| Pitbull305 a întrebat:

Ce inseamna pastele pentru crestini?

Răspuns Câştigător
| didi2802 a răspuns:

Pastele inseamna sarbatorirea Invierii Domnului Iisus Hristos dupa ce a fost rastignit pe cruce.De asemenea, semnifica si dovada iubirii Domnului fata de noi, oamenii. happy

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este cel mai important eveniment in viata crestinului. Daca Hristos nu ar fi inviat, credinta noastra ar fi zadarnica. El si-a dat dat viata de buna voie pentru iertarea pacatelor noastre. El a platit pretul.Noi trebuie doar sa acceptam iertarea Domnului Isus.

| MMihai a răspuns:

Caută și tu, pe site-uri creștine, că ești băiat mare, ca să vezi „ Ce înseamnă Paștele, pentru creștini? "

| DorelSudoru a răspuns:

Spital, voma

| greencity a răspuns:

Depinde, la ortodocsi inseamna o betie pe masura si spitalizare! Viata buna numai la Pastele Cailor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sarbatoare care reprezinta inviere.......mai pe scurt un motiv ca oamenii de rand sa bage E-uri in ficat, iar preoti bani in buzunar

| ateuNEGATIV a răspuns:

Mancare, bautura, disctractie, manele, inconjuratul bisericii, aprinderea lumanarii si cam atat

Răspuns utilizator avertizat
| ateuNEGATIV a răspuns (pentru GalinaBlanca):

Cred ca da

| MasterYoda a răspuns:

Sarmale, drob, oua, prajituri, bautura...

| unbaiatanonim a răspuns:

Vacanta happy

| Danielcristian a răspuns:

Cu siguranta pentru toti inseamna rastignirea +invierea lui Isus Hristos, dar chestia e cum sarbatorim noi pastele?`happy Alcool, batai, hula etc happy.
Oare citi dintre noi respecta cu adevarat pastele si nu ma refer doar sa mergi la biserica in ziua invieri ci si dupa.

| oricine a răspuns:

Paştele, est o săre bătoare creştin-ortodoxă unică în calendarul poporului, ea semnifică în primul rând Învierea Mântuitorului, triumful asupra suferinţelor şi spălarea păcatelor.Paştele este una dintre principalele sărbători creştine, ce simbolizează victoria Mântuitorului asupra păcatelor şi morţii.