| mentholinks a întrebat:

Ce inseamna ca Isus a implinit Legea? Daca a implinit-o nu mai trebuie respectata sau cum?

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Autorul Evangheliei dupa Matei nu ar fi putut ajunge la un compromis cu apostolul Pavel. Ei doi au fost oameni cu pareri diametral opuse.

| RAY a răspuns:

Adica spun crestini asta a implinit ce trebuia sa faca acel mesia, dar evrei spun ca nu, eu din ce am studiat le dau dreptate, iisus a implinit legea veche si a adus legea iubiri lumi

| minrest a răspuns:

Adica, in esenta, legea ar fi implinit-o numai Isus. Crestinii spun ca legea a fost data ca sa se arate ca nu poate fi respectata, iar apoi sa vina Isus sa o implineasca. Dar interpretarea crestina se contrazice direct cu textul biblic, practic cu fiecare pagina a VT, dau doar o referinta:
Deuteronom, capitolul 30:
9. Domnul Dumnezeul tău îţi va da cu prisosinţă spor la tot lucrul mâinilor tale, la rodul pântecelui tău, la rodul dobitoacelor tale, la rodul pământului tău, că se va bucura Domnul Dumnezeul tău din nou de tine, cum S-a bucurat de părinţi tăi, şi-ţi va face bine,
10. De vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tău, păzind şi împlinind toate poruncile Lui, hotărârile Lui şi legile Lui, şi de te vei întoarce la Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta şi din tot sufletul tău.
11. Căci porunca aceasta care ţi-o poruncesc eu astăzi nu este neînţeleasă de tine şi nu este departe.
12. Ea nu este în cer, ca să zici: Cine se va sui pentru noi în cer, ca să ne-o aducă şi să ne-o dea s-o auzim şi s-o facem?
13. Şi nu este ea nici peste mare, ca să zici: Cine se va duce pentru noi peste mare, ca să ne-o aducă, să ne facă s-o auzim şi s-o împlinim?
14. Ci Cuvântul acesta este foarte aproape de tine; el este în gura ta şi în inima ta, ca să-l faci.
15. Iată eu astăzi ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binele şi răul,

| iurii75 a răspuns:

După ce îndeplinești condițiile unui contract, mai ai obligația să-l respecți?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
In tot VT s-a pregatit venirea Mântuitorului si s-a proorocit cum avea sa-si faca misiunea[Matei 5:18].

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"What is the rationale for distorting the scriptures so flagrantly? Well, the answer, of course, is obvious: the gospel writers were desperate to prove that their man Jesus was the Messiah who had been promised in the Old Testament. Since there really were no prophecies of a virgin-born, crucified, resurrected Messiah in the Old Testament, they had to twist and distort to give the appearance that Jesus was the long-awaited one." Till Farrell, Prophecy Fulfillment: An Unprovable Claim

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Salut!
Daca tu crezi ca scriitorii Evangheliilor au incercat sa arate ca Isus este Mântuitorul, atunci asa este! Fiecare are stilul lui, daca citesti(cum ar fi primele versete din Evanghelia dupa Ioan).
Dar nu vad, insa, rostul raspunderii; ti s-a parut ca am contrazis asta sau ai gresit userul? thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

thinking = confused am gresit...

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ideea e ca "profetiile mesianice despre Isus" sunt trageri la tema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Si eu nu am spus asta? Ca VT reprezinta o singura tema: "Pregatirea venirii Mântuitorului"?
Daca mai ai sa-mi explici ceva te invit oricând in privat.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Vechiul Testament nu a proorocit nimic despre Isus.