| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna omniprezent omnipotent omiştient?

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Omniprezent-prezent peste tot, activ pretutindeni.
Omnipotent-Atotputernic
Omnistient-Atotștiutor
Toate sunt calități a lui Dumnezeu.

| xerxes1 a răspuns:

Dumnezeu a dat exemlu de omniprezenta cand a plecat 15 minute la o tigara iar Adam si Eva I-au mancat singurul mar din gradina.
Omniscient a fost cand s-a intors in gradina si striga dupa Adam :Adame unde esti?
Omnipotent era cand ii trimitea la lupta pe evrei sa cucereasca noi teritorii.Un zeu cu adevărat omnipotent n-ar fi putut face nimic pentru „copiii" lui, decât să-şi trimită alţi „copii" să-i ucidă?

Ar mai fi bun si iertator, ca i-a iertat pe Adam si pe Eva.Gresesc, nu i-a trecut tafna nici in ziua de azi, s-a suparat pe toata lumea

| ValentinaAida a răspuns (pentru xerxes1):

Alooo! ce vorbesti tu aici? chiar n ai pic de frica fata de dumnezeu creatorul nostru? chiar vrei sa te pedepseasca pentru cuvintele rostite? cum iti permiti tu o mana se tarana sa vorbesti astfel despre dumnezeu creatorul tau? care inca te tine in viata, care ti a dat sanatate si libertate sa faci ce-ti doresti? pune genuchi jos si multumestei pentru tot binele pentru ca dumnezeu este atat de milos, incat el inca mai rabda pamantul pentru uni oamnei cum sunteti voi, va rabda ca sa va pocaiti si sa va impacati cu el, domnul sa ti deschida mintea aia incuiata si mai pune te rog mana pe biblie si citeste o, si nu ti mai permite tu o mana de tarana sa judeci tu ce a facut dumnezeu, fereasca dmz asa oameni

| flixbuster a răspuns:

Prezent peste tot, poate tot, stie tot.