| RAY a întrebat:

Ce inseamna ateu pentru tine? toti cei care nu cred ca iisus este fiul lui dumnezeu? toti cei care nu cred in existenta lui Dumnezeu?

23 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Atei sunt cei care nu cred in divinitate. Cei care nu cred in Iisus sau in Dumnezeu, dar se închina altcuiva nu sunt atei.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru regis):

Dar ce sunt?

| regis a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tocmai am spus ca ateii nu cred in divinitate. Deci nici in zei. Ce e de ras in asta, ca nu înțeleg?!?

| regis a răspuns (pentru RAY):

Sunt necrestini sau păgâni. Pot fi iudaici, musulmani, budhisti, brahmani, satanisti, heliolatristi samd.

| DeyCj a răspuns:

Pentru mine a fi ateu înseamnă a-ți trăi viața în contradicție și paradox, mai rău ca în biblie.Nu exista om din lumea asta care să nu creadă în ceva, chiar de crede doar în el însuși tot crede în ceva, și anume în el însuși.Cică a fi ateu înseamnă să nu crezi în nimic dacă nu vezi.Real... nu prea se poate pune în practică, la fel cum e și cu nonconformismul.Și nonconformiștii se conformează unei reguli și anume viața fără reguli.

| RAY explică (pentru DeyCj):

Unde scrie ca un ateu nu crede in nimic?

| MaTeOGG a răspuns (pentru DeyCj):

Defqpt definition este can ateul nu crede intr-o divintate sau in Mai multe.

| DeyCj a răspuns (pentru MaTeOGG):

Și modul unui ateu de viață nu se cam apropie de ceea ce am scris?

| DeyCj a răspuns (pentru RAY):

Cică definițiile pe care tot felul' de literari l-or inventat susțin asta, deși, așa cum scriam și mai sus, real nu are cum să fie așa.

| SG1995 a răspuns:

Ateism= fara zeitati
Deci un ateu neaga orice fenomen care se intituleaza divin, sau supranatural.

| kar1GaNNN a răspuns:

Ateii nu cred in nimic, nu au nici o credință. Fiecare om crede in ceva, noi creștinii în Dumnezeu, alții in Alah alti in tot felul de zei dar ateii nu cred in nimic.

| RAY explică (pentru kar1GaNNN):

Un ateu poate crede in iubire si poate avea credinte ca orice om doar ca nu crede in existenta zeiilor

| Teffan a răspuns:

Individ care nu crede/nu are constiinta ORICAREI divinitati/forte superioare metafizice etc.
La nivel ideologic si comportamental, ateul este un materialist, venerator al stiintei moderne si un sarac din punct de vedere spiritual.Ateul cultiva desert in spiritul sau, si nu are niciun scop in viata.
Este o fiinta incompleta.

| RAY explică (pentru Teffan):

Care este scopul celor care cred in zeii? de ce trebuie sa ai doar un singur scop?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt cam multi 6500 de zeii,alege si tu in functie de ce isi doresti,zeul Samsung,iphone,bmw, virgine, sanatate, iubire, banii, vreme frumoasa, pe dusmani sa le mance tantari tot anul

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru OctavianDanielMaria):

Inca esti pe prima dreapta a pirmaidei mele din avatar

| MaTeOGG a răspuns (pentru Teffan):

Pe bune? Fiinta incomplete. Ba, aproape rad. Fara scop? La asta am Ras cu lacrimi. Cat de limitat mental trebuie sa fi sa zici ASA ceva? De curiozitate, de ce crezi in Dumnezeu? De ce Dumnezeu Tau Este cell adevarat, dar restul nu.

| Teffan a răspuns (pentru MaTeOGG):

Esti o cauza prea pierduta si patetica pentru a-mi pierde timp cu tine.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Ateul este persoana care crede în ştiință. El nu va susține nicio ipoteză, fie ea religioasă sau ştiintifică, până nu are suficiente dovezi.

| RAY explică (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Unde scrie in definitia ateismului asa ceva?