| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna mai exavt cuvantul "reformat"? Adica stiu ca r o religie dar cu cee mai diferita drcat religia ortodoaxa?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Reformat inseamna schimbat.
Vei gasi reformati in mai multe religii (crestinism, hinduism, islam, iudaism, etc.).

In religia crestina reformatii sunt de fapt calvinii, cei care au aderat la ideile lui Jean Calvin la inceputul reformei protestante.

Reformatii apartin de ramura protestanta.
Reformatii resping autoritatea Sfintei Traditii. Ei cred in predestinare. Nu folosesc icoane ca obiecte de inchinare. Nu se roaga la sfinti sau la fecioara Maria. Slujbele sunt mult mai libere, au eliminat din traditiile pagane si obiceiurile inutile.