ce vor ei dar nu dupa ceea ce spune Dumnezeu ci dupa instinctele lor sexuale. Si toti ceilalti care nu cred in Trinitate din punct de vedere Biblic sunt Demonizati, deci fara legatura cu Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde stimate domn? Cartea, capitolul si textele va rog.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Uitați domnule: Romani 8:27. Pentru cine mijlocește Domnul Isus? Sigur nu pentru Dumnezeu Tatăl și Duhul Sfânt.

"Biblia ne spune ca sunt doar TREI FIINTE Sfinte in Univers, Dumnezeu TATAL, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant."

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand dai citate din Biblie nu te referi strict la un verset ci la SENSUL acestuia in ansamblul scrierilor din Biblie, pentru cei mai priceputi, in context.
Sa recitim cum trebuie versetul tau:
Romani 8, 27. Si Cel ce cerceteazã inimile, stie care este nãzuinta Duhului; pentru cã El mijloceste pentru sfinti dupã voia lui Dumnezeu.
30. Si pe aceia pe care i-a hotãrât mai dinainte, i-a si chemat; si pe aceia pe care i-a chemat, i-a si socotit neprihãniti; iar pe aceia pe care i-a socotit neprihãniti, i-a si proslãvit.
16. Asadar, nu atârnã nici de cine vrea, nici de cine aleargã, ci de Dumnezeu care are milã.
21. Nu este olarul stãpân pe lutul lui, ca din aceeasi frãmântãturã de lut sã facã un vas pentru o întrebuintare de cinste, si un alt vas pentru o întrebuintare de ocarã?
23. si sã-Si arate bogãtia slavei Lui fatã de niste vase ale îndurãrii pe care le-a pregãtit mai dinainte pentru slavã (despre noi vorbesc)?
29. Si cum zisese Isaia mai înainte: "Dacã nu ne-ar fi lãsat Domnul Savaot o sãmântã, am fi ajuns ca Sodoma, si ne-am fi asemãnat cu Gomora."
Daca luam ULTIMUL verset selectat aflam ca avem de a face cu Dumnezeu SAVAOT sau Dumnezeu al Sabatului, Dumnezeul SAMBETEI. Vrei un rezumat, Domnul Isus mijloceste pentru cei ce se inchina in Sabat dar nu spune ca acestia sunt sfinti ci pot deveni sfinti PRIN mijlocirea lui Isus Hristos, nu a unor popi sau pastori.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Termenul "a sfinți" ceva vine de la iudei și se referă la a curăți și a pune deoparte. Cum făceau cu vasele pentru sângele jertfelor. Procesul de curățire a acestor vase se numea "sfințire".

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Si Dumnezeu este de la evrei si Hristos si crestinismul si Biblia sunt toate de la evrei fiindca Dumnezeu s-a folosit de evrei prima oara pentru a se face cunoscut omenirii.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Nu cred că am contrazis asta.

Încă o chestie: Dumnezeu nu vrea o zi, le vrea pe toate 7 de când cu Domnul Isus.
Vezi că voi adventiștii ați adoptat o interpretare greșită ce nu are nici o legătură cu învățătura lui Hristos. Sabatul(cred că nici nu știi pe care dintre cele 3 menționate în Biblie îl ții) este dat evreilor pentru a-i ajuta să uite de tradițiile, obiceiurile și "ticurile" dobândite în Egipt. În Geneza 1 este general, omul trebuie să-și aleagă(cel puțin) o zi(a șaptea în funcție de mai multe lucruri cum ar fi munca, calendarul din societatea în care trăiește, Biserica de care face parte ș.a.) pe care să o pună deoparte pentru Domnul. De când cu Domnul Isus TOATE zilele trebuie puse deoparte(vezi când luau apostolii Masa Domnului), în toate zilele de după pocăință trebuie să fim o jertfă vie, sfântă și plăcută lui Dumnezeu.

Dar nu este un singur Dumnezeu? De ce pe atunci era o zi și acum sunt toate? Pentru că până la Isus nu a fost Har, a fost Lege. Țineai Legea, erai salvat, nu? mureai. Acum pentru că suntem sub Har trebuie să ne comportăm ca atare pocăindu-ne și trăind o viață sfântă pentru că Jertfa pentru noi a fost o singură dată.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Matei 5,17. Sã nu credeti cã am venit sã stric Legea sau Proorocii; am venit nu sã stric, ci sã împlinesc.
18. Cãci adevãrat vã spun, câtã vreme nu vor trece cerul si pãmântul, nu va trece o iotã sau o frânturã de slovã din Lege, înainte ca sã se fi întâmplat toate lucrurile.
O SINGURA LEGE a fost SCRISA de Dumnezeu.
Respecti ce vrei, Liberul Albitru dar vei suporta consecintele faptelor tale. NU incerca sa motivezi ceva ce NU SE POATE. A fi sub Har NU EXCLUDE tinerea LEGI VESNICE conform celor scrise in Matei 5, 18. Intr-adevar adventisti tin LITERAR Legea lui Dumnezeu. Cand Hristos a indemnat pe Tanarul Bogat sa TINA Legea, acesta NU A INTREBAT care Lege ci a spus ca a tinut-o INTODEAUNA, doar UNA, Cele Zece Porunci. Dumnezeu A SFINTIT O SINGURA zi, Sabatul. Nu-i puneti lui Dumnezeu in spate ce nu a SPUS, Citeste Biblia.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Mai citește o dată, poate nu ai înțeles ce am scris.

