| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi :" Bunatatea lui Dumnezeu"?

Răspuns Câştigător
| Nuvăsufăr a răspuns:

Să te naşti cu malformaţii fără picioare într-o familie săracă cu părinţi violenţi. Dumnezeu e aşa bun că te testează încă de cum ieşi din burta mamei.

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El este Stapanul binecuvantat de la care primim toate lucrurile.El ne da paine si apa,El se ingrijeste de noi, ne da sanatate, o familie un acoperis deasupra capului.Si peste cel bun si peste cel rau.

| Esperança a răspuns:

Bunătatea lui Dumnezeu se referă la perfecţiunea naturii Sale.
El este bun la origine, bun în Sine Însuşi aşa cum nimic altceva nu este; pentru că toate creaturile sunt bune doar cu participarea şi comunicarea lui Dumnezeu. El este bun în esenţă, nu doar bun, ci bunătatea însăşi.In Dumnezeu există un ocean infinit de bunătate, toată bunătatea adunată la un loc. El este veşnic bun, pentru că El nu poate fi mai puţin bun decât este; nu I se poate face nici o adăugare şi nici o scădere.
Dumnezeu putea să fi fost mulţumit să satisfacă foamea noastră fără ca mâncarea să fie plăcută cerului gurii—cum este arătată bunăvoinţa Lui în varietatea aromelor pe care El ni le-a dat în carne, legume şi fructe! Dumnezeu nu numai că ne-a dat simţuri, dar ne-a dat şi acele lucruri care le satisfac; şi aceasta pentru a-Şi dovedi Bunătatea. Pământul ar putea fi la fel de roditor fără ca suprafaţa lui să fie variată în mod atât de frumos. Vieţile noastre fizice ar putea fi întreţinute fără frumoasele flori care ne bucură ochii şi răspândesc parfumuri dulci. Puteam traversa câmpurile fără ca urechile noastre să fie salutate de muzica păsărilor. De unde, atunci, această frumuseţe, acest farmec, răspândite cu atâta generozitate peste faţa pământului? Cu adevărat, " Îndurările Lui se întind peste toate lucrările Lui." (Psalmul 145:9).
"Bunătatea lui Dumnezeu ţine în veci" (Psalmul 52:1)

| Raniia a răspuns:

Domnul este linistea mea:nu voi sti ce-i nelinistea.El ma ocroteste cu aripa Sa ocrotitoare si imi linisteste sufletul.El ia asupra Lui toate ingrijorarile mele si ma ajuta sa privesc la El.Chiar daca ar fi sa cunosc vremuri de nesiguranta sumbra si de crunte ingrijorari,nu ma voi nelinisti,caci El este pacea mea.El este multumirea mea, si bunatatea Lui ma duce la putinta de a ma gandi la altii si la nevoile lor, de a-i iubi si sluji pe oamenii care -I aduce in viata mea.

| danay72 a răspuns:

Inseamna iubirea pe care o arata Dumnezeu fata de noi toti si aceasta prin faptul ca nu tine cont de slabiciunele noastre si ne iarta daca ne caim sincer. Apoi daca te uiti in jur la creatie, nu vezi decat bunatatea lui.

| DenniDen a răspuns:

Adica el te ajuta cand crezi in ceva cu adevarat dar nu de exemmplu vreau nu stiu ce pereche de cercei ca alfel mor...adica cand te rogi pentru ceva mai serios sau cand te spovedesti impartasesti.cam asta inteleg eu prin,, Bunatatea lui Dumnezeu" fundita?

| eooAlexandra a răspuns:

Tare