În Matei 5 nu vorbește despre Sabat... Nicăieri în Evanghelie nu ai să vezi Sabatul ca ceva important, de ce? Pentru că Domnul Isus este important acum.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate nu ai inteles ce scrie in Evanghelii, dar Domnul Isus a INSTAURAT Sabatul pe pamant, LA CREATIE. Cum poti separa Creatorul de Creatia SA? Cand Spui Hristos SPUI Sabat si cand spui Sabat, spui Hristos. Ai serios de studiat tinere, studiasza Biblia sdi lasa aiurelile deoparte. Citeste Ioan, 1, 1-5, acolo scrie TOT daca poti intelege, daca nu, Domnul sa aiba mila de tine.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Cand Spui Hristos SPUI Sabat si cand spui Sabat, spui Hristos."

Când îi spun unui om "animalule" îl jignesc?
Dacă prin exprimarea ta îl reduci pe Domnul Isus la nivelul de zi sfințită îl jignești? Tu nici creștin nu ești, am terminat de vorbit cu tine. Pocăiește-te.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca atat ai inteles din Ioan 1, 1-5 crestinismul nu este religia ta. Sigur incerc sa ma pocaiesc.

| Michaeel a răspuns:

SFINȚÍ, sfințesc, vb. IV. 1. Tranz. (Bis.) A trece pe cineva în rândul sfinților; a sanctifica. 2. Tranz. (Bis.) A efectua un ritual prin care se conferă unor obiecte caracter sacru. 3. Tranz. A târnosi (o biserică). 4. Tranz. (Pop.) A hirotonisi un preot. 5. Tranz. A cinsti, a respecta, a venera, a slăvi. 6. Refl. (Reg.) A face ce vrea. Nu se sfințește el cu mine. – Din sl. sventiti.

Sfântul este o persoană care, din punct de vedere religios, este considerată foarte apropiată de Divinitate și fără păcate. Un sfânt este o persoană care pe parcursul vieții a făcut fapte bune, lucru ce conduce spre purificarea sa spirituală, și a ajuns în Rai. Este preponderent întâlnită în creștinism, dar și la alte religii, având diverse particularități.

Mai pe scurt, un lucru sfințit este un lucru pur și curat, într-un fel "atins de Dumnezeu". Apa sfințită, de exemplu, este o apa ce a fost purificata de către preot.

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

Am înțeles.
Acum citește din nou întrebarea și dă un răspuns.

| Michaeel a răspuns (pentru anonim_4396):

"Am înțeles.
Acum citește din nou întrebarea și da un răspuns. "
De ce sa mai citesc întrebarea odată? Ai întrebat ce înseamnă a sfinții ceva și eu ți-am răspuns. E definiția din dex și Wikipedia. Caută singur dacă răspunsul meu nu îți convine.

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

Oricine știe de existența dex-ului. Deci tu ești de acord cu definiția din DEX și nu te-a mai interesat proveniența cuvântului. Ok.

| Michaeel a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am mai zis, nu îți convine caută singur răspuns

| anonim_4396 explică (pentru Michaeel):

Eu am căutat și am găsit.
Termenul "a sfinți" ceva vine de la iudei și se referă la a curăți și a pune deoparte.

| CinevaAnonimă a răspuns:

A binecuvânta.

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

A sfinți înseamnă a binecuvânta? Aoleu... te mai miri de ce sunt atât de inculți majoritatea enoriașilor ortodocși. Din cauza voastră dau și în noi așa-zișii intelectuali.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce am fi inculţi? Ce am spus eu rău prin răspunsul pe care l-am dat?

Sau cineva are chef de ceartă happy

| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Ai dat o informație incorectă pe care enoriașii o iau de bună.
Dacă mă duc la o biserică ortodoxă și întreb un enoriaș oarecare ce este neprihănirea și cum se câștigă ea va ști să-mi răspundă(citând, evident) corect cu o probabilitate de 100%? Nu. De ce? Pentru că vă doare undeva de enoriași. Mai interpretați și prost Cuvântul lui Dumnezeu ca să dea bine cu tradițiile.
Când s-a născut Domnul Isus? În decembrie? De ce sărbătoriți nașterea Domnului Isus în decembrie? Nu mai fiți ipocriți.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Felul cum vorbiţi şi ceea ce spuneţi dă de înţeles că credeţi că eu sunt preot happy happy
Dacă enoriaşii o iau de bună e strict alegerea lor. Într-adevăr mulţi enoriaşi nu prea au citit Biblia sau alte cărți religioase, dar eu cu ce sunt vinovată?

Se ştie ca Iisus Hristos nu S-a născut în decembrie, aici eu o istorie aparte pe care oricine o poate studia dacă are dorinţã.

Chiar nu e corect să mă învinuiţi pentru lucruri de care nu sunt vinovată. Sau vă este frică să ziceţi cuiva asta în realitate şi hai să o zicem primei persoane pe care o găsim pe net?! happy